czwartek, 29 maja 2025 13:49
Reklama

Tłusty Czwartek - kolejki po pączki

TCZEW. Tłusty Czwartek to ostatni czwartek przed Wielkim Postem (Środą Popielcową) rozpoczynający ostatni tydzień karnawału. W ten dzień zwyczajowo objadamy się pączkami i faworkami (w niektórych rejonach kraju zwanych chrustem).
Tłusty Czwartek - kolejki po pączki
Jeszcze jakiś czas temu w polskich domach obok słodkości przygotowywało się też tłuste kiełbasy, kasze, słoninę, skwarki i inne potrawy - jak najbardziej tłuste.

Nie liczmy kalorii...
Jaki jest najlepszy pączek?
- Pulchny i świeżo zrobiony! – zgodnie przyznaje co drugi tczewianin.
- W ten dzień nikt nie powinien liczyć kalorii i zjeść chociaż jednego pączka - usłyszeliśmy w jednej z tczewskich cukierni. – Jak mówi przesąd: kto nie zje ani jednego - temu nie będzie się wiodło. No i pączek zdecydowanie zapewnia dobre samopoczucie!
W tym dniu cukiernicy mają ręce pełne roboty i ogromne pole do popisu. Przez cały rok w cukierniach i sklepach spożywczych znajdujemy zwykle klasyczne pączki z różanym nadzieniem. W tłusty czwartek wybór jest znacznie większy. Są pączki z marmoladą, dżemem różanym, budyniem, adwokatem, czekolada, toffi, wiśnią, a nawet z czekoladą, ozdobione czekoladową posypką, bitą śmietaną, cukrem pudrem lub wiórkami kokosowymi. Są także pączki serowe. Smażone na oleju, maśle lub na smalcu.
– W dni powszednie sprzedajemy ok. 20 pączków dziennie – informuje sprzedawca w tczewskiej cukierni. - W Tłusty Czwartek z naszych półek znika nawet... 1200 sztuk. Jeden klient bierze nawet po 15 pączków naraz, a czasem i więcej. Klienci są bardzo wybredni. Oceniają wygląd i wielkość pączka, miękkość ciasta, ilość lukru, dopiero potem pytają o nadzienie. Pytają też o faworki. Mimo wszystko najbardziej popularne w tym dniu są tradycyjne pączki z nadzieniem różanym i budyniem.

1 pączek to ok. 300 kcal
Mąka, mleko, drożdże i cukier, to podstawowe składniki dobrze nam znanego przysmaku. Jaką ma wartość energetyczną?
Zjadając jednego pączka dostarczymy organizmowi 200-300 kcal. Będą to tzw. „puste kalorie”, które niestety odłożą się w postaci tłuszczu. Jeśli można zminimalizować kaloryczność tego przysmaku, warto wybrać te smażone w oleju, z jak najmniejszą ilością słodkich dodatków.
- Nie jestem na żadnej diecie, ale przyznaję, że liczę kalorie... - mówi Joanna Gryniecka, mieszkanka Suchostrzyg, klientka jednej z tamtejszych cukierni. – Codziennie ograniczam się jedynie do jednej bajaderki i drożdżówki. Myślę jednak, że naprawdę nic się nie stanie, jeśli pofolguję sobie w ten dzień. Uwielbiam pączki i na pewno ich sobie nie odmówię. Postaram się po prostu bardziej się ruszać, żeby spalić pączkowe kalorie. Sama je zresztą piekę – według przepisu mojej babci.
Jak więc wyrównać bilans energetyczny jeśli silna wola nie jest naszą mocną stroną? Aby „spalić” jednego pączka należy 30 minut biegać lub uprawiać ćwiczenia. Również pół godziny jazdy na rolkach lub łyżwach wyrówna bilans jednego zjedzonego pączka. Jeśli jesteśmy w domu, to dwie godziny prasowania lub zmywania pochłonie tyle samo kalorii.

Pączek czy faworek?
W tym dniu objadamy się także innymi tłusto-czwartkowymi wypiekami – racuchami i faworkami. Co pyszniejsze?
- Zdecydowanie bardziej wolę faworki – zachwala je Jadwiga Kamionka, mieszkanka Starego Miasta. - Nie czuć w nich tłuszczu, są twardsze niż pączki, ale nie suche przy brzegach, miejscami mięciutkie w środku. Ja robię duże faworki - niektóre dochodzą do 15 cm długości, bo takie lubimy. Ale długość faworków to sprawa indywidualna - jedni robią krótkie i płaskie.
Podobnie jest z tym, czy lepiej pączki kupować czy robić samemu. Tu tczewianie są równo podzieleni.
- Po co robić sobie kłopot, jeśli można pyszne kupić w sklepie – twierdzi Karolina Zaniecka, mieszkanka Suchostrzyg. - Te domowe zawsze są nazbyt twarde.
Jej koleżanka ma inne zdanie:
- Najpyszniejsze są te domowej produkcji, według sprawdzonych przepisów. Poza tym w książkach kucharskich można znaleźć niestandardowe przepisy na pyszne pączki – orzechowe pączki z sosem czekoladowym, a nawet pączki... ziemniaczane. W domu można poeksperymentować.
Wszystkim tczewianom życzymy smacznego Tłustego Czwartku i ostrzegamy, aby... nie przeholować!

Przepis na pączki (jednej z czytelniczek)
Składniki na ok. 25 pączków:
50 dg mąki (3 szklanki), 6 dg drożdży, 6 dg cukru (4 łyżki), 4 żółtka, 1/2 kostki masła, 200 ml mleka (szklanka), 1/2 szklanki cukru pudru, sól, tłuszcz do smażenia (smalec, margaryna), powidła śliwkowe lub dżem z róży lub inny, ew. łyżka spirytusu.
Przygotowanie:
Drożdże rozpuścić w połowie szklanki ciepłego mleka, dodać łyżkę cukru, łyżkę mąki,  rozmieszać i odstawić na kwadrans w ciepłe miejsce. Gdy drożdże będą rosnąć roztopić masło, a żółtka utrzeć z cukrem. Następnie zmieszać rozczyn drożdży z żółtkami i masłem, dodać resztę mąki i mleka (można dodać także łyżkę spirytusu). Ciasto wyrobić i odstawić w ciepłe miejsce na ok. pół godziny. Gdy ciasto podwoi swą objętość rozwałkować je na stolnicy oprószonej mąką na grubość ok. 2 cm. Szklanką wykrawać kółka, na jedno z nich położyć dżem, konfiturę lub powidła, drugim przykryć i formować w ręku kulki. Uformowane ciasto kładziemy na stolnicy oprószonej mąką i zostawiamy do wyrośnięcia. Następnie w dużym naczyniu silnie rozgrzewamy dużo tłuszczu (tak żeby ciasto w nim pływało ) i smażymy w nim pączki po 2-3 minuty z każdej strony. Po usmażeniu delikatnie je wyjmujemy i odkładamy na bibułę, aby odciekł z nich tłuszcz. Posypujemy cukrem pudrem i... pączki gotowe. Smacznego!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

uwekezut 14.10.2018 18:36
Komentarz usunięty

Reklama
eresascof 14.10.2018 18:12
Komentarz usunięty

ofacuve 14.10.2018 13:32
Komentarz usunięty

ofuwacovup 14.10.2018 11:05
Komentarz usunięty

ewobo***i 14.10.2018 10:50
Komentarz usunięty

eweopagoba 14.10.2018 10:24
Komentarz usunięty

Reklama
ogijoyab 14.10.2018 10:17
Komentarz usunięty

agata 03.03.2011 12:28
i tyle kalorii!??? Kto to zrzuci i jak?

Reklama
Przeżyj przygodę, podczas obozu górskiego Przeżyj przygodę, podczas obozu górskiego Górskie krajobrazy, piesze wędrówki na górskim obozie Stowarzyszenia KLUB KOCIEWIAK Czy wyjazd w góry musi być nudny? Oczywiście, że nie! Od wielu lat jedno ze stowarzyszeń kociewskich organizuje dla mieszkańców Kociewia obozy zimowe oraz letnie dla dzieci i młodzieży. Także w tym roku dzieci, ale też młodzież zyskają taką szansę!  Mowa o górskim wyjeździe letnim, które organizuje Stowarzyszenie Kultury Fizycznej i Turystyki „Kociewiak”. Góry oznaczają przede wszystkim możliwość przebywania w atrakcyjnym górzystym terenie w otoczeniu lasów, rzek oraz interesujących atrakcji turystycznych. Organizatorem wyprawy jest Stowarzyszenie Kultury Fizycznej i Turystyki „Kociewiak”. - Podczas pobytu na obozie dla uczestników przygotowano wiele atrakcji m.in. wycieczki w góry na kilku poziomach trudności: od łatwych tras po trudniejsze: Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska, Gubałówka, Morskie Oko, Termy Szaflary-Aquaparki i termy dla dzieci, Iluzja Park – zachęca prezes Ryszard Różycki, ze Stowarzyszenia Kultury Fizycznej i Turystyki "Kociewiak" do dyspozycji boiska sportowe, projekcie filmów, sale zabaw, gry planszowe, a nawet.... góralskie ognisko. Dodajmy, że kadra obozu stanowią nauczyciele specjaliści z uprawnieniami instruktorów różnych sportów. Zapisy na obóz do 2 czerwca na klubkociewiak@wp.pl lub Tel. 513 215 854. R. Różycki czeka na zapisy pod telefonem po godz. 20-tej.W tym roku organizowany jest letni obóz w Białym Dunajcu koło Zakopanego w dniach 14-19 lipca. (tomm)Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.05.2025 10:29 – Data zakończenia wydarzenia: 02.06.2025 23:59
Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji zaprasza dzieci i młodzież na Biegowy Puchar im. Kazimierza Zimnego, urodzonego w Tczewie wybitnego polskiego lekkoatlety, medalisty letnich Igrzysk Olimpijskich w biegu na 5000 metrów. Zawody zaliczane są do cyklu biegów dla dzieci i młodzieży Puchar Pomorza. To doskonała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności, pokonać własne ograniczenia i poczuć prawdziwą sportową atmosferę!Zawody odbędą się 7 czerwiec br. na Stadionie Miejskim im. Alfonsa Guzińskiego (ul. Bałdowska 11, Tczew)Zawody rozpoczną się o godz. 10.00. Będą rozgrywane w grupach wiekowych od 5 do 18 lat na 200 m, 400 m i 800 m (biegi majtka, marynarza, admirała, chorążego itd.).Zawody są otwarte dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych, więc każdy znajdzie coś dla siebie! Nie liczy się tylko wynik – liczy się dobra zabawa, sportowa rywalizacja i wspólne przeżywanie emocji! Organizator przewiduje medale pamiątkowe dla wszystkich biegaczy!Zapisać można się online do 5.06.2025: https://elektronicznezapisy.pl/event/12790.htmlb) lub w biurze zawodów 7.06.2025 od godz. 8.00 do 15 minut przed każdą wyznaczoną godziną startu danej kategorii wiekowej.Przypominamy, że wymagane jest, aby zawodnicy do 13-tego roku życia pojawili się na zawodach z rodzicem bądź opiekunem prawnym.Niepełnoletni zawodnicy powyżej 13-tu lat, którzy nie mogą pojawić się z opiekunem, powinni dostarczyć do biura zawodów kartę zgłoszeniową podpisaną przez rodzica bądź opiekuna prawnego (karta dostępna na stronie https://elektronicznezapisy.pl/event/12790/clients.html po zakończeniu rejestracji). Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.06.2025 08:00 – Data zakończenia wydarzenia: 07.06.2025 13:30
Reklama