niedziela, 22 grudnia 2024 12:15
Reklama
Reklama

17 września 1939 r. PAMIĘTAMY. Również w tym roku mieszkańcy ziemi tczewskiej oddali hołd ofiarom napaści ZSRR na Polskę

17 września 1939 r. sowieckie wojska przekroczyły wschodnią granicę Polski, by bez wypowiedzenia wojny podbić i zająć jej wschodnie kresy. Niedługo potem polski ambasador w Moskwie usłyszał od Wiaczesława Mołotowa, ministra spraw zagranicznych ZSRR, że „państwo polskie przestało istnieć”, a powodem „wewnętrzne bankructwo państwa polskiego”. Oddając pamięć walczącym i ofiarom sowieckiej napaści, jak co roku 17 września pod „Pomnikiem ofiar stalinizmu” , przy Zespole Szkół Technicznych w Tczewie odbyła się uroczystość, złożenie kwiatów i przypomnienie tamtych wydarzeń.

Autor: Red. Tczewska.pl

Od 17 września 1939 r. setki tysięcy Polaków zostało deportowanych do „nieludzkiej ziemi”, a dziesiątki tysięcy przedstawicieli polskiej inteligencji pomordowano w licznych „Katyniach”, niektórych z nich po dziś dzień nie ustalono (m.in. lista Białoruska).

Rosja, jako dziedzic ZSRR także obecnie kwestionuje „Pakt Ribetropp – Mołotow”, jakoby był on wyzwalaniem ludności, a nawet ośmiela się umniejszać zbrodnię katyńską, pomimo znanych powszechnie faktów...


 

Polskie dowództwo w okresie od 17 września 1939 r. było zdezorientowane. Jak podaje wikipedia.pl

Marszałek Edward Rydz-Śmigły wydał 17 września w Kołomyi tzw. „dyrektywę ogólną” treści:
 

„Sowiety wkroczyły. Nakazuję ogólne wycofanie na Rumunię i Węgry najkrótszymi drogami. Z bolszewikami nie walczyć, chyba w razie natarcia z ich strony lub próby rozbrojenia oddziałów. Zadanie Warszawy i miast, które miały się bronić przed Niemcami – bez zmian. Miasta do których podejdą bolszewicy, powinny z nimi pertraktować w sprawie wyjścia garnizonów do Węgier lub Rumunii.”

 

Skutkiem było wzięcie do niewoli ok. 250 tys. żołnierzy i oficerów. Cztery deportacje (w latach 1939 -1941) i liczne rzezie dokonywane na cywilach.


 

W okresie PRL pamięć o dołączeniu do wojny Hitlera z Polską ZSRR była ukrywana. 17 września obchodzimy także Dzień Sybiraka – ku pamięci zesłańców.

Pierwszy oficjalny Dzień Sybiraka obchodziliśmy w 2004 r. zorganizowany był przez Związek Sybiraków. Od 2013 ma on status święta państwowego. Na Pomorzu w Szymbarku znajduje się Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku (CEPR), w którym można zapoznać się ze smutnymi losami polskich deportowanych na wschód. Możemy obejrzeć m.in. makiety baraków, lokomotywy i wagonów Sybiraków czy przeczytać ich niektóre biogramy.


Uroczystość poprowadził dr Michał Kargul.

Przy Pomniku Ofiar Stalinizmu zebrały się delegacje miasta (instytucji miejskich), powiatu, organizacji pozarządowych, poseł Kazimierz Smoliński, Łukasz Brządkowski - prezydent Tczewa, Miorsław Augustyn - starosta tczewski, ks. dr Łukasz Kątny, proboszcz par. pw. Podwyższenia Krzyża Św.


 

- Miesiąc wrzesień dla naszej Ojczyzny jest zawsze trudnym czasem – mówił ks. proboszcz Łukasz Kątny. - To czas wspomnień i refleksji o tragicznych wydarzeniach. Jest też obowiązkiem. Byśmy tę pamięć umieli przekazać młodemu pokoleniu... Dlatego cieszę się z obecności młodzieży, bo to Wy jesteście kontynuatorami wielkiej historii naszego narodu. Dzisiaj w sposób szczególny trzeba zwracać uwagę na słowa Jana Pawła II, bliskie jemu i nam: „Na pamięć i tożsamość. Pamięć, która niesie w sobie, to wszystko co było związane z trudnymi wydarzeniami i tożsamość narodową, tożsamość Polaka – patrioty, człowieka zawsze gotowego do walki. Otwartego, aby bronić swojej Ojczyzny.” Chcemy dziś nie tylko wspominać te tragiczne zdarzenia, ale też dziękować Bogu za postawę, tych naszych Braci, którzy potrafili stanąć w obronie naszej Ojczyzny. Czasem w sposób niezaplanowany, ale wykazując swoją postawą najwyższą godność i patriotyzm.


 

(red.)/Fot. Zbigniew Mocny

Zdjęcia z muzeum w Szymbarku Fot. W. Mocny


 


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Serafin 26.09.2024 06:59
Dwa ciemieżone narody powinny działać razem, by skutecznie przeciwstawiać się jak mówił Lech Kaczyński "zbrodniczemu imperializmowi", który dodam podnosi parszywy łeb z facjata Putina, nowego Putlera świata❗️❗️

NERWICA NATRĘCTW. Zaproszenie na zwariowaną komedię w gwiazdorskiej obsadzie m.in. Artur Barciś Lekka opowieść o skomplikowanych osobowościach w reżyserii Artura Barcisia. „Nerwica natręctw” to spektakl o tym, co może się wydarzyć, kiedy pacjenci gabinetu psychiatrycznego zaczną leczyć się nawzajem. Zapraszamy na niezwykłą komedię Teatru Gudejko, który stoi za takimi przebojami jak „Goło i wesoło”, „Między łóżkami” i „Berek, czyli upiór w moherze”.W poczekalni u genialnego psychiatry zawsze jest ciekawie. Jego pacjenci to osoby zmagające się z takimi problemami jak: niekontrolowane przeklinanie (choroba Tourette’a), przeliczanie wszystkiego (arytmomania), strach przed bakteriami (nozofobia), powtarzanie każdego zdania (palilalia), niemożność stanięcia na linii czy tytułowa nerwica natręctw. Już na co dzień bywa bardzo zabawnie.A co może się wydarzyć, kiedy z powodu absencji lekarza pacjenci zaczynają leczyć się sami? Odpowiedź poznają Państwo w trakcie tego komicznego spektaklu! Obsada:Karolina SawkaJowita BudnikKatarzyna Herman / Katarzyna AnkudowiczArtur Barciś / Maciej WierzbickiZdzisław WardejnKamil Kula / Damian KulecBilety: https://adria-art.pl/repertuar/6/teatr-nerwica-natrectw Komedia „Nerwica Natręctw” 11.01.2025, godz. 16.00 i 18.30 Ul. Kard. St. WyszyńskiegoCentrum Kultury i Sztuki w TczewieUWAGA! Spektakl od 18. roku życia! Agencja Adria ArtData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 16:00 – Data zakończenia wydarzenia: 11.01.2025 21:00
Reklama
Reklama