- W sobotę, 5 października zaprosiliśmy wszystkich do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie na Noc Bibliotek! Na czytanie reżyserowane w wykonaniu aktorów Studia Aktorskiej Interpretacji Literatury oraz zwiedzanie zabytkowego budynku biblioteki przyszły tłumy tczewian (i nie tylko) - relacjonuje jeden z pracowników książnicy.
A było z czego korzystać!
Na młodszych widzów czekało czytanie książki Darii Kaszubowskiej „Franc i tajemnica Jantaru„. Przez cały spektakl, dzieci siedziały zafascynowane, a ich rodzice i opiekunowie z także wciągnęli się w odgrywaną przez aktorów treść książki! Po zakończeniu, można było nie tylko zakupić książkę, której przedstawiono tylko fragment, ale i porozmawiać z autorką i zdobyć jej autograf, gdyż ona także przyjechała specjalnie na to wydarzenie!
A wieczorem młodzież i dorośli mogli zobaczyć czytanie reżyserowane utworu „Szczęście” autorstwa Anny Łajming, która spędziła swoją młodość w przedwojennym Tczewie. Utwór prezentujący realia życia na dawnej wsi, niósł uniwersalne przesłanie, które do dziś się nie zdezaktualizowało. Publiczność dobrze się bawiła podczas tej interpretacji. Wśród zabranych w tczewskiej książnicy gości znalazła się także rodzina Autorki, Anny Łajming.
W czytaniu reżyserowanym wzięli udział: Anna Bugajska (aktorka), Kamil Dominiak (aktor), Natalia Piotrowska-Paciorek (aktorka), Bolesław Scholl (dźwięk i oświetlenie) oraz Adrian Wiśniewski (aktor i reżyser).
Jakie sekrety skrywają te mury?
Noc Bibliotek prowadziła Aleksandra Kęprowska.
Ostatnim punktem Nocy Bibliotek było zwiedzanie zabytkowego budynku Biblioteki Głównej na Starym Mieście. O historii samej budowli (jak i miasta Tczewa), o sekretach kryjących się w murach i zachowanych zabytkach opowiadał dyrektor biblioteki w Tczewie, Krzysztof Korda, który oprowadzał gości po zakamarkach książnicy.
Tekst i fot. MBP w Tczewie
opr. (tomm)
Napisz komentarz
Komentarze