Reklama
piątek, 21 lutego 2025 15:54
Reklama
Atrakcje na Pomorzu. Bory Tucholskie jeden z najpiękniejszych regionów Polski. A wśród lasów i zachwycających jezior - tajemnicze zabytki

Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzić

Bory Tucholskie to jeden z najpiękniejszych regionów Polski, w którym natura splata się z historią. Pośród gęstych lasów i malowniczych jezior kryją się zabytki, które opowiadają o dawnych czasach i tradycjach regionu. Pałac w Rynkówce, Kościół św. Barbary w Lalkowach oraz mini-muzeum i zabytkowa kuźnia to jedne z miejsc, które warto odwiedzić, by lepiej poznać tę część Pomorza.
Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzić

Źródło: Agroturystyka - Słoneczna Polana

Pałac w Rynkówce – od średniowiecznego zamku po elegancki pensjonat

Jednym z najbardziej imponujących zabytków regionu jest Pałac w Rynkówce, znany również jako Zamek Rynkówka. Jego historia sięga XV wieku, gdy w tym miejscu wzniesiono krzyżacką warownię. W XIX wieku został on przebudowany w stylu neogotyckim, zachowując jednak gotyckie piwnice jako świadectwo swojej średniowiecznej przeszłości.

Pałac charakteryzuje się bogato zdobioną fasadą, masywną bryłą oraz charakterystycznymi, arkadowymi podcieniami. Budowla otoczona jest rozległym parkiem krajobrazowym, w którym można znaleźć pomnikowe drzewa, a także spacerowe alejki, prowadzące do zabytkowych zabudowań.

Pałac jako pensjonat i miejsce organizacji wydarzeń

Obecnie Pałac w Rynkówce funkcjonuje jako pensjonat, oferując gościom noclegi w historycznych wnętrzach. Jest to miejsce, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta, ciesząc się spokojem i niezwykłym klimatem dawnych epok.

Dodatkowo można tu wynająć salę na różne uroczystości, takie jak wesela, urodziny czy inne imprezy okolicznościowe. Eleganckie wnętrza i historyczny charakter pałacu sprawiają, że wydarzenia organizowane w tym miejscu mają wyjątkową oprawę.

Pałac można zwiedzać wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji, a kontakt do właścicieli podany jest na tablicy informacyjnej przed wejściem oraz na stronie internetowej.

Kościół św. Barbary w Lalkowach – 600 lat historii

Kilka kilometrów od Rynkówki znajduje się Kościół św. Barbary w Lalkowach, jedna z najstarszych świątyń w regionie. Powstał w XIV wieku i od tego czasu jest ważnym punktem duchowym dla lokalnej społeczności.

Kościół zachwyca swoją gotycką architekturą, a jego wnętrze kryje zabytkowe ołtarze oraz inne elementy sakralne, które przetrwały wieki. Wokół kościoła rozciąga się zabytkowy cmentarz, a przed wejściem znajduje się figura św. Barbary, podkreślająca religijny charakter tego miejsca.

Mini-muzeum i zabytkowa kuźnia – podróż w czasie

Tuż obok kościoła można odwiedzić mini-muzeum, w którym zgromadzono liczne eksponaty z dawnych lat. W szklanej gablocie znajduje się stara bryczka, używana niegdyś do podróży i transportu, a wśród pozostałych eksponatów można zobaczyć narzędzia rolnicze, drewniane wiadra oraz naczynia mleczarskie.

W pobliżu muzeum stoi również zabytkowa kuźnia, która niegdyś pełniła kluczową rolę w życiu mieszkańców. To tutaj kowale wyrabiali podkowy, narzędzia i elementy konstrukcyjne niezbędne do pracy na roli. Dziś kuźnia została odnowiona i pełni rolę Centrum Kultury Kociewskiej, zachowując swoją historyczną funkcję edukacyjną.

Na wejściu do kuźni wita odwiedzających drewniana rzeźba kowala, która dodaje miejscu wyjątkowego klimatu. Dzięki pracom konserwatorskim i wsparciu finansowemu z funduszy europejskich, kuźnia i muzeum stanowią dziś żywy pomnik lokalnej historii.

Relaks nad jeziorem Radodzierz – Agroturystyka „Słoneczna Polana”

Po zwiedzeniu zabytków warto udać się na odpoczynek nad jeziorem Radodzierz, gdzie znajduje się Agroturystyka „Słoneczna Polana” prowadzona przez panią Darię. To idealne miejsce dla osób szukających ciszy, natury i relaksu, a jednocześnie chcących skorzystać z licznych atrakcji.

W sezonie letnim na gości czeka wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych – plac zabaw, możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego oraz malownicze trasy spacerowe wokół jeziora.

Na terenie agroturystyki znajduje się również restauracja serwująca pyszne, domowe jedzenie, które idealnie dopełnia dzień pełen wrażeń. Bliskość jeziora, otaczające lasy i przyjazna atmosfera sprawiają, że „Słoneczna Polana” to doskonałe miejsce na zakończenie wycieczki po Borach Tucholskich.

Bory Tucholskie – historia i natura w jednym miejscu

Borów Tucholskich nie da się opisać w kilku słowach – to region, który zachwyca zarówno swoją przyrodą, jak i dziedzictwem historycznym. Pałac w Rynkówce, gotycki kościół w Lalkowach, muzeum, kuźnia oraz odpoczynek nad jeziorem Radodzierz to idealna propozycja na jednodniową wycieczkę po wschodniej części Borów Tucholskich w rejonie Kociewia.

To miejsca dla miłośników historii, natury i odpoczynku, które warto odkrywać i do których z pewnością chce się wracać.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ALRAUNE czyli niezależny zespół tańca współczesnego na deskach CKiS w Tczewie ALRAUNE czyli niezależny zespół tańca współczesnego na deskach CKiS w Tczewie Przez ostatnich kilka lat przeszliśmy ciekawą drogę, która widoczna i wyrażona jest poprzez INNUENDO oraz RARA AVIS. Kolejnym krokiem jest pozbawienie się ram, wyjście poza schemat, przełamanie pewnego sposobu myślenia, otwartość na nową i absolutnie nie zbadaną przestrzeń...Wyjątkowe dla nas i widzów doświadczenie w najnowszym projekcie. Jak pokazać absolutną "nagość"? Nie ograniczać widzów "historią", nie ograniczać artystów? Zrobić wszystko to, czego chce każdy z tancerzy? Co zrobić, żeby dać przestrzeń do interpretacji? Wszystko!...a czym właściwie jest to wszystko? To nic...Nic. ALRAUNEAlraune to niezależny zespół tańca współczesnego, tworzony zarówno przez profesjonalistów, jak i osoby wcześniej niezwiązane z tańcem. To, co ich połączyło, to wyjątkowe podejście do tańca, którego naucza Mikhail Karnaukhov, choreograf i założyciel zespołu.Fundamentem tego podejścia jest wyprowadzenie choreografii od poczucia ruchu – jego szerokości, objętości, głębi – które nadaje formę i ekspresję poszczególnym utworom tanecznym. Język ciała jest dla tancerzy głównym sposobem wyrażania emocji i uczuć. Pozwala poczuć i przekazać to, czego nie dałoby się wyrazić za pomocą słów.Celem zespołu jest uwrażliwianie odbiorców i pobudzanie ich do pełniejszego odczuwania otaczającej rzeczywistości. „Nic.” – spektakl taneczny Zespołu Tańca Współczesnego Alraune21 lutego 2025, godz. 19.00Sala widowiskowa CkiSul. Wyszyńskiego 10, TczewBILETY: 20 złUWAGA! Ilość miejsc jest ograniczona.   Data rozpoczęcia wydarzenia: 21.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 21.02.2025 21:00
PROGRAM INSCENIZACJI Bitwy o Tczew 1807. Atrakcji wizualnych i pirotechnicznych nie zabraknie PROGRAM INSCENIZACJI Bitwy o Tczew 1807. Atrakcji wizualnych i pirotechnicznych nie zabraknie Organizatorzy zapowiadają, że 22 lutego, w sobotę odtwórcy historii zapowiadają, iż po raz pierwszy będzie odtworzona tzw. ZŁOTA GODZINA czyli rabowanie miasta. Może być zatem... bardzo niebezpiecznie. W informacji poniżej prezentujemy program inscenizacji Bitwy o Tczew 1807 r. Dodajmy, że wątek rabowania Tczewa i jego mieszkańców, boleśnie odczuły tczewianki, żołdacy Napoleona (głównie Francuzi;) dopuszczali się bowiem licznych gwałtów.Na domiar złego w bitwie kula dosięgnęła polskiego generała Jana Henryk Dabrowskiego.Jak czytamy we wspomnieniach Jana Weyssenhoffa, majora 4 p. piechoty: „Dywizja gen. Dąbrowskiego otrzymała asygnację na gratyfikację i razem rozkaz ruszenia natychmiast do wielkiej armii wraz z VIII korpus Mortiera. Gen. Dąbrowski, który wyleczony z ran poniesionych podczas zdobywania Tczewa od pruskiej kuli 1807 już był i wrócił do wojska, zebrał jak najspieszniej rozrzuconą po przykopach dywizję i ruszył na Kwidzynę i Zalewo, gdzie wtenczas znajdowała się wielka armia i cesarz. (…).” PROGRAM WYDARZENIA godz. 12.30 - przemarsz z Fabryki Sztuk na pl. Halleragodz. 12.45-13.45 - obozowisko na pl. Hallera godz. 14.00-14.50 - inscenizacja bitwy - mury obronne ul. Wąska - widownia: ul. Ogrodowa, a potem pl. Hallera (wycofywanie się wojsk pruskich i złota godzina - po raz pierwszy)uwaga: zmiana organizacji ruchu - głównie: całkowite wyłączenie ul. Wąska (od Stromej do Krętej), pl. Hallera DODATKOWE ATRAKCJE wycieczka rowerowa śladami Napoleona. Trasa: Tczew-Subkowy-Narkowy + powrót, termin: 15.02 godz. 9.00-13.00, zapisy: tel. 607 472 550gra miejska - zdobądź wiedzę, przybij piątkę rekonstruktorom oraz wygrywaj nagrody, termin: 15.02 godz. 11.00-13.00 Fabryka SztukData rozpoczęcia wydarzenia: 22.02.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 22.02.2025 16:00
Przeżyj ferie na sportowo, korzystaj razem z dzieckiem z rekreacji w ramach propozycji TCSiR Przeżyj ferie na sportowo, korzystaj razem z dzieckiem z rekreacji w ramach propozycji TCSiR Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty bachaty, które odbędą się 15 lutego 2025 roku na salce fitness Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji!  Warsztaty Bachaty w TCSiR! Czym jest bachata? To zmysłowy i pełen emocji taniec pochodzący z Dominikany. Charakteryzuje się bliskością partnerów, płynnymi ruchami bioder i romantycznymi rytmami. To doskonały sposób na poprawę koordynacji, pewności siebie i świetną zabawę!Warsztaty poprowadzi: Monika Iwicka-Waruszewska – doświadczona instruktorka, która wprowadzi Was w magiczny świat bachaty! Nie przegapcie okazji, by nauczyć się tego niezwykłego tańca i spędzić aktywnie czas w świetnej atmosferze!Miejsce: TCSiR – salka fitnessData: 15 lutego 2025Godz. 14:00 - 17:00119zl/os* Istnieje możliwość przyprowadzenia osoby towarzyszącej i skorzystania z promocji.Ale nie tylko z oferty tanecznej będzie można skorzystać. Instruktorzy TCSiR zapraszają na ferie z unihokejem, badmintonem, tenisem, piłką nożną. A to wszystko w grupach mniej i bardziej zaawansowanych. Jak się dowiedzieliśmy dla dzieci, którym nie odpowiadają akurat takie gry zespołowe albo są po prostu za małe przygotowano gry i zabawy ruchowe. Przez cały czas będzie można korzystać z lodowiska i basenu małego i dużego. Na basenie dzieciaki będą mogły skorzystać z wodnego toru przeszkód (duża pływalnia) oraz przyspieszonego kursu nauki pływania pod okiem instruktorów. TCSiRData rozpoczęcia wydarzenia: 15.02.2025 14:00 – Data zakończenia wydarzenia: 24.02.2025 14:43
Reklama
Reklama