Oficjalną część czerwcowego „Dnia Integracji” rozpoczęło wręczenie dyplomów za udział w międzyszkolnych konkursach szkolnych i przedszkolnych. Dyplomy wręczała Joanna Grabowska Zastępca Prezydenta Miasta Tczewa ds. społecznych oraz Sylwia Olek, naczelnik Wydziału Edukacji UM w Tczewie.
- Wśród gości byli obecni przedstawiciele organizacji samorządowych i pozarządowych, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli – podsumowała Grażyna Pawłowska, wicedyr. SSP nr 2 z OI - Poprzez szkolny „Dzień Integracji” krzewimy ideę integracji społecznej, głosimy tolerancję i poszanowanie praw drugiego człowieka. Te wartości były bliskie również laureatom konkursów, których wyniki ogłosiliśmy podczas wydarzenia.
- Jako nauczyciele pracujący także z uczniami z niepełnosprawnościami chcemy pokazać, że osoby niepełnosprawne mogą realizować swoje pasje i rozwijać się – mówił Robert Kraska, dyrektor „dwójki”- Mogą osiągać może nie tak spektakularne sukcesy, ale małe sukcesy na miarę możliwości. Chcemy dawać szansę, by po szkole podstawowej mogli oni dalej uczyć się w szkołach średnich, a później stać się pełnoprawnymi obywatelami naszego kraju. (…) Jednym ze sposobów, które umożliwiają osiągnięcie tego sukcesu są nasze konkursy, z których dziś wręczymy nagrody i wyróżnienia. Chciałbym podkreślić, że możliwość odebrania ich z Państwa rąk jest dla ich uczestników wielkim przeżyciem i motorem do dalszej pracy i nauki.
Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Wspomniany spektakl, który mogliśmy obejrzeć wykonała, bardzo przekonująco, grupa teatralna „Pogromcy sceny”. Nad młodymi aktorami podczas przygotowań opiekę sprawowały panie: Małgorzata Abakumiec - Kussowska, Anna Szczuka i Karolina Krauze. Pod wrażeniem spektaklu była m.in. pani wiceprezydent.
- Dla mnie bardzo ważna jest integracja osób zdrowych i osób z niepełnosprawnościami – przyznała Joanna Grabowska. - Bardzo ważne jest abyśmy integrowali oba te środowiska i abyśmy wspólnie działali na rzecz tych dzieci. My dorośli, rodzice i nauczyciele powinniśmy robić wszystko, by dzieci i młodzież wiedziały, że mogą na nas liczyć i wspólnie działać. Nie pierwszy raz uczestniczę w takim wydarzeniu i wiem, że SSP nr 2 podejmuje działania skuteczne i nie jest szkołą integracyjną tylko z nazwy, bo prowadzi szereg działań integracyjnych, łączących środowiska szkolne i pozaszkolne.
Równolegle na boiskach szkolnych i w salach lekcyjnych odbywały się zajęcia dla uczniów:
- olimpiada sportowa dla dzieci grup przedszkolnych i uczniów klas 1-3 (duże boisko Orlik) – różnorodne konkurencje sportowe dostosowane do możliwości dzieci, w tym dzieci niepełnosprawnych,
- zajęcia integracyjne i plastyczne w formie konkursowej dla uczniów klas 0-3
- wyścigi rzędów na wesoło dla uczniów klas 4-8 (małe boisko Orlik),
- szkolny konkurs wiedzy – zagadki w wesołej formule dla uczniów klas 4-8.
Zabawy było zatem co niemiara. Zauważyliśmy, że wielką frajdę sprawiało rzucanie piłeczkami do celu i strzały do bramki.
- Na wszystkich naszych boiskach podczas „Dnia Integracji” odbywają się zajęcia rekreacyjno – sportowe w ramach których przygotowaliśmy przeróżne, często nietypowe konkurencje – objaśnia Iwona Lubowska, wychowawca III a. - Dzieci mogą wykazać się w celności rzutu, rzutach piłką palantową czy w przechodzeniu przez drabinki. Ćwiczą podzieleni na dwie grupy, by każdy nie musiał zbyt długo czekać na swoją kolej. A wszystko w formie zabawy, nie rywalizacji w stylu zawodów sportowych. Równocześnie zabawy ruchowe pozwalają na wykazanie się zwinnością i sprawnością dzieci, a to być może zachęci niektóre do uprawiania jakiejś dyscypliny sportowej. W „Dniu Integracji” nie odbywają się jedynie zajęcia sportowe, ale również praktyczne w klasach, integrujące uczniów pełnosprawnych i z niepełnosprawnościami.
Cała kadra pedagogiczna i personel szkoły wspólnie sprawili, że szkoła zamieniła się w czarodziejski ogród, który był doskonałym miejscem integracji i zabawy uczniów. Dzieci świetnie się bawiły zarówno na boiskach, jak i w klasach.
Tekst i fot. W. Mocny
Laureaci Konkursu Plastycznego
„W ogrodzie rosną różne gatunki kwiatów. Nauczmy się żyć obok siebie”
Kat. szkoła podstawowa
I m-ce Natalia WOLBRECHT kl. IA SP4
II m-ce Szymon KARSIŃSKI kl. IA SP4
III m-ce Aleksandra SMUKAŁA kl. IA SP4
Podziękowanie dla opiekuna p. Lucyny WICHMANN
Kat. przedszkola
I m-ce Maksymilian KOŚCIELECKI P-le Czwóreczka
Podziękowanie dla opiekuna p. Agnieszki KOSEDOWSKIEJ
II m-ce Michalina KOŁODZIEJ SSP2 grupa OA
Podziękowanie dla opiekuna p. Natalii CIERZNIAK
III m-ce Tymon WICZLING SSP2 grupa OB
Podziękowanie dla opiekuna p. Małgorzaty RZEPKI
Powiatowy Konkurs Literacki
W kategorii klas 4-7:
I Miejsce - Lena Powierza , kl 6, Katolicka SP Tczew,
opiekun: Joanna Czirson
II miejsce- Antonina Śliwa, kl.6, Katolicka SP Tczew,
opiekun: p.Joanna Czirson,
III miejsce ex aequo
- Zuzanna Ruchniewicz, kl.6, SP 1 Tczew,
opiekun: p.Kamila Lany
- Aleksandra Kula, kl.6, Katolicka SP Tczew,
opiekun: p.Joanna Czirson
Wyróżnienia
Antoni Lesiński, kl.4, SSP2 Tczew,
opiekun: Sylwia Szyca
Agata Walerowicz, kl.5, SP 10,
opiekun: p.Małgorzata Ossowska
Bartosz Szary, kl.4, SSP2 Tczew,
opiekun: p.Sylwia Szyca
Kat. klas 8 wyróżnienie
Hanna Kowalska, kl.8, SP 10 Tczew,
opiekun:p. Małgorzata Ossowska
Napisz komentarz
Komentarze