Dodajmy jednak, że nie wszyscy zainteresowani historią Tczewa zgadzają się w pełni z informacją na tablicy pamiątkowej. Jeśli chodzi o działalność UB w Tczewie i całego aparatu ucisku, jest wiele białych plam do wypełnienia.
Wśród forumowiczów portalu historycznego „Dawny Tczew”, zainteresowanych przeszłością miasta, nie ustają dyskusje na ten temat. W budynku przy ul. J. Dąbrowskiego 6 najprawdopodobniej w 1945 r. zorganizowano areszt UB. Jak można przeczytać w jednej z dyskusji na przytaczanej stronie: „ubecy jednak nie zajmowali całego gmachu dzisiejszej biblioteki (…) nie jest to jednak na pewno siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Tczewie.”
Chociaż obecnie wszystkie szczegóły są trudne do ustalenia, nie dziwi fakt, że miejsce traumy wielu Polaków stało się w Tczewie miejscem, upamiętniającym ucisk władzy komunistycznej w Tczewie.
Obchody pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się 1 marca o godz. 12.00 - przy tablicy pamiątkowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie (od strony ul. Kościuszki).
Po części oficjalnej, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, dr Przemysław Ruchlewski wygłosi okolicznościowy wykład o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz niezłomnych tczewskich działaczach konspiracyjnych organizacji niepodległościowych.
(tomm)
Napisz komentarz
Komentarze