środa, 18 grudnia 2024 15:43
Reklama
Reklama

Terytorialsi wspierają ludność dotkniętą powodzią na południu Polski

Od 12 września na terenach południowo-zachodniej Polski trwa walka z piętrzącą się wodą. Do walki z żywiołem w WOT zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w oparciu o 11 Małopolską, 12 Wielkopolską, 13 Śląską i 16 Dolnośląską Brygady OT, w każdej z nich jest około 500 żołnierzy. Również 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej pozostaje w gotowości, by ruszyć z pomoc na tereny dotknięte żywiołem.

Autor: 7 PBOT

Zgodnie z zapisami Ustawy o obronie Ojczyzny – Wojska Obrony Terytorialnej są odpowiedzialne za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej, a dowódca WOT pełni obowiązki Szefa Centrum Zarządzania Kryzysowego MON. Szef CZK MON odpowiada za „planowanie, koordynowanie i wykonywanie zadań związanych z udziałem oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, działań w zakresie ochrony mienia, akcjach poszukiwawczych oraz akcjach ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego, a także udziału w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego”.

W 6 godzinnej gotowości - do użycia pozostaje około 2 tys. żołnierzy Obrony Terytorialnej. Ponadto, podniesiono do 12 godzin alert gotowości WOT dla jednostek województwa podkarpackiego i lubelskiego.


 

Gdzie udzielają wsparcia?

Do tej pory żołnierze WOT uczestniczyli w działaniach umacniających wały. Zaangażowano m.in. 100 żołnierzy w rejonie miasta Głuchołazy, 60 żołnierzy w powiecie nyskim, 40 żołnierzy na rzece Ołobok w Ostrowie Wielkopolskim, 30 żołnierzy w Białej Nyskiej, 100 żołnierzy wspiera napełnianie i układanie worków z pisakiem na rzece Kaczawa w Legnicy, 100 żołnierzy w rejonie miasta Legnica - wsparcie PSP w układaniu worków z piaskiem, włącznie 120 żołnierzy - wsparcie działań w Kłodzku,70 żołnierzy - uzupełnianie worków z piaskiem w miejscowości Paczków.

Żołnierze WOT wspierali również działania ewakuacyjne, m.in. 50 żołnierzy w rejonie Ostrowa Wielkopolskiego do wykonywania prac ewakuacyjnych i pomocniczych, 40 żołnierzy - ewakuacja lokalnej ludności oraz zabezpieczenie tamy w miejscowości Stronie Śląskie, 30 żołnierzy i 1 x PTS - ewakuacja ludności cywilnej w miejscowości Chomiąża, 15 żołnierzy - ewakuacja domu dziecka w Nysie oraz 10 żołnierzy - ewakuacja ludności w miejscowości Konradowa.

Gotowi do wsparcia ludności na południu polski pozostaje także 120 żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.


 

Terytorialsi dysponują łodziami płaskodennymi, pontonowymi i rozpoznawczymi, agregatami prądotwórczymi, spycharko-ładowarką, cysternami na wodę, piłami spalinowymi, pompami wysokiej wydajności, ubraniami ochronnymi do pracy w wodzie, zestawami oświetleniowymi.

Na tę chwilę w rejon klęski żywiołowej skierowano dwóch żołnierzy oraz cysternę z wodą.

Cały ten sprzęt wraz z żołnierzami z 7 PBOT również może trafić na południe Polski, by nieść pomoc ludności dotkniętej powodzią.


 

DWOT

Maciej Szalbierz

7 PBOT

Foto: DWOT



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NERWICA NATRĘCTW. Zaproszenie na zwariowaną komedię w gwiazdorskiej obsadzie m.in. Artur Barciś Lekka opowieść o skomplikowanych osobowościach w reżyserii Artura Barcisia. „Nerwica natręctw” to spektakl o tym, co może się wydarzyć, kiedy pacjenci gabinetu psychiatrycznego zaczną leczyć się nawzajem. Zapraszamy na niezwykłą komedię Teatru Gudejko, który stoi za takimi przebojami jak „Goło i wesoło”, „Między łóżkami” i „Berek, czyli upiór w moherze”.W poczekalni u genialnego psychiatry zawsze jest ciekawie. Jego pacjenci to osoby zmagające się z takimi problemami jak: niekontrolowane przeklinanie (choroba Tourette’a), przeliczanie wszystkiego (arytmomania), strach przed bakteriami (nozofobia), powtarzanie każdego zdania (palilalia), niemożność stanięcia na linii czy tytułowa nerwica natręctw. Już na co dzień bywa bardzo zabawnie.A co może się wydarzyć, kiedy z powodu absencji lekarza pacjenci zaczynają leczyć się sami? Odpowiedź poznają Państwo w trakcie tego komicznego spektaklu! Obsada:Karolina SawkaJowita BudnikKatarzyna Herman / Katarzyna AnkudowiczArtur Barciś / Maciej WierzbickiZdzisław WardejnKamil Kula / Damian KulecBilety: https://adria-art.pl/repertuar/6/teatr-nerwica-natrectw Komedia „Nerwica Natręctw” 11.01.2025, godz. 16.00 i 18.30 Ul. Kard. St. WyszyńskiegoCentrum Kultury i Sztuki w TczewieUWAGA! Spektakl od 18. roku życia! Agencja Adria ArtData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 16:00 – Data zakończenia wydarzenia: 11.01.2025 21:00
Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN ZMIANA TERMINU KABARET ANI MRU-MRU w premierowym programie „Mniej więcej” . Przekazujemy komunikat od Organizatora występu Kabaretu Ani Mru Mru – Scena Studio Jacek Pawlewski:W związku z chorobą w rodzinie jednego z członków Kabaretu, występ planowany na 26 października 2024r. zostaje przeniesiony na inny termin – 19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00 Wszystkie zakupione bilety zachowują ważność. W przypadku, gdyby nowy termin Państwu nie odpowiada - bilety można zwrócić. ZWROT BILETÓW:Osoby, które zakupiły bilety online przez system sprzedaży Interticket.pl otrzymają zwrot środków na konto bankowe. Wymagany jest kontakt /e-mail/ z interticket.plosoby, które zakupiły bilety w Kasie CKiS - zapraszamy do kasy po zwrot środków finansowych.osoby, które zakupiły bilety przez inne systemy sprzedaży – biletyna.pl, kupbilecik.pl – prosimy o kontakt e -mail z tymi bileteriamiPrzepraszamy za utrudnienia! ***Historia kabaretu ANI MRU-MRU nie jest długa, bo kabaret nie jest aż taki stary. Powstał tak naprawdę we wrześniu 1999 roku. Skład: Marcin Wójcik, Michał Wójcik oraz Waldemar Wilkołek.Kabaret ANI MRU-MRU wystąpi w Tczewie z najnowszym programem „Mniej więcej”! W nim nowe oblicze kabaretu i nowe niesamowite skecze, których długo nie zobaczycie w telewizji!\\  Nowy termin Kabaretu Ani Mru-Mru19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.01.2025 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 19.01.2025 22:00
Reklama
Reklama