piątek, 27 grudnia 2024 05:27
Reklama
Reklama

Nocna prohibicja i mniej koncesji na alkohol. Nowy pomysł władz na walkę z alkoholizmem

W październiku do Urzędu Miejskiego wpłynęła petycja mieszkańca Tczewa, który zaprotestował przeciwko burdom i wieczornym libacjom pod sklepami z alkoholem. W petycji mieszkaniec przytoczył przykłady, gdzie ograniczenie alkoholu przyniosło dobry skutek, przyczyniając się do zmniejszenia alkoholizmu, przemocy i aktów wandalizmu w miastach. Pomysł jest bardzo kontrowersyjny, bo godzi w wolność gospodarczą. Radni są mocno podzieleni. Z naszych informacji wynika, że w tej kwestii rada jest podzielana pół na pół.

Autor: Red. Tczewska.pl/pixabay

Kwestia ta miała być głosowana przez radnych w grudniu, ale niemal od razu pojawiły się głosy, że pomysł należy przedyskutować, dlatego prawdopodobnie radni podejmą decyzję już w styczniu nowego roku.


Nocny zakaz

Temat został szeroko upubliczniony na październikowych obradach Rady Miejskiej w Tczewie (petycja wpłynęła w sierpniu br.). Według projektu zakaz sprzedaży alkoholu miałby obowiązywać w godz. 22.00 – 6.00, jednak wyłącznie w sprzedaży detalicznej. W przypadku imprez masowych na terenie Tczewa alkohol byłby sprzedawany na terenie danego wydarzenia w punktach gastro jak dotychczas.

Uchwała może być przyjęta w styczniu nowego roku, ale zapewne czeka nas debata na ten temat jeszcze na sesji grudniowej.


 

- Myślimy o ograniczeniu punktów sprzedaży alkoholu na terenie miasta m.in. dlatego, że wiele z nich nie jest wykorzystywanych – mówił prezydent Łukasz Brządkowski, na konferencji prasowej 12 grudnia. Są koncesje na sprzedaż określonych alkoholi (mocnych i słabszych), ale też sprzedaż i spożycie na miejscu. Osobną kwestią jest sprzedaż np. alkoholu rzemieślniczego na jarmarkach (1-2-dniowa koncesja). Musimy się przyjrzeć i przeanalizować ustawę o sprzedaży alkoholu i wychowaniu w trzeźwości dotyczących sprzedaży napojów wyskokowych w pobliżu szkół i przedszkoli. W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z bardzo daleko posuniętą liberalizacją w dystrybucji alkoholu na terenie Tczewa. Alkohol można było sprzedawać w praktyce, gdzie tylko się chciało.

 

Co z „kapslówką”?

Pojawia się pytanie czy ograniczenie, a w zasadzie nocna prohibicja, wpłynie na zmniejszenie się środków funduszu korkowego (tzw. kapslowego)? Zgodnie z przepisami do 31 stycznia do gmin powinny wpłynąć oświadczenia przedsiębiorców o tym, ile w minionym roku sprzedali poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych. 31 stycznia jest też datą graniczną wedle, której przedsiębiorcy mają czas na uiszczenie pierwszej raty opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Dlaczego to tak istotne? Bo pieniądze z „kapslówki” muszą być wykorzystane przez gminę na profilaktykę i przeciwdziałanie alkoholizmowi czy narkomanii. Paradoksalnie mniej pieniędzy z tego funduszu, to mniej środków na walkę ze skutkami picia alkoholu. Warto pamiętać, że wraz z ograniczeniem sprzedaży tego produktu, alkoholizm nagle nie zniknie.


 

Zdaniem prezydenta Tczewa w miastach, gdzie wprowadzono ograniczenia o których mowa, mieszkańcy nawet w 80 proc. byli zadowoleni z takiej decyzji władz. Odnotowano mniej aktów przemocy i wandalizmu, które działy się zawsze w pobliżu miejsca sprzedaży alkoholu.


 

- Mniej alkoholu, to mniej problemów społecznych i patologii – przekonywał prezydent Ł. Brządkowski. - Im mniej negatywnych zjawisk, tym wydatki miasta na niej będą mniejsze. Komisja Społeczna jednoznacznie wypowiedziała się, że problem alkoholizmu w Tczewie jest znaczny. Dostęp do niego powinien być bardziej cywilizowany.

 


Włodarz przekonuje, że nie warto być przeciw pomysłowi na zasadzie „nie” bo „nie”, a warto próbować wprowadzać środki zaradcze. Wśród radnych m.in. radnej Martyny Olejnik pojawiły się opinie, że jednoosobowa petycja nie powinna decydować o całej społeczności miasta. Przewodniczący RM w Tczewie – Marcin Kussowski przyznaje, że nie ma nic nieprawidłowego w tym, że projekt jest realizowany według propozycji petycji, bo ostatecznie to radni zadecydują o ostatecznym kształcie uchwały. Radni przed podjęciem decyzji otrzymają m.in. statystyki dotyczące skali problemu związanego z nadużywaniem alkoholu w mieście.

Zapytaliśmy o przygotowywany projekt uchwały radnych miejskich. Na ostatniej sesji usłyszeliśmy nieoficjalnie, że obecnie za "pomysłem prohibicyjnym" jest już 60 proc. rady. Prezydent Ł. Brządkowski zakłada, że projekt będzie głosowany na styczniowej sesji, jednak pomysł jest na tyle kontrowersyjny i rodzący konkretne skutki dla kasy miejskiej, że wszystko jeszcze może się zdarzyć. 

- Jestem przeciw ograniczaniu sprzedaży alkoholu w naszym mieście. Jeśli są problemy z zachowaniem spokoju w godzinach nocnych to od tego są służby policja lub straż miejska. Będę przekonywał radnych aby przemyśleli swoją decyzję - stwierdzi dobitnie Radny Michał Ciesielski.

 

Statystyki mogą nie ulec zmianie...

W wypowiedzi dla jednego z miejskich portali radna Martyna Olejnik wyraziła opinię, że prace nad uchwałą będą „przykładem ingerencji w prawa i wolności obywatelskie, a naszym zadaniem jest dbanie o równowagę w zakresie tej wolności i dbaniem o bezpieczeństwo mieszkańców.”

- W Rzeszowie Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił uchwałę, ponieważ ogranicza ona prawo swobodnego prowadzenia działalności. W Kartuzach rada odwołała zakaz, który sama wprowadziła, bo statystyki interwencji nie uległy zmianie, a wraz z zakazem szybko aktywowały się tzw. meliny - gdzie sprzedawano nielegalny bimber. Dlatego nie zagłosuję za petycją, ani za uchwałą, jeśli będzie godzić w ogólny interes mieszkańców.

Sprawa jest rozwojowa, dlatego w kolejnych numerach Gazety Tczewskiej będziemy wracać do tego tematu.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gdańska Noc Sylwestrowa - Sylwester Miejski Gdańsk 2024/2025 Sylwester Miejski 2024/2025 odbędzie się w Gdańsku w dwóch miejscach - w Jarze Wilanowskim w dzielnicy Chełm oraz przy molo w nadmorskiej dzielnicy Brzeźno - nad samym morzem. Wiemy kto zagra i wystąpi 31 grudnia.Gdańska Noc Sylwestrowa - Sylwester Miejski 2024/2025 - program🎇Gdańsk Brzeźno (Molo) - nad morzem, na plaży - rozpoczęcie o godz. 22.00. Dla miłośników muzyki tanecznej  przygotuje swoje energetyczne , elektroniczne sety DJ Hiena.DJ Hiena –  to znana polska DJ-ka i współzałożycielka projektu "Twin Heart", pasjonatka terrarystyki i tatuażu. Więcej ...🎇Gdańsk Chełm (Jar Wilanowski) - rozpoczęcie o godz. 22.40. Dla fanów alternatywnego popu wystąpi ze swoimi największymi przebojami - Wiktor Dyduła. Wiktor Dyduła - to pochodzący z Przywidza, a urodzony w Gdańsku, znany piosenkarz i kompozytor samouk, który jest także autorem tekstów. Nagrał kilkanaście singli i albumów. Więcej ...Wstęp wolny. Dalsze szczegóły wkrótce ...Planujących zabawę w Gdańsku, a mieszkających poza miastem, zapraszamy do przyjazdu nieco wcześniej. Gdańsk przygotowuje co roku efektowne iluminacje świetlne, które dostarczają unikalnych wrażeń wizualnych. Oprócz przystrojonych lamp i drzew pojawiają się oryginalne akcenty nawiązujące do historii i charakteru Gdańska.Sylwester Gdański - Sylwester miejski pod gołym niebemPo koncertach przedstawiciele władz miasta składają zgromadzonym mieszkańcom i przyjaciołom Gdańska najlepsze życzenia noworoczne.🚌 Nie trzeba martwić się o powrót z zabawy sylwestrowej. Zakład Transportu Miejskiego w Gdańsku uruchamia specjalne, bezpłatne, dodatkowe kursy autobusów i tramwajów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
26.12.2024 - 6.01.2025 - Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne Od 20 grudnia 2024 r. do 6 stycznia 2025 r. skwer Kuracyjny w Sopocie zamieni się w miejsce, gdzie każdy poczuje wyjątkową atmosferę świątecznego czasu. W Sopockim Miasteczku Świąteczno-Noworocznym na mieszkańców i gości będzie czekać moc atrakcji.– Serdecznie zapraszam do Sopockiego Miasteczka Świąteczno-Noworocznego – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. – To wyjątkowe miejsce, gdzie spotkamy się, aby wspólnie cieszyć się nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, które sprawią, że przedświąteczny czas będzie pełen ciepła i radości, a w nowy rok wejdziemy w doskonałych nastrojach. Szczególnie zapraszam na świąteczno-noworoczne spotkanie w sobotę, 21 grudnia o godz. 16.00. Bądźmy przez chwilę razem, złóżmy sobie życzenia, nacieszmy się świąteczną atmosferą.Świąteczny klimat, koncerty i aktywności sportoweW piątek, 20 grudnia o godz. 14.00 prezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim uroczyście otworzy Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne. Na ustrojonych przez dzieci choinkach zostaną zapalone światełka. Wspólnie zaśpiewamy kolędy.W kolejnych dniach na sopocian i gości czeka mnóstwo atrakcji. Lodowisko, karuzela, wirtualna podróż z Mikołajem oraz magiczne projekcje na latarni to tylko niektóre z atrakcji. Dla miłośników aktywności fizycznych przygotowano “Bieg Renifera” ze świątecznymi przeszkodami oraz zajęcia sportowe. W programie znalazły się także spektakle teatralne, koncerty gwiazd i lokalnych artystów oraz animacje dla dzieci.Smaki świąt i prezenty pod choinkęW miasteczku nie zabraknie pysznych, świątecznych przysmaków, rozgrzewających napojów i słodkości, które będzie można skosztować w stoiskach gastronomicznych. Jeśli ktoś szuka prezentu dla najbliższych, na stoiskach w arkadach będzie można kupić m.in. gustowną biżuterię, pamiątki, wyjątkowe wyroby sopockich artystów i ręcznie robione czapki.Rodzinny sylwesterW sylwestrowe popołudnie na skwerze Kuracyjnym zaplanowano rodzinne pożegnanie 2024 roku. Zacznie się już o godz. 13.00 od przedstawienia „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” oraz bajkowego koncertu dla dzieci. O godz. 14.45 rozpocznie się zabawa dla dzieci. Będą wspólne tańce i animacje w wykonaniu cyrkowej grupy Mosaic. Dorośli będą się bawić przy muszli koncertowej od godz. 17.00 do godz. 21.00.Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne – PROGRAM:28 grudnia (sobota)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie15.00 – Finał rodzinnego konkursu na najładniejszą choineczkę15.00 – pokaz na lodowisku30 grudnia (poniedziałek)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie31 grudnia (wtorek)Scena w muszli koncertowej przy molo13.00-17.00 – Sylwester dla dzieci13.00 – „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” – spektakl dla dzieci Teatru Czwarte Miasto14.00 – Bajkowy koncert dla dzieci – Ewa Walczak i Marcin Słabowski z Teatru Muzycznego14.45 – Sylwester dla dzieci (muzyka i animacje cyrkowej grupy Mosaic)17.00-21.00 – FISZ dj set & ROS addiction (tempoWdół set) & SICCO (perkusjonalia)1 stycznia (środa)WEJŚCIE NA PLAŻĘ NR 2312.00 – Noworoczne morsowanie (zbiórka o 11.30)4 stycznia (sobota)Skwer Kuracyjny (POD ARKADAMI)12.00 – 16.00 Animacje dla dzieci6 stycznia (poniedziałek)14.00 – Warsztaty bębniarskie dla dzieci, pokaz LED – grupa cyrkowa Mosaic16.00 – Świąteczno-noworoczny koncert Piotra KosewskiegoCodziennie od godz. 16.00 świąteczne projekcje na latarni organizowane przez SOT.Oferta handlowo-gastronomicznaStoiska czynne:20-23.12 oraz 25.12-6.01 w godz. 12.00-21.0024.12 w godz. 12.00-14.00Domki i stoiska:Nr 1 – golonka w kapuście, kiełbasa z grilla, ziemniak w przyprawach, czekolada na gorąco, grzaniec;Nr 2 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 3 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 4 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 5 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 6 – oscypki, sery gazdowskie, chleb ze smalcem, wełniane wyroby z PodhalaNr 7 – bigos, pierogi, kiełbasa, kaszanka, frytki, czekolada, grzaniec, kiełbasa i kaszanka z grillaNr 8 – Bar Przystań – zupa rybna, grzanki z serem i łososiem, grzane piwo/winoNr 9 – polskie wina ekologiczne z truskawki, wiśni, aronii, gruszki, porzeczki, bzu, dzikiej róży, jarzębiny, śliwki; grzańceNr 10 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 11 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 12 – wina mołdawskie z brzoskwini, granatu, ananasa, wiśni, gruszki, poziomki, grzane wina z wiśni, brzoskwini, ananasa, poziomki;Nr 13 – domek SOT;Nr 14 – hot dog z oscypkami, drwal z ciągnącym się serem, hot dog z kapustą i boczkiem;Nr 15 – pamiątki z Sopotu, drobna biżuteria;Nr 16 – oryginalne ciepłe czapki;Nr 17 – oryginalna biżuteria;Nr 18 – oryginalna biżuteria;Nr 19 – gorące napoje, grzaniec, pajda;Nr 20 – oryginalne rękodzieło artystyczne, drobne upominki i pamiątki z logo Sopotu;Nr 21 – punkt Sheraton Hotel;Nr 22 – kaszanka duszona na kiszonej kapuście, smażone ziemniaki z sosem czosnkowym, bigos staropolski, żurek na zakwasie, golonka duszona w piwie, pajda ze smalcem, gorąca czekolada z bitą śmietaną, grzaniec z goździkami, churrosy;Nr 23 – Cafe Bike – gorące napoje;Nr 24 – grzane wino, gofry, hot dog, belgijska czekolada, zapiekanki, kawa.Arkady lewe – 7 stoisk z pamiątkami, 7 stoisk z bursztynemOrganizatorami Miasteczka są Miasto Sopot i MOSiR Sopot.Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.12.2024
Reklama
Reklama