piątek, 23 maja 2025 09:31
Reklama

Tylko 2 pacjentki z rakiem endometrium zakwalifikowano do refundowanej immunoterapii w województwie pomorskim

Od momentu udostępnienia w Polsce możliwości stosowania immunoterapii w ramach programu lekowego leczenia chorych na raka endometrium minęło już ponad 9 miesięcy. Chociaż mowa o jednym z najpowszechniejszych nowotworów dotykających kobiety, który odpowiada za ok. 2 tysiące zgonów Polek rocznie, przez ten czas do innowacyjnego leczenia zakwalifikowano tylko 57 pacjentek w skali całego kraju. W województwie pomorskim takich kobiet jest tylko 2.
  • Źródło: Jakub Karasek/Public Policy
Tylko 2 pacjentki z rakiem endometrium zakwalifikowano do refundowanej immunoterapii w województwie pomorskim

Źródło: pixabay

Jak wynika z danych jak wynika z danych Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), nowotwory ginekologiczne stanowią 2. najliczniejszą, po raku piersi, grupę nowych przypadków nowotworów wśród kobiet w Polsce, odpowiadając za ok. 18% przypadków nowotworów wykrytych u Polek w 2020 r.[1]. W tej grupie największym, pod względem liczby przypadków, jest rak trzonu macicy. Stanowi blisko 10% wszystkich nowych przypadków nowotworów wykrytych u Polek w 2020 r. Co szczególnie niepokojące, w Polsce nie spada jednak liczba zgonów z tego powodu. Pomiędzy 1999 a 2018 rokiem o wskaźnik wzrostu liczby zgonów w tym czasie wyniósł 134%[2].

Reklama

Pewną nadzieję na zmianę niekorzystnych statystyk przyniósł rok 2023. W lutym 2023 r. oficjalnie opublikowane zostały nowe rekomendacje PTGO dotyczące diagnostyki i leczenia raka endometrium. Ponadto od 1 września 2023 r. w ramach programu lekowego B.148 - „Leczenie chorych na raka endometrium” pacjentki z opornym i nawrotowym rakiem endometrium, u których stwierdzono nieprawidłowośś mechanizmu naprawy niesparowanych zasad (dMMR), (występuje u ok. 25-30% chorych z zaawansowanym rakiem endometrium) zyskały możliwość leczenia immunoterapią, która wcześniej była dostępna jedynie w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych (RDTL). 

- Szczególną grupą pacjentek są pacjentki z profilem molekularnym wskazującym na zaburzenie mechanizmu naprawy niesparowanych zasad. Te pacjentki mają ogromnie podwyższone szanse na poprawę przeżyć i przeżyć bez progresji choroby. Dla tych pacjentek mamy dzisiaj już zarejestrowany lek, który jest w II rzucie leczenia w Polsce dostępny – mówił dr hab. n. med. Lubomir Bodnar, dyrektor Siedleckiego Centrum Onkologii podczas konferencji „Priorities and Challenges in Polsh and European Drug Policy” w czerwcu 2024 r.

Chociaż od wprowadzenia zmian w możliwościach leczenia Polek chorych na opornego, zaawansowanego raka endometrium minęło już 9 miesięcy, z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że dotychczas w całym kraju do programu włączono jedynie 57 pacjentek. Wato przy tym zwrócić uwagę, że według Krajowego Rejestru Nowotworów, tylko w 2021 r. stwierdzono 6024 przypadku zachorowań na raka endometrium w Polsce. W niektórych województwach, jak np. opolskim czy warmińsko-mazurskim dostępu do terapii nie otrzymała ani jedna chora (w 2021 r. diagnozę raka endometrium usłyszało w opolskim 209 pacjentek, odnotowano też 40 zgonów z tego powodu, w warmińsko-mazurskim diagnozę usłyszało 169 kobiet, odnotowano 58 zgonów). W województwie pomorskim w 2021 r. liczba zachorowań wyniosła 309, zaś liczba zgonów: 75.

Liczba pacjentek, które zakwalifikowano do leczenia immunoterapią w ramach programu lekowego raka endometrium w poszczególnych województwach wynosi (stan na maj 2024, dane od oddziałów wojewódzkich NFZ): dolnośląskie – 7 pacjentek, kujawsko-pomorskie – 3 pacjentki, lubelskie – 7 pacjentek, lubuskie – 2 pacjentki, łódzkie – 3 pacjentki, małopolskie – 3 pacjentki, mazowieckie – 10 pacjentek, opolskie – 0 pacjentek, podkarpackie – 2 pacjentki, podlaskie – 1 pacjentka, pomorskie – 2 pacjentki, śląskie – 8 pacjentek, świętokrzyskie – 1 pacjentka, warmińsko-mazurskie – 0 pacjentek, wielkopolskie – 6 pacjentek, zachodniopomorskie – 2 pacjentki. Ponadto ośrodki wojewódzkie NFZ nie zbierają danych na temat liczby zleconych badań w kierunku określenia statusu dMMR/MSI-H, które to badanie jest warunkiem kwalifikacji do programu lekowego. 

Na te niekorzystne statystyki nakłada się również zła sytuacja finansowa Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak alarmują eksperci, kasa NFZ świeci pustkami, a oddziały wojewódzkie przestają płacić szpitalom za świadczenia nielimitowane. Problemy z finansowaniem mogą dotknąć m.in. onkologii, a to może oznaczać wydłużanie czasu oczekiwania na świadczenia. W obliczu niekorzystnej sytuacji finansowej całego systemu ochrony zdrowia, sytuacja chorych na raka endometrium, jak również innych grup pacjentów onkologicznych, nie napawa optymizmem.


 


[1]https://gco.iarc.fr/today/data/factsheets/populations/616-poland-fact-sheets.pdf

[2] M. Władysiuk (red.), „Wyzwania w opiece onkologicznej kobiet w Polsce – nowotwory ginekologiczne i rak piersi”, 2021.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Krótkie metraże Davida Lyncha w Tczewie! W repertuarze sześć filmów wybitnego reżysera Krótkie metraże Davida Lyncha w Tczewie! W repertuarze sześć filmów wybitnego reżysera Zobaczcie, jak wybuchały płomienie ognia, który towarzyszyć będzie fanom kina na całym świecie przez kolejne dekady, w wyjątkowym zestawie sześciu krótkometrażowych filmów Davida Lyncha z początków jego kariery. Szkice pomysłów, które później zachwycą w „Miasteczku Twin Peaks” i „Zagubionej autostradzie” – niepohamowana twórcza odwaga i kreatywność czasów studenckich reżysera. To także pierwsze współprace Lyncha z Pieńkową Damą, Hawkiem czy Harrym Deanem Stantonem. Każdy z filmów jest poprzedzony krótkim wstępem samego reżysera, który w anegdotyczny i typowy dla swojego humorystycznego stylu wypowiedzi sposób, przybliża historie ich powstawania.Zestaw pokazuje również zróżnicowanie artystycznych zainteresowań Lyncha. Znajdziecie tu m.in. poklatkową malarską animację „Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze (sześć razy)”, oniryczną, awangardową adaptację snu w „Alfabecie”, slapstickową komedię o ludzkiej wspólnocie przełamującej bariery językowe w „Kowboju i Francuzie” oraz hołd złożony braciom Lumière w „Złych przeczuciach po złym czynie”. Program:Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze (sześć razy) / Six Man Getting Sick (Six Times) / reż David Lynch / USA / 1967 / 4’ + wstęp reżyseraAlfabet / The Alphabet / reż. David Lynch / USA / 1968 / 4’ + wstęp reżyseraBabcia / The Grandmother / reż. David Lynch / USA / 1970 / 34’ + wstęp reżyseraKaleka I & II / The Amputee I & II / reż. David Lynch / USA / 1973 / 4’ & 5’ + wstęp reżyseraKowboj i Francuz / The Cowboy and the Frenchman / reż. David Lynch / Francja / 1988 / 26’ + wstęp reżyseraZłe przeczucia po złym czynie / Premonitions Following an Evil Deed (Lumière) / reż. David Lynch / Francja / 1995 / 1’ + wstęp reżysera *Tekst kuratorski: Marcin Prymas; Redakcja: Karolina Sienkiewicz  Projekcja Krótkie metraże Davida Lyncha: 1966-1995Całość trwania zestawu + wstępy Davida Lyncha: 93 minuty.25.05.2025r, godz. 16.00Sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztukiul. kard. St. Wyszyńskiego 10 w TczewieWstęp wolny! Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.05.2025 16:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.05.2025 18:00
Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji zaprasza dzieci i młodzież na Biegowy Puchar im. Kazimierza Zimnego, urodzonego w Tczewie wybitnego polskiego lekkoatlety, medalisty letnich Igrzysk Olimpijskich w biegu na 5000 metrów. Zawody zaliczane są do cyklu biegów dla dzieci i młodzieży Puchar Pomorza. To doskonała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności, pokonać własne ograniczenia i poczuć prawdziwą sportową atmosferę!Zawody odbędą się 7 czerwiec br. na Stadionie Miejskim im. Alfonsa Guzińskiego (ul. Bałdowska 11, Tczew)Zawody rozpoczną się o godz. 10.00. Będą rozgrywane w grupach wiekowych od 5 do 18 lat na 200 m, 400 m i 800 m (biegi majtka, marynarza, admirała, chorążego itd.).Zawody są otwarte dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych, więc każdy znajdzie coś dla siebie! Nie liczy się tylko wynik – liczy się dobra zabawa, sportowa rywalizacja i wspólne przeżywanie emocji! Organizator przewiduje medale pamiątkowe dla wszystkich biegaczy!Zapisać można się online do 5.06.2025: https://elektronicznezapisy.pl/event/12790.htmlb) lub w biurze zawodów 7.06.2025 od godz. 8.00 do 15 minut przed każdą wyznaczoną godziną startu danej kategorii wiekowej.Przypominamy, że wymagane jest, aby zawodnicy do 13-tego roku życia pojawili się na zawodach z rodzicem bądź opiekunem prawnym.Niepełnoletni zawodnicy powyżej 13-tu lat, którzy nie mogą pojawić się z opiekunem, powinni dostarczyć do biura zawodów kartę zgłoszeniową podpisaną przez rodzica bądź opiekuna prawnego (karta dostępna na stronie https://elektronicznezapisy.pl/event/12790/clients.html po zakończeniu rejestracji). Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.06.2025 08:00 – Data zakończenia wydarzenia: 07.06.2025 13:30
Reklama