Ta akcja miała na celu przypomnienie najemcom mieszkań komunalnych o możliwości wykupu zajmowanych przez nich lokali w tych budynkach, które zostały przeznaczone do sprzedaży.
Łazienka za pieniądze najemcy
- Na nasze pismo odpowiedziało w ostatnim miesiącu ok. 80 najemców i tyleż wpłynęło wniosków – mówi Sebastian Justyński, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim w Tczewie. - To można odnotować jako sukces, bo tyle wniosków dotychczas składano przez cały rok.
A co z wątpliwościami Czytelników?
Pierwsza dotyczyła sytuacji, gdy w lokalu nie ma węzła sanitarnego. Niestety, dla najemców, gdy łazienki, ubikacji nie ma w obrębie lokalu, to jego nabycie może nastąpić po wcześniejszym dokonaniu przez najemcę koniecznych robót adaptacyjnych. Drugie zapytanie: co z mieszkaniami tzw. przechodnimi...
- Są takie sytuacje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, powierzchnia zajmowana przez daną rodzinę nie może być uznana za lokal samodzielny z uwagi na to, że jest to mieszkanie przechodnie – wyjaśnia Sebastian Justyński. - Albo część zajmowanych pomieszczeń jest położona po drugiej stronie korytarza, który jest użytkowany de facto przez dwie rodziny. Jednak i w tym przypadku jest możliwość sprzedaży takiego lokalu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przy czym obie rodziny muszą wykupić jedno mieszkanie na współwłasność i ewentualnie później dokonać zniesienia tej współwłasności.
Zasady sprzedaży po staremu
- Nic się nie zmieniło w zasadach sprzedaży lokali komunalnych – dodaje naczelnik. - Są trzy stawki bonifikaty. 70 i 90 proc. bonifikaty w mieszkaniach stricte komunalnych, które były miejskie (budynki do 1945 r. włącznie – 90 proc, te po 1945 r. i które przeszły remont kapitalny - 70 proc.). Ponadto mamy także lokale przejęte po PKP, które co do zasady są sprzedawane na zasadach kolejowych, czyli z maksymalną bonifikatą nawet powyżej 96 proc. Wartość rynkową lokalu określa rzeczoznawca. Wartość ta szacowana przez rzeczoznawcę dotychczas odbiegała trochę od stawek, z którymi można się spotkać choćby u pośredników obrotu nieruchomościami czy ofert w internecie. I w zależności od tego jaki to jest budynek, kilkudziesięcioletni czy powojenny, ta wartość to mniej więcej 1,5 - 2,5 tys. zł za m kw.
Podsumowując, najemca, który chce wykupić lokal komunalny od miasta na składanym wniosku podpisuje jednocześnie zobowiązanie, że pokryje koszty przygotowania lokalu do sprzedaży (również w przypadku rezygnacji z wykupu), a także koszty zawarcia umowy notarialnej.
Reklama
Z komunalnego na swoje. Wykup mieszkań z bonifikatą. Łazienka za pieniądze najemcy
TCZEW. Jesienią ub. roku wielu najemców lokali komunalnych w Tczewie otrzymało pismo o możliwości wykupu zajmowanego przez nich mieszkania. Czytelnicy zgłaszali kilka zastrzeżeń.
- Janusz Cześnik
- 17.01.2011 00:00 (aktualizacja 20.08.2023 00:38)
Data dodania:
17.01.2011 00:00
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze