środa, 28 maja 2025 23:49
Reklama

Jak rozliczyć i do kiedy zapłacić podatek rolny w 2025 r.?

Posiadasz użytki rolne niezwolnione z podatku rolnego? Sprawdź, gdzie złożyć potrzebne dokumenty i jak prawidłowo rozliczyć podatek w 2025 r. Prawidłowe dopełnienie formalności jest bardzo ważne – spóźnienie lub błędy mogą skutkować konsekwencjami finansowymi!
  • Źródło: Art. sponsorowany
Jak rozliczyć i do kiedy zapłacić podatek rolny w 2025 r.?

Jak rozlicza się podatek rolny?

Nabycie, przejęcie w użytkowanie wieczyste lub posiadanie gruntu rolnego wymaga złożenia w urzędzie miasta lub gminy odpowiednich dokumentów. Osoby fizyczne składają w tym celu informację o gruntach IR-1, natomiast osoby prawne – deklarację na podatek rolny DR-1. Na dopełnienie formalności mają tylko 14 dni – licząc od dnia zaistnienia okoliczności powodujących powstanie obowiązku podatkowego.

Reklama

Stawki podatkowe mogą zmieniać się każdego roku. Zależą bowiem od średniej ceny skupu żyta z trzech pierwszych kwartałów roku poprzedzającego dany rok kalendarzowy. Dlatego podatek rolny musi zostać każdorazowo wyliczony.

W przypadku osób fizycznych wymiar podatku rolnego określa gmina. W lutym każdego roku informuje właścicieli gruntów o wysokości daniny i kwotach rat. Inaczej jest w przypadku osób prawnych, które podatek wyliczają samodzielnie w deklaracji DR-1. Ze względu na zmienność stawek dokumenty te muszą składać do 15 stycznia każdego roku.

Do kiedy zapłacić podatek rolny?

Podatek rolny jest jednym z niższych podatków lokalnych. Dlatego często jego roczna kwota nie przekracza 100 zł. W takim wypadku daninę należy wpłacić jednorazowo w terminie pierwszej raty.

Jeśli podatek rolny przekracza 100 zł, podlega płatności ratalnej w następujących terminach:

Osoby fizyczne – 4 raty: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada;

Osoby prawne – 12 rat: do 15 dnia każdego miesiąca.

Podatek rolny można wpłacić przelewem na numer konta urzędu podany w decyzji lub zamieszczony na jego stronie internetowej. W wielu organach podatkowych wciąż sprawnie funkcjonują kasy do płatności gotówkowej. Czasem możliwa jest też płatność u inkasentów, szczególnie na terenach wiejskich, gdzie zwykle jest to np. sołtys wsi.

Jak zadbać o prawidłowe rozliczenie podatku rolnego?

Prawidłowe i terminowe rozliczenie podatku rolnego jest bardzo ważne. Zarówno spóźnienie z płatnością, jak i niezłożenie wymaganych dokumentów wiążą się z konsekwencjami, przede wszystkim finansowymi. Trzeba jednak przyznać, że termin 14 dni na przekazanie do organu podatkowego wymaganej informacji lub deklaracji nie jest zbyt długi. Dlatego warto korzystać z narzędzi, które ułatwią i usprawnią cały proces.

Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań jest kreator Przyjaznych Deklaracji. Wystarczy uruchomić go w przeglądarce internetowej, a następnie odpowiedzieć na zadane pytania i podać potrzebne dane. System automatycznie uzupełni pola, a gdy zachodzi taka potrzeba – wyliczy kwoty. Na koniec zweryfikuje poprawność deklaracji lub informacji, a w razie potrzeby wskaże na konieczne poprawki.

Kreator stanowi alternatywę dla tradycyjnych druków – papierowych lub interaktywnych. To wygodne i proste w obsłudze narzędzie, które dodatkowo pozwala oszczędzić czas i daje podatnikowi pewność prawidłowego rozliczenia podatku rolnego!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Przeżyj przygodę, podczas obozu górskiego Przeżyj przygodę, podczas obozu górskiego Górskie krajobrazy, piesze wędrówki na górskim obozie Stowarzyszenia KLUB KOCIEWIAK Czy wyjazd w góry musi być nudny? Oczywiście, że nie! Od wielu lat jedno ze stowarzyszeń kociewskich organizuje dla mieszkańców Kociewia obozy zimowe oraz letnie dla dzieci i młodzieży. Także w tym roku dzieci, ale też młodzież zyskają taką szansę!  Mowa o górskim wyjeździe letnim, które organizuje Stowarzyszenie Kultury Fizycznej i Turystyki „Kociewiak”. Góry oznaczają przede wszystkim możliwość przebywania w atrakcyjnym górzystym terenie w otoczeniu lasów, rzek oraz interesujących atrakcji turystycznych. Organizatorem wyprawy jest Stowarzyszenie Kultury Fizycznej i Turystyki „Kociewiak”. - Podczas pobytu na obozie dla uczestników przygotowano wiele atrakcji m.in. wycieczki w góry na kilku poziomach trudności: od łatwych tras po trudniejsze: Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska, Gubałówka, Morskie Oko, Termy Szaflary-Aquaparki i termy dla dzieci, Iluzja Park – zachęca prezes Ryszard Różycki, ze Stowarzyszenia Kultury Fizycznej i Turystyki "Kociewiak" do dyspozycji boiska sportowe, projekcie filmów, sale zabaw, gry planszowe, a nawet.... góralskie ognisko. Dodajmy, że kadra obozu stanowią nauczyciele specjaliści z uprawnieniami instruktorów różnych sportów. Zapisy na obóz do 2 czerwca na klubkociewiak@wp.pl lub Tel. 513 215 854. R. Różycki czeka na zapisy pod telefonem po godz. 20-tej.W tym roku organizowany jest letni obóz w Białym Dunajcu koło Zakopanego w dniach 14-19 lipca. (tomm)Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.05.2025 10:29 – Data zakończenia wydarzenia: 02.06.2025 23:59
Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji zaprasza dzieci i młodzież na Biegowy Puchar im. Kazimierza Zimnego, urodzonego w Tczewie wybitnego polskiego lekkoatlety, medalisty letnich Igrzysk Olimpijskich w biegu na 5000 metrów. Zawody zaliczane są do cyklu biegów dla dzieci i młodzieży Puchar Pomorza. To doskonała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności, pokonać własne ograniczenia i poczuć prawdziwą sportową atmosferę!Zawody odbędą się 7 czerwiec br. na Stadionie Miejskim im. Alfonsa Guzińskiego (ul. Bałdowska 11, Tczew)Zawody rozpoczną się o godz. 10.00. Będą rozgrywane w grupach wiekowych od 5 do 18 lat na 200 m, 400 m i 800 m (biegi majtka, marynarza, admirała, chorążego itd.).Zawody są otwarte dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych, więc każdy znajdzie coś dla siebie! Nie liczy się tylko wynik – liczy się dobra zabawa, sportowa rywalizacja i wspólne przeżywanie emocji! Organizator przewiduje medale pamiątkowe dla wszystkich biegaczy!Zapisać można się online do 5.06.2025: https://elektronicznezapisy.pl/event/12790.htmlb) lub w biurze zawodów 7.06.2025 od godz. 8.00 do 15 minut przed każdą wyznaczoną godziną startu danej kategorii wiekowej.Przypominamy, że wymagane jest, aby zawodnicy do 13-tego roku życia pojawili się na zawodach z rodzicem bądź opiekunem prawnym.Niepełnoletni zawodnicy powyżej 13-tu lat, którzy nie mogą pojawić się z opiekunem, powinni dostarczyć do biura zawodów kartę zgłoszeniową podpisaną przez rodzica bądź opiekuna prawnego (karta dostępna na stronie https://elektronicznezapisy.pl/event/12790/clients.html po zakończeniu rejestracji). Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.06.2025 08:00 – Data zakończenia wydarzenia: 07.06.2025 13:30
Reklama