Kolorowy orszak ruszył w 5 października (sobota) w piękną pogodę. Towarzyszyli jej tłumnie mieszkańcy Gdańska i turyści, którzy stojąc wzdłuż ulicy Długiej z zaciekawieniem obserwowali odświętnie ubrany tłum akademików. Rzecz jasna nie mogło zabraknąć kadry zarządzającej uczelniami w gronostajach.
W przemarszu udział wzięli reprezentanci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego oraz innych pomorskich uczelni, przeszedł ulicami miasta, podkreślając znaczenie nauki w życiu codziennym.
Edukacja i praktyka powinny się łączyć
Parada wyruszyła spod Złotej Bramy, a jej finał miał miejsce przy Dworze Artusa, gdzie przemówili przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, władz uczelni oraz studentów i doktorantów.
– Rozwój regionu oraz budowanie pierwszego w Polsce ośrodka naukowego o tak zintegrowanej strukturze to ogromna szansa na długofalowe umocnienie Pomorza jako lidera nowoczesnych rozwiązań i nauki. Dzięki współpracy uczelni Trójmiasto staje się miejscem, gdzie edukacja spotyka się z praktyką, a innowacyjne rozwiązania mogą być wdrażane na szeroką skalę. To nie tylko przyciąga studentów i naukowców, ale także otwiera nowe możliwości dla biznesu i inwestorów, którzy chcą współpracować z najbardziej dynamicznymi ośrodkami akademickimi w Polsce – powiedziała Beata Rutkiewicz, Wojewoda Pomorska.
Wizja dynamicznego rozwoju regionu podzielana jest również przez władze lokalne, które dostrzegają potencjał Gdańska jako miejsca idealnego do życia, nauki i pracy.
– Parada uczelni, w której uczestniczymy to nie tylko potwierdzenie współpracy naszych uczelni, ale także dowód na to, że Gdańsk to miasto otwarte na rozwój i ambitnych ludzi – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Stajemy się centrum, w którym młodzi ludzie mogą rozwijać swoje pasje, korzystając z szerokich możliwości, jakie oferuje nasze miasto, zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej.
FarU i nowe możliwości
Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita (Uczelnie Fahrenheita; FarU) powstał w 2020 roku, otwierając nowe możliwości współpracy między Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Gdańskim. Dzięki działalności Związku uczelnie te zyskały więcej okazji do interdyscyplinarnej współpracy, choćby za sprawą systemu wspólnego zarządzania infrastrukturą badawczą, który był jednym z zadań zrealizowanych w ramach pierwszego z dwóch projektów grantowych „Wspieranie procesów konsolidacji uczelni”.
– Dzisiejsza parada uczelni jest wyrazem jedności naszych trzech wiodących uczelni – podsumował – podsumował prof. dr hab. Piotr Stepnowski, przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni. - W nowym roku czekają nas wyzwania związane z podejmowaniem kolejnych działań zmierzających do zacieśniania współpracy w ramach naszego Związku. Mam nadzieję, że zostaną wprowadzone niezbędne zmiany ustawowe, które pozwolą nam zrealizować cele – zintegrowanie tych systemów uczelni i takie uwspólnienie działań, które przyniesie nam wszystkim optymalne korzyści, a przede wszystkim znacząco wzmocni naszą pozycję na arenie międzynarodowej. Nasze działania coraz silniej wspiera środowisko parlamentarne, samorządowe i biznesowe Pomorza. Współpraca ta wzmacnia pozycję naszych uczelni oraz Trójmiasta jako centrum innowacji i nauki.
Trójmiasto przyciąga coraz więcej studentów, naukowców i przedsiębiorców. Dzięki zacieśnionej współpracy między uczelniami i lokalnym biznesem region ten staje się kluczowym miejscem nie tylko dla rozwoju nauki, ale także dla innowacyjnych projektów i inwestycji, wzmacniając swoją pozycję na edukacyjnej i gospodarczej mapie Polski oraz Europy.
Opr. (red.)/
Fot. Wawrzyniec Mocny
Napisz komentarz
Komentarze