Pomysł na stworzenie Muzeum Wisły powstał na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Problemem dla twórców było umieszczenie tejże placówki. Wszakże wiele dużych miast leży nad królową polskich rzek.
W budynku dawnej fabryki
Wydawało się, że Tczew, jako mniejszy ośrodek nie ma szans w tym nietypowym konkursie. Stworzenie bowiem muzeum rozważano w Sandomierzu, Kazimierzu Dolnym, Wyszogrodzie, Włocławku i Toruniu. Z bliższych konkurentów najsilniejszym był Gniew. W końcu jednak, dzięki wielkiej wytrwałości tutejszego działacza społecznego, Romana Klima, placówkę postanowiono założyć w Tczewie.
Jako budynek wybrano gmach znajdujący się przy obecnej ul. 30 Stycznia. Powstał on w połowie XIX wieku. Usytuowała się tam Fabryka Wyrobów Metalowych właściciela Emila Kelcha. Po I wojnie światowej i powrocie Tczewa do Polski zainstalowano tu urządzenia wytwórni „Arkona”. W wyniku działań wojennych fabrykę zajęły wojska nazistowskie, które stworzyły przy dzisiejszej ul. 30 Stycznia przejściowy obóz dla osób podlegających wysiedleniu. Po ich wyjeździe hitlerowcy stworzyli fabrykę sprzętu optycznego.
Cztery lata przygotowań
Władze powojenne postanowiły ulokować w byłej Fabryce „Arkona” wytwórnię gazomierzy oraz innego sprzętu dla celów gospodarstw domowych. Wkrótce jednak przedsiębiorstwo to przeniesiono na ul. Piaskową. Wobec tego znalazło się wspaniałe miejsce na usytuowanie projektowanego Muzeum Wisły. To głównie przesądziło o tym, iż Tczew wygrał konkurs na lokalizację tejże placówki.
Oficjalnie już w 1980 r. władze miejskie przekazały obiekt dyrekcji Centralnemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku, które miało być zwierzchnikiem Muzeum Wisły. Od razu przystąpiono do likwidacji pofabrycznych pozostałości i organizowania sal wystawowych. Prace te zakończono po czterech latach i 13 kwietnia 1984 r. nastąpiło oficjalne otwarcie Muzeum.
Całkowita modernizacja
Wtedy to zwiedzający mogli podziwiać pierwszą stałą wystawę, która nosiła tytuł „Dzieje żeglugi wiślanej”. Pracownicy Muzeum Wisły byli tak zdeterminowani, że już 8 października tego samego roku udało się przedstawić drugą ekspozycję „Łodzie ludowe dorzecza Wisły”.
W ciągu wielu lat istnienia placówki zorganizowano dużą liczbę wystaw stałych i czasowych. Pod koniec XX wieku pojawił się problem remontu głównego obiektu, który znajdował się w nienajlepszym stanie. Prace remontowe rozpoczęto w 2004 r. i trwały trzy lata. W tym czasie przeprowadzono całkowitą modernizację zewnętrzną i wewnętrzną, która była finansowana dzięki wsparciu Ministerstwa Gospodarki i Gminy Tczew oraz z dotacji unijnych.
Jednocześnie, obok funkcjonującego dalej Muzeum Wisły, otwarto Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie, które prowadzi działalność kulturalną i wzmacnia identyfikację mieszkańców Tczewa z miastem, jego historią oraz tradycją. Obecnie budynek jest przystosowany do udostępnienia także dla osób niepełnosprawnych.
Wstęp do Muzeum Wisły jest bezpłatny. Otwarte jest ono od wtorku do piątku w godz. 10.00 - 17.00, a w sobotę i niedzielę 10.00 - 16.00.
Reklama

Dzieje Tczewa: 25-lecie Muzeum Wisły
TCZEW. 13 kwietnia tego roku minęło dokładnie 25 lat od otwarcia Muzeum Wisły. To jedyna placówka muzealna w Polsce, której głównym zadaniem jest propagowanie informacji o rzece. Na świecie są tylko cztery takie muzea.
- Piotr Paluchowski
- 15.04.2009 00:00 (aktualizacja 03.08.2023 14:19)

Data dodania:
15.04.2009 00:00
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze