Reklama
niedziela, 23 lutego 2025 16:59
Reklama

Zmagania po żołniersku z pokazem sprzętu i bojowym duchem! Spartakiada klas mundurowych w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego

Spartakiada Sportowo – Obronna Klas Mundurowych w Królewie Malborskim była niezłą przygodą i wyzwaniem dla uczniów z terenu całego województwa pomorskiego. Zmierzyć się w żołnierskich dyscyplinach sprawnościowych przyjechali zawodnicy m.in. z Malborka, Dzierzgonia, Pelplina, Kartuz, Chojnic czy Żukowa. Obowiązywały wojskowe mundury i żołnierska dyscyplina!
Zmagania po żołniersku z pokazem sprzętu i bojowym duchem! Spartakiada klas mundurowych w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego

Autor: W. Mocny

Spartakiada jest Sportowo – obronnym przedsięwzięciem kierowanym do uczniów szkół ponadpodstawowych, uczestniczących w projektach edukacyjnych Ministra Obrony Narodowej.

Turniej rozegrano 25. kwietnia na terenie 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.


 

- Mamy 16 drużyn 7-osobowych (150 osób), a młodzież przyjechała razem z opiekunami. W naszych zawodach uczestniczą szkoły z woj. pomorskiego, które realizują program MON przygotowania wojskowego – mówi por. Monika Molęda – Jasińska, rzecznik prasowy Ośrodka Zamiejscowego w Gdańsku, CW Centrum Rekrutacji. - Spartakiady organizowane są w całej Polsce. Organizatorem tej Spartakiady jest Szef Ośrodka Zamiejscowego w Gdańsku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji we współpracy z szefem WCR z Malborka, Dowódcą 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka oraz we współpracy z Pomorskim Kuratorem Oświaty. Spartakiada jest cyklicznym wydarzeniem realizowanym co roku. To, że Spartakiada odbyła się tutaj nie oznacza, że w przyszłym roku także odbędzie się w bazie. To raczej wyjątkowa sytuacja. Zresztą i miejsce jest takie – idealne, by zorganizować tego typu przedsięwzięcie. Panuje wyjątkowy klimat i można dowiedzieć się o różnych rodzajach służby wojskowych. Dla uczniów, którzy już realizują program MON, dedykowane jest skrócone 14-dniowe szkolenie dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej, gdyż realizują podstawowe szkolenie w swoich szkołach.


 

Dodajmy, że celem jest także popularyzacja klas wojskowych, jako oferty edukacyjnej szkół, integracja młodzieży oraz kształtowanie i umacnianie wśród młodzieży obywatelskich postaw, szczególnie w sprawach dotyczących bezpieczeństwa i obronności Rzeczypospolitej Polskiej.

Ten ostatni element widać było w bojowych okrzykach młodzieży, po rozegraniu konkurencji.


 

Zaplanowano 6 konkurencji:

- szkolenie medyczne: wyciąganie i wynoszenie rannego z pola walki;

- szkolenie fizyczne: bieg zygzakiem „koperta”;

- zabawa ruchowa: przeciąganie liny;

- szkolenie ogniowe: rzut granatem na odległość, w postawie stojącej;

- zabawa ruchowa: rzut piłką lekarską w przód znad głowy;

- szkolenie taktyczno-logistyczne: (dostarczanie amunicji).


 

Po „kopercie”, gdy grupa uczniów odpoczywała zapytaliśmy o wrażenia.

- Najtrudniejszą konkurencją było dla nas „przeciąganie rannego”, bo wymagało sporej siły i współpracy – stwierdził uczeń Spartakusa z Kwidzyna z II kl. - Na razie wygrywamy. Najlepszy wynik mieliśmy w przeciąganiu liny.


 

Zwycięska drużyna uzyska możliwość udziału w Centralnym Zlocie Klas Wojskowych w Drawsku.


 

- Te zawody są bardzo dobrym pomysłem, jak wszystkie imprezy, które propagują wojsko i obronność – podkreśla Mirosław Nowakowski, nauczyciel ze Szkoły Technicznej im. Dywizjonu 303 w Chojnicach. - Chłopakom to bardzo się podoba. Uczestniczymy we wszystkich przedsięwzięciach organizowanych przez ośrodek rekrutacyjny w Gdańsku. Tydzień temu uczestniczyliśmy w finale ekstraklasy wojskowej, zajmując trzecie miejsce w Polsce jako szkoła. W nagrodę jedziemy na wycieczkę na Górę Św. Anny do Opola. Przede wszystkim takie turnieje to nauka zgrania, konsolidacja grupy. Ważna jest też motywacja do większego zaangażowania w ćwiczenia i zajęcia praktyczne, a zwłaszcza o profilu wojskowym.


 

Atrakcją imprezy były pokazy sprzętu wojskowego 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego i 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zaprezentowano wojskowe motory, specjalne skafandry oraz robota RPP (robot patrolowo – przenośny), których na Pomorzu są jedynie 3, a w całym kraju 36. Bada on, bezpiecznie, zdalnie od operatora m.in. porzucone torby podróżne np. z ładunkiem wybuchowym. Ma specjalne ramie z chwytakiem i kamerą, którym jest w stanie wyciągnąć podejrzany przedmiot. Dodajmy, że na wyposażeniu ma także roentngen. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie czy dany przedmiot jest napromieniowany lub skażony środkami chemicznymi.


 

A na koniec coś słodkiego i obowiązkowo żołnierska grochówka.


 WOJEWÓDZKA SPARTAKIADA SPORTOWO OBRONNA KLAS WOJSKOWYCH 

25.04.2024 r. Malbork

MiejsceNazwa SzkołySuma punktów
1Technikum nr 2 w Powiatowym Centrum Edukacyjnym im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku279,5
2Powiatowy Zespół Szkół w Redzie266
3Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Czarnem263
4Liceum Ogólnokształcące im. Janusza St. Pasierba w Pelplinie256
5Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Włodzimierza Mykietyna w Skórczu255
6Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych im. inż. Tadeusza Tańskiego w Słupsku252
7

Ex aequo:

- Zespół Szkół im. C. K. Norwida w Dzierzgoniu

- Liceum Ogólnokształcące Mundurowe Spartakus w Gdańsku

246
8Szkoła Techniczna im. Dywizjonu 303 Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Chojnicach243
9Zespół Szkół Technicznych w Malborku240,5
10Liceum Służb Mundurowych w Pucku234
11Kwidzyńska Szkoła Realna w Kwidzynie 232
12Policyjne Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku228
13Liceum Ogólnokształcące Mundurowe Spartakus w Kwidzynie223
14II Liceum Ogólnokształcące im. dra Aleksandra Majkowskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kartuzach215
15Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie180,5


 

 

Tekst i fot. Wawrzyniec Mocny


Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Przeżyj ferie na sportowo, korzystaj razem z dzieckiem z rekreacji w ramach propozycji TCSiR Przeżyj ferie na sportowo, korzystaj razem z dzieckiem z rekreacji w ramach propozycji TCSiR Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty bachaty, które odbędą się 15 lutego 2025 roku na salce fitness Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji!  Warsztaty Bachaty w TCSiR! Czym jest bachata? To zmysłowy i pełen emocji taniec pochodzący z Dominikany. Charakteryzuje się bliskością partnerów, płynnymi ruchami bioder i romantycznymi rytmami. To doskonały sposób na poprawę koordynacji, pewności siebie i świetną zabawę!Warsztaty poprowadzi: Monika Iwicka-Waruszewska – doświadczona instruktorka, która wprowadzi Was w magiczny świat bachaty! Nie przegapcie okazji, by nauczyć się tego niezwykłego tańca i spędzić aktywnie czas w świetnej atmosferze!Miejsce: TCSiR – salka fitnessData: 15 lutego 2025Godz. 14:00 - 17:00119zl/os* Istnieje możliwość przyprowadzenia osoby towarzyszącej i skorzystania z promocji.Ale nie tylko z oferty tanecznej będzie można skorzystać. Instruktorzy TCSiR zapraszają na ferie z unihokejem, badmintonem, tenisem, piłką nożną. A to wszystko w grupach mniej i bardziej zaawansowanych. Jak się dowiedzieliśmy dla dzieci, którym nie odpowiadają akurat takie gry zespołowe albo są po prostu za małe przygotowano gry i zabawy ruchowe. Przez cały czas będzie można korzystać z lodowiska i basenu małego i dużego. Na basenie dzieciaki będą mogły skorzystać z wodnego toru przeszkód (duża pływalnia) oraz przyspieszonego kursu nauki pływania pod okiem instruktorów. TCSiRData rozpoczęcia wydarzenia: 15.02.2025 14:00 – Data zakończenia wydarzenia: 24.02.2025 14:43
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama