Reklama
sobota, 22 lutego 2025 23:58
Reklama

Nowy projekt Ministerstwa Zdrowia. Nawet co trzecia porodówka może zniknąć z Sieci Szpitali.

Nowy projekt ustawy minister zdrowia Izabeli Leszczyny, w skrócie zakłada limity porodów ww. oddziałach, których ma być nie mniej niż 400 rocznie. Oznacza to, że ok. 111 porodówek z 331 w Polsce nie spełnia wymaganego kryterium 400 porodów rocznie. Dla oddziałów położniczych i ginekologicznych (dla istnienia/finansowania) kluczowym kryterium będzie zatem minimalna ich liczba. Projekt w przyszłości będzie miał wpływ także na porodówkę Szpitali Tczewskich SA.
Nowy projekt Ministerstwa Zdrowia. Nawet co trzecia porodówka może zniknąć z Sieci Szpitali.

Dlaczego? Gdy już ustawa wejdzie w życie okoliczne szpitale, jeszcze bardziej niż do tej pory będą walczyły o kobiety ciężarne, by to właśnie w ich placówce odbierany był poród. Zatem tczewski szpital albo będzie przyjmował więcej porodów, albo zdecydowanie mniej. Tendencja w skali kraju jest spadkowa i można spodziewać się, że z roku na rok liczba urodzonych dzieci w Tczewie będzie raczej malała niż rosła.


 

Zdaniem prezesa Szpitali Tczewskich SA na razie nie ma zagrożenia dla tczewskiego szpitala i nie zanosi się na to, bo obecnie odnotowujemy wyniki wysoko ponad kryterium z projektu ustawy MZ.


 

- Odnotowujemy ok. 600 porodów, zatem nie jesteśmy w grupie zagrożonych szpitali – ocenił Maciej Bieliński, prezes Szpitali Tczewskich SA. Tak naprawdę dla każdego oddziału położniczego projekt może powodować zagrożenie, bo przecież trudno przewidzieć dokładną liczbę urodzeń w danym roku. Jednak w ostatnich 10 latach nigdy nie było mniej niż 400 porodów rocznie. 10 lat temu szpital miał ok. 1200 urodzeń. Inwestujemy w remonty, poradni laktacyjną, w tym roku także planujemy inwestycje – wszystko po to, by być bardziej atrakcyjnym miejscem dla kobiet od innych placówek. Ta ustawa spowoduje problem bardziej dla południa Polski m.in. Śląska. Była minister Sójka, która poinformowała o możliwości zamknięcia ponad 100 oddziałów położniczych w Polsce 400 porodów rocznie oznacza w przybliżeniu poród dziennie. Do tego trzeba utrzymać pielęgniarki, lekarzy i cały blok operacyjny i neonatologie. A my nie mamy lekarzy i pielęgniarek, więc pani minister Sójka sama zadbała o to, że te oddziały trzeba zamykać. Oddziały te zamykane są nie tylko dlatego, że będzie projekt, ale dlatego, że zmniejsza się liczba porodów oraz, że brakuje personelu, który jest w stanie obsłużyć oddział. Bardzo wiele zależy od dostępności personelu.

Trudno mi powiedzieć, czy ta ustawa ma sens, gdyż nie analizowałem szczegółowo tego projektu, bo uznałem, że nasz szpital jest nie zagrożony.


 

Jak usłyszeliśmy nieoficjalnie od medyków, kryterium 400 porodów rocznie jest oczywiste i po prostu oznacza nierentowność i brak sensu utrzymywania takiego oddziału.


 

Czy w obliczu wymienionych problemów Oddziały Ginekologiczno - Położnicze w mniejszych miejscowościach mają szansę spełnić w przyszłości kryterium? Zapewne wiele ich nie spełni. Miejmy jednak nadzieję, że przygotowane są także warianty osłonowe dla placówek kluczowych, a w których liczba porodów jest graniczna lub mniejsza oraz, że nie chodzi o zwykłe szukanie kasy w budżecie państwa, któremu na wiele inicjatyw brakuje środków.


 

Niemniej, projekt w wielu szpitalach będzie oznaczał zamykanie oddziałów. O to zapytaliśmy mailowo posłów Jacka Ozdobę ze Sprawiedliwej Polski oraz Andrzeja Śliwkę byłego ministra PiS, który w miniony piątek, 16 sierpnia zorganizował konferencję prasową na temat stosunkowo nowego projektu MZ. Ostrzegał m.in. przed nieodpowiedzialnym projektem, którego zapisy mogą doprowadzić do de facto likwidacji wielu oddziałów położniczych w Polsce. W woj. pomorskim w limicie nie zmieszczą się dwie porodówki, ale trzecia już jakiś czas nie funkcjonuje. W Sztumie oddział ginekologiczno – położniczy zlikwidowano 1 sierpnia ub. roku mimo protestów mieszkańców, położnych i części personelu szpitala. Zaznaczmy jednak, że po wejściu feralnej ustawy, o której mowa, oddział ten i tak by się nie utrzymał, bo liczba urodzeń w Sztumie była stosunkowo niewielka. Jak podwał nowy operator szpitala w Sztumie – American Heart of Poland. Szpital w Sztumie w pierwszych miesiącach br. roku w Szpitalu w Sztumie odnotował średnio ok. 10 porodów. W skali całego kraju w marcu 2024 r. urodziło się20 tys. dzieci, co jest drugim najniższym wynikiem w historii, a do rekordu niewiele brakuje. Tempo spadku urodzeń wciąż przyspiesza.


 

Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe zasady kwalifikacji szpitali do tzw. sieci szpitali, które mogą znacząco wpłynąć na funkcjonowanie oddziałów położniczych w Polsce. Liczba urodzeń jest tylko jednym z kryteriów.

Dla oddziałów położniczych i ginekologicznych kluczowym kryterium będzie minimalna liczba porodów. Ostateczne wartości zostaną określone w drodze rozporządzenia po dodatkowych analizach i konsultacjach. MZ zapewnia, że intencją jest poprawa jakości świadczonych usług i skoncentrowanie świadczeń zabiegowych do większych podmiotów.

Wszystko to skutkuje możliwością zamknięcia co trzeciej „porodówki”, jak podsumowuje portal o zdrowiu ryenkzdrowia.pl.


 

Poseł Janusz Cieszyński, były wiceminister zdrowia, podkreśla, że wprowadzenie tego przepisu pozbawi pacjentki z wielu części Polski dostępu do niezbędnej opieki zdrowotnej. Przykłady najbardziej dotkniętych regionów to województwa podlaskie, gdzie 10 z 14 oddziałów może zostać zamkniętych, oraz warmińsko-mazurskie, gdzie zniknąć może 10 z 16 porodówek.

Z kolei była minister zdrowia, Katarzyna Sójka, sugeruje, że Izabela Leszczyna, obecna minister zdrowia, dąży do zamknięcia co trzeciej porodówki w kraju, realizując te działania za pomocą lokalnych samorządów.


 

Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia zapowiedzieli prace nad specjalnym ryczałtem dla oddziałów porodowych, które nie spełniają kryterium 400 porodów rocznie, ale są kluczowe dla geografii zdrowotnej regionu.

W przypadku stwierdzenia niedostatecznego zabezpieczenia określonych świadczeń szpitalnych na danym obszarze, dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ mają ogłaszać postępowania konkursowe, które pozwolą na zawarcie umów z nowymi świadczeniodawcami.


 

W obliczu rosnących wątpliwości i krytyki, kluczowe będzie śledzenie dalszych działań legislacyjnych oraz reakcji ze strony środowisk medycznych i samorządowych. Do zamknięcia tego numeru nie otrzymaliśmy opinii na temat projektu nowej ustawy Ministerstwa Zdrowia od Starosty Tczewskiego – Mirosława Augustyna. Ale później już po wydaniu skontaktował się z nami rzecznik starosty, informując, że nie widzi on żadnego zagrożenia dla tczewskiego szpitala, ani dla oddziału położniczego (noworodkowego) i neonatologii.


 


 

Wawrzyniec Mocny

NIE MA ZGODY na likwidacje oddziałów!

Poseł Andrzej Śliwka na swoim profilu Facebook'owym 16.08.2024

Platformerska Minister Zdrowia Izabela Leszczyna chce ZLIKWIDOWAĆ🤯 aż 1️⃣0️⃣ z 1️⃣6️⃣ porodówek🏥 w naszym województwie warmińsko-mazurskim m.in. w Bartoszycach, Ostródzie, Iławie i Nowym Mieście Lubawskim.

Po tych ZŁYCH zmianach, zostanie znacząco obniżona dostępność placówek dla młodych mam, a często rodząca mama będzie musiała jechać ponad 100 km do najbliższej porodówki.

NIE MA na to naszej zgody❗️

🗣️Razem z posłem Janusz Cieszyński i mieszkańcami naszego regionu podejmiemy wszelkie działania, aby zatrzymać ten niebezpieczny proces. Mówiliśmy o tym wszystkim na konferencji prasowej przed Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie.


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Przeżyj ferie na sportowo, korzystaj razem z dzieckiem z rekreacji w ramach propozycji TCSiR Przeżyj ferie na sportowo, korzystaj razem z dzieckiem z rekreacji w ramach propozycji TCSiR Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty bachaty, które odbędą się 15 lutego 2025 roku na salce fitness Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji!  Warsztaty Bachaty w TCSiR! Czym jest bachata? To zmysłowy i pełen emocji taniec pochodzący z Dominikany. Charakteryzuje się bliskością partnerów, płynnymi ruchami bioder i romantycznymi rytmami. To doskonały sposób na poprawę koordynacji, pewności siebie i świetną zabawę!Warsztaty poprowadzi: Monika Iwicka-Waruszewska – doświadczona instruktorka, która wprowadzi Was w magiczny świat bachaty! Nie przegapcie okazji, by nauczyć się tego niezwykłego tańca i spędzić aktywnie czas w świetnej atmosferze!Miejsce: TCSiR – salka fitnessData: 15 lutego 2025Godz. 14:00 - 17:00119zl/os* Istnieje możliwość przyprowadzenia osoby towarzyszącej i skorzystania z promocji.Ale nie tylko z oferty tanecznej będzie można skorzystać. Instruktorzy TCSiR zapraszają na ferie z unihokejem, badmintonem, tenisem, piłką nożną. A to wszystko w grupach mniej i bardziej zaawansowanych. Jak się dowiedzieliśmy dla dzieci, którym nie odpowiadają akurat takie gry zespołowe albo są po prostu za małe przygotowano gry i zabawy ruchowe. Przez cały czas będzie można korzystać z lodowiska i basenu małego i dużego. Na basenie dzieciaki będą mogły skorzystać z wodnego toru przeszkód (duża pływalnia) oraz przyspieszonego kursu nauki pływania pod okiem instruktorów. TCSiRData rozpoczęcia wydarzenia: 15.02.2025 14:00 – Data zakończenia wydarzenia: 24.02.2025 14:43
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama