sobota, 24 maja 2025 10:38
Reklama

Pożegnamy dziś Andrzeja Zielińskiego – zasłużonego człowieka „Solidarności”

6 marca br. w wieku 94 lat zmarł Pan Andrzej Zieliński, wieloletni nauczyciel fizyki w tczewskich szkołach, działacz społeczny , w tym m.in. instruktor harcerski, zaangażowany w parafialny ruch „Emaus” ale przede wszystkim założyciel i pierwszy przewodniczący NSZZ ”Solidarność” Pracowników Oświaty Rejom Tczew.
Pożegnamy dziś Andrzeja Zielińskiego – zasłużonego człowieka „Solidarności”

Autor: Nadesłane do redakcji

Dziś, 11 marca o godz. 10.30 w kościele pw. św. Józefa w Tczewie, będzie można odmówić różaniec za duszę zmarłego. Będzie można też wziąć udział w mszy żałobnej o godz. 11 i pożegnać ś.p. Andrzeja Zielińskiego na cmentarzu starym podczas Ceremonii Pogrzebowej przy ul. 30-go Stycznia w Tczewie.

Reklama

Otrzymaliśmy list pożegnalny i wspomnieniowy od Jego przyjaciół i współpracowników związkowych:


„Od września 1980 r. tworzył struktury „Solidarności” w szkołach i placówkach oświatowych na terenie obecnego powiatu tczewskiego, był delegatem do Regionu Gdańskiego powstającego związku. Uczestniczył w 9-dniowym strajku okupacyjnym w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku w listopadzie 1980 r. , z udziałem pracowników oświaty, służby zdrowia i kultury, zakończonego podpisaniem porozumienia z delegacją rządową.

Przyjęte postulaty doprowadziły do uchwalenia ustawy Karta Nauczyciela oraz innych, znaczących zmian w szkolnictwie. Po wprowadzeniu stanu wojennego zabezpieczył dokumenty związkowe, opracowywał i kolportował materiały m.in współpracując z działającą w tzw. drugim obiegu „Gazetą Tczewską”, był wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez funkcjonariuszy MO w Tczewie.

W 1989 r. z Jego inicjatywy podjęto działania, zmierzające do reaktywowania struktur NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania, która podjęła formalną działalność w maju 1990 r. , na przewodniczącą wybrano Iwonę Malmur, Andrzej Zieliński pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. W kolejnych latach był członkiem Komisji Rewizyjnej. To właśnie on nauczył nas podstaw pracy związkowej, współpracy z pracodawcami, władzami oświatowymi i samorządowymi. We wszystkich latach mogliśmy zawsze liczyć na jego pomoc, dobre rady a niekiedy i słowa krytyki, które natychmiast sprowadzały nas na właściwe tory. W sytuacjach trudnych np. strajk w szkołach w maju 1993 r., był dla nas prawdziwą podporą i głosem rozsądku. Ceniliśmy go za niezłomną postawę, otwartość, prawość charakteru i wierność zasadom solidarności prze małe i duże „S” ale również za jego wyjątkowe poczucie humoru i celne riposty. Współpracował z redakcją „Przeglądu Oświatowego”, Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Gdańsku przy organizacji konferencji, seminariów i wystaw okolicznościowych. To tam właśnie przekazał swoje materiały związane z działalnością związkową i oświatową. Przez wszystkie lata spotykał się z nami na zebraniach delegatów, spotkaniach integracyjnych, uroczystościach rocznicowych w Tczewie i Gdańsku. Dla nas były to zawsze inspirujące i bardzo sympatyczne spotkania.

Za swoją pracę i działalność społeczną został wyróżniony: medalem Komisji Edukacji Narodowej, złotą Odznaką Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, Honorową Odznaką „SEMPER FIDELIS”, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz w 2018 r. Krzyżem Wolności i Solidarności.

Dla nas, członków NSZZ „Solidarność” Pan Andrzej Zieliński był i pozostanie niekwestionowanym autorytetem i niedoścignionym wzorem człowieka i działacza społecznego, wiernego swoim ideałom i wartościom życiowym.

Chcemy pożegnać Go słowami z II Listu do Tymoteusza: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem”


 

Członkowie Organizacji Międzyzakładowej NSZZ

”Solidarność „Placówek Oświatowych Powiatu Tczewskiego



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

uczeń SP nr 11 12.03.2024 15:28
To był bardzo Wielki i wartościowy człowiek. W szkole z pseudonimem "Elips" pamiętam jak przed rozpoczęciem każdej lekcji oddawał hołd Godłu. Wówczas wywoływało to w nas uczniach śmiech, lecz z czasem zrozumieliśmy co to szacunek do wartości, które chciał i przekazywać i je przekazywał "Elips". Wyrazy współczucia dla rodziny.

Reklama
Michał 11.03.2024 15:30
Tak to jest... ludzie odchodzą... ci wartościowi także... Wieczny odpoczynek.... coraz mniej takich odeowych ludzi, którzy walczyli wtedy gdy walka drożej kosztowała

Krótkie metraże Davida Lyncha w Tczewie! W repertuarze sześć filmów wybitnego reżysera Krótkie metraże Davida Lyncha w Tczewie! W repertuarze sześć filmów wybitnego reżysera Zobaczcie, jak wybuchały płomienie ognia, który towarzyszyć będzie fanom kina na całym świecie przez kolejne dekady, w wyjątkowym zestawie sześciu krótkometrażowych filmów Davida Lyncha z początków jego kariery. Szkice pomysłów, które później zachwycą w „Miasteczku Twin Peaks” i „Zagubionej autostradzie” – niepohamowana twórcza odwaga i kreatywność czasów studenckich reżysera. To także pierwsze współprace Lyncha z Pieńkową Damą, Hawkiem czy Harrym Deanem Stantonem. Każdy z filmów jest poprzedzony krótkim wstępem samego reżysera, który w anegdotyczny i typowy dla swojego humorystycznego stylu wypowiedzi sposób, przybliża historie ich powstawania.Zestaw pokazuje również zróżnicowanie artystycznych zainteresowań Lyncha. Znajdziecie tu m.in. poklatkową malarską animację „Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze (sześć razy)”, oniryczną, awangardową adaptację snu w „Alfabecie”, slapstickową komedię o ludzkiej wspólnocie przełamującej bariery językowe w „Kowboju i Francuzie” oraz hołd złożony braciom Lumière w „Złych przeczuciach po złym czynie”. Program:Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze (sześć razy) / Six Man Getting Sick (Six Times) / reż David Lynch / USA / 1967 / 4’ + wstęp reżyseraAlfabet / The Alphabet / reż. David Lynch / USA / 1968 / 4’ + wstęp reżyseraBabcia / The Grandmother / reż. David Lynch / USA / 1970 / 34’ + wstęp reżyseraKaleka I & II / The Amputee I & II / reż. David Lynch / USA / 1973 / 4’ & 5’ + wstęp reżyseraKowboj i Francuz / The Cowboy and the Frenchman / reż. David Lynch / Francja / 1988 / 26’ + wstęp reżyseraZłe przeczucia po złym czynie / Premonitions Following an Evil Deed (Lumière) / reż. David Lynch / Francja / 1995 / 1’ + wstęp reżysera *Tekst kuratorski: Marcin Prymas; Redakcja: Karolina Sienkiewicz  Projekcja Krótkie metraże Davida Lyncha: 1966-1995Całość trwania zestawu + wstępy Davida Lyncha: 93 minuty.25.05.2025r, godz. 16.00Sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztukiul. kard. St. Wyszyńskiego 10 w TczewieWstęp wolny! Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.05.2025 16:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.05.2025 18:00
Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji zaprasza dzieci i młodzież na Biegowy Puchar im. Kazimierza Zimnego, urodzonego w Tczewie wybitnego polskiego lekkoatlety, medalisty letnich Igrzysk Olimpijskich w biegu na 5000 metrów. Zawody zaliczane są do cyklu biegów dla dzieci i młodzieży Puchar Pomorza. To doskonała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności, pokonać własne ograniczenia i poczuć prawdziwą sportową atmosferę!Zawody odbędą się 7 czerwiec br. na Stadionie Miejskim im. Alfonsa Guzińskiego (ul. Bałdowska 11, Tczew)Zawody rozpoczną się o godz. 10.00. Będą rozgrywane w grupach wiekowych od 5 do 18 lat na 200 m, 400 m i 800 m (biegi majtka, marynarza, admirała, chorążego itd.).Zawody są otwarte dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych, więc każdy znajdzie coś dla siebie! Nie liczy się tylko wynik – liczy się dobra zabawa, sportowa rywalizacja i wspólne przeżywanie emocji! Organizator przewiduje medale pamiątkowe dla wszystkich biegaczy!Zapisać można się online do 5.06.2025: https://elektronicznezapisy.pl/event/12790.htmlb) lub w biurze zawodów 7.06.2025 od godz. 8.00 do 15 minut przed każdą wyznaczoną godziną startu danej kategorii wiekowej.Przypominamy, że wymagane jest, aby zawodnicy do 13-tego roku życia pojawili się na zawodach z rodzicem bądź opiekunem prawnym.Niepełnoletni zawodnicy powyżej 13-tu lat, którzy nie mogą pojawić się z opiekunem, powinni dostarczyć do biura zawodów kartę zgłoszeniową podpisaną przez rodzica bądź opiekuna prawnego (karta dostępna na stronie https://elektronicznezapisy.pl/event/12790/clients.html po zakończeniu rejestracji). Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.06.2025 08:00 – Data zakończenia wydarzenia: 07.06.2025 13:30
Reklama