czwartek, 29 maja 2025 03:45
Reklama

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy? WYWIAD Z PROF. PIOTREM BUSZMANEM

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu z tradycyjnymi metodami diagnostycznymi? W jaki sposób pacjenci mogą korzystać z tej technologii w codziennym życiu, a lekarze w swojej praktyce? O tych kwestiach dyskutujemy z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Buszmanem, kardiologiem inwazyjnym American Heart of Poland.
Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy? WYWIAD Z PROF. PIOTREM BUSZMANEM

Autor: AI/pixabay

Jednym z największych atutów sztucznej inteligencji może być jej zdolność do dokładniejszego rozpoznawania chorób niż tradycyjne metody. Dlaczego?

Reklama

- Badania pokazują, że algorytmy AI mogą być bardziej dociekliwe i precyzyjne niż lekarze, szczególnie w analizie skomplikowanych danych medycznych. Przykładem są aplikacje oparte na sztucznej inteligencji, które analizują zapisy EKG. Często są one w stanie dostrzec subtelne zmiany, które mogą zostać przeoczone przez ludzkie oko – wskazuje prof. dr hab. n. med. Piotr Buszman.

Innowacyjne zastosowania sztucznej inteligencji w diagnostyce. Rozpoznawanie chorób serca na podstawie wyrazu twarzy


 

Istnieją już technologie, które potrafią na podstawie wyrazu twarzy pacjenta rozpoznać chorobę wieńcową. Czy tego rodzaju innowacje mają ogromny potencjał? 

- Wyobraźmy sobie, że w gabinetach lekarskich lub nawet w przestrzeni publicznej pojawią się fotobudki, które na podstawie analizy twarzy będą w stanie ocenić ryzyko chorób serca. Te aplikacje już teraz wykazują wysoką skuteczność i mogą stanowić ogromne wsparcie w szybkiej i łatwo dostępnej diagnostyce – opisuje kardiolog American Heart of Poland.


 

Chodzi Panu o ocenę ryzyka zawału serca z wykorzystaniem sztucznej inteligencji?

- Sztuczna inteligencja ma również duże możliwości w prognozowaniu ryzyka zawału serca. Algorytmy, biorąc pod uwagę wiele czynników, takich jak dane kliniczne, demograficzne, a nawet warunki pogodowe czy poziom zanieczyszczenia powietrza, są w stanie przewidzieć ryzyko wystąpienia zawału z większą precyzją. W przyszłości takie oprogramowanie może stać się integralną częścią codziennej opieki nad pacjentami, pomagając przewidzieć nie tylko ryzyko zawału, ale także inne incydenty kardiologiczne.

Prace nad takimi algorytmami już trwają, a ich rozwój może całkowicie zmienić sposób, w jaki monitorujemy zdrowie serca pacjentów. Wizje znane do tej pory z filmów science fiction mogą wkrótce stać się rzeczywistością, a sztuczna inteligencja będzie w stanie z dużą dokładnością przewidzieć, kiedy pacjent jest najbardziej narażony na zawał serca – zauważa prof. dr hab. n. med. Piotr Buszman.


 

Jakie są wyzwania, a jakie ograniczenia zastosowań sztucznej inteligencji?

- Pomimo ogromnego potencjału sztucznej inteligencji w kardiologii, należy podkreślić, że technologia ta nie jest jeszcze powszechnie dostępna dla pacjentów. Obecnie nie ma jeszcze komercyjnie szeroko dostępnych aplikacji diagnostycznych, które mogłyby być stosowane bezpośrednio przez pacjentów w domu. Istnieją jednak algorytmy i narzędzia, które z czasem mogą stać się integralną częścią codziennej opieki zdrowotnej. Przykładem są tzw. wearables – urządzenia do noszenia, które umożliwiają monitorowanie parametrów zdrowotnych, takich jak EKG, ciśnienie krwi czy saturacja. Urządzenia te są coraz bardziej zaawansowane i dostępne na rynku, jednak należy pamiętać o tym, aby korzystać wyłącznie z tych, które są certyfikowane.


 

Jak jest w Pana ocenie przyszłość medycyny i jej zastosowania w medycynie?

- Rozwój AI w medycynie, a zwłaszcza w kardiologii, z pewnością nabierze tempa w najbliższych latach. Jak zauważa prof. Buszman, American Heart of Poland, technologie te mogą zrewolucjonizować diagnostykę i leczenie chorób serca. Sztuczna inteligencja może stać się wsparciem dla lekarzy, pozwalając na szybsze i bardziej precyzyjne rozpoznawanie chorób.

Sztuczna inteligencja nie zastąpi jednak lekarzy. Jak podkreśla ekspert American Heart of Poland, w niektórych dziedzinach, takich jak radiologia, liczba lekarzy może się zmniejszyć, ponieważ sztuczna inteligencja będzie w stanie przejąć część zadań diagnostycznych. Mimo to wciąż będziemy potrzebować specjalistów, którzy nadzorują proces leczenia i podejmują kluczowe decyzje terapeutyczne. - Jesteśmy na etapie rewolucji, która jeszcze na co dzień dla nas się nie wydarzyła, ale bez wątpienia jest to kwestia kilku kolejnych lat, kiedy ta technologia zmieni całkowicie nasze życie, diagnozowanie i terapię chorób układu krążenia.


 

Dziękuję za rozmowę


 

Red. AHP


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Przeżyj przygodę, podczas obozu górskiego Przeżyj przygodę, podczas obozu górskiego Górskie krajobrazy, piesze wędrówki na górskim obozie Stowarzyszenia KLUB KOCIEWIAK Czy wyjazd w góry musi być nudny? Oczywiście, że nie! Od wielu lat jedno ze stowarzyszeń kociewskich organizuje dla mieszkańców Kociewia obozy zimowe oraz letnie dla dzieci i młodzieży. Także w tym roku dzieci, ale też młodzież zyskają taką szansę!  Mowa o górskim wyjeździe letnim, które organizuje Stowarzyszenie Kultury Fizycznej i Turystyki „Kociewiak”. Góry oznaczają przede wszystkim możliwość przebywania w atrakcyjnym górzystym terenie w otoczeniu lasów, rzek oraz interesujących atrakcji turystycznych. Organizatorem wyprawy jest Stowarzyszenie Kultury Fizycznej i Turystyki „Kociewiak”. - Podczas pobytu na obozie dla uczestników przygotowano wiele atrakcji m.in. wycieczki w góry na kilku poziomach trudności: od łatwych tras po trudniejsze: Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska, Gubałówka, Morskie Oko, Termy Szaflary-Aquaparki i termy dla dzieci, Iluzja Park – zachęca prezes Ryszard Różycki, ze Stowarzyszenia Kultury Fizycznej i Turystyki "Kociewiak" do dyspozycji boiska sportowe, projekcie filmów, sale zabaw, gry planszowe, a nawet.... góralskie ognisko. Dodajmy, że kadra obozu stanowią nauczyciele specjaliści z uprawnieniami instruktorów różnych sportów. Zapisy na obóz do 2 czerwca na klubkociewiak@wp.pl lub Tel. 513 215 854. R. Różycki czeka na zapisy pod telefonem po godz. 20-tej.W tym roku organizowany jest letni obóz w Białym Dunajcu koło Zakopanego w dniach 14-19 lipca. (tomm)Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.05.2025 10:29 – Data zakończenia wydarzenia: 02.06.2025 23:59
Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji zaprasza dzieci i młodzież na Biegowy Puchar im. Kazimierza Zimnego, urodzonego w Tczewie wybitnego polskiego lekkoatlety, medalisty letnich Igrzysk Olimpijskich w biegu na 5000 metrów. Zawody zaliczane są do cyklu biegów dla dzieci i młodzieży Puchar Pomorza. To doskonała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności, pokonać własne ograniczenia i poczuć prawdziwą sportową atmosferę!Zawody odbędą się 7 czerwiec br. na Stadionie Miejskim im. Alfonsa Guzińskiego (ul. Bałdowska 11, Tczew)Zawody rozpoczną się o godz. 10.00. Będą rozgrywane w grupach wiekowych od 5 do 18 lat na 200 m, 400 m i 800 m (biegi majtka, marynarza, admirała, chorążego itd.).Zawody są otwarte dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych, więc każdy znajdzie coś dla siebie! Nie liczy się tylko wynik – liczy się dobra zabawa, sportowa rywalizacja i wspólne przeżywanie emocji! Organizator przewiduje medale pamiątkowe dla wszystkich biegaczy!Zapisać można się online do 5.06.2025: https://elektronicznezapisy.pl/event/12790.htmlb) lub w biurze zawodów 7.06.2025 od godz. 8.00 do 15 minut przed każdą wyznaczoną godziną startu danej kategorii wiekowej.Przypominamy, że wymagane jest, aby zawodnicy do 13-tego roku życia pojawili się na zawodach z rodzicem bądź opiekunem prawnym.Niepełnoletni zawodnicy powyżej 13-tu lat, którzy nie mogą pojawić się z opiekunem, powinni dostarczyć do biura zawodów kartę zgłoszeniową podpisaną przez rodzica bądź opiekuna prawnego (karta dostępna na stronie https://elektronicznezapisy.pl/event/12790/clients.html po zakończeniu rejestracji). Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.06.2025 08:00 – Data zakończenia wydarzenia: 07.06.2025 13:30
Reklama