piątek, 9 sierpnia 2024 11:39
Reklama

Zamiast torów ścieżka dla rowerów. Dewastacja postępuje. Gminy chcą przejąć tereny po nieczynnej linii kolejowej

GNIEW, MORZESZCZYN. Radni Gniewa i Morzeszczyna przyjęli uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przejęcie mienia po zlikwidowanej w 1992 r. linii kolejowej łączącej obie miejscowości. Aby formalności stało się zadość zgodę na oddanie nieruchomości muszą jeszcze wyrazić władze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Samorządy chcą, aby w miejscu linii powstała ścieżka rowerowa oraz pieszy szlak turystyczny.
Zamiast torów ścieżka dla rowerów. Dewastacja postępuje. Gminy chcą przejąć tereny po nieczynnej linii kolejowej
Władze obu gmin już kilkakrotnie próbowały przejąć niszczejącą infrastrukturę dawnej linii kolejowej w celach turystyczno-rekreacyjnych. PKP odmawiało, argumentując swoją decyzję m. in. tym, że 11-kilometrowe połączenie między Gniewem a Morzeszczynem jest... strategicznie ważne dla obronności kraju. W zaktualizowanym wykazie linia już się nie znalazła.

Przejęcie tak, ale na przewozy
Ostatnie spotkanie z przedstawicielami PKP, dotyczące przejęcia linii kolejowej nr 244 Gniew - Morzeszczyn odbyło się w 2007 r. Padła wówczas propozycja wydzierżawienia samorządom linii na czas określony, po warunkiem, że byłyby one utrzymane i eksploatowane jako drogi kolejowe. Przedstawiciele gmin stwierdzili wówczas, iż przy obecnym stanie infrastruktury kolejowej i jej postępującej degradacji, uruchomienie linii na cele przewozowe przerasta ich możliwości finansowe. Gminy były wówczas zainteresowane jedynie przejęciem linii na własność z zamiarem przeznaczenia tych terenów na działalność związaną z rekreacją i turystyką. Aby tego dokonać, konieczne było podjęcie uchwał, wyrażających zgodę na przejęcie mienia po dawnej linii. Radni z Morzeszczyna przegłosowali stosowną uchwałę 30 lipca tego roku, a ich koledzy z Gniewa 11 sierpnia.

Dewastacja postępuje
- PKP PLK są skłonne oddać nam to mienie – mówi wiceburmistrz Gniewa Bogdan Olszewski. - Nie wiemy jeszcze, czy za darmo, czy może za jakąś symboliczną kwotę, ale ustawa pozwala na przekazanie nieruchomości kolejowych samorządom na ich zadania własne nieodpłatnie.
Gmina Gniew oprócz torowiska przejmie też dawne dworce – w Gniewie i w Brodach Pomorskich.
- Nieczynną linię chcemy wykorzystać na cele turystyczne – wyjaśnia wójt Morzeszczyna Piotr Laniecki. - Powrót pociągów oczywiście nie wchodzi w grę. O tym można było myśleć jeszcze osiem, dziesięć lat temu. Obecnie linia jest w złym stanie technicznym. Niedawno odbyłem tamtędy spacer. W kilku miejscach tory są porozkręcane, częściowo rozebrano też most nad rzeką Janką. Aby przywrócić linię do życia trzeba by zainwestować olbrzymie pieniądze.
Na miejscu torowiska miałaby powstać ścieżka rowerowa oraz pieszy szlak turystyczny. Linia przebiega przez urokliwe tereny – lasem wzdłuż biegu Janki i Wierzycy. Turyści wysiadający na stacji w Morzeszczynie mogliby przejechać rowerami do Gniewa, aby zwiedzić zamek oraz Starówkę.
Uchwały zostały wysłane do oddziału PKP PLK w Gdyni. Odpowiedź spółki może nadejść już we wrześniu.

Z kart historii
11-kilometrowa linia kolejowa nr 244 Gniew - Morzeszczyn została otwarta 1 maja 1905 r. Linia nigdy nie została zelektryfikowana. Zamknięcie ruchu pasażerskiego nastąpiło 10 lipca 1989 r., a towarowego z początkiem 1992 r.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Pepe 27.08.2010 15:48
pomysł mi sie podoba ale za mało atrakcji zeby przyciągnąć turystów, i taka długa ścieżka to jest kilkanaście milionów złotych wydatku jesli by ją zrobić z kostki brukowej i pyta czy to się opłaca? a o jakim zamku mówicie? o tym co go niedawno gniew sprzedał jakiejś mleczarni? ale pomysł popieram przynajmniej zasypią te tory i nie bedą straszyć swoim widokiem

Letnie kino w parku Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Na ekranie m.in. „Anatomia upadku” i „Podejrzana” Letnie kino w parku Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Na ekranie m.in. „Anatomia upadku” i „Podejrzana” Letnie seanse pod chmurką, to już tradycja Centrum Kultury i Sztuki. W te wakacje zapraszamy Was aż w cztery filmowe podróże. Spotkacie się z wielokrotnie nagradzanym kinem koreańskim, ostatnim filmem Park Chan-Wook’a, głośnym dramatem sądowym oraz filmem z ikoną kina popularnego - Nicolasem Cagem. W lipcu pokażemy głośną, nagrodzoną m.in. Oscarem „Anatomię upadku” w reż. JustineTriet oraz nominowane do Oscara za najlepszy film „Poprzednie życie” w reż. Celine Song. W sierpniu zapraszamy na niepokojącą „Podejrzaną” w reż. Park Chan-Wook’a oraz na „Dreamscenario” w reż. KritofferaBorgli z fantastyczną rolą Nicolasa Cage, jako everymana, który pojawia się w snach ludzi na całym świecie. „Anatomia upadku” to absolutne wydarzenie – jeden z najgłośniejszych filmów roku, zdobywca Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny i dwóch Złotych Globów, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes. To mistrzowski thriller, w którym poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „czy zabiła?” ogląda się jak pełną napięcia intrygę rodem z „Zaginionej dziewczyny” Davida Finchera. To coś więcej niż śledztwo w sprawie morderstwa: to niepokojąca podróż w sam środek burzliwej relacji w pozornie szczęśliwym małżeństwie. W roli głównej nominowana do Oscara fenomenalna Sandra Hüller.Życie szczęśliwej rodziny we francuskich Alpach zostaje przerwane, gdy Samuel ginie w wyniku upadku. Skoczył sam, poślizgnął się czy może z balkonu wypchnęła go Sandra, żona i matka? Śledczym brakuje dowodów, w sprawie brakuje świadków. Na oczach opinii publicznej Sandra będzie musiała spowiadać się z najdrobniejszychi najintymniejszych szczegółów swojego małżeństwa, które mogą zaważyć o wyroku. Proces, który zajmuje wszystkich, toczy się również w głowach widzów, a pytanie, na które szukamy odpowiedzi, brzmi: 'Czy to zrobiła?'. OBSADA: Sandra Hüller, Milo Machado Graner, SwannArlaud, AntoineReinartzProdukcja: FrancjaCzas trwania: 2 godziny 30 minut  ZDOBYTE NAGRODYOscar - Najlepszy scenariusz oryginalny Arthur Harari, JustineTrietZłoty Glob - Najlepszy film nieanglojęzycznyZłoty Glob - Najlepszy scenariusz Arthur Harari, JustineTrietZłoty Glob - Najlepszy film nieanglojęzycznyZłoty Glob - Najlepszy scenariusz Arthur Harari, JustineTrietBAFTA - Najlepszy scenariusz oryginalny Arthur Harari, JustineTrietNagroda Specjalna - Psia Palma - dla psa MessiZłota Palma - Najlepszy film JustineTriet Partnerem letnich seansów pod gwiazdami jest Hotel i Restauracja VELA. Kino w Parku – film „Anatomia upadku” reż. JustineTriet12 lipca 2024 godz. 21:30Park za CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: 15 zł Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.07.2024
Reklama
Reklama
Reklama