sobota, 16 listopada 2024 07:25
Reklama
Reklama

FELIETON. Politycznym okiem Rocznica LISTU OTWARTEGO do b. prezydenta Tczewa

Mija pierwsza rocznica „Listu Otwartego” do byłego Prezydenta Tczewa M. Pobłockiego z 12 lipca 2023 r. Stojący wówczas na czele samorządu Tczewa, były prezydent i były przewodniczący Rady Z. Drewa, nie dopuścili do jego publikacji, ani jakiejkolwiek dyskusji. Milczeli także, niestety, rządzący wtedy radni PnP.
FELIETON. Politycznym okiem Rocznica LISTU OTWARTEGO do b. prezydenta Tczewa

Autor: Archiwum

Idea i wskazania „Listu Otwartego”

„List Otwarty” mojego autorstwa, był również owocem dyskusji szerszego środowiska, które domagało się głębokich zmian w naszym mieście i odejścia ze stanowiska M. Pobłockiego. Starannie odnotowanych w Liście „36 pytań, niepospolitych i ważnych” za pośrednictwem „Gazety Tczewskiej”. Była to propozycja do rozmowy i dialogu. Jednocześnie „List Otwarty” zawierał propozycje, wskazania i zalecenia dla nowej wizji rozwoju Tczewa, i to w perspektywie najbliższych 5-10 lat. To miało być być jasnym i odważnym zerwaniem z kolesiostwem, nepotyzmem, pychą i arogancją ówczesnej władzy samorządowej w Tczewie. Ale najważniejsze było to, że wielu Tczewian powiedziało odważnie i stanowczo: - Mamy dość takiej władzy! 

W drugiej turze wyborów prezydenckich w naszym mieście, ponad 11 tys. obywateli zagłosowało nie tylko za nowym prezydentem w osobie Ł. Brządkowskiego, ale również dało wyraz woli głębokich i szerokich zmian w naszym mieście! Odwoływano się też do kilka programów wyborczych, w tym programu „Bezpieczny i Nowoczesny Tczew”. 

Najważniejsze rady i wskazania „Listu Otwartego”

Na początku „Listu”, wyrażono opinię, dlaczego nie ma zgody na dalsze i „dożywotnie pełnienie stanowiska Prezydenta Tczewa” przez M. Pobłockiego?

W punkcie Nr 8 zaproponowano „Wielką Księgę Honorowych Obywateli Tczewa”, gdzie znajdą się wzorce i autorytety dla naszej młodzieży.

W punkcie Nr 10 zaproponowano uczczenie sławnej tczewianki i Pomorzanki, wieloletniej królowej Danii - Małgorzaty Samborówny (1230-1282).

W pkt. Nr 11-12 upomniano się o dziedzictwo wielkiej „Solidarności” oraz dorobek Komitetu Obywatelskiego Miasta Tczewa (1989-1990).

W pkt. Nr 14. zapytano ówczesnych włodarzy, dlaczego nasz Tczew, nie zalicza się do miast czystych i zadbanych?

W pkt. Nr 16 zapytano dlaczego prezydent M. Pobłocki lekceważy bezpieczeństwo mieszkańców na głównych ulicach Tczewa? 

W kilku punktach upomniano się o wolne i niezależne media, np. o „Gazetę Tczewską”, jak też o wydawanie „Kociewskiego Magazynu Regionalnego”.

W pkt. Nr 20, upomniano się o szeroki rozwój sportu i kultury fizycznej, w tym parkrun w Tczewie oraz o Klub Piłki Nożnej Pań „Pogoń Dekpol Tczew”. 

W pkt. Nr 21, zapytano, dlaczego Wisła w Tczewie, wciąż bardziej przypomina „martwą rzekę”?, a gdzie są kluby żeglarskie i turystyczne?! 

W kilku punktach zaproponowano powołanie ciał doradczych i opiniotwórczych np. Rady Biznesu i Przedsiębiorczości, Tczewskiej Rady Senioralnej, Klubu Młodzieży i Studentów oraz Rady Autorytetów Tczewa. 

Jan Kulas


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jolka2 17.07.2024 21:40
Jpdl, Gazeto Tczewska, po jakie licho kompromitujecie się tymi bzdurami Kulasa??? Panie naczelny, kimkolwiek jesteś, nie jest Ci wstyd?

Reklama
Reklama
Reklama