Janusz Landowski znajduje się w zależności służbowej (podwładny) w stosunku do obecnie zarządzającego miastem prezydenta Mirosława Pobłockiego. Stąd kierowane przez nas zapytania prasowe do Przew. PKW Sędziego Sylwestra Marciniaka oraz P. Mariusza Nowickiego, Komisarza Wyborczego w Gdańsku.
Na nasze pytania i wątpliwości odpowiedzi udzieliła Mirosława Torłop, Dyrektor Delegatury w Gdańsku Krajowego Biura Wyborczego.
Zwróciliśmy się o odpowiedzi z pytaniami w trybie wyborczym, zgodnie z obowiązującą ustawą Prawo prasowe oraz prawem do udzielenia informacji w trybie dostępu do Informacji Publicznej, zgodnie z art. 6 ppkt. 1b), mówiącym o: „trybie działania państwowych osób prawnych i osób prawnych samorządu terytorialnego w zakresie wykonywania zadań publicznych i ich działalności w ramach gospodarki budżetowej i pozabudżetowej, oraz na podstawie Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Dz.U. 2001 nr 112 poz. 1198.
Zapytaliśmy czy wystąpienie takiej zależności służbowej gwarantuje uczciwość przeprowadzenia wyborów, które według konstytucji powinny być także tajne i transparentne oraz czy powołanie przez PKW na przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej w Tczewie, osoby podległej służbowo kandydatowi na prezydenta, nie narusza standardów państwa demokratycznego i powoduje zagrożenie dla uczciwości wyborów?
Od dyrektor Mirosławy Torłop otrzymaliśmy odpowiedź następującej treści:
(…) Tryb powoływania terytorialnych komisji wyborczych powoływanych dla wyborów do organów jednostek samorządu terytorialnego regulują przepisy ustawy – Kodeks wyborczy oraz uchwały PKW nr 25/2024 z dnia 23 stycznia 2024 r. w sprawie sposobu zgłaszania kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych, prawo zgłaszania kandydatów mają komitety wyborcze utworzone dla tych wyborów, komisje terytorialne powołuje spośród zgłoszonych kandydatów w trybie ustalonym uchwałą Komisarz Wyborczy, kandydat na członka komisji spełniać musi ustawowe wymogi.
Komisarz Wyborczy zwołuje również pierwsze posiedzenia komisji, na pierwszym posiedzeniu członkowie komisji zgodnie z regulaminem określonym uchwałą nr 43/2024 PKW z dnia 7 lutego 2024 r. wybierają spośród siebie w drodze uchwały przewodniczącego i zastępcę przewodniczącego komisji komisja podejmuje wszystkie rozstrzygnięcia większością głosów w obecności co najmniej połowy składu.
Wspomniany przez Pana Przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Tczewie powołany został do składu tej komisji w wyniku zgłoszenia dokonanego przez KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni. Przewodniczącym został w wyniku podjęcia przez komisję uchwały o wyborze na przewodniczącego. Przepisy prawa wyborczego nie wykluczają z procedury powoływania do składu komisji wyborczych pracowników urzędu.”
W. Mocny
Napisz komentarz
Komentarze