wtorek, 20 maja 2025 01:51
Reklama

Co to jest suchy jastrych? Czy warto stosować go zamiast wylewki?

Przed Tobą prace związane z wyrównywaniem podłogi? Do wyboru masz wylewkę samopoziomującą albo płyty. Poznaj rodzaje suchego jastrychu, jego zalety i metody montażu. Zobacz, na czym polega suchy jastrych i zdecyduj, czy warto wybrać ten rodzaj podkładu podłogowego.
  • 31.08.2023 10:23
Co to jest suchy jastrych? Czy warto stosować go zamiast wylewki?

 

Suchy jastrych - podkład podłogowy pod wykończenie

Suchy jastrych, nazywany także jastrychem suchej zabudowy lub jastrychem suchym, to rodzaj podłogi lub warstwy wykończeniowej na podłodze, którą instaluje się bez użycia tradycyjnych mokrych metod, takich jak beton czy zaprawa cementowa. Suchy jastrych składa się z płyt, które układa się na podłożu w sposób suchy, co oznacza, że nie wymagają one stosowania wilgoci ani substancji wiążących, takich jak cement.

Jakich płyt używa się w suchym jastrychu?

Do wyboru jest kilka rodzajów płyt. Dobiera się je w zależności od warunków panujących w danym pomieszczeniu, możliwości finansowych i efektu wizualnego, jaki chce się osiągnąć.

Płyty gipsowo-kartonowe

To popularne elementy używane w suchych jastrychach. Składają się z rdzenia gipsowego pokrytego kartonem. Płyty te są lekkie, łatwe w montażu i zapewniają dobrą izolację akustyczną. 

Płyty drewnopochodne 

Wkorzystuje się je w suchych jastrychach w pomieszczeniach, w których pożądana jest estetyka drewna. Płyty drewniane wyróżniają się większą grubością, dużą odpornością mechaniczną i zapewniają solidną podstawę dla podłogi, choć niestety są palne. Najpopularniejsze to płyty OSB i MFP. Używa się ich w budownictwie szkieletowym i drewnianym oraz w starych remontowanych domach ze stropami drewnianymi.

Płyty cementowe

Sprawdają się w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności oraz wnętrzach z ogrzewaniem podłogowym. Układa się na nich kafle ceramiczne albo wykładziny PCW..

Podkłady izolacyjne

Do suchego jastrychu można dodać podkłady izolacyjne, które poprawiają izolację termiczną i akustyczną oraz redukują przenoszenie dźwięków między pomieszczeniami. To duża zaleta - jeśli zabierasz się za wykonanie posadzki, połóż dodatkowe warstwy, które zapewnią komfort domownikom lub użytkownikom. Utrzymają optymalną temperaturę i wygłuszą wnętrza. Jeśli chcesz zabezpieczyć podłogę przed wilgocią, umieść na niej folię w roli warstwy ochronnej.

Układanie płyt na podłodze - jak to zrobić?

Płyty gips karton kładzie się w dwóch warstwach, których krawędzie są przesunięte względem siebie. Pierwsza warstwa leży na zakładkę i połączona jest zszywkami na brzegach. Drugą warstwę mocuje się klejem i łączy zszywkami na brzegach. Płyty gk można układać na stropie betonowym z podkładem w postaci podsypki (np. keramzytowej) lub styropianu.

Płyty drewnopochodne przykręca się wkrętami do belek albo systemem na pióro i wpust.

Płyty cementowe zbudowane są z dwóch płyt betonowych łączonych cementem. Betonowe elementy są przesunięte względem siebie, więc z brzegi powstają zakładki - służą one do połączenia klejem i wkrętami.

Zalety zabudowy z suchego jastrychu - izolacja, równa podłoga i szybka praca

Na podkładzie z płyt można umieścić izolację termiczną w postaci wełny mineralnej lub styropianu, żeby podnieść komfort cieplny w pomieszczeniu. Do najważniejszych zalet suchego jastrychu należą ponadto: 

  • szybki montaż - co pozwala na przyspieszenie prac budowlanych,
  • lekkość - łatwa obsługa i transport,
  • czystość - prace instalacyjne przebiegają na sucho,
  • regulacja poziomu - łatwa regulacja poziomu podłogi w przypadku nierównych podłoży,
  • możliwość ukrycia instalacji elektrycznych, hydraulicznych i ogrzewania podłogowego.

Na suchym jastrychu położysz panele, parkiet, wykładzinę i płytki. W sklepie Rigips znajdziesz duży wybór suchego jastrychu z płyt podłogowych - sprawdź, które z nich pomogą Ci odmienić wygląd Twojego domu.

--- Artykuł sponsorowany ---


Krótkie metraże Davida Lyncha w Tczewie! W repertuarze sześć filmów wybitnego reżysera Krótkie metraże Davida Lyncha w Tczewie! W repertuarze sześć filmów wybitnego reżysera Zobaczcie, jak wybuchały płomienie ognia, który towarzyszyć będzie fanom kina na całym świecie przez kolejne dekady, w wyjątkowym zestawie sześciu krótkometrażowych filmów Davida Lyncha z początków jego kariery. Szkice pomysłów, które później zachwycą w „Miasteczku Twin Peaks” i „Zagubionej autostradzie” – niepohamowana twórcza odwaga i kreatywność czasów studenckich reżysera. To także pierwsze współprace Lyncha z Pieńkową Damą, Hawkiem czy Harrym Deanem Stantonem. Każdy z filmów jest poprzedzony krótkim wstępem samego reżysera, który w anegdotyczny i typowy dla swojego humorystycznego stylu wypowiedzi sposób, przybliża historie ich powstawania.Zestaw pokazuje również zróżnicowanie artystycznych zainteresowań Lyncha. Znajdziecie tu m.in. poklatkową malarską animację „Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze (sześć razy)”, oniryczną, awangardową adaptację snu w „Alfabecie”, slapstickową komedię o ludzkiej wspólnocie przełamującej bariery językowe w „Kowboju i Francuzie” oraz hołd złożony braciom Lumière w „Złych przeczuciach po złym czynie”. Program:Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze (sześć razy) / Six Man Getting Sick (Six Times) / reż David Lynch / USA / 1967 / 4’ + wstęp reżyseraAlfabet / The Alphabet / reż. David Lynch / USA / 1968 / 4’ + wstęp reżyseraBabcia / The Grandmother / reż. David Lynch / USA / 1970 / 34’ + wstęp reżyseraKaleka I & II / The Amputee I & II / reż. David Lynch / USA / 1973 / 4’ & 5’ + wstęp reżyseraKowboj i Francuz / The Cowboy and the Frenchman / reż. David Lynch / Francja / 1988 / 26’ + wstęp reżyseraZłe przeczucia po złym czynie / Premonitions Following an Evil Deed (Lumière) / reż. David Lynch / Francja / 1995 / 1’ + wstęp reżysera *Tekst kuratorski: Marcin Prymas; Redakcja: Karolina Sienkiewicz  Projekcja Krótkie metraże Davida Lyncha: 1966-1995Całość trwania zestawu + wstępy Davida Lyncha: 93 minuty.25.05.2025r, godz. 16.00Sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztukiul. kard. St. Wyszyńskiego 10 w TczewieWstęp wolny! Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.05.2025 16:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.05.2025 18:00
Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji zaprasza dzieci i młodzież na Biegowy Puchar im. Kazimierza Zimnego, urodzonego w Tczewie wybitnego polskiego lekkoatlety, medalisty letnich Igrzysk Olimpijskich w biegu na 5000 metrów. Zawody zaliczane są do cyklu biegów dla dzieci i młodzieży Puchar Pomorza. To doskonała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności, pokonać własne ograniczenia i poczuć prawdziwą sportową atmosferę!Zawody odbędą się 7 czerwiec br. na Stadionie Miejskim im. Alfonsa Guzińskiego (ul. Bałdowska 11, Tczew)Zawody rozpoczną się o godz. 10.00. Będą rozgrywane w grupach wiekowych od 5 do 18 lat na 200 m, 400 m i 800 m (biegi majtka, marynarza, admirała, chorążego itd.).Zawody są otwarte dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych, więc każdy znajdzie coś dla siebie! Nie liczy się tylko wynik – liczy się dobra zabawa, sportowa rywalizacja i wspólne przeżywanie emocji! Organizator przewiduje medale pamiątkowe dla wszystkich biegaczy!Zapisać można się online do 5.06.2025: https://elektronicznezapisy.pl/event/12790.htmlb) lub w biurze zawodów 7.06.2025 od godz. 8.00 do 15 minut przed każdą wyznaczoną godziną startu danej kategorii wiekowej.Przypominamy, że wymagane jest, aby zawodnicy do 13-tego roku życia pojawili się na zawodach z rodzicem bądź opiekunem prawnym.Niepełnoletni zawodnicy powyżej 13-tu lat, którzy nie mogą pojawić się z opiekunem, powinni dostarczyć do biura zawodów kartę zgłoszeniową podpisaną przez rodzica bądź opiekuna prawnego (karta dostępna na stronie https://elektronicznezapisy.pl/event/12790/clients.html po zakończeniu rejestracji). Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.06.2025 08:00 – Data zakończenia wydarzenia: 07.06.2025 13:30
Reklama