Suchy jastrych - podkład podłogowy pod wykończenie
Suchy jastrych, nazywany także jastrychem suchej zabudowy lub jastrychem suchym, to rodzaj podłogi lub warstwy wykończeniowej na podłodze, którą instaluje się bez użycia tradycyjnych mokrych metod, takich jak beton czy zaprawa cementowa. Suchy jastrych składa się z płyt, które układa się na podłożu w sposób suchy, co oznacza, że nie wymagają one stosowania wilgoci ani substancji wiążących, takich jak cement.
Jakich płyt używa się w suchym jastrychu?
Do wyboru jest kilka rodzajów płyt. Dobiera się je w zależności od warunków panujących w danym pomieszczeniu, możliwości finansowych i efektu wizualnego, jaki chce się osiągnąć.
Płyty gipsowo-kartonowe
To popularne elementy używane w suchych jastrychach. Składają się z rdzenia gipsowego pokrytego kartonem. Płyty te są lekkie, łatwe w montażu i zapewniają dobrą izolację akustyczną.
Płyty drewnopochodne
Wkorzystuje się je w suchych jastrychach w pomieszczeniach, w których pożądana jest estetyka drewna. Płyty drewniane wyróżniają się większą grubością, dużą odpornością mechaniczną i zapewniają solidną podstawę dla podłogi, choć niestety są palne. Najpopularniejsze to płyty OSB i MFP. Używa się ich w budownictwie szkieletowym i drewnianym oraz w starych remontowanych domach ze stropami drewnianymi.
Płyty cementowe
Sprawdają się w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności oraz wnętrzach z ogrzewaniem podłogowym. Układa się na nich kafle ceramiczne albo wykładziny PCW..
Podkłady izolacyjne
Do suchego jastrychu można dodać podkłady izolacyjne, które poprawiają izolację termiczną i akustyczną oraz redukują przenoszenie dźwięków między pomieszczeniami. To duża zaleta - jeśli zabierasz się za wykonanie posadzki, połóż dodatkowe warstwy, które zapewnią komfort domownikom lub użytkownikom. Utrzymają optymalną temperaturę i wygłuszą wnętrza. Jeśli chcesz zabezpieczyć podłogę przed wilgocią, umieść na niej folię w roli warstwy ochronnej.
Układanie płyt na podłodze - jak to zrobić?
Płyty gips karton kładzie się w dwóch warstwach, których krawędzie są przesunięte względem siebie. Pierwsza warstwa leży na zakładkę i połączona jest zszywkami na brzegach. Drugą warstwę mocuje się klejem i łączy zszywkami na brzegach. Płyty gk można układać na stropie betonowym z podkładem w postaci podsypki (np. keramzytowej) lub styropianu.
Płyty drewnopochodne przykręca się wkrętami do belek albo systemem na pióro i wpust.
Płyty cementowe zbudowane są z dwóch płyt betonowych łączonych cementem. Betonowe elementy są przesunięte względem siebie, więc z brzegi powstają zakładki - służą one do połączenia klejem i wkrętami.
Zalety zabudowy z suchego jastrychu - izolacja, równa podłoga i szybka praca
Na podkładzie z płyt można umieścić izolację termiczną w postaci wełny mineralnej lub styropianu, żeby podnieść komfort cieplny w pomieszczeniu. Do najważniejszych zalet suchego jastrychu należą ponadto:
- szybki montaż - co pozwala na przyspieszenie prac budowlanych,
- lekkość - łatwa obsługa i transport,
- czystość - prace instalacyjne przebiegają na sucho,
- regulacja poziomu - łatwa regulacja poziomu podłogi w przypadku nierównych podłoży,
- możliwość ukrycia instalacji elektrycznych, hydraulicznych i ogrzewania podłogowego.
Na suchym jastrychu położysz panele, parkiet, wykładzinę i płytki. W sklepie Rigips znajdziesz duży wybór suchego jastrychu z płyt podłogowych - sprawdź, które z nich pomogą Ci odmienić wygląd Twojego domu.