Ksiądz Krzysztof Niemczyk z Tczewa kanonikiem
TCZEW. - Objął ksiądz funkcję kanonika. Z czym wiąże się ona w kościele?
- 01.05.2009 00:00 (aktualizacja 13.08.2023 11:17)

- Kiedyś jej znaczenie było dużo większe. Biskupi powoływali kanoników kolegialnych, którzy pełnili funkcje doradcze oraz wspomagali grupę duchownych w katedrze lub w kościele kolegiackim. Obecnie pozostają oni pod bezpośrednią jurysdykcją miejscowego ordynariusza i są zobowiązani do wspólnego sprawowania pewnych obrzędów liturgicznych, a czasami także do wypełniania innych powinności, np. do pomocy w wyborze nowego biskupa, jeżeli stolica jest wolna. Dzielą się na kanoników gremialnych i honorowych. Dodaje się pewne nowe elementy do stroju: do czarnej sutanny - czerwone guziki i obszywki.
- Ilu księży w Tczewie ma podobny tytuł?
- Mają go proboszczowie trzech największych tczewskich parafii: ks. prałat Piotr Wysga, ks. dziekan Stanisław Cieniewicz oraz ks. Antoni Dunajski.
- Czy było to dla księdza zaskoczenie? Kiedy ks. biskup diecezjalny Jan Bernard Szlaga przekazał księdzu tę godność?
- Ks. biskup ogłosił swoją decyzję w Wielką Sobotę, 11 kwietnia. Było to dla mnie spore zaskoczenie. Traktuje tę decyzję jako uznanie dla dokonań Zespołu Szkół Katolickich. W br. przygotowujemy się do obchodów 10-lecia szkoły. 18 września będą główne uroczystości, a 8 czerwca dzień patronki Św. Królowej Jadwigi. Tytuł kanonika nie wiąże się z nowymi obowiązkami w kościele, ani jakimiś szczególnymi uprawnieniami wynikającymi z prawa kanonicznego...
Ks. Krzysztof Niemczyk (ur. 1969 r. w Więcborku, pow. sępoleński) jest od 10 lat dyrektorem Liceum Katolickiego w Tczewie, obecnie ZSK. Z wykształcenia magister teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Reklama