Reklama
środa, 22 stycznia 2025 08:06
Reklama
Reklama

Maleńczuk rozśmieszał, wzruszał i zmuszał do myślenia

Gdy muzyk i osobowość tej klasy co Maciej Maleńczuk, pojawia się w Tczewie, nie powinno to pozostawać bez echa, dlatego też udaliśmy się na jego koncert akustyczny do sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w ostatnią niedzielę, 25 lutego.

Autor: W. Mocny

- Są takie czasy, że od polityki nie uciekniemy. Ja nie ucieknę na pewno. Żyje już w trzecim reżimie reżimie, tym razem jest to reżim praworządności – zaczął swój występ artysta.

Koncertem w Tczewie, udowodnił, że jest nie tylko świetnym muzykiem i poetą (zwykle o piszących piosenki, zwykło się mówić „tekściarze”), ale też poetą i osobowością, która ma własne zdanie na temat środowiska show-biznesowego, polityki i przemian społeczno – politycznych. Rzecz jasna zgodnie z zapowiedzią nie obyło się bez szeregu ciętych opinii na temat polskiej polityki i polityki naszego wschodniego sąsiada.

W piosence „Włodimir” i „Sługi za szlugi” pokazał swoją zdecydowaną postawę wobec putinowskiego zamordyzmu i ludobójstwa, dokonywanego na Ukraińcach. Stwierdził, że musiał zmodyfikować swoje zdanie na temat Rosjan, o których kiedyś mówił „bracia Rosjanie”, bo teraz jak to określił są to po prostu „hu.... , bardzo dalekie kuzyny ze wschodu”.

Przypomniał też piosenkę stricte bardzo polityczną piosenkę „Pudelsów” (był wokalistą i jednym z liderów tego zespołu): „Wolność słowa”. Bardzo aktualną w obliczu tego co politycy i dziennikarze wyprawiają z mediami – telewizjami, radiem i jak niszczą media lokalne.

W piosence „Wolność słowa” dostaje się wszystkim po równo. Jest to piosenka z elementami wciąż aktualnymi i uniwersalnymi, jeśli chodzi o polską, centralną scenę polityczną, celnie sparodiował tam powiązania biznesowo – kościelno – polityczne. Fraza: „spod prysznica słychać plusk, to kaczora kąpie Tusk” , mówi sama za siebie, bo jak widać już w 2003 r. gdy utwór powstał (nagrodzony Fryderykiem i Yachem w 2004 r. za najlepsze wideo i kreację aktorską, gdzie Maleńczuk występuje w roli śpiewająco - komentującego prezentera) przewidywała stopień antagonizmu między tymi liderami dwóch największych, polskich partii.

Pojawiły się melancholijne piosenki „Dawna dziewczyno” („ta dziewczyna, którą wyrzucili z piekła, to była moja”) i „Ostatnia nocka” („mieszkającemu pod mostem, znacząco ulega zmianie standard życia w więzieniu”.).

Można by jeszcze długo wymieniać, to czym dzielił się artysta ze sceny z mieszkańcami Tczewa. Maleńczuk nie ukrywał swoich zapatrywań. Dawał dosadnie znać, że nie znosi PiS-u, ale też widać było, że także wiele innych rzeczy nie podoba mu się obecnie „jak np. poprawność polityczna” i przywileje władzy i duchowieństwa.

Jeden z widzów przy drodze do szatni powiedział mi po koncercie: „bardzo mi się podobało. Jestem zachwycony osobowością poglądami i wykonaniem”.

- Komentarze do bieżącej polityki były „mega” - stwierdził widz na oko w średnim wieku, który prosił by nie podawać jego imienia. - Dostało się tym komu się powinno dostać. Komentarz o show biznesie podobały mi się najbardziej, o tym, że stacje radiowe płacą by grać ich utwory i być na dobrych miejscach na listach przebojów. Był wątek, że napisał piosenkę przekorną i w „Szansie na sukces” panika bo wygrała nie ta osoba, która powinna! (za stara, chociaż dobrze śpiewała). Dobrze to ujął!

 

Tekst i fot. W. Mocny


 


 


Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie GRA RODZINNAPoszukajmy zimy w Tczewie.12 stycznia w godz. 10.00-16.00 odbędzie się gra miejska adresowana do dzieci. Motyw przewodni – to jeden z zimowych obrazów Piotra Bruegla, którego kopię można oglądać w Galerii Henryka Kudzio. Początek gry w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, a koniec w kamienicy przy ul. Podmurnej 15. Orientacyjny czas na wykonanie zadań: 45 minut. Do wygrania kubki i inne gadżety Fabryki Sztuk. WARSZTATY RODZINNEOd wielu lat w Fabryce Sztuk organizowane są sobotnie warsztaty. To spotkania dla dzieci na ogół w wieku 3-8 lat i ich opiekunów. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej wzmacnia relacje dziecka z rodzicem, a ponadto stanowi drogę do rozwoju artystycznego młodej warsztatowiczki / młodego warsztatowicza. Dzieci rysują, malują, wycinają, wyklejają, składają, dokonują wyboru kolorystyki. Każde spotkanie – to inny temat przewodni. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.Terminy:11.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – serce z wikliny papierowej18.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – plastyczna niespodzianka25.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – malowanie na szkleRaz w miesiącu organizowane są też spotkania dla młodych miłośników najsłynniejszych klocków świata. 26 stycznia o godz. 12.00 i 14.00 zapraszamy do kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na budowanie z klocków. Obowiązują zapisy telefoniczne: 607 471 550 Fabryka SztukData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.01.2025 15:00
Reklama