Reklama
środa, 22 stycznia 2025 19:08
Reklama
Reklama

Odpady z powiatu będą trafiać do gdańskiej spalarni

W dniu 31 grudnia 2024 roku miało miejsce istotne wydarzenie związane z zarządzaniem odpadami. W Gdańsku doszło do podpisania porozumienia horyzontalnego pomiędzy Portem Czystej Energii – spółką Gminy Miasta Gdańsk, a ZUO w Gilwie Małej. Porozumienie określa zasady współpracy, w ramach którego nienadające się do recyklingu odpady balastowe z powiatu kwidzyńskiego od teraz będą trafiać do gdańskiej spalarni. Zgodnie z ustaleniami, odpady z ZUO w Gilwie Małej będą stanowić 7% z całego strumienia przetwarzanego przez PCE. Pozostała masa frakcji energetycznej pochodzić będzie z Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie (23%) oraz z Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku (70%).
Odpady z powiatu będą trafiać do gdańskiej spalarni

Podpisanie tego porozumienia to krok w stronę zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska w samym Gdańsku oraz we współpracujących regionach. Współpraca pomiędzy zakładami utylizacji odpadów jest kluczowa dla efektywnego zarządzania odpadami oraz minimalizacji ich wpływu na środowisko. Dzięki tym działaniom ograniczona zostanie masa odpadów kierowanych do składowania w instalacji w Gilwie Małej. To również gwarancja stałego odbiór odpadów przez okres 25-ciu lat. Efektem przekształcenia termicznego w PCE będzie wyprodukowanie czystej energii cieplnej dla Gdańska, co z kolei wpłynie na obniżenie i stabilizację kosztów zagospodarowania odpadów, które w ostatnich latach ulegają znaczącym wahaniom. I co najważniejsze, to rozwiązanie dające gwarancje stabilności ceny za odbiór odpadów na terenie miasta Kwidzyna.

Ze strony ZUO Gilwa Mała w podpisaniu porozumień uczestniczył prezes zarządu Dominik Pilny oraz prokurent Małgorzata Ostaszewska-Rożniata. Port Czystej Energii reprezentował prezes zarządu Sławomir Kiszkurno i kierowniczka działu ds. gospodarki odpadami i ochrony środowiska Joanna Dzierżanowska. W imieniu Miasta Gdańsk umowę zawarł dyrektor zarządzający ds. Zielonego Gdańska Piotr Kryszewski, a przedstawicielem ZUOS Tczew był prezes zarządu Maciej Jakubek. Podpisane porozumienie wieńczy 12-letni proces przygotowań i budowy ITPOK. Od początku wdrażania tzw. projektu spalarniowego ZUO Gilwa Mała i ZUO Tczew uczestniczyły w nim w roli partnerów.

fot. PCE Gdańsk


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie GRA RODZINNAPoszukajmy zimy w Tczewie.12 stycznia w godz. 10.00-16.00 odbędzie się gra miejska adresowana do dzieci. Motyw przewodni – to jeden z zimowych obrazów Piotra Bruegla, którego kopię można oglądać w Galerii Henryka Kudzio. Początek gry w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, a koniec w kamienicy przy ul. Podmurnej 15. Orientacyjny czas na wykonanie zadań: 45 minut. Do wygrania kubki i inne gadżety Fabryki Sztuk. WARSZTATY RODZINNEOd wielu lat w Fabryce Sztuk organizowane są sobotnie warsztaty. To spotkania dla dzieci na ogół w wieku 3-8 lat i ich opiekunów. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej wzmacnia relacje dziecka z rodzicem, a ponadto stanowi drogę do rozwoju artystycznego młodej warsztatowiczki / młodego warsztatowicza. Dzieci rysują, malują, wycinają, wyklejają, składają, dokonują wyboru kolorystyki. Każde spotkanie – to inny temat przewodni. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.Terminy:11.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – serce z wikliny papierowej18.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – plastyczna niespodzianka25.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – malowanie na szkleRaz w miesiącu organizowane są też spotkania dla młodych miłośników najsłynniejszych klocków świata. 26 stycznia o godz. 12.00 i 14.00 zapraszamy do kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na budowanie z klocków. Obowiązują zapisy telefoniczne: 607 471 550 Fabryka SztukData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.01.2025 15:00
Reklama