poniedziałek, 20 maja 2024 17:49
Reklama
Reklama

Jest nowy pomorski konserwator zabytków. Nowa wojewoda wręczyła nominację

Wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz wręczyła Dariuszowi Chmielewskiemu powołanie na stanowisko Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jak podkreśliła, postawiła na sprawczość i fachowość Dariusza Chmielewskiego, który – przypomnijmy - pełnił już tę funkcję w latach 2012-2016.
Jest nowy pomorski konserwator zabytków. Nowa wojewoda wręczyła nominację

Dariusz Chmielewski jest absolwentem Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2006 roku, po pożarze kościoła św. Katarzyny w Gdańsku, był pełnomocnikiem prezydenta Pawła Adamowicza ds. odbudowy świątyni. W latach 2012 - 2016 pełnił funkcję konserwatora (w 2012 r. zwyciężył w konkursie na stanowisko Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zastępując Mariana Kwapińskiego). Przez wiele lat prowadził firmę świadczącą usługi z zakresu ochrony zabytków. 

Nowy konserwator zaznaczył, iż najważniejsze zadania to przede wszystkim poprawa współpracy z samorządami, usprawnienie pracy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku i odrobienie zaległości. Zapowiedział również audyt urzędu.

Przypomnijmy, iż 19 grudnia 2023 roku, po ponad czterech latach pracy, odwołany ze stanowiska został ówczesny konserwator Igor Strzok, z którym współpraca - jak mówią samorządowcy - była mocno utrudniona. Niektórzy wręcz określali go mianem „hamulcowego”, chociaż nikt nie kwestionował jego przygotowania zawodowego. 



 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama