Reklama
piątek, 21 lutego 2025 15:43
Reklama

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

4 lutego 2025 r. po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Nowe święto państwowe zostało uchwalone 9 stycznia 2025 r. w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego – czytamy w preambule ustawy.
  • Źródło: IPN Gdańsk
Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej
Grupa jedenastu partyzantów z oddziału Harnaś pozuje do zdjęcia trzymając broń przed nieznanym budynkiem w miejscowości Toporzysko. fot. zbiory IPN
Rota przysięgi Armii Krajowej, obowiązująca od lutego 1942 r.

Przyjmowany: W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten święty krzyż, znak męki i zbawienia, i przysięgam być wierny ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży jej honoru i o wyzwolenie jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary życia mego. Prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej i rozkazom naczelnego wodza oraz wyznaczonemu przezeń dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało. Tak mi dopomóż Bóg.

Przyjmujący: Przyjmuję cię w szeregi Armii Polskiej, walczącej z wrogiem w konspiracji o wyzwolenie ojczyzny. Twym obowiązkiem będzie walczyć z bronią w ręku. Zwycięstwo będzie twoją nagrodą. Zdrada jest karana śmiercią.

83 lata temu, 14 lutego 1942 r., Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski przekształcił Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową i mianował jej dowódcą generała Stefana Roweckiego ps. Grot (był dowódcą AK do 30 czerwca 1943 r.). Kolejnymi dowódcami Armii Krajowej byli generałowie: Tadeusz Komorowski ps. Bór – do 2 października 1944 r., Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek – do 19 stycznia 1945 r.  

Armia Krajowa była największą podziemną armią w okupowanej przez Niemcy i ZSRS Europie. W 1944 r. jej liczebność osiągnęła ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, w tym około 10 tys. oficerów.

Armia Krajowa nie była tylko jedną z organizacji dywersyjnych utworzonych do walki z okupantem, ale było to zbrojne ramię polskiego państwa podziemnego, zorganizowanej tajnej struktury funkcjonującej na  obszarze II Rzeczypospolitej, prowadzącej działalność administracyjną, polityczną, wojskową, sądowniczą, administracyjną. W ramach polskiego państwa podziemnego funkcjowało m.in. tajne szkolnictwo na każdym poziomie, działały wydawnicwa.

Armia Krajowa jako część polskiego państwa podziemnego miała ogromny wpływ na całe społeczeństwo polskie. Była symbolem niezgody na zniewolenie, mobilizowała do powszechnego oporu wobec okupantów, jednoczyła naród we wspólnej sprawie: walce o niepodległą Ojczyznę. Po rozwiązaniu Armii Krajowej do jej etosu nawiązywali wszscy, którzy walczyli nadal w podziemiu antykomunistycznym. Po wojnie żołnierze AK byli prześladowani, więzieni, często skazywani na karę śmierci, jak Łukasz Ciepliński, gen. Emil Fieldorf ps. Nil, rtm. Witold Pilecki.

W roku, kiedy będziemy obchodzili 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, polski Sejm przez aklamację 9 stycznia 2025 r. przyjął ustawę o wprowadzeniu nowego święta państwowego: Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, które po raz pierwszy będziemy obchodzili 14 lutego br. 

Modlitwa żołnierzy NOW-AK. Życiorys-relacja -Karola Jakubowskiego ps. Maćko, Archiwum płk. Dąbrowy-Kostki. Zbiory IPN

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ALRAUNE czyli niezależny zespół tańca współczesnego na deskach CKiS w Tczewie ALRAUNE czyli niezależny zespół tańca współczesnego na deskach CKiS w Tczewie Przez ostatnich kilka lat przeszliśmy ciekawą drogę, która widoczna i wyrażona jest poprzez INNUENDO oraz RARA AVIS. Kolejnym krokiem jest pozbawienie się ram, wyjście poza schemat, przełamanie pewnego sposobu myślenia, otwartość na nową i absolutnie nie zbadaną przestrzeń...Wyjątkowe dla nas i widzów doświadczenie w najnowszym projekcie. Jak pokazać absolutną "nagość"? Nie ograniczać widzów "historią", nie ograniczać artystów? Zrobić wszystko to, czego chce każdy z tancerzy? Co zrobić, żeby dać przestrzeń do interpretacji? Wszystko!...a czym właściwie jest to wszystko? To nic...Nic. ALRAUNEAlraune to niezależny zespół tańca współczesnego, tworzony zarówno przez profesjonalistów, jak i osoby wcześniej niezwiązane z tańcem. To, co ich połączyło, to wyjątkowe podejście do tańca, którego naucza Mikhail Karnaukhov, choreograf i założyciel zespołu.Fundamentem tego podejścia jest wyprowadzenie choreografii od poczucia ruchu – jego szerokości, objętości, głębi – które nadaje formę i ekspresję poszczególnym utworom tanecznym. Język ciała jest dla tancerzy głównym sposobem wyrażania emocji i uczuć. Pozwala poczuć i przekazać to, czego nie dałoby się wyrazić za pomocą słów.Celem zespołu jest uwrażliwianie odbiorców i pobudzanie ich do pełniejszego odczuwania otaczającej rzeczywistości. „Nic.” – spektakl taneczny Zespołu Tańca Współczesnego Alraune21 lutego 2025, godz. 19.00Sala widowiskowa CkiSul. Wyszyńskiego 10, TczewBILETY: 20 złUWAGA! Ilość miejsc jest ograniczona.   Data rozpoczęcia wydarzenia: 21.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 21.02.2025 21:00
PROGRAM INSCENIZACJI Bitwy o Tczew 1807. Atrakcji wizualnych i pirotechnicznych nie zabraknie PROGRAM INSCENIZACJI Bitwy o Tczew 1807. Atrakcji wizualnych i pirotechnicznych nie zabraknie Organizatorzy zapowiadają, że 22 lutego, w sobotę odtwórcy historii zapowiadają, iż po raz pierwszy będzie odtworzona tzw. ZŁOTA GODZINA czyli rabowanie miasta. Może być zatem... bardzo niebezpiecznie. W informacji poniżej prezentujemy program inscenizacji Bitwy o Tczew 1807 r. Dodajmy, że wątek rabowania Tczewa i jego mieszkańców, boleśnie odczuły tczewianki, żołdacy Napoleona (głównie Francuzi;) dopuszczali się bowiem licznych gwałtów.Na domiar złego w bitwie kula dosięgnęła polskiego generała Jana Henryk Dabrowskiego.Jak czytamy we wspomnieniach Jana Weyssenhoffa, majora 4 p. piechoty: „Dywizja gen. Dąbrowskiego otrzymała asygnację na gratyfikację i razem rozkaz ruszenia natychmiast do wielkiej armii wraz z VIII korpus Mortiera. Gen. Dąbrowski, który wyleczony z ran poniesionych podczas zdobywania Tczewa od pruskiej kuli 1807 już był i wrócił do wojska, zebrał jak najspieszniej rozrzuconą po przykopach dywizję i ruszył na Kwidzynę i Zalewo, gdzie wtenczas znajdowała się wielka armia i cesarz. (…).” PROGRAM WYDARZENIA godz. 12.30 - przemarsz z Fabryki Sztuk na pl. Halleragodz. 12.45-13.45 - obozowisko na pl. Hallera godz. 14.00-14.50 - inscenizacja bitwy - mury obronne ul. Wąska - widownia: ul. Ogrodowa, a potem pl. Hallera (wycofywanie się wojsk pruskich i złota godzina - po raz pierwszy)uwaga: zmiana organizacji ruchu - głównie: całkowite wyłączenie ul. Wąska (od Stromej do Krętej), pl. Hallera DODATKOWE ATRAKCJE wycieczka rowerowa śladami Napoleona. Trasa: Tczew-Subkowy-Narkowy + powrót, termin: 15.02 godz. 9.00-13.00, zapisy: tel. 607 472 550gra miejska - zdobądź wiedzę, przybij piątkę rekonstruktorom oraz wygrywaj nagrody, termin: 15.02 godz. 11.00-13.00 Fabryka SztukData rozpoczęcia wydarzenia: 22.02.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 22.02.2025 16:00
Przeżyj ferie na sportowo, korzystaj razem z dzieckiem z rekreacji w ramach propozycji TCSiR Przeżyj ferie na sportowo, korzystaj razem z dzieckiem z rekreacji w ramach propozycji TCSiR Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty bachaty, które odbędą się 15 lutego 2025 roku na salce fitness Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji!  Warsztaty Bachaty w TCSiR! Czym jest bachata? To zmysłowy i pełen emocji taniec pochodzący z Dominikany. Charakteryzuje się bliskością partnerów, płynnymi ruchami bioder i romantycznymi rytmami. To doskonały sposób na poprawę koordynacji, pewności siebie i świetną zabawę!Warsztaty poprowadzi: Monika Iwicka-Waruszewska – doświadczona instruktorka, która wprowadzi Was w magiczny świat bachaty! Nie przegapcie okazji, by nauczyć się tego niezwykłego tańca i spędzić aktywnie czas w świetnej atmosferze!Miejsce: TCSiR – salka fitnessData: 15 lutego 2025Godz. 14:00 - 17:00119zl/os* Istnieje możliwość przyprowadzenia osoby towarzyszącej i skorzystania z promocji.Ale nie tylko z oferty tanecznej będzie można skorzystać. Instruktorzy TCSiR zapraszają na ferie z unihokejem, badmintonem, tenisem, piłką nożną. A to wszystko w grupach mniej i bardziej zaawansowanych. Jak się dowiedzieliśmy dla dzieci, którym nie odpowiadają akurat takie gry zespołowe albo są po prostu za małe przygotowano gry i zabawy ruchowe. Przez cały czas będzie można korzystać z lodowiska i basenu małego i dużego. Na basenie dzieciaki będą mogły skorzystać z wodnego toru przeszkód (duża pływalnia) oraz przyspieszonego kursu nauki pływania pod okiem instruktorów. TCSiRData rozpoczęcia wydarzenia: 15.02.2025 14:00 – Data zakończenia wydarzenia: 24.02.2025 14:43
Reklama
Reklama