piątek, 2 maja 2025 09:10
Reklama

Syn posła Kulasa radnym w Tczewie, rozproszeni pisowcy wracają do rady. Burmistrzem Pelplina pozostanie Andrzej Stanuch.

TCZEW. Radnym z Tczewie będzie syn posła PO Jana Kulasa. Jednakże kandydat PO na prezydenta przegrał wybory. W Radzie Miasta PO będzie miała prawdopodobnie 8 mandatów. Do rady wraca sporo poprzednich radnych PiS, lecz startujących z różnych ugrupowań, np. 4 mandaty zdobyli kandydaci Razem i Odpowiedzialnie, a 3 z Prawa i Sprawiedliwości, w tym kandydatka na prezydenta Tczewa. Burmistrzem Pelplina pozostanie Andrzej Stanuch.
Nie ma jeszcze oficjalnych danych z PKW , lecz według nieoficjalnych wyników Rada Miasta Tczewa będzie prawicowa, żadnego mandatu nie uzyskali kandydaci SLD.
Ciekawostką jest uzyskanie mandatu z ostatniej pozycji na liście PO syna posła Jana Kulasa. Zresztą nie jest to jedyny przypadek rodzinny. W Gdańsku do Rady Miasta z listy PO dostał się syn Grzegorza Grzelaka (samorządowca, startującego z PO do sejmiku).

Kto będzie przez kolejne 4 lata rządzić Tczewem?

Porozumienie na Plus (ugrupowanie kandydata na Prezydenta M. Pobłockiego) - 8 radnych, Platforma Obywatelska 8 radnych, Razem i Odpowiedzialnie (ugrupowanie utworzone przez b. działaczy PiS) - 4, a Prawo i Sprawiedliwość - 3.
Ze znanych radnych PiS nie wszedł do rady Mirosław Kaffka (startujący z listy Razem i Odpowiedzialnie). Przegrał mandat o 12 głosów z kolegą z listy. Nie uzyskał mandatu także b. działacz PiS (startujący z listy Razem i Odpowiedzialnie) Waldemar Huk ani Tadeusz Żmijewski (dyrektor naczelny Centrum Kultury i Sztuki startujący z poz. nr 1 do Rady Powiatu Tczewskiego).

Oto nieoficjalne wyniki wyborów samorządowych do Rady Miasta w Tczewie (kolejność alfabetyczna):

Okręg nr 1
(Osiedle Staszica, Zatorze, Stare Miasto)
Bożena Anna Chylicka (Porozumienie na Plus)
Bartłomiej Jan Kulas (Platforma Obywatelska)
Krzysztof Grzegorz Misiewicz (Razem i Odpowiedzialnie)
Antoni Truszkowski (Porozumienie na Plus)
Zenon Henryk Żynda (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 2
(Czyżykowo, Za Parkiem, Bema, Górki, Kolejarz)

- Mirosław Augustyn (Porozumienie na Plus)
- Brygida Małgorzata Genca (Platforma Obywatelska)
- Piotr Paweł Kajzer (Razem i Odpowiedzialnie)
- Kazimierz Mokwa (Platforma Obywatelska)
- Mirosław Stanisław Pobłocki (Porozumienie na Plus)

Okręg nr 3
(Osiedla: Garnuszewskiego, Nowe Miasto)
Ewa Waleria Czochór (Platforma Obywatelska)
Ferdynand Motas (Prawo i Sprawiedliwość)
Piotr Wiesław Popielarczyk (Platforma Obywatelska)
Czesław Zygmunt Roczyński (Porozumienie na Plus)
Zbigniew Antoni Urban (Razem i Odpowiedzialnie)

Okręg nr 4
(Osiedla: Prątnica, Bajkowe - Piotrowo, Suchostrzygi)
Grażyna Antczak (Razem i Odpowiedzialnie)
Zenon Bronisław Drewa (Porozumienie na Plus)
Kazimierz Ickiewicz (Porozumienie na Plus)
Barbara Maria Kamińska (Prawo i Sprawiedliwość)
Krzysztof Jan Korda (Porozumienie na Plus)
Roman Janusz Kucharski (Platforma Obywatelska)
Włodzimierz Leszek Mroczkowski (Platforma Obywatelska)
Gertruda Pierzynowska (Platforma Obywatelska)

Pobłocki i Sosnowski zmierzą się w drugiej turze

 Znane są już wyniki wyborów na prezydenta Tczewa - do drugiej tury przechodzą Mirosław Pobłocki (który uzyskał najwięcej - ponad 7 tys. głosów) oraz Witold Sosnowski (ok. 4 tys. głosów). Frekwencja w mieście wyniosła ponad 40%.

Reklama
Zatem, jeżeli wyniki nieoficjalne zostaną potwierdzone przez PKW, 5 grudnia w Tczewie będzie dogrywka. Do wyboru tczewianie będą mieli: Mirosława Pobłockiego (Porozumienie na Plus) lub Witolda Sosnowskiego (Razem i Odpowiedzialnie).

Dużo głosów zdobyli także Włodzimierz Mroczkowski - PO (3280) oraz Barbara Kamińska - PiS (2964). Bogdan Ackerman zdobył 680 głosów, Adam Piłat - 539, a Rafał Grzenkowicz - 166.

Tak przedstawiały się wyniki nieoficjalne (96.97 proc protokołów PKW)
1. Mirosław Pobłocki (Porozumienie na Plus) - 7042 głosów, 39,4%
2. Witold Sosnowski (Razem i Odpowiedzialnie) - 3770 głosów, 21.09%
3. Włodzimierz Mroczkowski (Platforma Obywatelska) - 3137 głosów, 17.55%
4. Barbara Kamińska, 2577 głosów, 14.42%
5. Bogdan Ackerman, 672 głosów, 3.76 %
6. Adam Piłat, 522 głosów, 2.93 %
7. Rafał Grzenkowicz, 154 głosów, 0.86 %.

W radzie powiatu tczewskiego będzie 7 radnych z Platformy Obywatelskiej, 6 z Kociewskiego Klubu Regionalnego, 5 z Porozumienia na Plus, 3 z Prawa i Sprawiedliwości i 2 z Razem i Odpowiedzialnie.

PELPLIN cd. Stanucha
Burmistrzem Pelplina pozostanie Andrzej Stanuch. Kandydat Kociewskiego Klubu Regionalnego uzyskał 52,60% głosów. Drugi Był Mariusz Śledź z komitetu Platformy Obywatelskiej z wynikiem 24,31%. Patryk Demski z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 23,09 % głosów.
W Pelplinie w wyborach do rady gminy Kociewski Klub Regionalny wprowadził 8 radnych, Moja gmina - 2, również Nasza Gmina Pelplin 2. Pozostałe komitety Nasz Pelplin,  Komitet Sławomira Jasińskiego oraz Komitet Dariusza Górskiego będą miały po jednym radnym.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mati 25.11.2010 15:14
Kto z was gołsował na Ewę Walerię??????

Reklama
ren 24.11.2010 18:53
znowu te same pryki, zwłaszcza w powiecie...nie nauczyli się ludziska odróżniać, kto co zrobił, lepszy bierny, mierny i wierny niż skuteczny!!!

MM 23.11.2010 11:25
Syn Kulasa dostał się do rady bo wyborcy pomylili ojca z synem Takich mamy odpowiedzialnych wyborcow Po kim BARTŁOMIEJ KULAS ma tyle oleju w głowie bo nie po ojcu Janie

kx 22.11.2010 23:25
Co tu dużo mówić PiS przegrał. Czy sam, czy licząc z razem i odpowiedzialnie - do pryncypałów zabrakło jednego głosu... :( Nie wiem czy będą mieli szanse na wpływanie na realizowanie własnej wizji w mieście, jeśli radni PO i PnP będą głosowali jak maszynki np. tak jak to robiła koalicja PO-PiS w Radzie Powiatu...

papik 22.11.2010 22:03
..synek się podobał. Czego się wstydzić, chyba jest podobny do taty - nie tylko z gadki czy wyglądu, lecz ambicji politycznych, a to przecież jest ważne aby osiągać na trybunie próżniaczej oczekiwane efekty.

Tengu 22.11.2010 21:31
Po pierwsze - Tadeusz Żmijewski nie startował do Rady Miasta tylko do Rady Powiatu!!! Po drugie - "synek posła Kulasa" brzmi obraźliwie.

Reklama
Reklama