Reklama
środa, 22 stycznia 2025 20:09
Reklama
Reklama

Sytuacja w wielu miejscach była poważna. Czym spowodowane jest przybranie wód?

Czy obecny stan wód jest poważnym zagrożeniem? Czym jest spowodowany obecny stan zagrożenia powodziowego? O to zapytaliśmy Bogusława Pinkiewicza z Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Sytuacja w wielu miejscach była poważna. Czym spowodowane jest przybranie wód?

Autor: Facebook

Jak wygląda obecnie sytuacja w związku z nagromadzeniem się wód w rzekach?

- Obecnie nie ma już stanów alarmowych. Są jedynie stany ostrzegawcze na samym ujściu Wisły. Fala wezbraniowa, która była wywołana wodami roztopowymi przeszła przez Dolną Wisłę i jedynie na odcinku ujściowym mamy przekroczone stany ostrzegawcze lub ich wahania. Na pozostałych odcinkach rzek mamy stany wysokie. Nie przewidujemy tu zagrożenia. Mamy trend malejący poziomu wody, patrząc geograficznie od Grudziądza... Prognozy przewidują dalsze spadki, ale wszystko zależy od tego kiedy skończy się sztorm na Bałtyku, który utrudnia odpływ wód wezbraniowych.


 

A jeśli chodzi o rzeki Wda, Wierzyca, Nogat?

- Podobnie odnotowano tam stany wysokie. Miejscami są one średnie, a jedynie na Szpęgawie mieliśmy w sobotę, na jazie w Młynkach dużo wody. Konieczne było utworzenie na jazie zapory 10-metrowej, ale sytuację zdołano sprawnie opanować. Obecnie nie ma tam już zagrożeń, wynikających z procesu odpływu i wysokich wód Bałtyku (przez co odpływ wód był utrudniony). Na szczęście wiatr zachodni, który przeszedł w południowy był stosunkowo łagodny. Jeśli nadal będzie miał kierunek południowy, wręcz wypchnie nadmiar wody z Wisły.

 

Czy na skutek pogorszenia się pogody wykorzystano śluzy w Rybakach?

- Była tam opuszczana woda. Regulowano przy użyciu śluz poziom wody. Przez działania w Rybakach starano się uniknąć zagrożeń i ew. strat. Można powiedzieć, że urządzenia hydrotechniczne zadziałały, choć czasami zdarzają się problemy. Dodam jednak, że woda przeszła w jednym miejscu ponad jazem.


 

A jeśli chodzi o jeziora... Czy dochodziło do podnoszenia się poziomu wód, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu?

- Jeśli tak to dotyczyły one zbiorników, które nam nie podlegają. Strażacy mieli pewne akcje na skutek wód roztopowych, sztormu i nagłych opadów. Te ostatnie nie okazały się jednak duże. W wielu miejscach wody przybrały w jeziorach.


 

A czy nie jest czasem tak, że obecna sytuacja jest spowodowana zmianami klimatu w ostatnich latach na naszym terenie? Łagodne zimy, susze...

- Jak najbardziej ma to związek ze zmianami klimatu. Nie ma obecnie faz łagodnego ocieplenia. Mamy do czynienia z gwałtownymi skokami. Najpierw niskimi temperaturami z dużymi opadami śniegu na południu Polski, co ostatecznie wpływa też na sytuację u nas. Potem następuje gwałtowne ocieplenie połączone z silnymi wiatrami. Wówczas następują te niekorzystne zjawiska, mimo że wody jest tyle samo ile w poprzednich latach... Krótszy czas zjawisk i ich gwałtowność są powodem obecnych i przyszłych tego typu zdarzeń.


 

Rozmawiał W. Mocny



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie GRA RODZINNAPoszukajmy zimy w Tczewie.12 stycznia w godz. 10.00-16.00 odbędzie się gra miejska adresowana do dzieci. Motyw przewodni – to jeden z zimowych obrazów Piotra Bruegla, którego kopię można oglądać w Galerii Henryka Kudzio. Początek gry w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, a koniec w kamienicy przy ul. Podmurnej 15. Orientacyjny czas na wykonanie zadań: 45 minut. Do wygrania kubki i inne gadżety Fabryki Sztuk. WARSZTATY RODZINNEOd wielu lat w Fabryce Sztuk organizowane są sobotnie warsztaty. To spotkania dla dzieci na ogół w wieku 3-8 lat i ich opiekunów. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej wzmacnia relacje dziecka z rodzicem, a ponadto stanowi drogę do rozwoju artystycznego młodej warsztatowiczki / młodego warsztatowicza. Dzieci rysują, malują, wycinają, wyklejają, składają, dokonują wyboru kolorystyki. Każde spotkanie – to inny temat przewodni. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.Terminy:11.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – serce z wikliny papierowej18.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – plastyczna niespodzianka25.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – malowanie na szkleRaz w miesiącu organizowane są też spotkania dla młodych miłośników najsłynniejszych klocków świata. 26 stycznia o godz. 12.00 i 14.00 zapraszamy do kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na budowanie z klocków. Obowiązują zapisy telefoniczne: 607 471 550 Fabryka SztukData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.01.2025 15:00
Reklama