sobota, 21 grudnia 2024 01:16
Reklama
Reklama

Gala Wolontariatu 2024 w Gminie Tczew. Wójt Krzysztof Augustyniak oraz inni samorządowcy nagrodzili za bezinteresowną chęć pomocy i zaangażowanie społeczne

W Gminie Tczew odbyła się 6. Gminna Gala Wolontariatu. To wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz lokalnych uroczystości, było okazją do uhonorowania osób, które nieustannie angażują się w działania na rzecz lokalnej społeczności. Tegoroczna gala rozpoczęła się nastrojowym wykonaniem utworu „Niewidzialna dłoń” Natalii Kukulskiej.

Autor: UG Tczew

 Jej interpretacji dokonała Magdalena Kijak. Słowa tej piosenki stanowiły symboliczne wprowadzenie w tematykę wydarzenia: działania dobroczynne, które często pozostają niewidoczne, ale mają ogromny wpływ na życie wielu ludzi. Impreza odbyła się w piątkowy wieczór, 13 grudnia br.

Podczas gali, prowadzący Przemek Radziszewski podkreślił znaczenie wolontariatu, jako działalności zmieniającej rzeczywistość na lepsze. 

 

- Wolontariusze są jak niewidzialne dłonie, które niosą pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna - stwierdził muzyk. 

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz centralnych, regionalnych i lokalnych m.in. gospodarz gminy Tczew wójt Krzysztof Augustyniak, posłanka Magdalena Sroka, starosta tczewski Mirosław Augustyn, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tczewskiego Tomasz Kajzer, zastępczyni prezydenta Miasta Tczewa Joanna Grabowska, Przewodnicząca Rady Gminy Tczew Iwona Kończyńska, zastępca Wójta Gminy Tczew Katarzyna Beringer-Kusio, p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Tczewie mł. insp. Robert Fiorek, radni, sołtysi, reprezentanci organizacji pozarządowych i najważniejsi goście, jakimi byli nominowani do nagród.


Uroczystego otwarcia Gali Wolontariatu dokonał wójt gminy Krzysztof Augustyniak: 

– Witam Państwa serdecznie na Gali Wolontariatu! To nie jest zwykły wieczór, to święto ludzi, którzy mają w sobie ogromne serca i energię do zmieniania świata na lepsze. Wójt podkreślił, że wolontariat jest czymś więcej niż tylko działaniem – to postawa, która buduje mosty między ludźmi, wzmacnia naszą społeczność i inspiruje nas wszystkich do czynienia dobra”. Niech każde wyróżnienie, każde słowo uznania utwierdza was w przekonaniu, że wasza praca jest niezwykle ważna. Razem budujemy społeczność, z której możemy być dumni, zaznaczył wójt.  - Dziękuję wam za wszystko, co robicie, i życzę, by wolontariat zawsze dawał wam radość i satysfakcję. 


Zgodnie z tradycją, nagrody wolontariatu przyznano w trzech kategoriach: Wolontariusz Roku, Inicjatywa Roku oraz Firma Przyjazna Lokalnej Społeczności.
 

WOLONTARIUSZ ROKU  
Podziękowania w tej kategorii trafiły do rąk: Pani Sandry Furmaniak, na co dzień nauczyciela Szkoły Podstawowej w Miłobądzu, Pana Radosława Mazurka, który stoi na czele sołectwa Stanisławie i opiekuje się Gminną Pasieką oraz Pana Piotra Hinca - sołtysa Zajączkowa.
Kapituła pod Przewodnictwem Pani Katarzyny Beringer-Kusio w tej kategorii przyznała 5 wyróżnień, w tym jedno dla grupy wolontariuszek tj. Pani Karoliny Dubiel, Pani Anny Kluk-Śliwa, Pani Małgorzaty Skalskiej. Te niezwykłe Panie zaangażowały się w realizację projektu na rzecz mieszkańców Sołectwa Gniszewo. Kolejne wyróżnienia wręczono: Pani Agnieszce Murzydło, która jako pszczelarz i wykładowca Technikum Pszczelarskiego w Bolesławowie aktywnie uczestniczy w zajęciach edukacyjnych na terenie Gminnej Pasieki w Stanisławiu. Panu Józefowi Czapalukowi, który jest jednym z wyjątkowych mieszkańców Szpęgawy angażującym się od lat na rzecz wspólnoty. Panu Marianowi Zimny będącemu członkiem Rady Sołeckiej oraz Stowarzyszenia KGW Aktywni Dąbrówka Tczewska, które od lat angażuje się w życie wsi. Panu Sławomirowi Kussowskiemu, od lat angażującemu się w liczne inicjatywy charytatywne i społecznie. W tym roku odegrał on kluczową rolę, jako koordynator akcji „Rodzinny Piknik Charytatywny – Kociewie solidarne z powodzianami”.
Kapituła powołana przez Wójta Gminy Tczew podjęła decyzję o przyznaniu w tym roku dwóch głównych nagród w kategorii Wolontariusz Roku. Zaszczytny pierwszy tytuł Wolontariusza Roku przyznano Panu Dawidowi Zielińskiemu. Druga statuetka trafiła w ręce Pani Józefy Paichert.
Dawid Zieliński to wyjątkowy sołtys, który na stałe wpisał się w historię swojej miejscowości. Jest on inicjatorem oraz organizatorem licznych wydarzeń, które mają na celu wzbogacenie czasu wolnego mieszkańców. Warto także podkreślić jego szeroką działalność charytatywną. Aktywnie uczestniczy w organizowaniu zbiórek na rzecz osób potrzebujących, takich jak powodzianie, osoby dotknięte pożarem, czy mieszkańców dotkniętych chorobą. To człowiek, który łączy ludzi i angażuje się w działania na rzecz wspólnoty.
Pani Józefa Paichert jest sołtysem Swarożyna, która z powodzeniem organizuje liczne wydarzenia integrujące społeczność sołecką. Jest także inicjatorką charytatywnych zbiórek, takich jak zbiórki karmy dla zwierząt oraz darów dla osób poszkodowanych przez powódź. Pani Józefa to prawdziwy społecznik, który nie tylko potrafi zjednoczyć ludzi, ale także uważnie słucha ich potrzeb.
Nagrody wręczyła w imieniu wójta jego zastępczyni Katarzyna Beringer-Kusio, w towarzystwie starosty Mirosława Augustyna.
 

INICJATYWA SPOŁECZNA ROKU
Podziękowaniami w tej kategorii uhonorowano Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Aktywni Dąbrówka Tczewska, w tym roku praca całego sołectwa została doceniona w konkursie Piękna Wieś Pomorska na etapie wojewódzkim, gdzie Dąbrówka zdobyła III miejsce. Symboliczne podziękowania przyznano jednostce OSP Gniszewo, za niezwykle prężną działalność na rzecz Gminy Tczew i jej mieszkańców, a w szczególności za przeprowadzenie kolejnej już akcji Mikołajkowej „Strażacy pomagają Mikołajowi”. Podziękowania skierowano także do Koła Gospodyń Wiejskich w Śliwinach za zaangażowanie w organizacje wydarzeń sołeckich, jak również udział w tych z większym rozmachem na szczeblu gminnym i wojewódzkim. W tym miejscu zaznaczmy, że Regulamin przyznawania gminnych nagród wolontariatu nie pozwala na ponowne wyróżnienie nominowanego.


Wyróżnienie w tej kategorii powędrowało do Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich Wspólna Szpęgawa. Największym tegorocznym przedsięwzięciem Wyróżnionego była realizacja projektu Amfiteatr od Nowa. Kolejne wyróżnienie przyznano jednostce OSP Dąbrówka Tczewska za ich bezinteresowną pomoc i ogromne zaangażowanie na rzecz Gminy Tczew. Strażacy nie tylko biorą udział w organizacji wydarzeń, ale również szkolą dzieci i młodzież w zakresie pierwszej pomocy, co ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa lokalnej społeczności.
 

W kategorii Inicjatywa Społeczna Roku kapituła przyznała dwie główne nagrody. Jedna z tych nagród została wręczona Aktywatorom z Gniszewa, za inicjatywę „Zielona przygoda w pięknym parku – Gniszewo”. Koordynację całego projektu przejęły Pani Maria Cimek, sołtys Gniszewa oraz Pani Karolina Dubiel.
Drugą nagrodzoną inicjatywą była publikacja książki: „Z historii powstania kół gospodyń wiejskich” autorstwa Pana Zenona Staszewskiego. Jest to niezwykle wartościowa publikacja, dokumentująca dzieje kół gospodyń wiejskich działających na terenie Śliwin na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Nagrody wręczyła w imieniu wójta jego zastępczyni Katarzyna Beringer-Kusio, w towarzystwie zastępcy prezydenta Miasta Tczewa Joanny Grabowskiej.
 

FIRMA PRZYJAZNA SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ
Podziękowania skierowano do firmy SAD Firma Handlowa Agata Chróścicka-Kreft. Pani Agata została nagrodzona w ubiegłorocznej edycji plebiscytu. Jest osobą, która poświęca się z pełnym zaangażowaniem we wszelkich inicjatywach. Jest autorską wielu pomysłów koncentrujących się na integracji społecznej. Pani Agata wspiera liczne wydarzenia na terenie gminy Tczew. Podziękowania trafiły również do firmy SIS Andrzej Smoliński, przedsiębiorstwo to angażuje się w pracę głównie na rzecz mieszkańców sołectwa Malenin poprzez pomoc w organizacji wydarzeń, ale nie tylko. Firma SIS wsparła również tegoroczne Święto Gminy Tczew. Podziękowaniami uhonorowano Zakład Przetwórstwa Mięsnego DALWIN, które jako rodzinna firma wspiera bezinteresownie lokalną społeczność. 


Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Bank Spółdzielczy w Tczewie, który od lat wspiera lokalne inicjatywy na terenie Gminy Tczew. Dzięki zaangażowaniu władz banku, mieszkańcy, co roku mogą realizować projekty, które mają na celu rozwój lokalnej społeczności, integrację mieszkańców oraz wspieranie kultury w gminie. Bank wspiera bardzo mocno działania świetlic gminnych.
Główną nagrodę kapituła przyznała firmie BIR, której właścicielem jest Pan Rafał Prondzinski. Zdaniem kapituły to doskonały przykład przedsiębiorstwa, które z pełnym zaangażowaniem łączy działalność gospodarczą z troską o dobro wspólnoty lokalnej. Pan Rafał, będący mieszkańcem Dąbrówki Tczewskiej, od lat aktywnie uczestniczy w życiu swojej miejscowości, angażując się w różne inicjatywy społeczne. Jednym z najważniejszych projektów, w który firma BIR się włączyła, była realizacja muralu w Dąbrówce Tczewskiej. Firma BIR nie tylko została sponsorem materiałów, ale także zaoferowała pomoc techniczną, przygotowując odpowiednie podłoże pod mural, co miało kluczowe znaczenie dla jego trwałości i estetyki. Projekt ten został doceniony w tegorocznym konkursie wojewódzkim Piękna Wieś Pomorska, gdzie Dąbrówka zdobyła III miejsce. Dodatkowo, Pan Rafał, jako aktywny strażak OSP, nie tylko angażuje się w działalność swojej firmy, ale również pełni ważną rolę w lokalnej jednostce straży pożarnej.
 

Podczas Gali Wolontariatu Gminy Tczew wręczono specjalne podziękowania wszystkim gminnym jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych. 

W sentencji napisano:

„Jesteście niezastąpionymi strażnikami bezpieczeństwa, a Wasze zaangażowanie, poświęcenie i oddanie zasługują na najwyższe uznanie. W codziennej służbie wykazujecie się nie tylko odwagą, ale przede wszystkim bezinteresownością. Poświęcacie swój czas, często kosztem własnych obowiązków i życia prywatnego, aby służyć gminnej społeczności. Niezależnie od tego, czy w grę wchodzą wyjazdy do pożarów, czy pomoc przy różnych wydarzeniach i akcjach, zawsze jesteście gotowi do działania.”
 

Miłym akcentem kończącym część oficjalną gali były kwiaty i słowa podziękowania za oprawę artystyczną dla Pani Magdaleny Kijak i dla Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Swarożynie za przygotowany poczęstunek.  
 

- Dzisiejsza gala była wspaniałym przypomnieniem, jak wiele dobra jest wokół nas dzięki Wam – naszym wolontariuszom. To dzięki Waszej pracy uśmiech pojawia się na twarzach, a serca napełniają się nadzieją - zwrócił się do pań z KGW Swarożyn wójt Krzysztof Augustyniak. - Chcę jeszcze raz z całego serca podziękować każdemu z Was za czas, siłę i serce, jakie oddajecie innym. Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Życzę Wam wszystkim, aby te święta były przepełnione spokojem, radością i ciepłem rodzinnych spotkań. Niech to będzie czas wytchnienia i pięknych wspomnień. A Nowy Rok niech przyniesie Wam zdrowie, spełnienie marzeń i energię do dalszego działania. 

Te kilka niezwykle ciepłych słów włodarza były pointą tegorocznej gali.

Opr. (tomm)/Fot. UG Tczew 
 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NERWICA NATRĘCTW. Zaproszenie na zwariowaną komedię w gwiazdorskiej obsadzie m.in. Artur Barciś Lekka opowieść o skomplikowanych osobowościach w reżyserii Artura Barcisia. „Nerwica natręctw” to spektakl o tym, co może się wydarzyć, kiedy pacjenci gabinetu psychiatrycznego zaczną leczyć się nawzajem. Zapraszamy na niezwykłą komedię Teatru Gudejko, który stoi za takimi przebojami jak „Goło i wesoło”, „Między łóżkami” i „Berek, czyli upiór w moherze”.W poczekalni u genialnego psychiatry zawsze jest ciekawie. Jego pacjenci to osoby zmagające się z takimi problemami jak: niekontrolowane przeklinanie (choroba Tourette’a), przeliczanie wszystkiego (arytmomania), strach przed bakteriami (nozofobia), powtarzanie każdego zdania (palilalia), niemożność stanięcia na linii czy tytułowa nerwica natręctw. Już na co dzień bywa bardzo zabawnie.A co może się wydarzyć, kiedy z powodu absencji lekarza pacjenci zaczynają leczyć się sami? Odpowiedź poznają Państwo w trakcie tego komicznego spektaklu! Obsada:Karolina SawkaJowita BudnikKatarzyna Herman / Katarzyna AnkudowiczArtur Barciś / Maciej WierzbickiZdzisław WardejnKamil Kula / Damian KulecBilety: https://adria-art.pl/repertuar/6/teatr-nerwica-natrectw Komedia „Nerwica Natręctw” 11.01.2025, godz. 16.00 i 18.30 Ul. Kard. St. WyszyńskiegoCentrum Kultury i Sztuki w TczewieUWAGA! Spektakl od 18. roku życia! Agencja Adria ArtData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 16:00 – Data zakończenia wydarzenia: 11.01.2025 21:00
Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN ZMIANA TERMINU KABARET ANI MRU-MRU w premierowym programie „Mniej więcej” . Przekazujemy komunikat od Organizatora występu Kabaretu Ani Mru Mru – Scena Studio Jacek Pawlewski:W związku z chorobą w rodzinie jednego z członków Kabaretu, występ planowany na 26 października 2024r. zostaje przeniesiony na inny termin – 19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00 Wszystkie zakupione bilety zachowują ważność. W przypadku, gdyby nowy termin Państwu nie odpowiada - bilety można zwrócić. ZWROT BILETÓW:Osoby, które zakupiły bilety online przez system sprzedaży Interticket.pl otrzymają zwrot środków na konto bankowe. Wymagany jest kontakt /e-mail/ z interticket.plosoby, które zakupiły bilety w Kasie CKiS - zapraszamy do kasy po zwrot środków finansowych.osoby, które zakupiły bilety przez inne systemy sprzedaży – biletyna.pl, kupbilecik.pl – prosimy o kontakt e -mail z tymi bileteriamiPrzepraszamy za utrudnienia! ***Historia kabaretu ANI MRU-MRU nie jest długa, bo kabaret nie jest aż taki stary. Powstał tak naprawdę we wrześniu 1999 roku. Skład: Marcin Wójcik, Michał Wójcik oraz Waldemar Wilkołek.Kabaret ANI MRU-MRU wystąpi w Tczewie z najnowszym programem „Mniej więcej”! W nim nowe oblicze kabaretu i nowe niesamowite skecze, których długo nie zobaczycie w telewizji!\\  Nowy termin Kabaretu Ani Mru-Mru19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.01.2025 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 19.01.2025 22:00
Reklama
Reklama