czwartek, 19 grudnia 2024 06:07
Reklama
Reklama

Tylko 2 pacjentki z rakiem endometrium zakwalifikowano do refundowanej immunoterapii w województwie pomorskim

Od momentu udostępnienia w Polsce możliwości stosowania immunoterapii w ramach programu lekowego leczenia chorych na raka endometrium minęło już ponad 9 miesięcy. Chociaż mowa o jednym z najpowszechniejszych nowotworów dotykających kobiety, który odpowiada za ok. 2 tysiące zgonów Polek rocznie, przez ten czas do innowacyjnego leczenia zakwalifikowano tylko 57 pacjentek w skali całego kraju. W województwie pomorskim takich kobiet jest tylko 2.
  • Źródło: Jakub Karasek/Public Policy

Źródło: pixabay

Jak wynika z danych jak wynika z danych Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), nowotwory ginekologiczne stanowią 2. najliczniejszą, po raku piersi, grupę nowych przypadków nowotworów wśród kobiet w Polsce, odpowiadając za ok. 18% przypadków nowotworów wykrytych u Polek w 2020 r.[1]. W tej grupie największym, pod względem liczby przypadków, jest rak trzonu macicy. Stanowi blisko 10% wszystkich nowych przypadków nowotworów wykrytych u Polek w 2020 r. Co szczególnie niepokojące, w Polsce nie spada jednak liczba zgonów z tego powodu. Pomiędzy 1999 a 2018 rokiem o wskaźnik wzrostu liczby zgonów w tym czasie wyniósł 134%[2].

Pewną nadzieję na zmianę niekorzystnych statystyk przyniósł rok 2023. W lutym 2023 r. oficjalnie opublikowane zostały nowe rekomendacje PTGO dotyczące diagnostyki i leczenia raka endometrium. Ponadto od 1 września 2023 r. w ramach programu lekowego B.148 - „Leczenie chorych na raka endometrium” pacjentki z opornym i nawrotowym rakiem endometrium, u których stwierdzono nieprawidłowośś mechanizmu naprawy niesparowanych zasad (dMMR), (występuje u ok. 25-30% chorych z zaawansowanym rakiem endometrium) zyskały możliwość leczenia immunoterapią, która wcześniej była dostępna jedynie w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych (RDTL). 

- Szczególną grupą pacjentek są pacjentki z profilem molekularnym wskazującym na zaburzenie mechanizmu naprawy niesparowanych zasad. Te pacjentki mają ogromnie podwyższone szanse na poprawę przeżyć i przeżyć bez progresji choroby. Dla tych pacjentek mamy dzisiaj już zarejestrowany lek, który jest w II rzucie leczenia w Polsce dostępny – mówił dr hab. n. med. Lubomir Bodnar, dyrektor Siedleckiego Centrum Onkologii podczas konferencji „Priorities and Challenges in Polsh and European Drug Policy” w czerwcu 2024 r.

Chociaż od wprowadzenia zmian w możliwościach leczenia Polek chorych na opornego, zaawansowanego raka endometrium minęło już 9 miesięcy, z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że dotychczas w całym kraju do programu włączono jedynie 57 pacjentek. Wato przy tym zwrócić uwagę, że według Krajowego Rejestru Nowotworów, tylko w 2021 r. stwierdzono 6024 przypadku zachorowań na raka endometrium w Polsce. W niektórych województwach, jak np. opolskim czy warmińsko-mazurskim dostępu do terapii nie otrzymała ani jedna chora (w 2021 r. diagnozę raka endometrium usłyszało w opolskim 209 pacjentek, odnotowano też 40 zgonów z tego powodu, w warmińsko-mazurskim diagnozę usłyszało 169 kobiet, odnotowano 58 zgonów). W województwie pomorskim w 2021 r. liczba zachorowań wyniosła 309, zaś liczba zgonów: 75.

Liczba pacjentek, które zakwalifikowano do leczenia immunoterapią w ramach programu lekowego raka endometrium w poszczególnych województwach wynosi (stan na maj 2024, dane od oddziałów wojewódzkich NFZ): dolnośląskie – 7 pacjentek, kujawsko-pomorskie – 3 pacjentki, lubelskie – 7 pacjentek, lubuskie – 2 pacjentki, łódzkie – 3 pacjentki, małopolskie – 3 pacjentki, mazowieckie – 10 pacjentek, opolskie – 0 pacjentek, podkarpackie – 2 pacjentki, podlaskie – 1 pacjentka, pomorskie – 2 pacjentki, śląskie – 8 pacjentek, świętokrzyskie – 1 pacjentka, warmińsko-mazurskie – 0 pacjentek, wielkopolskie – 6 pacjentek, zachodniopomorskie – 2 pacjentki. Ponadto ośrodki wojewódzkie NFZ nie zbierają danych na temat liczby zleconych badań w kierunku określenia statusu dMMR/MSI-H, które to badanie jest warunkiem kwalifikacji do programu lekowego. 

Na te niekorzystne statystyki nakłada się również zła sytuacja finansowa Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak alarmują eksperci, kasa NFZ świeci pustkami, a oddziały wojewódzkie przestają płacić szpitalom za świadczenia nielimitowane. Problemy z finansowaniem mogą dotknąć m.in. onkologii, a to może oznaczać wydłużanie czasu oczekiwania na świadczenia. W obliczu niekorzystnej sytuacji finansowej całego systemu ochrony zdrowia, sytuacja chorych na raka endometrium, jak również innych grup pacjentów onkologicznych, nie napawa optymizmem.


 


[1]https://gco.iarc.fr/today/data/factsheets/populations/616-poland-fact-sheets.pdf

[2] M. Władysiuk (red.), „Wyzwania w opiece onkologicznej kobiet w Polsce – nowotwory ginekologiczne i rak piersi”, 2021.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NERWICA NATRĘCTW. Zaproszenie na zwariowaną komedię w gwiazdorskiej obsadzie m.in. Artur Barciś Lekka opowieść o skomplikowanych osobowościach w reżyserii Artura Barcisia. „Nerwica natręctw” to spektakl o tym, co może się wydarzyć, kiedy pacjenci gabinetu psychiatrycznego zaczną leczyć się nawzajem. Zapraszamy na niezwykłą komedię Teatru Gudejko, który stoi za takimi przebojami jak „Goło i wesoło”, „Między łóżkami” i „Berek, czyli upiór w moherze”.W poczekalni u genialnego psychiatry zawsze jest ciekawie. Jego pacjenci to osoby zmagające się z takimi problemami jak: niekontrolowane przeklinanie (choroba Tourette’a), przeliczanie wszystkiego (arytmomania), strach przed bakteriami (nozofobia), powtarzanie każdego zdania (palilalia), niemożność stanięcia na linii czy tytułowa nerwica natręctw. Już na co dzień bywa bardzo zabawnie.A co może się wydarzyć, kiedy z powodu absencji lekarza pacjenci zaczynają leczyć się sami? Odpowiedź poznają Państwo w trakcie tego komicznego spektaklu! Obsada:Karolina SawkaJowita BudnikKatarzyna Herman / Katarzyna AnkudowiczArtur Barciś / Maciej WierzbickiZdzisław WardejnKamil Kula / Damian KulecBilety: https://adria-art.pl/repertuar/6/teatr-nerwica-natrectw Komedia „Nerwica Natręctw” 11.01.2025, godz. 16.00 i 18.30 Ul. Kard. St. WyszyńskiegoCentrum Kultury i Sztuki w TczewieUWAGA! Spektakl od 18. roku życia! Agencja Adria ArtData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 16:00 – Data zakończenia wydarzenia: 11.01.2025 21:00
Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN ZMIANA TERMINU KABARET ANI MRU-MRU w premierowym programie „Mniej więcej” . Przekazujemy komunikat od Organizatora występu Kabaretu Ani Mru Mru – Scena Studio Jacek Pawlewski:W związku z chorobą w rodzinie jednego z członków Kabaretu, występ planowany na 26 października 2024r. zostaje przeniesiony na inny termin – 19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00 Wszystkie zakupione bilety zachowują ważność. W przypadku, gdyby nowy termin Państwu nie odpowiada - bilety można zwrócić. ZWROT BILETÓW:Osoby, które zakupiły bilety online przez system sprzedaży Interticket.pl otrzymają zwrot środków na konto bankowe. Wymagany jest kontakt /e-mail/ z interticket.plosoby, które zakupiły bilety w Kasie CKiS - zapraszamy do kasy po zwrot środków finansowych.osoby, które zakupiły bilety przez inne systemy sprzedaży – biletyna.pl, kupbilecik.pl – prosimy o kontakt e -mail z tymi bileteriamiPrzepraszamy za utrudnienia! ***Historia kabaretu ANI MRU-MRU nie jest długa, bo kabaret nie jest aż taki stary. Powstał tak naprawdę we wrześniu 1999 roku. Skład: Marcin Wójcik, Michał Wójcik oraz Waldemar Wilkołek.Kabaret ANI MRU-MRU wystąpi w Tczewie z najnowszym programem „Mniej więcej”! W nim nowe oblicze kabaretu i nowe niesamowite skecze, których długo nie zobaczycie w telewizji!\\  Nowy termin Kabaretu Ani Mru-Mru19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.01.2025 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 19.01.2025 22:00
Reklama
Reklama