Zgodnie z zapisami Ustawy o obronie Ojczyzny – Wojska Obrony Terytorialnej są odpowiedzialne za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej, a dowódca WOT pełni obowiązki Szefa Centrum Zarządzania Kryzysowego MON. Szef CZK MON odpowiada za „planowanie, koordynowanie i wykonywanie zadań związanych z udziałem oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, działań w zakresie ochrony mienia, akcjach poszukiwawczych oraz akcjach ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego, a także udziału w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego”.
W 6 godzinnej gotowości - do użycia pozostaje około 2 tys. żołnierzy Obrony Terytorialnej. Ponadto, podniesiono do 12 godzin alert gotowości WOT dla jednostek województwa podkarpackiego i lubelskiego.
Gdzie udzielają wsparcia?
Do tej pory żołnierze WOT uczestniczyli w działaniach umacniających wały. Zaangażowano m.in. 100 żołnierzy w rejonie miasta Głuchołazy, 60 żołnierzy w powiecie nyskim, 40 żołnierzy na rzece Ołobok w Ostrowie Wielkopolskim, 30 żołnierzy w Białej Nyskiej, 100 żołnierzy wspiera napełnianie i układanie worków z pisakiem na rzece Kaczawa w Legnicy, 100 żołnierzy w rejonie miasta Legnica - wsparcie PSP w układaniu worków z piaskiem, włącznie 120 żołnierzy - wsparcie działań w Kłodzku,70 żołnierzy - uzupełnianie worków z piaskiem w miejscowości Paczków.
Żołnierze WOT wspierali również działania ewakuacyjne, m.in. 50 żołnierzy w rejonie Ostrowa Wielkopolskiego do wykonywania prac ewakuacyjnych i pomocniczych, 40 żołnierzy - ewakuacja lokalnej ludności oraz zabezpieczenie tamy w miejscowości Stronie Śląskie, 30 żołnierzy i 1 x PTS - ewakuacja ludności cywilnej w miejscowości Chomiąża, 15 żołnierzy - ewakuacja domu dziecka w Nysie oraz 10 żołnierzy - ewakuacja ludności w miejscowości Konradowa.
Gotowi do wsparcia ludności na południu polski pozostaje także 120 żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Terytorialsi dysponują łodziami płaskodennymi, pontonowymi i rozpoznawczymi, agregatami prądotwórczymi, spycharko-ładowarką, cysternami na wodę, piłami spalinowymi, pompami wysokiej wydajności, ubraniami ochronnymi do pracy w wodzie, zestawami oświetleniowymi.
Na tę chwilę w rejon klęski żywiołowej skierowano dwóch żołnierzy oraz cysternę z wodą.
Cały ten sprzęt wraz z żołnierzami z 7 PBOT również może trafić na południe Polski, by nieść pomoc ludności dotkniętej powodzią.
DWOT
Maciej Szalbierz
7 PBOT
Foto: DWOT
Napisz komentarz
Komentarze