czwartek, 3 października 2024 15:27
Reklama
Reklama
Reklama

SUKCES zespołu artystów tczewianina Roberta Turło. Multimedialne projekcje w Pałacu Saskim w Kutnie

Muzeum Pałac Saski w Kutnie otrzymało, jako producent prestiżową, ogólnopolską nagrodę przyznaną przez Muzeum Historii Polski w Warszawie 24 września br. za przygotowanie ponad 10 ekspozycji multimedialnych. Wystawy te współtworzył zespół twórców z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz artyści i twórcy z Tczewa, na zaproszenie prof. Macieja Świtały, prodziekana gdańskiej ASP. Pracowali pod kierunkiem dra Roberta Turło, adiunkta katedry mediów tej uczelni z Tczewa.
Nagrodzony zespół, odbierający nagrodę dla Muzeum Pałac Saski w Kutnie

Autor: Archiwum rodzinne R. Turło i M. Bartkowska-Turło

Ekspozycje, a właściwie instalacje multimedialne łączą sztuki wideo, animacje, hologramy, rzeźbę, wiele innych dziedzin sztuk oraz technik. Ich wykorzystanie jest dość nowatorskie, zwłaszcza w muzealnictwie w Polsce. Praca zespołu artystów została doceniona w kategorii Wydarzenie Historyczne Roku 2023 dla Muzeum Pałac Saski w Kutnie. Wystawy te są dziełem kilkudziesięciu twórców, ale ich najbardziej widowiskowe i efektowne elementy powstały dzięki pracy zespołu z Pomorza. Oczywiście są one opatrzone odpowiednim komentarzem historyków i znawców dziejów XVIII w.


 

- Instalacje mają na celu w niebanalny, angażujący widza sposób zachęcić odwiedzających do zanurzenia się w świat z czasów Króla Augusta III Sasa, pokazać jego życie przez pryzmat życia codziennego pałacu – mówi dr Robert Turło. - Pałac ten był jednym z wielu, które wykorzystywał król w podróżach po ówczesnej Polsce. - Prof. Maciej Świtała zaproponował, by pewne rzeczy, historie nie były odtwarzane, ale rekonstruowane przy użyciu nowoczesnych technik cyfrowych. Nie wyświetlamy tylko pewnych rzeczy na ekranach, ale także wprowadzamy eksperymentalne technologie, które choć są znane, stosuje się je rzadko. Tworząc instalacje posługiwaliśmy się technologią holograficzną 3D. Stanowią one jednak pewną iluzję holografii. Nie chcieliśmy natomiast wchodzić w technologię wirtualnej rzeczywistości.

 

Fot. Archiwum rodzinne R. Turło i M. Bartkowska-Turło

Opr. (tomm)

 

*PEŁEN ARTYKUŁ W NAJNOWSZYM 28 NR GAZETY TCZEWSKIEJ, KTÓRA JEST DO NABYCIA TYLKO W NAJLEPSZYCH PUNKTACH SPRZEDAŻY PRASY !!

!! ZAPRASZAMY DO LEKTURY I SIĘGNIĘCIA PO NASZĄ GAZETĘ !!

*WKRÓTCE NA PORTALU TCZEWSKA.PL OBSZERNY DODATKOWY MATERIAŁ NA TEN TEMAT!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Czytanie książek z aktorami dla dzieci i dorosłych, a wieczorem odkrywanie tajemnic tczewskiej biblioteki Czytanie książek z aktorami dla dzieci i dorosłych, a wieczorem odkrywanie tajemnic tczewskiej biblioteki Biblioteka w Tczewie serdecznie zaprasza na Noc Bibliotek – coroczne wydarzenie, w którym biblioteki w całym kraju zapraszają Czytelników i mieszkańców do odwiedzin w weekendowy wieczór. Także tczewska książnica zaprasza do siebie.W tym roku główną atrakcją będzie… czytanie książek. Ale za to w jakim wykonaniu! Czytaniem reżyserowanym zajmą się aktorzy ze Studia Aktorskiej Interpretacji Literatury – którzy potrafią, jak mało kto, w ciekawy i zabawny sposób oddać treść książki. Nie będzie to pierwszy raz gdy przed tczewską publicznością wystąpią aktorzy SAIL – wcześniejsze spotkania zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i wypełniały sale po brzegi!Czytanie reżyserowane zostanie wykonane przez aktorów pod kierunkiem reżysera spektaklu Adriana Wiśniewskiego. Grupę aktorów stanowi zespół twórców i wykonawców tworzący własne projekty autorskie, których misją jest szerzenie musicalu i muzyki filmowej w Polsce i po polsku. W spektaklu będącym adaptacją utworu Anny Łajming wezmą: Adrian Wiśniewski (reżyser, aktor), Anna Bugajska (aktorka), Natalia Piotrowska-Paciorek (aktorka), Kamil Dominiak (aktor) oraz Bolesław Scholl (udźwiękowienie i światło).PROGRAMO godz. 16.00 - zaczynamy czytaniem fragmentu książki Darii Kaszubowskiej Franc i tajemnica Jantaru. Historia dzieje się na niedalekich Kaszubach, gdzie młodzi bohaterowie muszą przeprowadzić niebezpieczne śledztwo, od którego zależy los całych Kaszub. Młodzi czytelnicy poznają nie tylko wartość przyjaźni czy współpracy, ale i lokalne legendy i kulturę. Z pewnością, w takim wykonaniu fragmentu książki, każdy sięgnie po całą lekturę! O godz. 18.00 - zacznie się kolejne czytanie reżyserowane, tym razem dla starszych czytelników, w którym aktorzy przedstawią swoją interpretację utworu Szczęście Anny Łajming. Ta pochodząca z Kaszub autorka, dwudziestolecie międzywojenne spędziła w Tczewie, który barwnie opisała w swojej późniejszej twórczości. Zaprezentowany utwór pokazuje, że aby znaleźć szczęście, potrzeba naprawdę niewiele. Interpretacja w wykonaniu zaproszonych aktorów sprawi, że łatwiej będzie to szczęście odnaleźć. O godz. 20.00 – zwiedzanie zabytkowego budynku biblioteki na Starym Mieście. Jakie tajemnice kryją się w tym liczącym 176 lat obiekcie? Co mieściło się w nim wcześniej? Jakie pamiątki po dawnych czasach możemy znaleźć do dzisiaj? Na to, i wiele innych pytań, odpowiedzi można będzie poznać już w sobotę 5 października 2024 r. Noc Bibliotek w Tczewie sobota, 5.10.2024Od godz. 18.00Miejska Biblioteka Publiczna ul. J. Dąbrowskiego 6Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.10.2024 18:00 – Data zakończenia wydarzenia: 05.10.2024 22:00
Reklama
Reklama