Amarylis w doniczce – uprawa i pielęgnacja
Amarylisy w doniczkach dostępne są w formie cebuli lub już rozwiniętych roślin. W sklepie internetowym https://cebule-kwiatowe.pl/cebulki-hippeastrum-amarylisow/ znajdziesz cebulki ammarylisów. Co zrobić, kiedy do domu przyniosłeś samą cebulę? Zanurz ją na godzinę w ciepłej wodzie, a potem przesadź do świeżego, żyznego i lekkiego podłoża. Zasyp ziemią tylko do ⅔ jej wysokości, a następnie obficie podlej.
Najlepsze podłoże dla amarylisa stanowi mieszanka ziemi ogrodowej, piasku i torfu. Zapewnia przepuszczalność i chroni przed gromadzeniem się wody. Optymalna szerokość doniczki to 15-25 cm.
Jak przyspieszyć rozwój cebuli amarylisa?
Doniczkę z cebulą wstaw do naczynia z ciepłą wodą i umieść w miejscu o temperaturze 21-24°C, najlepiej na parapecie południowym. Etap ten możesz pominąć, ale przydaje się, jeśli chcesz, żeby cebula szybciej się wybudziła, zakorzeniła i wypuściła nowe pędy.
Jak pielęgnować amarylisa w domu?
Podlewaj roślinę regularnie, ale z umiarem, tak żeby nie doprowadzić do zastojów wody. Kiedy wypuści pąki, zwiększ częstotliwość nawadniania.
Amarylis zakwita na przełomie listopada i grudnia. Wówczas potrzebuje umiarkowanej temperatury, dlatego przenieś go na chłodniejsze stanowisko. Zrób to ostrożnie, bo pusta łodyga może się łatwo połamać.
Odmiany amarylisów do uprawy doniczkowej
Wyróżnia się 80 gatunków Hippeastrum, a wśród nich 9 grup odmian. Trudno będzie Ci poprzestać tylko na jednej roślinie. Pełna paleta kolorów sprawi, że swoją kolekcję amarylisów łatwo skompletujesz, tak by pasowały do koloru ścian, mebli i dekoracji, które masz w domu. Do najciekawszych odmian należą:
Benfica – bordowa,
Limona – zielonkawa,
Mount Blanc – biała,
Red Lion – czerwona,
Minerva – czerwone płatki z białymi paskami,
Dancing Queen – z dynamicznym biało-czerwonym paskowaniem,
Belladonna – jasnoróżowe kwiatach przypominające lilie,
Rilona – pomarańczowa,
Aphrodite – o białych płatkach nakrapianych i obwiedzionych na czerwono.
Amarylisy umieścisz w donicach, misach, a nawet kokedamach, jeśli należysz do miłośników tej japońskiej sztuki sadzenia roślin.
Uprawa amarylisa po przekwitnięciu – kiedy roślina traci kwiaty
Kiedy kwiaty zwiędną, obetnij łodygę, zostawiając same liście, które wyrastają z cebuli. W kolejnych miesiącach roślinę podlewaj regularnie i zasilaj niewielkimi dawkami nawozu uniwersalnego lub nawozu do roślin kwitnących. Dzięki temu cebula zgromadzi zapasy składników odżywczych.
Co zrobić po przekwitnięciu? Opieka nad cebulkami
We wrześniu lub październiku liście zasychają i żółkną. To znak, że amarylis przeszedł w stan spoczynku i nie wymaga już podlewania. Cebulkę wyjmij z donicy, oczyść z ziemi, usuń korzonki i suche liście.
Drewnianą skrzynkę, pojemnik z otworami wentylacyjnymi lub papierową torbę wypełnij lekkim podłożem – nawet trocinami. Włóż cebulę do środka i zostaw na ok. 6 tygodni w chłodnym pomieszczeniu (14°C).
W listopadzie zacznij wybudzać cebulę. Umieść ją w świeżym podłożu, postaw w ciepłym miejscu i zacznij regularnie podlewać. Kiedy pojawią się pędy, dokarmiaj roślinę niewielkimi dawkami nawozu.
Amarylis – łatwa w uprawie roślina doniczkowa
Pielęgnacja amarylisa w doniczce jest łatwa, wystarczy tylko pamiętać o odpowiedniej temperaturze, podlewaniu i dokarmianiu nawozem. Wiesz już, jak wybrać zdrowy okaz, wspierać roślinę przez cały sezon wegetacyjny i przygotować ją do spoczynku, żeby się zregenerowała. Wybierz amarylisy w ulubionych kolorach i wprowadź pogodny nastrój do swojego domu!