Reklama
środa, 22 stycznia 2025 07:56
Reklama
Reklama

Sambor Festival Tczew i Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie zapraszają na koncert Tubicinatores Gedanenses

Serdecznie zapraszamy na czwarty koncert w ramach IV edycji Sambor Festival Tczew. W niezwykłej atmosferze najstarszego zabytku Tczewa, tczewskiej fary, wystąpi wyjątkowy zespół Tubicinatores Gedanenses, specjalizujący się w grze na kopiach instrumentów historycznych. Koncert "Turmmusik" przeniesie nas w czasy, gdy muzyka rozbrzmiewała z wież kościelnych i miejskich, zachwycając mieszkańców swoim pięknem i majestatem.

Autor: Materiały promocyjne

Repertuar koncertu:

1. G. Fantini - L’Imperiale

2. Anonymus - Jasna Góra XVI wiek – Intrada

3. Anonymus - Tabulatura vietoris saeculi XVII wiek:

- Nr 313

- Nr 317

- Nr 319 Z cleho srdcze sweho

- Nr 320 Rano stawagice welicy y maly

4. Anonymus - Fanfary wg. marszów weselnych z Wielkopolski z XVIII wieku

5. E. Miszk/P. Hulisz – Songs of trumpets

- Song of Compagney

- Principale solo song

- Song of improvisation

- Song of rhythms

6. J. van Eyck - Der Fluyten Lust-Hof: “Questa dolce Sirena” oprac. Paweł Hulisz

7. N. Herman/ Gdańska Tabulatura - Lobt Gott, ihr Christen alle gleich, oprac. Paweł Hulisz

8. Anonymus /Gdańska Tabulatura - Surrexit Christus hodie, oprac. Paweł Hulisz

9. A. D. Philidor - Canon Du Carrousel

10. J. E. Altenburg - Morgensegen

11. K. Werner - Pieśń Weselna z XVII wieku


 

Zespół Tubicinatores Gedanenses

Zespół składający się z muzyków grających na kopiach instrumentów historycznych. Są to cztery trąbki i kotły. Postanowili swoją działalnością przybliżyć potencjalnym odbiorcom wspaniałą gdańską tradycję muzyczną Turmmusik, czyli koncertowanie z wież. Wszyscy znają legendę o dzielnym sygnaliście z królewskiego miasta Krakowa, który poświęcił życie ostrzegając mieszkańców przed niebezpieczeństwem.

Trębacze gdańscy poszli o krok dalej, oprócz sygnałów pełniących czysto służebną rolę w Grodzie nad Motławą, zaczęli wygrywać bardziej skomplikowane utwory zwane potocznie Turmmusik. Tradycja ta narodziła się już w XV wieku i przetrwała do początku XX wieku. Zespół trąbek historycznych i perkusji jest ansamblem niezwykle rzadko spotykanym w obecnych czasach. Dawniej pojawiał się dość często na dworach władców, podczas zgiełku bitewnego czy na wieżach kościelnych i ratuszowych zamożnych miast.

Tubicinatores Gedanenses to jedyna systematycznie działająca grupa muzyczna tego typu w Polsce. Kontynuując tradycję Turmmusik (koncertowanie z wież), grając podczas rekonstrukcji bitewnych (Feld-trompetter) oraz w czasie uroczystości miejskich (m.in. Jarmark Św. Dominika w Gdańsku), zespół przybliża historię, podkreśla niezwykłą wagę i użyteczność korpusów trębaczy. Jednocześnie muzycy, korzystając ze współczesnych środków wykonawczych i kompozytorskich, pokazują ponadczasowość tego rodzaju formacji


 


 

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie

Publiczne · Każdy na Facebooku i poza nim

Czwarty koncert IV Sambor Festival Tczew22 września 2024

Godz.19:00

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Tczew

Wstęp wolny

 

Mateusz Kotwica


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie GRA RODZINNAPoszukajmy zimy w Tczewie.12 stycznia w godz. 10.00-16.00 odbędzie się gra miejska adresowana do dzieci. Motyw przewodni – to jeden z zimowych obrazów Piotra Bruegla, którego kopię można oglądać w Galerii Henryka Kudzio. Początek gry w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, a koniec w kamienicy przy ul. Podmurnej 15. Orientacyjny czas na wykonanie zadań: 45 minut. Do wygrania kubki i inne gadżety Fabryki Sztuk. WARSZTATY RODZINNEOd wielu lat w Fabryce Sztuk organizowane są sobotnie warsztaty. To spotkania dla dzieci na ogół w wieku 3-8 lat i ich opiekunów. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej wzmacnia relacje dziecka z rodzicem, a ponadto stanowi drogę do rozwoju artystycznego młodej warsztatowiczki / młodego warsztatowicza. Dzieci rysują, malują, wycinają, wyklejają, składają, dokonują wyboru kolorystyki. Każde spotkanie – to inny temat przewodni. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.Terminy:11.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – serce z wikliny papierowej18.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – plastyczna niespodzianka25.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – malowanie na szkleRaz w miesiącu organizowane są też spotkania dla młodych miłośników najsłynniejszych klocków świata. 26 stycznia o godz. 12.00 i 14.00 zapraszamy do kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na budowanie z klocków. Obowiązują zapisy telefoniczne: 607 471 550 Fabryka SztukData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.01.2025 15:00
Reklama