Reklama
środa, 22 stycznia 2025 23:20
Reklama
Reklama

Szkolili się w obronie m.in. rurociągów, gazociągów, składów paliw

Pomorscy Terytorialsi na terenie bazy paliwowej w Dębogórzu ćwiczyli taktykę związaną z ochroną infrastruktury krytycznej. Jest to jednym z zadań Wojsk Obrony Terytorialnej.
Szkolili się w obronie m.in. rurociągów, gazociągów, składów paliw

Autor: DWOT

Jednym z głównych celów dla których powołano Wojska Obrony Terytorialnej, była potrzeba utworzenia jednostek które zajmą się ochroną ważnych instalacji i obiektów. Zarówno wojskowych, ale też cywilnych które zapewniają funkcjonowanie państwa, ale też sił zbrojnych w czasie konfliktu. Terytorialsi są szkoleni do zabezpieczania ważnych punktów w „krwioobiegu” kraju i wojska. Takimi działaniami, odciążają wojska operacyjne które działać mają na pierwszej linii ewentualnego konfliktu.


W miniony weekend 72 Batalion Lekkiej Piechoty z Kościerzyny, doskonalił umiejętności osłony instalacji Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN). Zajmuje się ono logistyką przesyłu paliw i ich magazynowaniem. Jedna z baz paliwowych spółki znajduje się w Dębogórzu, koło Gdyni.


Stacjonujący w sąsiedztwie Batalion pomorskiej Brygady, trenował ochronę rurociągów, oraz samej bazy paliw. Terytorialsi nie zajmowali się jednak, trzymaniem wart. Ich zadaniem było reagowanie na wymyślone przez prowadzących szkolenie, „incydenty”. Epizody zamieszczone w scenariuszu miały, przygotować żołnierzy na różnego rodzaju zagrożenia jakie mogą mieć miejsce w chwili napięć międzynarodowych, i działań różnego rodzaju grup dywersyjnych. Terytorialsi mieli za zadanie przeciwdziałać próbom wtargnięcia na obszar chroniony, a także zwalczać akty sabotażu lub obserwacji instalacji spółki.


Zabezpieczenie tak ważnych elementów infrastruktury jakimi są ropociągi i składy paliw, to podstawowe zadnie, pozwalające na prowadzenie działań przez wojsko ale też dla funkcjonowania państwa. Żołnierze OT, mają bronić instytucji i infrastruktury krytycznej położonej w ich rejonie odpowiedzialności. Dlatego tak istotna jest współpraca z firmami takimi jak PERN.


 

Piotr Langenfeld



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie GRA RODZINNAPoszukajmy zimy w Tczewie.12 stycznia w godz. 10.00-16.00 odbędzie się gra miejska adresowana do dzieci. Motyw przewodni – to jeden z zimowych obrazów Piotra Bruegla, którego kopię można oglądać w Galerii Henryka Kudzio. Początek gry w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, a koniec w kamienicy przy ul. Podmurnej 15. Orientacyjny czas na wykonanie zadań: 45 minut. Do wygrania kubki i inne gadżety Fabryki Sztuk. WARSZTATY RODZINNEOd wielu lat w Fabryce Sztuk organizowane są sobotnie warsztaty. To spotkania dla dzieci na ogół w wieku 3-8 lat i ich opiekunów. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej wzmacnia relacje dziecka z rodzicem, a ponadto stanowi drogę do rozwoju artystycznego młodej warsztatowiczki / młodego warsztatowicza. Dzieci rysują, malują, wycinają, wyklejają, składają, dokonują wyboru kolorystyki. Każde spotkanie – to inny temat przewodni. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.Terminy:11.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – serce z wikliny papierowej18.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – plastyczna niespodzianka25.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – malowanie na szkleRaz w miesiącu organizowane są też spotkania dla młodych miłośników najsłynniejszych klocków świata. 26 stycznia o godz. 12.00 i 14.00 zapraszamy do kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na budowanie z klocków. Obowiązują zapisy telefoniczne: 607 471 550 Fabryka SztukData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.01.2025 15:00
Reklama