czwartek, 10 kwietnia 2025 10:35
Reklama dotacje dla firm

W Gdańsku odsłonięto tablicę pamięci zmarłego tragicznie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. BIOGRAM PREZYDENTA RP !

12 lutego 2024 r. w siedzibie gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, z inicjatywy prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego, odsłonięto tablicę pamiątkową śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
W Gdańsku odsłonięto tablicę pamięci zmarłego tragicznie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. BIOGRAM PREZYDENTA RP !

Autor: IPN O. Gdańsk

– Pielęgnowanie pamięci o obywatelach, którzy dążą do niepodległego bytu państwa polskiego, którzy walczą o godność ludzką i wolność, stało się jednym z fundamentów powołania Instytutu Pamięci Narodowej – mówił prezes IPN.

Reklama


 

Dr Karol Nawrocki zaznaczył, jak ważną rolę odegrał śp. Lech Kaczyński w opozycji antykomunistycznej. Przybliżył także jego działania na rzecz RP w latach, gdy służył ojczyźnie jako prezydent Warszawy, a następnie prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.


 

– Niech żyje wolna i niepodległa Polska, dla której żył i której służył i dla której zginął śp. profesor Lech Kaczyński – podsumował prezes Instytutu.


 

W uroczystym odsłonięciu tablicy uczestniczyli m.in. przedstawiciel prezydenta RP Piotr Karczewski, córka śp. Lecha Kaczyńskiego – Marta Kaczyńska-Zielińska, posłowie i senatorowie na Sejm RP oraz posłowie do Parlamentu Europejskiego. Podczas uroczystości obecny był również premier RP, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.


 

– Ta tablica, która oddaje i podtrzymuje pamięć o nim [Lechu Kaczyńskim] jest tak ważna, szczególnie w tym mieście, w którym spędził wiele lat swojego życia, w którym działał – mówił Jarosław Kaczyński. - I w mieście, które stało się stolicą „Solidarności” – rewolucji solidarnościowej. Miejscem, z którego organizowano największy ruch społeczny w dziejach świata.


 

* * *


 

Związki Lecha Kaczyńskiego z Gdańskiem są powszechnie znane. To studia i obrona doktoratu na Uniwersytecie Gdańskim, ale przede wszystkim działalność w opozycji antykomunistycznej. Jako doradca Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, podczas strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r., był autorem części porozumienia gdańskiego, dotyczącej prawa pracy. Współtworzył także zapisy statutu „Solidarności”. Od 1981 r. pełnił funkcję delegata gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Podczas stanu wojennego był internowany w Strzebielinku (grudzień 1981 – październik 1982). W 1985 r. wszedł w skład regionalnej Rady Pomocy Więźniom Politycznym w Gdańsku. Razem z bratem Jarosławem był doradcą podczas strajków w maju i sierpniu 1988 r. w Stoczni Gdańskiej.


Lech Kaczyński wspierał Instytut Pamięci Narodowej w jego działalności, w 2017 r. otrzymał pośmiertnie nagrodę Kustosza Pamięci Narodowej za aktywne działanie w upamiętnieniu historii Narodu Polskiego w latach 1939-1989.


Tekst i fot. IPN O. Gdańsk


 

Biogram Lecha Kaczyńskiego 

Lech Kaczyński – ur. 18 czerwca 1949 r. w Warszawie. Ukończył XXXIX Liceum Ogólnokształcące, a następnie studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Po uzyskaniu dyplomu w 1971 r. zamieszkał w Sopocie i tam rozpoczął pracę w Zakładzie (potem Katedrze) Prawa Pracy na Wydziale Prawa i Administracji nowo utworzonego Uniwersytetu Gdańskiego.


Po protestach robotniczych w czerwcu 1976 r. i powstaniu w Warszawie Komitetu Obrony Robotników zaangażował się w pomoc osobom represjonowanym i ich rodzinom. Do połowy 1977 r. zbierał dla nich pieniądze wśród trójmiejskich przyjaciół i znajomych, przekazywał je do Warszawy matce Jadwidze, a ona dalej Janowi Józefowi Lipskiemu.


Jesienią 1977 r., kiedy za pośrednictwem Janusza i Róży Brzozowskich poznał Bogdana Borusewicza, włączył się w działalność Biura Interwencyjnego KOR. Na terenie Trójmiasta, Elbląga i innych miejscowości na północy kraju jeździł do osób pokrzywdzonych przez system PRL ‒ spisywał raporty, udzielał porad z zakresu prawa pracy, doręczał pomoc finansową. Z Warszawy, dzięki kontaktowi z bratem Jarosławem, przywoził do Gdańska m.in. korowskiego „Robotnika”. W tym czasie gdańska Służba Bezpieczeństwa wpadła na jego trop. Od czerwca 1978 r. był rozpracowywany przez Wydział III-1 KW MO w Gdańsku w ramach SOS (wkrótce przemianowanej na SOR) o kryptonimie „Radca”. Inwigilacja trwała nieprzerwanie (od 1986 r. w ramach SOS/SOR „Kacper”) do sierpnia 1989 r.


Z początku przeciwny idei powstania Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, utworzonych w kwietniu 1978 r., po pewnym czasie włączył się w ich działalność. Robił to, na czym najlepiej się znał, tj. prowadził dla robotników wykłady z zakresu prawa pracy, przydatne w codziennych relacjach z przełożonymi i w razie represji ze strony SB. Kolportował także wśród nich podziemne pisma: „Robotnika” i „Biuletyn Informacyjny KSS KOR”. Przygotowywał zażalenia do Terenowej Komisji Odwoławczej ds. Pracy przy Prezydencie Miasta Gdańska w sprawach działaczy WZZ zwolnionych z pracy z powodów politycznych oraz skargi do prokuratury w Gdańsku, m.in. w obronie represjonowanej Anny Walentynowicz. Z czasem znacznie ograniczył swoje zaangażowanie, obawiając się, że z jego powodu nie obroni złożonego na uczelni doktoratu. Ostatecznie pracę doktorską zatytułowaną Zakres swobody stron w zakresie kształtowania treści stosunku pracy obronił w lutym 1980 r. na Wydziale Prawa i Administracji UG.


22 sierpnia 1980 r. wszedł do strajkującej Stoczni Gdańskiej. Doradzał Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w negocjacjach z Komisją Rządową kierowaną przez wicepremiera Mieczysława Jagielskiego.


Po podpisaniu Porozumień Gdańskich był jednym z ekspertów Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Wkrótce potem przez kilka tygodni września 1980 r. stał się etatowym pracownikiem MKZ – szefem Biura Interwencji. Jako jeden z niewielu członków gdańskiego MKZ rozumiał istotę sporu wokół formuły NSZZ (ogólnopolska czy branżowa) i popierał projekt Karola Modzelewskiego dotyczący utworzenia jednej ogólnokrajowej struktury związku. Po ukonstytuowaniu się NSZZ przygotowywał projekt ordynacji wyborczej do związkowych organizacji zakładowych i na zjazd regionalny. W tym czasie kierował Zespołem Analiz Bieżących przy MKZ w Gdańsku. W listopadzie 1980 r. był doradcą strajkujących pracowników kultury, oświaty i zdrowia w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku.


Od kwietnia 1981 r. kierownik Regionalnego Ośrodka Prac Społeczno-Zawodowych przy MKZ. Zrezygnował z pełnienia tej funkcji pod koniec sierpnia, w przededniu rozpoczęcia obrad I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Był jednym z 53 delegatów z regionu gdańskiego. Wcześniej, w lipcu 1981 r., jako przedstawiciel Komisji Zakładowej Uniwersytetu Gdańskiego uczestniczył w I Walnym Zebraniu Delegatów NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego. Wybrany do Zarządu Regionu Gdańskiego i na zjazd krajowy.


W czasie I KZD przewodniczył pracom Zespołu XI Komisji Statutowej, która miała określić stosunek NSZZ do władz państwowych i PZPR. Kandydował do Komisji Krajowej, ale w szóstej turze głosowań przegrał z Bogdanem Lisem.


Po ogłoszeniu stanu wojennego internowany w ośrodku odosobnienia w Strzebielinku. Wyszedł na wolność w październiku 1982 r. Wrócił do działalności opozycyjnej. Do 1988 r. był jednym z najbliższych współpracowników Lecha Wałęsy; uczestniczył w spotkaniach podziemnej Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej i ustaleniach Regionalnej Komisji Koordynacyjnej Gdańsk. W latach 1987–1989 w Sekretariacie Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. W maju 1988 r. doradca (m.in. razem z bratem Jarosławem i Bogdanem Borusewiczem) Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, a w sierpniu tego roku Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, utworzonego na wzór MKS z 1980 r.


W 1989 r. uczestnik obrad Okrągłego Stołu, m.in. w zespole ds. pluralizmu związkowego. Od kwietnia tego roku członek Prezydium KKW „S”. Od czerwca 1989 r. senator I kadencji Senatu RP (kandydował z listy gdańskiej Komitetu Obywatelskiego „Solidarności”). Po wyborze Lecha Wałęsy na urząd prezydenta RP zastępował go na stanowisku szefa NSZZ „Solidarność”. Od marca do października 1991 r. minister stanu ds. bezpieczeństwa w Kancelarii Prezydenta RP. W latach 1992‒1995 prezes Najwyższej Izby Kontroli.


W 1990 r. habilitował się na Wydziale Prawa i Administracji UG. W 1996 r. wrócił do Gdańska. W latach 1996–1999 pracował na stanowisku profesora nadzwyczajnego Wydziału Prawa i Administracji UG, a następnie na UKSW.


W latach 2000‒2001 minister sprawiedliwości.


Jako prezydent m.st. Warszawy (2002‒2005) aktywnie angażował się w realizację projektu utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego, które uroczyście otworzył w lipcu 2004 r.


W latach 2005–2010 prezydent RP.


31 sierpnia 2006 r. w Sali BHP Stoczni Gdańskiej wręczył odznaczenia państwowe 76 działaczom opozycji demokratycznej, wśród których znalazło się wielu jego dawnych kolegów.


Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.


 

dr Arkadiusz Kazański/IPN O. Gdańsk



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza na koncerty i wydarzenia muzyczne w kwietniu 2025 r. Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza na koncerty i wydarzenia muzyczne w kwietniu 2025 r. Koncerty symfoniczne i wydarzenia PFB w kwietniu 2025 r. Archikatedra Oliwska2/04/2025, środa, godz. 19:15Wstęp wolny!Koncert PapieskiWystąpią:Chór 441 Hz, fot. Sandra ŻyłkaOrkiestra PFBRafał Kłoczko – dyrygentMagdalena Stefaniak – sopran Zuzanna Nalewajek – mezzosopran Sebastian Mach – tenor Tomasz Raff – basChór 441 Hz(przygotowanie: Anna Borkowicz)Młodzieżowy Chór Mieszany Cantilenaz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego(przygotowanie: Anna Borkowicz)Młodzieżowy Chór Mieszany Semper Iuvenes w Toruniu(przygotowanie: Renata Szerafin-Wójtowicz)Jakub Kornacki – narratorW programie:Wolfgang Amadeusz Mozart – Requiem d-moll KV 626 [50’]Fragmenty poezji i prozy Jana Pawła IITradycyjnie już we wspaniałej Archikatedrze Oliwskiej Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zagra w hołdzie dla Papieża Polaka. Towarzyszyć jej będą znakomici polscy śpiewacy oraz aż trzy zespoły chóralne. Fragmenty twórczości Jana Pawła II przeczyta Jakub Kornacki. Perełką repertuarową będzie Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Dyryguje Rafał Kłoczko.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2024 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa PFB4/04/2025, piątek, godz. 19:00Bilety: 27-126,5 złKoncert symfoniczny – Alena BaevaAlena Baeva_fot. Andrej GrilcWystąpią:Orkiestra PFB George Tchitchinadze – dyrygentAlena Baeva – skrzypceProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Antonín Dvořák – Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 [32']Przerwa [20']Johannes Brahms – II Symfonia D-dur op. 73 [43']Jedna z najwszechstronniejszych skrzypaczek na świecie Alena Baeva wraca do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Koncert 4 kwietnia pozwoli ponownie podziwiać jej fenomenalną technikę i wysłuchać wyjątkowej, jak zawsze w jej przypadku, interpretacji arcydzieła światowej wiolinistyki, czyli pełen wirtuozerii dla solisty Koncert skrzypcowy a-moll Dvořáka. --Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2024 roku:Ruch Muzyczny---Sala Biała / Dębowa6/04/2025, niedziela, godz. 10:00 i 11:30Bilety w cenie: 19-58 zł (bilet rodzinny w cenie 131,5 zł) Warsztaty rodzinnego muzykowania – Bajka o brzydkim kaczątkuWystąpi:Orkiestra dziecięca z Centrum Edukacji SuzukiBarbara Rompca – skrzypceProwadzenie: Dorota PawlusGodz. 10:00 à wiek: do 5 latGodz. 11:30 à wiek: 6-10 latCzas trwania: ok. 50 min.Liczne instrumenty, takie jak skrzypce oraz flety, opowiedzą Wam historię małego, dzielnego pisklątka, które zaskoczyło wszystkich i wyrosło na pięknego łabędzia. Bajkę wyświetlaną na ekranie wzbogacą arcyciekawe efekty brzmieniowe. Natomiast w części plastycznej warsztatów wykonacie własne skrzypeczki, jakich świat nie widział.Warsztaty rodzinnego muzykowania to uczta muzyczna, jaką przygotowaliśmy dla rodzin z dziećmi. Czego możecie się spodziewać w te niedzielne przedpołudnia? Podczas każdego spotkania:• umuzykalnianie, gra na instrumentach, śpiewanie i taniec• bajka muzyczna, czyli część słowno-muzyczna lub słowno-taneczna• warsztaty plastyczne--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa PFB7/04/2025, poniedziałek, godz. 11:00Bilety: 28 złKoncert edukacyjny – Tajemnice strunWystąpią:Maja Gadzińska – śpiew, prowadzenie koncertuNatalia Walewska – skrzypce, kierownictwo artystyczneAnna Bona – skrzypce, scenariusz koncertuSławomir Iwaniak – altówkaAnna Śmiszek-Wesołowska – wiolonczelaJędrzej Kacprzyk – kontrabasIwona Kacprzak – gitaraWiek: 4+Czas trwania: ok. 50 min.Filharmonia i żyjące w niej instrumenty skrywają wiele tajemnic. Wiadomo, że często ćwiczą i ciężko pracują. Jednak gdy nadchodzi ten dzień, wieczór z występem przed odświętnie ubraną publicznością w wypełnionej po brzegi sali, zdarzają się przykre niespodzianki. Tym razem padło na skrzypce, które kompletnie się… rozkleiły. Co teraz? Zaprzyjaźniony lekarz, specjalista od chorób instrumentów smyczkowych, przybywa z pomocą.Pan lutnik – Jacek Sikorski – opowie o budowaniu instrumentów i zabiegach pielęgnacyjnych, które trzeba codziennie wykonywać, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Odpowie również na pytania, dlaczego stradivarius jest droższy od mercedesa i gdzie instrumenty mają duszę.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala nad Motławą 8/04/2025, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 38 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Warsztaty muzyczne: Muzykalny maluszekTwoje dziecko ma talent muzyczny?Pokażemy Ci, jak go rozwinąć!Prowadzenie: Dorota PawlusWiek: 1–4 latCzas trwania: 45 min.Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia umuzykalniające dla dzieci i całych rodzin. Przyjdź, dołącz do nas. Tym, co wyróżnia te zajęcia spośród innych, są wspaniała zabawa przy wartościowej, bogatej stylistycznie muzyce, starannie dobrany każdy szczegół oraz skupienie się na pielęgnowaniu relacji w rodzinie. Wykorzystujemy piosenki w języku polskim oraz angielskim. Każde spotkanie to wspólne muzykowanie, śpiewanie, zabawa z rekwizytami, gra na instrumentach muzycznych. Wykonamy proste instrumenty muzyczne oraz przedmioty związane ze sztuką. Damy Wam też wskazówki, jak umuzykalniać dzieci w domu i co robić, by muzyka stała się naturalną częścią Waszego życia.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa PFB11/04/2025, piątek, godz. 19:00Bilety: 16-80 złGala Pomorskiej Nagrody Artystycznej / Młode talenty – najlepsi dyplomanci aMuzPomorska Nagroda Artystyczna - statuetki fot. Mateusz Słodkowski_PFBWystąpią:Orkiestra PFBMaciej Tomasiewicz – dyrygentZihao Wang – fortepianZihao WangWeize Yang – saksofonWeize YangProwadzenie: Marta GoluchW programie:Gioacchino Rossini – Uwertura do opery Sroka Złodziejka [10’]Takashi Yoshimatsu – Cyber Bird Concerto na saksofon i orkiestrę op. 59 [25']Richard Addinsell – Warsaw Concerto [10']Antonín Dvořák – Tańce słowiańskie (nr 7 c-moll, nr 8 g-moll op. 46 oraz nr 7 C-dur op. 72) [10’]Polska Filharmonia Bałtycka co roku gości galę finałową najbardziej prestiżowej nagrody artystycznej na Pomorzu, czyli Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Wybierani zostają laureaci w trzech kategoriach: Kreacje Artystyczne, Nadzieja oraz Mecenat, zaś marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk przyznaje dodatkowo Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną za całokształt twórczości. W tym roku wydarzenie to połączone jest z prezentacją twórczości najzdolniejszych dyplomantów Akademii Muzycznej w Gdańsku. Tak się złożyło, że w tym roku są to dwaj artyści pochodzący z Chin: pianista Zihao Wang oraz saksofonista Weize Yang. Filharmoników gdańskich poprowadzi Maciej Tomasiewicz.Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Muzyk – rezydent, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego                  --Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa PFB13/04/2025, niedziela, godz. 12:00Bilety: 27-70 złKoncert familijny – Z guzika na guzikorkiestra akordeonowa PulsantiWystąpią:Orkiestra akordeonowa Pulsanti w składzie:Dominik Żych, Wojciech Kowal, Maksymilian Lejk, Albert Woelke, Kamil Heliasz, Martyna Podolska-Dębska, Ewa Nizielska, Małgorzata Remiszewska, Jakub Kolańczyk, Mikołaj Skopek, Adam Tarnożek, Paweł Deja, Wojciech UlanowskiSabrina Stachel – dyrygentkaWizualizacje: Saskia WojtalewiczPrzed siebie krok, a potem skok! Wyprawa z guzika na guzik i dalej – po rozmaitych okresach w historii muzyki, jej gatunkach i stylach. Dołączcie do nas, a pobudzimy Waszą wyobraźnię i zainteresowanie sztuką, nakarmimy ciekawość i kreatywność. Specjalnie dla Was stworzymy barwną dźwiękową mozaikę: od muzyki klasycznej, poprzez ścieżki dźwiękowe z popularnych bajek i filmów, po dobrze znane utwory współczesne.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Kameralna15/04/2025, wtorek, godz. 9:00 i 11:00Bilety w cenie: 17 złLekcje z Mistrzami – Fryderyk ChopinMazurki nie tylko na WielkanocDaniel ZiomkoWystąpią:Monika Pionk – śpiew, scenariusz i prowadzenie koncertuDaniel Ziomko – fortepiangodz.9:00 à wiek 10-14 latgodz. 11:00 à Wiek: 14+Czas trwania: ok. 50 min.Święta Wielkanocne za pasem. Czas więc na opowieść o największym polskim Mistrzu kompozycji fortepianowych. Poznacie jego życie i wybrane spośród licznych arcydzieł. Dlaczego właśnie Chopin, zapytacie? Niektóre utwory silnie kojarzą się ze słodkim wielkanocnym przysmakiem – mazurkiem. Podczas lekcji dowiecie się, co łączy mazurki fortepianowe z tymi wypiekanymi. Usłyszycie także inne wspaniałe tańce, takie jak: kujawiak, polonez czy walc, a przede wszystkim poznacie bliżej patrona naszej Filharmonii.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa PFB25/04/2025, piątek, godz. 19:00Bilety: 32-121,5 złKoncert symfoniczny – Konstanty Andrzej KulkaKonstanty Andrzej Kulkaorkiestra PFB fot. Piotr HukałoWystąpią:Orkiestra PFBRuben Silva – dyrygentKonstanty Andrzej Kulka – skrzypceProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Stanisław Moniuszko – Mazur z opery Halka [5']Karol Lipiński:– Rondo koncertowe C-dur op. 18 [13']– Fantazja G-dur na motywach z opery Krakowiacy i Górale J. Stefaniego op. 33 [12']Przerwa [20']Manuel Enriquez – Rapsodia Latinoamericana [15']Arturo Márquez: – Danzón nr 2 [10']– Conga del fuego nuevo [5']W ostatni piątek kwietnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej gościmy wyjątkowego artystę. Pochodzący z Gdańska jedenz najwybitniejszych polskich skrzypków Konstanty Andrzej Kulka, który pomimo 78 lat zadziwia imponującą kondycją artystyczną. Maestro Kulka  z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wykona dwa dzieła jednego najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec swoich czasów, stawianych na równi z Niccolò Paganinim - Karola Lipińskiego. Dyryguje Ruben Silva. --Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch MuzycznyData rozpoczęcia wydarzenia: 04.04.2025
16-17 05. 2025 - Festiwal Hevelka  2025 16-17 05. 2025 - Festiwal Hevelka 2025 W 2025 roku festiwal Hevelka świętuje swoje 10 lat! Z tej okazji szykujemy dla Was moc atrakcji. Tradycyjnie już zapraszamy w maju na stadion Polsat Plus Arena Gdańsk, aby rozsmakować się w polskich trunkach rzemieślniczych w towarzystwie doskonałego street foodu i miło spędzić czas.Gdańska Fundacja Kultury ponownie zorganizuje STREFĘ KULTURY z koncertami instrumentalnymi na trybunach, otwartymi dla wszystkich uczestników Hevelki. W tegorocznej ofercie artystycznej nie zabraknie improwizacji młodych gdańskich pianistów jazzowych, pojawi się także muzyka gitarowa. Główną atrakcję stanowić będą wieczorne pokazy artystyczne, łączące ze sobą muzykę i sztuki plastyczne - malowanie na piasku.GE3K Events jak zwykle zorganizuje obszerną STREFĘ GIER PLANSZOWYCH z mnóstwem planszówek i karcianek do wyboru, najlepszymi animatorami w Trójmieście, turniejami oraz konkursami. Pojawią się też premierowo atrakcje, jakich dotychczas na Hevelce nie było. Więcej informacji już niebawem!----------Czego można oczekiwać od Hevelki?- najlepszych piw rzemieślniczych od topowych browarów i wschodzących gwiazd sceny kraftowej;- premier i limitowanych piw, dostępnych tylko w kegach;- szerokiego wyboru piw bezalkoholowych i niskoprocentowych, aby każdy - również ten niepijący - znalazł coś dla siebie;- bogatej oferty wysokogatunkowych trunków innych niż piwo - destylatów, miodów, cydru;- licznych foodtrucków, serwujących różnorodną kuchnię, w których każdy znajdzie coś pysznego;- komfortu, który oferuje Polsat Plus Arena w postaci klimatyzowanej, wygodnej przestrzeni, wielu miejsc siedzących, odpowiedniego zaplecza sanitarnego i udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami;- pewności, że żadna pogoda nie pokrzyżuje Wam planów, gdyż stadion daje schronienie przed ewentualnym deszczem, a jednocześnie umożliwia wypicie piwa na świeżym powietrzu, otwierając swoje przestronne trybuny.----------Godziny otwarcia:16.05.2025 - 16:00 - 00:0017.05.2025 - 14:00 - 00:00----------BILETY - sprzedaż online już niebawem!Ceny:- bilet 1-dniowy: 33 zł online lub 36 zł na miejscu,- bilet 2-dniowy: 46 zł online lub 50 zł na miejscu.W cenie biletu zawarty jest bonus do wyboru:- szklanka festiwalowa,- wsparcie Fundacji Hospicyjnej.Promocja: od 21.00 bilet jednorazowy bez bonusu – 15 zł. Obowiązuje przy zakupie biletów w kasach.Bilet wstępu na Hevelkę uprawnia również do korzystania z bogato wyposażonej Strefy Gier Planszowych i udziału w koncertach organizowanych w Strefie Kultury.Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk, ul. Pokoleń Lechii 1, pomorskieData rozpoczęcia wydarzenia: 16.05.2025
Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji zaprasza dzieci i młodzież na Biegowy Puchar im. Kazimierza Zimnego, urodzonego w Tczewie wybitnego polskiego lekkoatlety, medalisty letnich Igrzysk Olimpijskich w biegu na 5000 metrów. Zawody zaliczane są do cyklu biegów dla dzieci i młodzieży Puchar Pomorza. To doskonała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności, pokonać własne ograniczenia i poczuć prawdziwą sportową atmosferę!Zawody odbędą się 7 czerwiec br. na Stadionie Miejskim im. Alfonsa Guzińskiego (ul. Bałdowska 11, Tczew)Zawody rozpoczną się o godz. 10.00. Będą rozgrywane w grupach wiekowych od 5 do 18 lat na 200 m, 400 m i 800 m (biegi majtka, marynarza, admirała, chorążego itd.).Zawody są otwarte dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych, więc każdy znajdzie coś dla siebie! Nie liczy się tylko wynik – liczy się dobra zabawa, sportowa rywalizacja i wspólne przeżywanie emocji! Organizator przewiduje medale pamiątkowe dla wszystkich biegaczy!Zapisać można się online do 5.06.2025: https://elektronicznezapisy.pl/event/12790.htmlb) lub w biurze zawodów 7.06.2025 od godz. 8.00 do 15 minut przed każdą wyznaczoną godziną startu danej kategorii wiekowej.Przypominamy, że wymagane jest, aby zawodnicy do 13-tego roku życia pojawili się na zawodach z rodzicem bądź opiekunem prawnym.Niepełnoletni zawodnicy powyżej 13-tu lat, którzy nie mogą pojawić się z opiekunem, powinni dostarczyć do biura zawodów kartę zgłoszeniową podpisaną przez rodzica bądź opiekuna prawnego (karta dostępna na stronie https://elektronicznezapisy.pl/event/12790/clients.html po zakończeniu rejestracji). Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.06.2025 08:00 – Data zakończenia wydarzenia: 07.06.2025 13:30
Reklama
Reklama