wtorek, 20 maja 2025 08:11
Reklama

POLITYCZNYM OKIEM. Żyjący bohaterowie Tczewa: R. Bojanowski i L. Wydrowska

Niestety, za niedawnych rządów w naszym mieście, M. Pobłockiego i Z. Drewy, niemała grupa społeczników i działaczy była eliminowana i na tzw. cenzurze. Tym bardziej więc obecnie, w przededniu wielkich rocznic narodowych, warto przypomnieć żywe sylwetki R. Bojanowskiego i dr Ł. Wydrowskiej.
Reklama
POLITYCZNYM OKIEM. Żyjący bohaterowie Tczewa: R. Bojanowski i L. Wydrowska

Autor: W. Mocny

Roman Bojanowski. Współtwórca tczewskiej demokracji

Reklama

Roman Bojanowski urodził się 30 września 1949 r., w Szewie k. Golubia-Dobrzynia). Metrykalnie, jest rówieśnikiem np. J. Kaczyńskiego i B. Borusewicza. Romek Bojanowski należał do najbardziej aktywnych działaczy podziemnej „Solidarności” w Tczewie. W połowie 1984 r. został aresztowany. Zachował dzielną postawę. Romek ma swoje miejsce w „Encyklopedii Solidarności”. Wiele jemu zawdzięcza podziemna „Gazeta Tczewska”. U progu wolności lat 1988/1989, uchodził za „tczewskiego Wałęsę”. Nie przypadkiem był kierownikiem Oddziału Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” w Tczewie. Blisko współpracowaliśmy w Komitecie Obywatelskim Miasta Tczewa. Byłem ukontentowany, że po 27 maja 1990 roku, zgodził się zostać moim zastępcą, jako przewodniczącego Rady Miejskiej. Był też Romek ceniony przez pierwszego demokratycznego prezydenta Tczewa F. Motasa, a po nim przez prezydenta Z. Odyę. Przez 2 lata zasiadał w Zarządzie Miasta Tczewa. W późniejszej polityce, dokonywał niełatwych wyborów, ale zawsze pozostawał wierny poglądom prawicowym.


 

Doktor Łucja Wydrowska-Biedunkiewicz. Autorytet

W stanie wojennym, gdzie zaprzyjaźniliśmy się, mówiliśmy po prostu Lusia, doktor Wydrowska. Budziła nasz szacunek z racji urodzenia 10 sierpnia 1929 roku w Mołodecznie, na Kresach Wschodnich, w wojskowej rodzinie podoficerskiej, rodem z Kaszub. Budziła też uznanie z racji profesji tj. lekarza medycyny z dwoma specjalizacjami.

Lusia była i jest prawdziwym lekarzem z powołania, wielkim społecznikiem. U progu wolności i demokracji była znakomitym doradcą Komitetu Obywatelskiego Miasta Tczewa. Po przejściu na emeryturę, zgodziła się zostać radną z ramienia AWS. Lusia poświęciła się aktywności trzeźwościowej i abstynenckiej. Nie przypadkiem także, znajduje się na Liście pierwszych czterech laureatów najwyższego tczewskiego wyróżnienia - Honorowego Obywatela Miasta Tczewa. Lusia, za moją namową we współpracy z K. Ickiewiczem, została bohaterką książki biograficznej pt. „Lucja Wydrowska-Biedunkiewicz. „Pół wieku pracy i służby dla Tczewa”. Tytuł trafnie oddaje jej niezwykłą biografię. W tych dniach AD 2024, radujemy się jej Jubileuszem 95. lecia urodzin!


 

Refleksje

Niestety, w różnorakich wystawach tczewskich, nie znajdujemy Romana Bojanowskiego i dr Łucji Wydrowskiej. Proszę przejść się na wystawy plenerowe k. Dworca PKP i nad Wisłę. A przecież, mówimy tutaj o żywych bohaterach „Solidarności” Ziemi Tczewskiej, wybitnych społecznikach i oddanych samorządowcach. Nie przypadkiem, ich oboje porównywano do liderów regionalnych. Lusia odmówiła też kandydowania na posła w 1989 r.

Biografie - R. Bojanowskiego i dr Ł. Wydrowskiej - mogą być wzorem i przykładem dla naszej młodzieży, szczególnie w zakresie żarliwego patriotyzmu, ideowości i bezinteresowności oraz otwarcia na sprawy bliźnich!


 

Jan Kulas


 


 


Fot. Wawrzyniec Mocny (2009)

Fot. Wawrzyniec Mocny (2009)

Fot. Wawrzyniec Mocny (2009)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Krótkie metraże Davida Lyncha w Tczewie! W repertuarze sześć filmów wybitnego reżysera Krótkie metraże Davida Lyncha w Tczewie! W repertuarze sześć filmów wybitnego reżysera Zobaczcie, jak wybuchały płomienie ognia, który towarzyszyć będzie fanom kina na całym świecie przez kolejne dekady, w wyjątkowym zestawie sześciu krótkometrażowych filmów Davida Lyncha z początków jego kariery. Szkice pomysłów, które później zachwycą w „Miasteczku Twin Peaks” i „Zagubionej autostradzie” – niepohamowana twórcza odwaga i kreatywność czasów studenckich reżysera. To także pierwsze współprace Lyncha z Pieńkową Damą, Hawkiem czy Harrym Deanem Stantonem. Każdy z filmów jest poprzedzony krótkim wstępem samego reżysera, który w anegdotyczny i typowy dla swojego humorystycznego stylu wypowiedzi sposób, przybliża historie ich powstawania.Zestaw pokazuje również zróżnicowanie artystycznych zainteresowań Lyncha. Znajdziecie tu m.in. poklatkową malarską animację „Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze (sześć razy)”, oniryczną, awangardową adaptację snu w „Alfabecie”, slapstickową komedię o ludzkiej wspólnocie przełamującej bariery językowe w „Kowboju i Francuzie” oraz hołd złożony braciom Lumière w „Złych przeczuciach po złym czynie”. Program:Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze (sześć razy) / Six Man Getting Sick (Six Times) / reż David Lynch / USA / 1967 / 4’ + wstęp reżyseraAlfabet / The Alphabet / reż. David Lynch / USA / 1968 / 4’ + wstęp reżyseraBabcia / The Grandmother / reż. David Lynch / USA / 1970 / 34’ + wstęp reżyseraKaleka I & II / The Amputee I & II / reż. David Lynch / USA / 1973 / 4’ & 5’ + wstęp reżyseraKowboj i Francuz / The Cowboy and the Frenchman / reż. David Lynch / Francja / 1988 / 26’ + wstęp reżyseraZłe przeczucia po złym czynie / Premonitions Following an Evil Deed (Lumière) / reż. David Lynch / Francja / 1995 / 1’ + wstęp reżysera *Tekst kuratorski: Marcin Prymas; Redakcja: Karolina Sienkiewicz  Projekcja Krótkie metraże Davida Lyncha: 1966-1995Całość trwania zestawu + wstępy Davida Lyncha: 93 minuty.25.05.2025r, godz. 16.00Sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztukiul. kard. St. Wyszyńskiego 10 w TczewieWstęp wolny! Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.05.2025 16:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.05.2025 18:00
Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji zaprasza dzieci i młodzież na Biegowy Puchar im. Kazimierza Zimnego, urodzonego w Tczewie wybitnego polskiego lekkoatlety, medalisty letnich Igrzysk Olimpijskich w biegu na 5000 metrów. Zawody zaliczane są do cyklu biegów dla dzieci i młodzieży Puchar Pomorza. To doskonała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności, pokonać własne ograniczenia i poczuć prawdziwą sportową atmosferę!Zawody odbędą się 7 czerwiec br. na Stadionie Miejskim im. Alfonsa Guzińskiego (ul. Bałdowska 11, Tczew)Zawody rozpoczną się o godz. 10.00. Będą rozgrywane w grupach wiekowych od 5 do 18 lat na 200 m, 400 m i 800 m (biegi majtka, marynarza, admirała, chorążego itd.).Zawody są otwarte dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych, więc każdy znajdzie coś dla siebie! Nie liczy się tylko wynik – liczy się dobra zabawa, sportowa rywalizacja i wspólne przeżywanie emocji! Organizator przewiduje medale pamiątkowe dla wszystkich biegaczy!Zapisać można się online do 5.06.2025: https://elektronicznezapisy.pl/event/12790.htmlb) lub w biurze zawodów 7.06.2025 od godz. 8.00 do 15 minut przed każdą wyznaczoną godziną startu danej kategorii wiekowej.Przypominamy, że wymagane jest, aby zawodnicy do 13-tego roku życia pojawili się na zawodach z rodzicem bądź opiekunem prawnym.Niepełnoletni zawodnicy powyżej 13-tu lat, którzy nie mogą pojawić się z opiekunem, powinni dostarczyć do biura zawodów kartę zgłoszeniową podpisaną przez rodzica bądź opiekuna prawnego (karta dostępna na stronie https://elektronicznezapisy.pl/event/12790/clients.html po zakończeniu rejestracji). Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.06.2025 08:00 – Data zakończenia wydarzenia: 07.06.2025 13:30
Reklama