Reklama
niedziela, 23 lutego 2025 04:23
Reklama

85. lat od wybuchu II wojny światowej. Oddano pamięć i część bohaterskim celnikom, kolejarzom i żołnierzom broniącym przeprawy mostowej

W Malborku-Kałdowie, Szymankowie oraz w Tczewie upamiętniono bohaterską postawę 21 inspektorów celnych i kolejarzy zamordowanych 1 września 1939 r. 1 września w Tczewie na Skwerze Bohaterów Szymankowa spotkali się przedstawiciele pomorskich samorządów, kolejarze, celnicy, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy Tczewa i okolic. Oddano hołd i pamięć bohaterskim obrońcom cywilnym i żołnierzom walczącym o uniemożliwienie przeprawy przez strategiczne wówczas mosty tczewskie. Hasłem, które przewodziło obchodom tego dnia było: „Nigdy nie zapomnimy”.
85. lat od wybuchu II wojny światowej. Oddano pamięć i część bohaterskim celnikom, kolejarzom i żołnierzom broniącym przeprawy mostowej

Autor: W. Mocny


 

Hołd bohaterom złożyli m.in. sekretarz stanu, szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Marcin Łoboda, dyrektorzy izb administracji skarbowej, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych oraz kombatanci.


 

Obchody w kilku miejscach

Obchody rozpoczęły się od złożenia wieńców i wystrzelenia salwy honorowej „Światło Pokoju” pod Pomnikiem Celników Polskich w Malborku – Kałdowie.


 

- To miejsce jest symbolem początku największej w dziejach ludzkości wojny – mówił Marcin Łoboda, szef KAS. - Przypomina nam o okrucieństwie i popełnionych zbrodniach, ale przede wszystkim mówi o pierwszych polskich ofiarach i ich bohaterstwie. Dziś, gdy wspominamy tamte dramatyczne czasy, stajemy przed obliczem historii z pełnym szacunkiem i zadumą. Niech ta uroczystość będzie dla nas wszystkich przypomnieniem, ale i możliwością uczczenia bohaterskich czynów, których ofiara nie była daremna.


 

Pomnik ku czci celników polskich w Malborku-Kałdowie jest jedynym w Polsce pomnikiem upamiętniających poległych w trakcie II wojny światowej funkcjonariuszy celnych.

Uroczystości kontynuowano na dworcu kolejowym w Szymankowie. Tam upamiętniono pomordowanych celników i kolejarzy.

Nad ranem, 1 września, inspektorzy celni w Szymankowie zaalarmowali polskich żołnierzy, którzy stacjonowali przy strategicznym moście w Tczewie, dając im czas na jego wysadzenie.


 

Oddano pomięć przy świadku historii

Ostatnia część obchodów rocznicy odbyła się w Tczewie na Skwerze Bohaterów Szymankowa. Delegacje złożyły wieńce i wystrzelono salwę honorową „Światło Pokoju”.

W Tczewie oprawę i charakter uroczystości nadawały jednostki policji, żołnierze (Gwardia 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku oraz asysta Batalionu Lekkiej Piechoty z Malborka, przedstawiciele SOK oraz KAS) oraz Tczewska Harcerska Orkiestra Dęta. Żołnierze oddali salwę honorową za wszystkie ofiary i poległych obrońców Ojczyzny w czasie II wojny światowej. Odczytano apel poległych.


 

Piotr Karczewski, reprezentujący Prezydenta RP - Andrzeja Dudę odczytał okolicznościowy list głowy państwa, skierowany do uczestników uroczystości upamiętniających w Tczewie.

- Organizatorzy i uczestniczy 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Malborku, Szymankowie i Tczewie. W imieniu niepodległej Rzeczypospolitej składam hołd kolejarzom, celnikom i żołnierzom II batalionu strzelców, którzy tu 1.09.1939 r. stanęli do walki w obronie naszej Ojczyzny! Łączę się z Państwem oddając cześć pamięci bohaterom, którzy jako pierwsi przeciwstawili się hitlerowskim najeźdźcom. Mosty Tczewskie miały kluczowe znaczenie dla planowanego przez Niemców marszu na Warszawę. W ramach akcji „Pociąg” żołnierze nieprzyjaciela ukryci w cywilnych składach mieli rozbroić Polaków, rozminować mosty i przygotować armii niemieckiej przeprawę przez Wisłę. Dzięki odwadze i działaniom podjętym przez polskich kolejarzy i celników udało się udaremnić zamiary przeciwników i nie dopuścić do uderzenia na stolicę. Dziś w 85. rocznicę tamtych wydarzeń wspominamy żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy służb mundurowych i cywilnych obywateli, którzy wzięli udział w obronie Ojczyzny. Ich odwaga i poświęcenie zasłużyły na szacunek. Wielu z nich zapłaciło najwyższą cenę za wierność Polsce. Niemcy w odwecie za pokrzyżowanie ich planów zamordowali ponad 20 kolejarzy i inspektorów celnych oraz członków ich rodzin. Te okrutne morderstwa stanowiły zaledwie początek wielkiej tragedii naszego narodu i zapowiedź niezliczonych zbrodni popełnionych przez okupanta w całym kraju. Czcząc pamięć poległych tu na Pomorzu myślimy o milionach Polaków, którzy podczas wojny i okupacji padli ofiarą eksterminacji, terroru i prześladowań. Zło, które z totalitarnej III Rzeszy rozlało się na całą Europę – tutaj ujawniło się z całą mocą już na początku II wojny światowej. Cierpień i okrucieństw zadanych nam Polakom i całym narodom nie sposób zapomnieć. Pamięć o nich pozostanie zobowiązaniem na przyszłość – byśmy zawsze strzegli swojej wolności i bezpieczeństwa oraz dbali o siłę swojego suwerennego państwa. Bezcenną wartość naszej Ojczyzny uświadamiamy sobie teraz spoglądając w stronę Ukrainy, która już 900 dni mierzy się z rosyjską agresją. Wspierając naszych sąsiadów i sprzeciwiając się imperialnemu złu, które również dziś atakuje Europę, musimy dokonać wszelkich starań, by chronić nasze granice przed licznymi prowokacjami i toczącą się wojną hybrydową. Do tego wzywa nas pamięć o rodakach, którzy ponieśli najwyższą ofiarę za obronę RP, jak i myśl o dobru następnych pokoleń. Cześć i chwała bohaterskim Obrońcom Ojczyzny. Wieczna pamięć poległym za niepodległą Polskę. Z wyrazami szacunku. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda.


 

- Dzisiaj mamy obowiązek złożyć bohaterom uroczyste przyrzeczenie, że ta ofiara, którą złożyli 85 lat temu, nie poszła na marne. Ich niezłomność i męstwo stanowi wkład w obronę Polski i wolności na świecie. To powód do dumy. Pamięć o tamtych wydarzeniach i świadectwo patriotyzmu wrześniowych bohaterów niech będzie wzorem do naśladowania – powiedział Szef KAS Marcin Łoboda.


 

Mosty tczewskie miały kluczowe znaczenie pod względem militarnym - ich wysadzenie uniemożliwiło szybki przerzut niemieckich wojsk na linii wschód-zachód.


 

Vinctis non victis

1 września 1939 roku, około godziny 4.30, w Szymankowie na Żuławach, Niemcy zamordowali dwudziestu jeden polskich celników i kolejarzy, którzy uniemożliwili przejazd niemieckiego pociągu pancernego i przekazali informację polskim żołnierzom, broniącym mostu w Tczewie. Ten bohaterski czyn spowolnił działania wojsk niemieckich, które podstępem chciały zdobyć strategiczną przeprawę przez Wisłę.


 

W rocznicę wybuchu II wojny światowej, rozpoczynającej się od kampanii wrześniowej pamiętamy o naszych poległych inspektorach celnych, kolejarzach i żołnierzach walczących o naszą Ojczyznę.


 

Dbając o pamięć o tamtych latach- odbudujmy Most Tczewski

Podczas uroczystości przemowę wygłosił m.in. Łukasz Brządkowski, prezydent Tczewa.

- 1 września o godz. 4.34 pierwsze bomby niemieckie, zwiastujące początek II wojny światowej spadły na Tczew. Tu w Tczewie były pierwsze ofiary cywilne, które tu niedaleko miejsca, gdzie obecnie się znajdujemy, poczekalnia starego dworca kolejowego, śmierć poniosła 38-letnia Dorota Jaworańska z 9-letnią córką Ewą. Zostały później pochowane na cmentarzu w Tczewie. Także w Tczewie jako jednym z pierwszym miejsc Wojsko Polskie dało odpór armii niemieckiej. Polscy żołnierze wykonali swoje zadaniem, które brzmiało: „bronić mosty na Wiśle, a jeżeli dalsza ich obrona nie będzie możliwa – zniszczyć”. Nasi żołnierze wykonali swoje zadanie. Bardzo bohatersko bronili miasta także żołnierze z Kompanii Obrony Narodowej Tczew – mieszkańcy naszego miasta, którzy nie szczędzili krwi w obronie swojego rodzinnego miasta. Pamiętając o wybuchu II wojny światowej, pamiętając o tych wszystkich ofiarach, wiemy że Tczew nie jest jedynym miastem w Polsce, które wojna dotknęła w sposób bardzo okrutny. Po okupacji niemieckiej pozostały dziesiątki grobów, zniszczone domy i ludzie, którzy zostali zmuszeni by opuścić Tczew i nigdy już do niego nie wrócić... Dzisiaj będąc na Westerplatte z uwagą słuchałem przemówienia premiera RP – Donalda Tuska, który powiedział, że w każdym polskim mieście, znajduje się miejsce blizna – świadectwo o tym, że tutaj była wojna. Miejsce, które przypomina nam znaczenie tego wielkiego aktu barbarzyństwa. Nie zagojoną blizną jest Most Tczewski, miejsce gdzie zaczęła się wojna i obiekt, który mimo upływu 85 lat nie został jeszcze odbudowany. Bardzo bym sobie życzył, tak jak posłowie ziemi pomorskiej, władze samorządowe wraz z mieszkańcami, by nasz most został odbudowany, jako symbol rozpoczęcia wojny i faktu, że po wielu latach my z tej wojny się podnieśliśmy. Most powinien być odbudowany jako świadek historii. Nie po to byśmy o tej wojnie zapomnieli, ale po to byśmy o niej pamiętali. Cześć i chwała bohaterom!


 

Tekst fot. W. Mocny


Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Przeżyj ferie na sportowo, korzystaj razem z dzieckiem z rekreacji w ramach propozycji TCSiR Przeżyj ferie na sportowo, korzystaj razem z dzieckiem z rekreacji w ramach propozycji TCSiR Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty bachaty, które odbędą się 15 lutego 2025 roku na salce fitness Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji!  Warsztaty Bachaty w TCSiR! Czym jest bachata? To zmysłowy i pełen emocji taniec pochodzący z Dominikany. Charakteryzuje się bliskością partnerów, płynnymi ruchami bioder i romantycznymi rytmami. To doskonały sposób na poprawę koordynacji, pewności siebie i świetną zabawę!Warsztaty poprowadzi: Monika Iwicka-Waruszewska – doświadczona instruktorka, która wprowadzi Was w magiczny świat bachaty! Nie przegapcie okazji, by nauczyć się tego niezwykłego tańca i spędzić aktywnie czas w świetnej atmosferze!Miejsce: TCSiR – salka fitnessData: 15 lutego 2025Godz. 14:00 - 17:00119zl/os* Istnieje możliwość przyprowadzenia osoby towarzyszącej i skorzystania z promocji.Ale nie tylko z oferty tanecznej będzie można skorzystać. Instruktorzy TCSiR zapraszają na ferie z unihokejem, badmintonem, tenisem, piłką nożną. A to wszystko w grupach mniej i bardziej zaawansowanych. Jak się dowiedzieliśmy dla dzieci, którym nie odpowiadają akurat takie gry zespołowe albo są po prostu za małe przygotowano gry i zabawy ruchowe. Przez cały czas będzie można korzystać z lodowiska i basenu małego i dużego. Na basenie dzieciaki będą mogły skorzystać z wodnego toru przeszkód (duża pływalnia) oraz przyspieszonego kursu nauki pływania pod okiem instruktorów. TCSiRData rozpoczęcia wydarzenia: 15.02.2025 14:00 – Data zakończenia wydarzenia: 24.02.2025 14:43
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama