Reklama
środa, 22 stycznia 2025 13:46
Reklama
Reklama

Zmagania po żołniersku z pokazem sprzętu i bojowym duchem! Spartakiada klas mundurowych w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego

Spartakiada Sportowo – Obronna Klas Mundurowych w Królewie Malborskim była niezłą przygodą i wyzwaniem dla uczniów z terenu całego województwa pomorskiego. Zmierzyć się w żołnierskich dyscyplinach sprawnościowych przyjechali zawodnicy m.in. z Malborka, Dzierzgonia, Pelplina, Kartuz, Chojnic czy Żukowa. Obowiązywały wojskowe mundury i żołnierska dyscyplina!
Zmagania po żołniersku z pokazem sprzętu i bojowym duchem! Spartakiada klas mundurowych w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego

Autor: W. Mocny

Spartakiada jest Sportowo – obronnym przedsięwzięciem kierowanym do uczniów szkół ponadpodstawowych, uczestniczących w projektach edukacyjnych Ministra Obrony Narodowej.

Turniej rozegrano 25. kwietnia na terenie 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.


 

- Mamy 16 drużyn 7-osobowych (150 osób), a młodzież przyjechała razem z opiekunami. W naszych zawodach uczestniczą szkoły z woj. pomorskiego, które realizują program MON przygotowania wojskowego – mówi por. Monika Molęda – Jasińska, rzecznik prasowy Ośrodka Zamiejscowego w Gdańsku, CW Centrum Rekrutacji. - Spartakiady organizowane są w całej Polsce. Organizatorem tej Spartakiady jest Szef Ośrodka Zamiejscowego w Gdańsku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji we współpracy z szefem WCR z Malborka, Dowódcą 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka oraz we współpracy z Pomorskim Kuratorem Oświaty. Spartakiada jest cyklicznym wydarzeniem realizowanym co roku. To, że Spartakiada odbyła się tutaj nie oznacza, że w przyszłym roku także odbędzie się w bazie. To raczej wyjątkowa sytuacja. Zresztą i miejsce jest takie – idealne, by zorganizować tego typu przedsięwzięcie. Panuje wyjątkowy klimat i można dowiedzieć się o różnych rodzajach służby wojskowych. Dla uczniów, którzy już realizują program MON, dedykowane jest skrócone 14-dniowe szkolenie dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej, gdyż realizują podstawowe szkolenie w swoich szkołach.


 

Dodajmy, że celem jest także popularyzacja klas wojskowych, jako oferty edukacyjnej szkół, integracja młodzieży oraz kształtowanie i umacnianie wśród młodzieży obywatelskich postaw, szczególnie w sprawach dotyczących bezpieczeństwa i obronności Rzeczypospolitej Polskiej.

Ten ostatni element widać było w bojowych okrzykach młodzieży, po rozegraniu konkurencji.


 

Zaplanowano 6 konkurencji:

- szkolenie medyczne: wyciąganie i wynoszenie rannego z pola walki;

- szkolenie fizyczne: bieg zygzakiem „koperta”;

- zabawa ruchowa: przeciąganie liny;

- szkolenie ogniowe: rzut granatem na odległość, w postawie stojącej;

- zabawa ruchowa: rzut piłką lekarską w przód znad głowy;

- szkolenie taktyczno-logistyczne: (dostarczanie amunicji).


 

Po „kopercie”, gdy grupa uczniów odpoczywała zapytaliśmy o wrażenia.

- Najtrudniejszą konkurencją było dla nas „przeciąganie rannego”, bo wymagało sporej siły i współpracy – stwierdził uczeń Spartakusa z Kwidzyna z II kl. - Na razie wygrywamy. Najlepszy wynik mieliśmy w przeciąganiu liny.


 

Zwycięska drużyna uzyska możliwość udziału w Centralnym Zlocie Klas Wojskowych w Drawsku.


 

- Te zawody są bardzo dobrym pomysłem, jak wszystkie imprezy, które propagują wojsko i obronność – podkreśla Mirosław Nowakowski, nauczyciel ze Szkoły Technicznej im. Dywizjonu 303 w Chojnicach. - Chłopakom to bardzo się podoba. Uczestniczymy we wszystkich przedsięwzięciach organizowanych przez ośrodek rekrutacyjny w Gdańsku. Tydzień temu uczestniczyliśmy w finale ekstraklasy wojskowej, zajmując trzecie miejsce w Polsce jako szkoła. W nagrodę jedziemy na wycieczkę na Górę Św. Anny do Opola. Przede wszystkim takie turnieje to nauka zgrania, konsolidacja grupy. Ważna jest też motywacja do większego zaangażowania w ćwiczenia i zajęcia praktyczne, a zwłaszcza o profilu wojskowym.


 

Atrakcją imprezy były pokazy sprzętu wojskowego 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego i 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zaprezentowano wojskowe motory, specjalne skafandry oraz robota RPP (robot patrolowo – przenośny), których na Pomorzu są jedynie 3, a w całym kraju 36. Bada on, bezpiecznie, zdalnie od operatora m.in. porzucone torby podróżne np. z ładunkiem wybuchowym. Ma specjalne ramie z chwytakiem i kamerą, którym jest w stanie wyciągnąć podejrzany przedmiot. Dodajmy, że na wyposażeniu ma także roentngen. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie czy dany przedmiot jest napromieniowany lub skażony środkami chemicznymi.


 

A na koniec coś słodkiego i obowiązkowo żołnierska grochówka.


 WOJEWÓDZKA SPARTAKIADA SPORTOWO OBRONNA KLAS WOJSKOWYCH 

25.04.2024 r. Malbork

MiejsceNazwa SzkołySuma punktów
1Technikum nr 2 w Powiatowym Centrum Edukacyjnym im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku279,5
2Powiatowy Zespół Szkół w Redzie266
3Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Czarnem263
4Liceum Ogólnokształcące im. Janusza St. Pasierba w Pelplinie256
5Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Włodzimierza Mykietyna w Skórczu255
6Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych im. inż. Tadeusza Tańskiego w Słupsku252
7

Ex aequo:

- Zespół Szkół im. C. K. Norwida w Dzierzgoniu

- Liceum Ogólnokształcące Mundurowe Spartakus w Gdańsku

246
8Szkoła Techniczna im. Dywizjonu 303 Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Chojnicach243
9Zespół Szkół Technicznych w Malborku240,5
10Liceum Służb Mundurowych w Pucku234
11Kwidzyńska Szkoła Realna w Kwidzynie 232
12Policyjne Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku228
13Liceum Ogólnokształcące Mundurowe Spartakus w Kwidzynie223
14II Liceum Ogólnokształcące im. dra Aleksandra Majkowskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kartuzach215
15Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie180,5


 

 

Tekst i fot. Wawrzyniec Mocny


Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie GRA RODZINNAPoszukajmy zimy w Tczewie.12 stycznia w godz. 10.00-16.00 odbędzie się gra miejska adresowana do dzieci. Motyw przewodni – to jeden z zimowych obrazów Piotra Bruegla, którego kopię można oglądać w Galerii Henryka Kudzio. Początek gry w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, a koniec w kamienicy przy ul. Podmurnej 15. Orientacyjny czas na wykonanie zadań: 45 minut. Do wygrania kubki i inne gadżety Fabryki Sztuk. WARSZTATY RODZINNEOd wielu lat w Fabryce Sztuk organizowane są sobotnie warsztaty. To spotkania dla dzieci na ogół w wieku 3-8 lat i ich opiekunów. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej wzmacnia relacje dziecka z rodzicem, a ponadto stanowi drogę do rozwoju artystycznego młodej warsztatowiczki / młodego warsztatowicza. Dzieci rysują, malują, wycinają, wyklejają, składają, dokonują wyboru kolorystyki. Każde spotkanie – to inny temat przewodni. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.Terminy:11.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – serce z wikliny papierowej18.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – plastyczna niespodzianka25.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – malowanie na szkleRaz w miesiącu organizowane są też spotkania dla młodych miłośników najsłynniejszych klocków świata. 26 stycznia o godz. 12.00 i 14.00 zapraszamy do kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na budowanie z klocków. Obowiązują zapisy telefoniczne: 607 471 550 Fabryka SztukData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.01.2025 15:00
Reklama