Reklama
poniedziałek, 24 lutego 2025 00:36
Reklama

NAUKA TOLERANCJI Z INTEGRACJĄ przez sport i sztukę. występy dzieci i finały konkursów

Dzień Integracji Sportowej Szkole Podstawowej nr 2 z OI Tczew rozpoczęło przedstawienie teatralne dzieci, adaptacja „Tajemniczego Ogrodu”, przez którą ukazano problemy z tolerancją wobec osób słabszych i niepełnosprawnych. W tym samym czasie reszta szkoły zmagała się z konkurencjami sportowymi, jednak nie w formie zawodów, a wesołej zabawy.
NAUKA TOLERANCJI Z INTEGRACJĄ przez sport i sztukę. występy dzieci i finały konkursów

Autor: W. Mocny

Oficjalną część czerwcowego „Dnia Integracji” rozpoczęło wręczenie dyplomów za udział w międzyszkolnych konkursach szkolnych i przedszkolnych. Dyplomy wręczała Joanna Grabowska Zastępca Prezydenta Miasta Tczewa ds. społecznych oraz Sylwia Olek, naczelnik Wydziału Edukacji UM w Tczewie.

- Wśród gości byli obecni przedstawiciele organizacji samorządowych i pozarządowych, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli – podsumowała Grażyna Pawłowska, wicedyr. SSP nr 2 z OI - Poprzez szkolny „Dzień Integracji” krzewimy ideę integracji społecznej, głosimy tolerancję i poszanowanie praw drugiego człowieka. Te wartości były bliskie również laureatom konkursów, których wyniki ogłosiliśmy podczas wydarzenia.


 

- Jako nauczyciele pracujący także z uczniami z niepełnosprawnościami chcemy pokazać, że osoby niepełnosprawne mogą realizować swoje pasje i rozwijać się – mówił Robert Kraska, dyrektor „dwójki”- Mogą osiągać może nie tak spektakularne sukcesy, ale małe sukcesy na miarę możliwości. Chcemy dawać szansę, by po szkole podstawowej mogli oni dalej uczyć się w szkołach średnich, a później stać się pełnoprawnymi obywatelami naszego kraju. (…) Jednym ze sposobów, które umożliwiają osiągnięcie tego sukcesu są nasze konkursy, z których dziś wręczymy nagrody i wyróżnienia. Chciałbym podkreślić, że możliwość odebrania ich z Państwa rąk jest dla ich uczestników wielkim przeżyciem i motorem do dalszej pracy i nauki.


 

Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Wspomniany spektakl, który mogliśmy obejrzeć wykonała, bardzo przekonująco, grupa teatralna „Pogromcy sceny”. Nad młodymi aktorami podczas przygotowań opiekę sprawowały panie: Małgorzata Abakumiec - Kussowska, Anna Szczuka i Karolina Krauze. Pod wrażeniem spektaklu była m.in. pani wiceprezydent.


 

- Dla mnie bardzo ważna jest integracja osób zdrowych i osób z niepełnosprawnościami – przyznała Joanna Grabowska. - Bardzo ważne jest abyśmy integrowali oba te środowiska i abyśmy wspólnie działali na rzecz tych dzieci. My dorośli, rodzice i nauczyciele powinniśmy robić wszystko, by dzieci i młodzież wiedziały, że mogą na nas liczyć i wspólnie działać. Nie pierwszy raz uczestniczę w takim wydarzeniu i wiem, że SSP nr 2 podejmuje działania skuteczne i nie jest szkołą integracyjną tylko z nazwy, bo prowadzi szereg działań integracyjnych, łączących środowiska szkolne i pozaszkolne.


 

Równolegle na boiskach szkolnych i w salach lekcyjnych odbywały się zajęcia dla uczniów:

- olimpiada sportowa dla dzieci grup przedszkolnych i uczniów klas 1-3 (duże boisko Orlik) – różnorodne konkurencje sportowe dostosowane do możliwości dzieci, w tym dzieci niepełnosprawnych,

- zajęcia integracyjne i plastyczne w formie konkursowej dla uczniów klas 0-3

- wyścigi rzędów na wesoło dla uczniów klas 4-8 (małe boisko Orlik),

- szkolny konkurs wiedzy – zagadki w wesołej formule dla uczniów klas 4-8.

Zabawy było zatem co niemiara. Zauważyliśmy, że wielką frajdę sprawiało rzucanie piłeczkami do celu i strzały do bramki.


 

- Na wszystkich naszych boiskach podczas „Dnia Integracji” odbywają się zajęcia rekreacyjno – sportowe w ramach których przygotowaliśmy przeróżne, często nietypowe konkurencje – objaśnia Iwona Lubowska, wychowawca III a. - Dzieci mogą wykazać się w celności rzutu, rzutach piłką palantową czy w przechodzeniu przez drabinki. Ćwiczą podzieleni na dwie grupy, by każdy nie musiał zbyt długo czekać na swoją kolej. A wszystko w formie zabawy, nie rywalizacji w stylu zawodów sportowych. Równocześnie zabawy ruchowe pozwalają na wykazanie się zwinnością i sprawnością dzieci, a to być może zachęci niektóre do uprawiania jakiejś dyscypliny sportowej. W „Dniu Integracji” nie odbywają się jedynie zajęcia sportowe, ale również praktyczne w klasach, integrujące uczniów pełnosprawnych i z niepełnosprawnościami.


 

Cała kadra pedagogiczna i personel szkoły wspólnie sprawili, że szkoła zamieniła się w czarodziejski ogród, który był doskonałym miejscem integracji i zabawy uczniów. Dzieci świetnie się bawiły zarówno na boiskach, jak i w klasach.


 

Tekst i fot. W. Mocny


 

Laureaci Konkursu Plastycznego
„W ogrodzie rosną różne gatunki kwiatów. Nauczmy się żyć obok siebie”

 
Kat. szkoła podstawowa
I m-ce Natalia WOLBRECHT kl. IA SP4
II m-ce Szymon KARSIŃSKI kl. IA SP4
III m-ce Aleksandra SMUKAŁA kl. IA SP4
Podziękowanie dla opiekuna p. Lucyny WICHMANN

 
Kat. przedszkola
I m-ce Maksymilian KOŚCIELECKI P-le Czwóreczka
Podziękowanie dla opiekuna p. Agnieszki KOSEDOWSKIEJ
II m-ce Michalina KOŁODZIEJ SSP2 grupa OA
Podziękowanie dla opiekuna p. Natalii CIERZNIAK
III m-ce Tymon WICZLING SSP2 grupa OB
Podziękowanie dla opiekuna p. Małgorzaty RZEPKI

 
Powiatowy Konkurs Literacki
W kategorii klas 4-7:
I Miejsce - Lena Powierza , kl 6, Katolicka SP Tczew,
opiekun: Joanna Czirson
II miejsce- Antonina Śliwa, kl.6, Katolicka SP Tczew,
opiekun: p.Joanna Czirson,
III miejsce ex aequo
- Zuzanna Ruchniewicz, kl.6, SP 1 Tczew,
opiekun: p.Kamila Lany
- Aleksandra Kula, kl.6, Katolicka SP Tczew,
opiekun: p.Joanna Czirson

Wyróżnienia
Antoni Lesiński, kl.4, SSP2 Tczew,
opiekun: Sylwia Szyca
Agata Walerowicz, kl.5, SP 10,
opiekun: p.Małgorzata Ossowska
Bartosz Szary, kl.4, SSP2 Tczew,
opiekun: p.Sylwia Szyca

Kat. klas 8 wyróżnienie 
Hanna Kowalska, kl.8, SP 10 Tczew,
opiekun:p. Małgorzata Ossowska

 


 


Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Przeżyj ferie na sportowo, korzystaj razem z dzieckiem z rekreacji w ramach propozycji TCSiR Przeżyj ferie na sportowo, korzystaj razem z dzieckiem z rekreacji w ramach propozycji TCSiR Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty bachaty, które odbędą się 15 lutego 2025 roku na salce fitness Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji!  Warsztaty Bachaty w TCSiR! Czym jest bachata? To zmysłowy i pełen emocji taniec pochodzący z Dominikany. Charakteryzuje się bliskością partnerów, płynnymi ruchami bioder i romantycznymi rytmami. To doskonały sposób na poprawę koordynacji, pewności siebie i świetną zabawę!Warsztaty poprowadzi: Monika Iwicka-Waruszewska – doświadczona instruktorka, która wprowadzi Was w magiczny świat bachaty! Nie przegapcie okazji, by nauczyć się tego niezwykłego tańca i spędzić aktywnie czas w świetnej atmosferze!Miejsce: TCSiR – salka fitnessData: 15 lutego 2025Godz. 14:00 - 17:00119zl/os* Istnieje możliwość przyprowadzenia osoby towarzyszącej i skorzystania z promocji.Ale nie tylko z oferty tanecznej będzie można skorzystać. Instruktorzy TCSiR zapraszają na ferie z unihokejem, badmintonem, tenisem, piłką nożną. A to wszystko w grupach mniej i bardziej zaawansowanych. Jak się dowiedzieliśmy dla dzieci, którym nie odpowiadają akurat takie gry zespołowe albo są po prostu za małe przygotowano gry i zabawy ruchowe. Przez cały czas będzie można korzystać z lodowiska i basenu małego i dużego. Na basenie dzieciaki będą mogły skorzystać z wodnego toru przeszkód (duża pływalnia) oraz przyspieszonego kursu nauki pływania pod okiem instruktorów. TCSiRData rozpoczęcia wydarzenia: 15.02.2025 14:00 – Data zakończenia wydarzenia: 24.02.2025 14:43
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama