poniedziałek, 28 lipca 2025 11:48
Reklama

Ranne zwierzę i „spychologia”. Nikt nie chciał pomóc łosiowi...

21 marca br. ok godz. 19.00 skontaktowała się ze mną mieszkanka okolic Tczewskich Łąk w gminie wiejskiej Tczew (powiat tczewski). Pani Beata nie wiedząc jak uzyskać pomoc w sprawie rannego łosia, w końcu skontaktowała się z Gazetą Tczewską. Próbowaliśmy pomóc dzwoniąc do weterynarza i Koła Łowieckiego. Niestety podobnie jak pani Beata nie uzyskaliśmy pomocy poza stwierdzeniem, że sprawą powinny zająć się służby – straż miejska albo policja.
Ranne zwierzę i „spychologia”. Nikt nie chciał pomóc łosiowi...
Ranne zwierzę, widziane od 22 marca w okolicach ul. Wałowej w Tczewskich Łąkach.

Autor: Facebook

- Może wie pan jak zadziałać w tej sytuacji? Łoś został prawdopodobnie potrącony i jakoś doszedł na drugi koniec Tczewa a potem na teren gminy wiejskiej Tczew, na ul. Wałową, gdzie opadł z sił... - alarmowała pani Beata z ul. Wałowej w Tczewskich Łąkach (gmina wiejska Tczew).

Reklama


 

Pani Beata była przekonana, że potrzebna jest pomoc weterynaryjna lub humanitarne uśpienie zwierzęcia.


 

Kto powinien pomóc

Niestety po telefonach do policji w Tczewie, straży miejskiej w Tczewie, gminy wiejskiej Tczew oraz do przedstawicieli kół łowieckich oraz schroniska dla bezdomnych zwierząt w Tczewie - nie uzyskała pomocy. Każda z instytucji starała się „zepchnąć” problem i nie reagować przynajmniej nie od razu. Najlepiej w ogóle albo jak w przypadku straży miejskiej w Tczewie, po kilku telefonach – „na drugi dzień”. Po naszych próbach interwencji w czwartek, gdzie kontraktowaliśmy się ze znajomym weterynarzem i myśliwym, przekonano mnie, że w tej sytuacji powinny zareagować albo straż miejska, albo przedstawiciel gminy i inaczej jest to naruszenie prawa przez zaniechanie. Przyewentualnym uśpieniu powinien być obecny weterynarz i przedstawiciel służb.


 

W między czasie na Facebooku internauta Igor W. poinformował, że Animal Helper zajęło się sprawą łosia i jest już ona zamknięta.

Dodajmy, że art 33 Ustawy o ochronie zwierząt mówi m.in. „(... )3. W przypadku konieczności bezzwłocznego uśmiercenia, w celu zakończenia cierpień zwierzęcia, potrzebę jego uśmiercenia stwierdza lekarz weterynarii, inspektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce lub innej organizacji o podobny statutowym celu działania, funkcjonariusz Policji, straży miejskiej lub gminnej, Straży Granicznej, pracownik Służby Leśnej lub Służby Parków Narodowych, strażnik Państwowej Straży Łowieckiej, strażnik łowiecki lub strażnik Państwowej Straży Rybackiej.

4. W sytuacji, o której mowa w ust. 3, dopuszczalne jest użycie broni palnej przez osobę uprawnioną”.

 


 

Mobilizacja w sieci

Igor W. w sprawie łosia zrelacjonował sytuację i podzielił się swoją opinią na profilu Facebook'owym.

„Łosiem na bieżąco zajmuje się weterynarz - jest kilka różnych scenariuszy w ramach kolejnych kroków, ale ze względu na to, że łoś jest zwierzęciem chronionym, musi interweniować gmina.

Problemem niestety jest wciąż to, że żadna instytucja w Tczewie nie była w stanie tego przekazać zaniepokojonym mieszkańcom. W jaki sposób mamy dbać o ochronę przyrody i takie postawy promować? (...)

Dacie wiarę, że w okolicach 60-tysięcznego miasta, w trakcie kampanii wyborczej, od dwóch dni leży łoś którym zainteresowali się mieszkańcy okolicznych domów i przez wszystkie służby są spuszczane na drzewo?

I ustalmy - to zwierze najpewniej umiera. Ustalmy również, że nikt nie liczy na to, że ktoś go zaraz zabierze na blok operacyjny i poskłada go ortopedycznie. Mimo wszystko uważam, że należy mu się po prostu humanitarne uśpienie.

Prośba o udostępnienia - zainteresowanych chętnie wyślę dokładną pinezke na google mapsach”.


 

Sytuacja zwierzęcia wprowadziła niepokój u wielu internautów od ub. czwartku internet aż kipiał. Pod wpisem Igora internautka napisała.

- To zapewne ten sam łoś, któremu próbowaliśmy pomóc w styczniu. To jest chore, że w tym mieście niczego nie można wskórać w sprawie dzikich i zagrożonych zwierząt!

Na innych tczewskich profilach facebook'owych także można było znaleźć informację o sytuacji zwierzęcia. Niektórzy publikowali zdjęcia innych zwierząt, także innych... łosi.

Uzyskaliśmy potwierdzenie, że sytuację rannego łosia, który jak się okazuje, żyje tylko jest kulawy, monitoruje weterynarz gminny – Tomasz Kacprzak, który z ramienia Urzędu Gminy reaguje w tego typu przypadkach. Zapowiedział m.in., że jedzie do niego we wtorek...

- Jeśli to zwierzę było potrącone, to stało się to dawno temu już na jesieni. Teraz jedynie kuleje. Trudno do niego podejść. Cały czas się przemieszcza...


Wawrzyniec Mocny

 

Animal Helper 

Organizacja prowadząca działalność na rzecz zwierząt. Działa jak dyspozytornia. Rolą pracowników centrali jest przyjęcie zgłoszenia, a następnie przekierowanie go do właściwej jednostki, która zgodnie z literą prawa może podjąć się interwencji w danym przypadku. Nie działają w terenie, a zgłoszenia, które otrzymują są procedowane do odpowiednich dla danego rodzaju i miejsca zdarzenia instytucji i organizacji pozarządowych. Można pobrać aplikację Animal Helper, za pomocą której można dokonywać zgłoszeń dot. potrącenia, maltretowanie, zgłosić zabite zwierzę lub bezdomne oraz w innych sprawach. W aplikacji dostępny jest formularz zgłoszeniowy.


 

Przepisy i jak postępować?


W związku z tą przykrą sytuacją rannego łosia, która miała miejsce w Tczewie i gminie Tczew poprosiliśmy o informację i komentarz Magdalenę Matelską, rzecznik prasową Animal Helper.


- O sprawie dowiedzieliśmy się w piątek, 22 marca ok. południa. Wówczas zadzwonił do naszej centrali mężczyzna, który nie chciał złożyć zgłoszenia, a jedynie poradzić się, co może zrobić w danej sytuacji i gdzie zgłosić przypadek, by wymóc działania na odpowiednich służbach. Nasze operatorki poinstruowały go o procedurze w takiej sytuacji, a następnie również skontaktowały się z organem właściwym, któremu należy przekazywać informacje o dzikiej zwierzynie, czyli urzędem gminy. Wójt Gminy Tczew Krzysztof Augustyniak zapewnił nas, że weterynarz działający na zlecenie Gminy Tczew od kilku dni zajmuje się wspomnianym łosiem. Wójt poinformował, że weterynarz kilka razy dziennie sprawdza stan zwierzęcia w Tczewskich Łąkach i sporządza notatki. Wójt zaprzeczył, jakoby stan zdrowia łosia był poważny - włodarz zapewnił nas, że zwierzęciu nie grozi uśpienie. Operatorki potwierdziły tę informację u weterynarza, który poinformował nas, że sprawa jest w toku.


 

Jeżeli chodzi o zachowanie mieszkańców, w naszej ocenie zachowali się wzorowo. Zarówno wspomniana przez Pana Pani Beata, jak i pozostali mieszkańcy, którzy nagłaśniali sprawę w mediach społecznościowych, nie przeszli obojętnie obok cierpienia zwierzęcia, tylko robili co w ich mocy, by ta pomoc nadeszła. Bardzo ważna w takich przypadkach jest też znajomość specyfiki dzikich zwierząt, bo co do zasady dzikie zwierzęta w ogóle nie powinny mieć styczności z człowiekiem. Dlatego nie zaleca się do nich podchodzić. Ranne zwierzę może stwarzać realne niebezpieczeństwo, a sama bliska obecność człowieka lub dotyk może doprowadzić do zatrzymania akcji serca u dzikiego zwierzęta. Dlatego, w przypadku wypadków drogowych, za udzielenie pomocy uznaje się wezwanie odpowiednich służb.


 

Ustawa o ochronie zwierząt określa sposób postępowania z takim zwierzęciem, posługując się zarówno normami konkretnymi (np. zapewnienie opieki weterynaryjnej w przypadku zwierząt, które ucierpiały w wypadku drogowym), jak i generalnymi (obowiązek humanitarnego traktowania).

Przepisy wskazują konieczność zapewnienia przez gminę pomocy lekarsko – weterynaryjnej na wypadek zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt, co wynika z art. 11a ust. 2 pkt 8 u.o.z.:
Program, o którym mowa w ust. 1 [program opieki nad zwierzętami bezdomnymi], obejmuje: (…) zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt; (…)


Spotykane jest stanowisko, że wskazany przepis, ze względu na usytuowanie w rozdziale „Zwierzęta domowe”, nie dotyczy zwierząt dzikich. Jest to pogląd mylny, dlatego że przepisy art. 11a ust. 2 pkt 1-8 u.o.z. używają pojęcia „zwierzę” w różnych kontekstach, zawsze posługując się określnikiem (np. „zwierzę bezdomne”, „zwierzę gospodarskie”, „wolno żyjący kot”), zawężając zakres znaczeniowy. Skoro pkt 8 mówi jedynie o „zwierzętach”, trzeba przesądzić, że ustawodawca miał na myśli wszystkie zwierzęta kręgowe.


Powszechną, choć zasługującą na potępienie praktyką jest sprowadzanie opieki nad rannym zwierzęciem dzikim do wezwania członka Polskiego Związku Łowieckiego, który następnie stwierdza konieczność bezzwłocznego uśmiercenia w myśl art. 6 ust. 1 pkt 3 u.o.z. Faktem jest, że myśliwi wyposażeni są w kompetencje do orzeczenia zaistnienia takiego przypadku, natomiast pozostawianie rozstrzygnięcia wyłącznie w gestii myśliwego – któremu przysługuje preferencyjne prawo wykupu tuszy, można więc mówić o konflikcie interesów. Praktyka stosowania przepisów o konieczności bezzwłocznego uśmiercenia zwierzęcia winna pójść w kierunku orzekania o tej okoliczności przynajmniej przez dwa niezależne podmioty, w miarę możności – przez lekarza weterynarii, aby uniknąć nadużyć. Ponadto, wskazać należy, że ze względu na wartość ekonomiczną tuszy zwierzęcia łownego, uśmiercania dokonuje się zawsze za pomocą broni palnej (uśmiercenie farmakologiczne rodzi konieczność utylizacji zwłok) i na tym polu również dochodzi do zjawisk negatywnych, np. przestrzeleń tchawicy, po których zwierzę się wykrwawia. Celowe jest, aby jednostki samorządu terytorialnego opracowały procedury odstrzelenia mając na uwadze, aby zgon nastąpił natychmiastowo (preferowaną metodą powinien być strzał w tył czaszki w celu zniszczenia śródmózgowia).


 

Podsumowując, w idealnym scenariuszu, w tego typu przypadkach, zgłoszenie powinno trafić do gminy, która wówczas wysyła na miejsce lekarza weterynarii. Ten ocenia kondycję zwierzęcia, jeżeli istnieje szansa na leczenie i rehabilitację, zwierzę powinno zostać odłowione (przy wsparciu przedstawicieli nadleśnictwa, związku łowieckiego, gminy czy też organizacji pozarządowej), poprzez użycie tzw. broni palmera z pociskiem zawierającym środek sedacyjny. Wówczas powinno nastąpić odtransportowanie zwierzęcia do ośrodka rehabilitacji zwierząt dzikich, a po okresie rekonwalescencji, zwrócenie zwierzęcia naturze. W rzeczywistości jednak w wielu tego typu przypadkach mamy do czynienia ze spychologią, ignorancją lub ewentualnym powiadomieniem myśliwego, by odstrzelił zwierzynę.


 

 

Fot. Facebook



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Wakacje pełne odkryć  – centrum nauki Hevelianum zaprasza na Górę Gradową i do Domu Zdrojowego w Brzeźnie! Wakacje pełne odkryć – centrum nauki Hevelianum zaprasza na Górę Gradową i do Domu Zdrojowego w Brzeźnie! Dzieci, młodzież i całe rodziny zapraszamy do Hevelianum na letnią przygodę z nauką w roli głównej! Wakacyjna oferta jest pełna atrakcji i dostępna aż w dwóch lokalizacjach – na Górze Gradowej i w Domu Zdrojowym w Brzeźnie. Dodatkowo na skwerze Heweliusza w Gdańsku można obejrzeć czasową plenerową wystawę. Nauka to My!Eksperymenty, wystawy, spacery, warsztaty, seanse w planetarium mobilnym, escape room’y i naukowe niespodzianki – wszystko to Hevelianum przygotowało z myślą o tych, którzy w wakacje chcą nie tylko odpoczywai dobrze się bawi , ale też doświadczai odkrywa !Oferta wakacyjna 2025 jest adresowana do odkrywców i wszystkich spragnionych naukowych przygód. Przez całe lato w Hevelianum czekabędą atrakcje, które łączą edukację z zabawą. Niech to będą wakacje pełne naukowej magii! Cała przyjemność w odkrywaniu! PROGRAM28.06. – 31.08.2025Plenerowa wystawa czasowa pt.: Nauka to MY!termin: do 24 lipca | lokalizacja: skwer Heweliusza (koło Muzeum Bursztynu) | wstęp: wolnyZorganizowana przez Hevelianum wystawa plenerowa ukazuje sylwetki naukowczyń i naukowców, którzy na co dzień pracują na Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie Gdańskim, Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, Akademii Muzycznej w Gdańsku, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku.Wystawa jest elementem cyklu projektów promujących naukę gdańską.Więcej informacji na: https://hevelianum.pl/plenerowa-wystawa-czasowa-nauka-to-my/ WAKACJE NA GÓRZE GRADOWEJ | Gradowa 6, GdańskDOOKOŁA ŚWIATA, ŁAMIGŁÓWKA, Z ENERGIĄ! | pakiet wystaw interaktywnychtermin: 28.06. – 31.08 | godzina: 10:00–18:00 | wiek: dzieci w wieku szkolnym i dorośli | wstęp: płatny | bilety: bilety.hevelianum.plNA TROPIE DINOZAURÓW | warsztaty dla dziecilokalizacja: kreatywny plac zabaw | wiek: 3–6 lat | max. grupa uczestników: 30 osób (dzieci wraz z opiekunami)| godzina: 10:30, 12:00, 13:30 | czas trwania: 60 min | cena: 25 zł, każdy opiekun: 5 złPodczas kreatywnych warsztatów wspólnie odkryjemy wszystko, co najciekawszeo dinozaurach. Chociaż wymarły 66 milionów lat temu, te potężne zwierzęta wciąż wzbudzają duże zainteresowanie. BEZ CIŚNIENIA, A GDYBY TAK W KOSMOSIE... | pokaz naukowygodzina: 12:00,14:00 | czas trwania: 45 min | lokalizacja: Sala 29 | wiek: 8+ | cena: 20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)A gdyby tak… astronauta wybrał się na spacer kosmiczny w samej piżamie?A gdyby tak chciał krzyknąć i próbował iść z powrotem, choć jego ciało stało się jakieś inne, lekkie? No właśnie, jakie? Zapraszamy na naukową opowieść o kosmicznych przygodach w próżni i w powietrzu, podczas której dowiecie się, ile z tego „gdybania” zdarzyło się na prawdę. KOSMICZNA STACJA. Wejdź do gry! | quest roomgodzina: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00 wtorek-czwartek i sobota-niedziela| czas trwania: 90 min | lokalizacja: Galeria Strzelecka | wiek: 12+ | max. liczba uczestników: 10 osób | cena: 180 zł (bilet dla 2 osób), 210 zł (bilet dla 3 osób), 240 zł (bilet dla 4 osób), 270 zł (bilet dla 5 osób), 270 zł + 20 zł/os. (powyżej 5 os.) | bilety:www.bilety.hevelianum.plTo atrakcja towarzysząca pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wcielicie się w rolę członków załogi tej przełomowej wyprawy. Ta interaktywna przestrzeń to unikalna okazja, by zanurzyć się w świat najnowszych odkryć i technologii kosmicznych. Partnerzy: POLSA Polska Agencja Kosmiczna, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, TEMPUR, LYOFOODPatroni medialni: gdansk.pl, trojmiasto.pl W PRACOWNI HEWELIUSZA | escape roomgodzina: 11:00, 12:30, 14:00, 15:30 | czas trwania: do 90 min | lokalizacja: sala 36 | wiek: 8+ | max. liczba uczestników: | cena: 120 zł (3 os.); każda kolejna osoba: dodatkowo 15 złDuch Heweliusza błądzi po Górze Gradowej, próbując odzyskać utracone wspomnienia. Jedyną szansą na pokonanie amnezji jest rozwiązanie zagadek ukrytych w warsztacie genialnego astronoma. W escape room czeka na Was 14 łamigłówek do rozwiązania. Dzięki nim nie tylko rozruszacie wszystkie szare komórki, ale poznacie różne role oraz funkcje, które pełnił Jan Heweliusz. SEANSE W PLANETARIUM MOBILNYMDINOZAURY – HISTORIA PRZETRWANIA | seans w planetariumgodzina: 10:30, 13:30 | czas trwania: 45 min | lokalizacja: planetarium mobilne | wiek: 5–12 lat | max. liczba uczestników: 25 osób | cena: 20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)Jak prawie wszystkie dzieci, Celeste jest zafascynowana dinozaurami. Podczas gdy przygotowuje pogadankę dla swojej klasy o tym, jak wyginęły, mądra i magiczna postać zadaje jej kuszące pytanie: co jeśli powiem ci, że dinozaury wciąż są wśród nas? Udajmy się razem z Celeste w podróż w czasie, aby zobaczyć Ziemię taką, jaka była w bardzo, bardzo odległej przeszłości. MAGICZNY GLOBUS | seans w planetariumgodzina: 12:00 | czas trwania: 45 min | lokalizacja: planetarium mobilne | wiek: 5–12 lat | max. liczba uczestników: 25 osób | cena: 20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)Magiczny globus to bardzo angażujący film prezentujący układ pór roku, związany z astronomicznymi cechami naszej planety. EXPLORE | seans w planetariumgodzina: 15:00 | czas trwania: 45min | lokalizacja: planetarium mobilne | wiek: 12+ | max. liczba uczestników: 25 osób | cena: 20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)Explore, opowiadając historię ambicji skolonizowania Marsa przez ludzi, w nowoczesny i przystępny sposób prezentuje szeroki zakres tematów naukowych. FORT NOCĄ | spacer historycznytermin: czwartek i piątek, lipiec: 3, 4, 10, 11, 17, 18, 24, 25, 31, sierpień: 1, 7, 8, 14, 15, 21, 22, 28, 29 | godzina: 21:00 (lipiec), 20:00 (sierpień) | lokalizacja: Góra Gradowa | wiek: młodzież i dorośli | max. liczba uczestników: 30 osób | cena: 60 zł (normalny), 50 zł (ulgowy)Nocny spacer przez labirynty podziemnych korytarzy i tajemnicze fortyfikacje. Przewodnik w historycznym mundurze oprowadzi Cię po niedostępnych na co dzień zakamarkach dawnego fortu. Być może kryją się tam nie tylko nietoperze?  Z GÓRY WIDAĆ WIĘCEJ. SPACER PRZEZ DZIEJE FORTU | spacer historycznytermin: 5.07, 2.08 | godzina: 12:00 | czas trwania: 1,5 h | lokalizacja: Góra Gradowa | wiek: 12+ | max. liczba uczestników: 30 osób | cena: bezpłatnieSpacer historyczny po Górze Gradowej – miejscu, które przez wieki było punktem obserwacji, obrony i strategii. Podczas wspólnej wędrówki przez fortyfikacje, bastiony i ścieżki parku, przyglądamy się, jak topografia tego wzgórza kształtowała dzieje Gdańska. OKO NA SŁOŃCE | obserwacje Słońcatermin, godzina: obserwacje weekendowe uzależnione od warunków pogodowych | lokalizacja: przed planetarium mobilnym Hevelianum | wiek: bez ograniczeń | wstęp: bezpłatnyW pogodne noce często spoglądamy na gwiazdy i kontemplujemy światy leżące wiele lat świetlnych od nas. Nie musimy jednak błądzić jedynie w głębinach Kosmosu. Jeden z najciekawszych obiektów na niebie leży na wyciągnięcie ręki. To Słońce oferujące fascynujące możliwości obserwacyjne, jedyna gwiazda, na powierzchni której możemy bezpośrednio obserwować szczegóły. Pod tym względem Słońcu nie dorównuje żaden inny obiekt nocnego nieba. PIKNIKOWANIE NA POLANIE | strefa piknikowaW tym roku jedną z atrakcji Hevelianum będzie piknikowanie na polanie. Od 28 czerwca przez całe wakacje na wszystkich chętnych będą czekały leżaki z pięknymi widokami na Gdańsk. Każdy może na nich spocząć i z Góry Gradowej spojrzeć w dal, na miasto. Jeśli chcecie, zabierajcie koce, żeby znaleźć spokój i ukojenie na zielonych terenach Hevelianum. MUSZTRA I POKAZ ARTYLERYJSKI | pokazy, rekonstrukcjetermin: każda niedziela | godzina: 12:00 | lokalizacja: Niskie Czoło Kurkowe | wiek: 12+ | cena: bezpłatnieLufa o wadze 130 kg, koła średnicy 110 cm, laweta długości 230 cm – to wymiary mieszkanki Hevelianum! Replika armaty o imieniu Elżbieta, na cześć drugiej żony Jana Heweliusza, da o sobie usłyszeć w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, w samo południe. Grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, w pełnym rynsztunku, zaprezentuje jej możliwości. NOCNE PODGLĄDANIE WSZECHŚWIATA | wydarzenie plenerowetermin: 9.08 | godzina: 19:00–1:30 | lokalizacja: Góra Gradowa | dla kogo: bez ograniczeń wiekowych | wstęp: bezpłatnyNocne Podglądanie Wszechświata to jedno z flagowych wydarzeń plenerowych odbywających się od ponad 10 lat w niepowtarzalnej scenerii Góry Gradowej, na terenie centrum nauki Hevelianum. Na chętnych liczenia spadających gwiazd będą czekać nie tylko obserwacje nieba, ale też liczne, bezpłatne atrakcje astronomiczne. WAKACJE W DOMU ZDROJOWYM W BRZEŹNIE | Zdrojowa 2, Gdańsk-BrzeźnoWERANDOWANIE | strefa odpoczynkutermin: 16.07 i 20.08 | godzina: 17:00–19:00 | czas trwania: 2 h | wiek: bez ograniczeń | wstęp: bezpłatnyNawiązując do „Czarodziejskiej Góry” Tomasza Manna, oddajemy przestrzeń Domu Zdrojowego kuracjuszom. Na ten czas to miejsce stanie się cichą otwartą przestrzenią relaksu i odpoczynku. Uczestnicy mogą odpocząć od zgiełku miasta, relaksując się na leżaku czy kocu rozłożonym trawie, czytając, rozwiązując krzyżówki czy grając w planszówki. Na miejscu czeka wypożyczalnia książek o podróżowaniu, morzu, Gdańsku, odpoczynku... Werandujcie. LĘK KLIMATYCZNY | warsztaty dla dorosłychtermin: 3.08. | godzina: 11:30 | czas trwania: 3 h | wiek: 16 + | max. liczba uczestników: 15 osób | wstęp: bezpłatny | prowadzące: Justyna Golonka, Alicja GołataWarsztaty, które dostarczą informacji o tym, czym są stres i lęk klimatyczny, poszerzą wiedzę z zakresu działań profilaktycznych, postępowania w taki sposób, żeby zapobiegać oddziaływaniu kryzysu klimatycznego na nas samych. JAK ROBIĆ NIC? | warsztaty dla dorosłychTerminy: 10.07., 7.08. | godzina: 18:00 | czas trwania: 2 h. | wiek: 16+ | max. liczba uczestników: 15 osób | cena: bezpłatne, obowiązują zapisy - więcej informacji na: https://hevelianum.pl/wakacje-2025/ | prowadząca: Agata PyzowskaCo się stanie jeśli zrobimy mniej? Czy zawsze musimy maksymalnie wykorzystać czas? A może jesteśmy w stanie pozwolić mu po prostu płynąć?Tematy spotkań: „Nic pożytecznego”, „Mamy czas”. NASŁUCHIWANIE BRZEŹNA | spacery dźwiękowetermin: 26.07., 23.08. | godzina: 13:00 | czas trwania: 2 h | wiek: 16+ | max. liczba uczestników: 15 osób | cena: bezpłatne, obowiązują zapisy – więcej informacji na: https://hevelianum.pl/wakacje-2025/ | prowadzący: Antoni MichnikLetni cykl spacerów dźwiękowych po Brzeźnie. Uważne nasłuchiwanie współczesnej audiosfery oraz różne ćwiczenia słuchania pogłębionego i wyobraźni dźwiękowej wyznaczą punkty wyjścia do namysłu nad różnymi przemianami audiosfery – zarówno sezonowo-cyklicznymi, jak i historycznymi.28.06. | Poza sezonem? Uważne słuchanie i sezonowość pejzażu dźwiękowego26.07. | Brzmienia kuracyjne, brzmienia kurortu. Ekologia akustyczna, hałas oraz dyskursy hałasu23.08. | Keynotes & soundmarks. Performatywność słuchania i tożsamość audialna SPACER FOTOGRAFICZNY | spacer/warsztaty dla dorosłychterminy: 22.07., 12.08. | godzina: 18:00 | czas trwania: 2 h | wiek: 16+ | max. liczba uczestników: 10 osób | cena: bezpłatne | prowadzący: Olo KostkoPodczas warsztatowych spacerów fotograficznych skupimy się na street fotografii i portretowaniu osób w sercu dzielnicy Brzeźno.Tematy spotkań: portret, street fotografia FILMY Z KLIMATEM DLA DZIECI I DOROSŁYCH | festiwal filmówtermin: 31.07. – 2.08. | godziny: 11:00, 18:00, 20:30 | lokalizacja: Dom Zdrojowy (11:00, 18:00), plener (20:30) | max. liczba uczestników: 30 osób (11.00) 50 osób (17:00), 100 osób (20:30) | wiek: dzieci 5+ i dorośli | wstęp: bezpłatny, rejestracja na każdy film przez eveneaKolejna edycja projektu Filmy z klimatem, tym razem w formule festiwalowej, nadal silent cinema. W programie fabuły, dokumenty i poranki dla najmłodszych. W tym roku oprócz pokazów filmowych, warsztaty dla dorosłych z radzenia sobie z lękiem klimatycznym. W repertuarze kina m.in. takie tytuły, jak: „Zła nie ma”, czy „Przynoszę Wam dzikość”. Więcej informacji na: https://hevelianum.pl/wakacje-2025/Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.07.2025 09:00 – Data zakończenia wydarzenia: 23.08.2025 18:00
Reklama