Jak rozlicza się podatek rolny?
Nabycie, przejęcie w użytkowanie wieczyste lub posiadanie gruntu rolnego wymaga złożenia w urzędzie miasta lub gminy odpowiednich dokumentów. Osoby fizyczne składają w tym celu informację o gruntach IR-1, natomiast osoby prawne – deklarację na podatek rolny DR-1. Na dopełnienie formalności mają tylko 14 dni – licząc od dnia zaistnienia okoliczności powodujących powstanie obowiązku podatkowego.
Stawki podatkowe mogą zmieniać się każdego roku. Zależą bowiem od średniej ceny skupu żyta z trzech pierwszych kwartałów roku poprzedzającego dany rok kalendarzowy. Dlatego podatek rolny musi zostać każdorazowo wyliczony.
W przypadku osób fizycznych wymiar podatku rolnego określa gmina. W lutym każdego roku informuje właścicieli gruntów o wysokości daniny i kwotach rat. Inaczej jest w przypadku osób prawnych, które podatek wyliczają samodzielnie w deklaracji DR-1. Ze względu na zmienność stawek dokumenty te muszą składać do 15 stycznia każdego roku.
Do kiedy zapłacić podatek rolny?
Podatek rolny jest jednym z niższych podatków lokalnych. Dlatego często jego roczna kwota nie przekracza 100 zł. W takim wypadku daninę należy wpłacić jednorazowo w terminie pierwszej raty.
Jeśli podatek rolny przekracza 100 zł, podlega płatności ratalnej w następujących terminach:
Osoby fizyczne – 4 raty: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada;
Osoby prawne – 12 rat: do 15 dnia każdego miesiąca.
Podatek rolny można wpłacić przelewem na numer konta urzędu podany w decyzji lub zamieszczony na jego stronie internetowej. W wielu organach podatkowych wciąż sprawnie funkcjonują kasy do płatności gotówkowej. Czasem możliwa jest też płatność u inkasentów, szczególnie na terenach wiejskich, gdzie zwykle jest to np. sołtys wsi.
Jak zadbać o prawidłowe rozliczenie podatku rolnego?
Prawidłowe i terminowe rozliczenie podatku rolnego jest bardzo ważne. Zarówno spóźnienie z płatnością, jak i niezłożenie wymaganych dokumentów wiążą się z konsekwencjami, przede wszystkim finansowymi. Trzeba jednak przyznać, że termin 14 dni na przekazanie do organu podatkowego wymaganej informacji lub deklaracji nie jest zbyt długi. Dlatego warto korzystać z narzędzi, które ułatwią i usprawnią cały proces.
Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań jest kreator Przyjaznych Deklaracji. Wystarczy uruchomić go w przeglądarce internetowej, a następnie odpowiedzieć na zadane pytania i podać potrzebne dane. System automatycznie uzupełni pola, a gdy zachodzi taka potrzeba – wyliczy kwoty. Na koniec zweryfikuje poprawność deklaracji lub informacji, a w razie potrzeby wskaże na konieczne poprawki.
Kreator stanowi alternatywę dla tradycyjnych druków – papierowych lub interaktywnych. To wygodne i proste w obsłudze narzędzie, które dodatkowo pozwala oszczędzić czas i daje podatnikowi pewność prawidłowego rozliczenia podatku rolnego!
Napisz komentarz
Komentarze