czwartek, 7 listopada 2024 03:53
Reklama
Reklama

SUKCES Muzeum Pałac Saski w Kutnie i zespołu artystów tczewianina Roberta Turło, który stworzył, nowatorskie multimedialne projekcje

Muzeum Pałac Saski w Kutnie otrzymało, jako producent prestiżową, ogólnopolską nagrodę przyznaną przez Muzeum Historii Polski w Warszawie 24 września br. za przygotowanie 3 niezależnych wystaw w nowopowstałym, zrekonstruowanym budynku Pałacu Saskiego w Kutnie. Pod przewodnictwem ich projektanta głównego - profesora z ASP w Gdańsku, Macieja Świtały przygotowywali je naukowcy i artyści z całego kraju. Wśród nich zespół “multimedialny” prowadzony przez tczewianina - Roberta Turło - adiunkta Gdańskiej Akademii. W zespole tym byli także inni tczewscy artyści.
Nagrodzony zespół, odbierający nagrodę dla Muzeum Pałac Saski w Kutnie

Autor: Archiwum rodzinne R. Turło i M. Bartkowska-Turło

Te trzy niezależne wystawy pn.:

"Król i jego Pałac", "Dzieje Kutna", "Epoka Napoleońska w Kutnie” . Ponad 10 wyrazistych stanowisk multimedialnych stanowi widoczne elementy wszystkich tych ekspozycji. 

Ekspozycje, a właściwie instalacje multimedialne łączą sztuki wideo, animacje, hologramy, rzeźbę, wiele innych dziedzin sztuk oraz technik. Ich wykorzystanie jest dość nowatorskie, zwłaszcza w muzealnictwie w Polsce. Praca zespołu artystów została doceniona w kategorii Wydarzenie Historyczne Roku 2023 dla Muzeum Pałac Saski w Kutnie. Wystawy te są dziełem kilkudziesięciu twórców, ale ich najbardziej widowiskowe i efektowne elementy powstały dzięki pracy zespołu z Pomorza. Oczywiście są one opatrzone odpowiednim komentarzem historyków i znawców dziejów XVIII w.


 

- Instalacje mają na celu w niebanalny, angażujący widza sposób zachęcić odwiedzających do zanurzenia się w świat z czasów Króla Augusta III Sasa, pokazać jego życie przez pryzmat życia codziennego pałacu – mówi dr Robert Turło. - Pałac ten był jednym z wielu, które wykorzystywał król w podróżach po ówczesnej Polsce. - Prof. Maciej Świtała zaproponował, by pewne rzeczy, historie nie były odtwarzane, ale rekonstruowane przy użyciu nowoczesnych technik cyfrowych. Nie wyświetlamy tylko pewnych rzeczy na ekranach, ale także wprowadzamy eksperymentalne technologie, które choć są znane, stosuje się je rzadko. Tworząc instalacje posługiwaliśmy się technologią holograficzną 3D. Stanowią one jednak pewną iluzję holografii. Nie chcieliśmy natomiast wchodzić w technologię wirtualnej rzeczywistości.

 

Fot. Archiwum rodzinne R. Turło i M. Bartkowska-Turło

Opr. (tomm)

 

*PEŁEN ARTYKUŁ W NAJNOWSZYM 28 NR GAZETY TCZEWSKIEJ, KTÓRA JEST DO NABYCIA TYLKO W NAJLEPSZYCH PUNKTACH SPRZEDAŻY PRASY !!

!! ZAPRASZAMY DO LEKTURY I SIĘGNIĘCIA PO NASZĄ GAZETĘ !!

*WKRÓTCE NA PORTALU TCZEWSKA.PL OBSZERNY DODATKOWY MATERIAŁ NA TEN TEMAT!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama