Konferencja odbywa się w ramach 13. Obchodów Światowego Dnia Zespołu Down'a.
Andrzej będzie mówił po polsku, a jego opiekunka Edyta Górska po angielsku nt. zdrowia i opieki nad osobami z zespołem Down'a. Mowa o międzynarodowej konferencji osób z zespołem Down'a. 21 marca.
Andrzej Stolarek od kilku lat uczęszcza na Warsztaty Terapii Zajęciowej przy ul. Wigury w Tczewie. Ma zespół Down'a, ale świetnie opanował cały szereg umiejętności. Z powodzeniem realizuje swoją pasję dziennikarską w Radiu Sovo, działającym przy ośrodku pod opieką swojego terapeuty Dawida Klein.
- Andrzej często uczestniczy w projektach PSONI, a ostatnio został zauważony podczas realizacji projektu Decider, którego konferencja odbyła się w Atenach w Grecji – przyznaje Dawid Klein. - Został zauważony, bo wykazał się dużą komunikatywnością, luzem i łatwością w nawiązywaniu kontaktów z innymi uczestnikami. Co ciekawe popisał się umiejętnością korzystania z translatora. Mimo barier językowych bardzo dobrze radził sobie w komunikacji, dzięki czemu został zauważony.
Terapeuta dodał, że jego podopieczny będzie pierwszym delegatem PSONI na forum ONZ po przerwie pandemicznej.
- Bardzo się cieszę, że jadę do Nowego Jorku. Nie boję się, ponieważ wcześniej już latałem samolotem – mówi Andrzej Stolarek. - Marzenia się spełniają. Zawsze chciałem jechać do Ameryki! Nie stresuje się – podkreśla.
Pani Edyta Górska, muzyko-terapeuta na czas wyjazdu do Nowego Jorku będzie opiekować się Andrzejem. Mówi, że zrobią relację wideo na Facebook'u.
- Pokażemy, że tam jesteśmy, że mówiliśmy i co zwiedziliśmy – mówi Edyta Górska.
Jego mama pani Grażyna twierdzi, że... coraz mniej się denerwuję. Sama propozycja, wystąpienia jej syna ONZ była niemałym szokiem.
- Najtrudniejsze było załatwienie spraw papierkowych, dokumentów, paszportów, biletów... – wymienia. - Brakuje jeszcze załatwienie paru drobiazgów. Mamy wylot bezpośredni do Nowego Jorku z Warszawy bez przesiadek. Podróż zajmie nam ok. 10 godzin, a powrót ok. 9 godzin, także bez przesiadek. W sumie jak wyjazd... do Krakowa pociągiem. Prezentacja jest przygotowana. Na szczęście nie musieliśmy osobiście stawić się w Ambasadzie USA.
Nie da się ukryć, że będzie to nie tylko cenna promocja stowarzyszenia, Tczewa, ale też całej Polski. Światowy Dzień Zespołu Down'a przypada na 21 dzień 3 miesiąca, ponieważ dodatkowy trzeci chromosom w 21 parze chromosomów w komórkach człowieka powoduje występowanie tej wady genetycznej (tzw. trisomia). Zakładane w tym dniu kolorowe skarpetki nie do pary, to symbol niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się te osoby.
Światowy Dzień Zespołu Down'a został ustanowiony w 2005. Jego obchody pod auspicjami ONZ odbywają się od 2012 r.
(tomm)/Fot. Zbigniew Mocny
Napisz komentarz
Komentarze