niedziela, 22 grudnia 2024 19:03
Reklama
Reklama

Na Pomorzu przeszkolono kilka tysięcy żołnierzy WOT. Pomorscy terytorialsi podsumowują 2023 r.

W ub. r. żołnierze z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej doskonalili swoje umiejętności praktyczne podczas wsparcia Straży Granicznej w ochronie granicy polsko-białoruskiej. Ponadto główny wysiłek włożono w przygotowanie siedziby i skompletowanie 72. Batalionu Lekkiej Piechoty w Kościerzynie. Terytorialsi odnosili też sukcesy w międzynarodowych zawodach pokazujących ich umiejętności wojskowe – „Cambrian Patrol” w Walii gdzie zdobyli złoto i „Recon-Clash 23” w Bieszczadach, skąd wrócili ze srebrnym medalem.

Autor: 7PBOT

Terytorialsów jest coraz więcej

W 2023 r. odbyło się sześć wcieleń do służby nowych żołnierzy. Po 16-dniowym szkoleniu podstawowym i ośmiodniowym wyrównawczym, oliwkowy beret założyło ponad 600 nowych terytorialsów. Łącznie, od powstania 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (7 PBOT) przeszkolono kilka tysięcy żołnierzy, którzy nabyli podstawowe umiejętności związane z obsługą uzbrojenia i wyposażenia wykorzystywanego przez terytorialsów. Nauczyli się strzelać, poznali zasady taktyki, topografii i udzielania pierwszej pomocy oraz nabyli wielu innych umiejętności niezbędnych na współczesnym polu walki. Część z nich zasiliła szeregi armii zawodowej, część stanowi przeszkolone rezerwy wojskowe, a pozostali dalej służą w 7 PBOT. Wszyscy, w każdej chwili są gotowi do stawienia się na alarm aby bronić swojej lokalnej społeczności.


 

Ochrona Polskiej granicy

Od 2021 r. trwają działania hybrydowe państwa białoruskiego związane z destabilizacją bezpieczeństwa na naszej wspólnej granicy. Inspirowane przez służby naszego sąsiada ze wschodu, próby nielegalnego przedostania się cudzoziemców na teren Polski, powodują zwiększenie zaangażowania Straży Granicznej i wojska. Pomorscy terytorialsi niemalże od samego początku konfliktu hybrydowego wsparli działania Straży Granicznej, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszym obywatelom i nienaruszalności granic. Przez cały miniony rok, rotacyjnie, kolejne pododdziały wystawiały komponenty żołnierzy, którzy pełnili służbę na granicy wschodniej naszego kraju. Łącznie w ub. r. ponad tysiąc żołnierzy z 7 PBOT doskonaliło w ten sposób swoje umiejętności zdobyte podczas wcześniejszego szkolenia w macierzystej jednostce.


 

Wzmacnianie struktur brygady 

Trwa kompletowanie najnowszego – 72. Batalionu Lekkiej Piechoty w Kościerzynie. Obecnie, w miejscu gdzie docelowo będzie stacjonował ten pododdział, są modernizowane pomieszczenia, aby dostosować je do funkcji koszarowych. Przejęto też kompleks budynków w miejscowości Czarne, gdzie ulokowana zostanie jedna z kompanii tego batalionu. Natomiast, nabór ochotników do tego batalionu w ciągu jednego roku osiągnął 80 proc. docelowego skompletowania. Pomimo tego, że obecnie, czasowo stacjonuje on w Gdyni, chętni muszą się spieszyć, gdyż w takim tempie w 2024 r., w tym pododdziale zostaną zapełnione wszystkie etaty. Warto wspomnieć, że żołnierze od samego początku szkolenie odbywają w swoim rejonie odpowiedzialności w okolicach Kościerzyny, Chojnic czy Człuchowa. W minionym roku na terenie kompleksu 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gd. rozpoczęły funkcjonowanie kompanie: szkolna i saperów. Pierwsza prowadzi szkolenia podstawowe, wyrównawcze oraz szkoli instruktorów natomiast druga realizuje zadania związane z zabezpieczeniem działań przeciwkryzysowych brygady w zakresie obsługi ciężkiego sprzętu i umiejętności inżynieryjno technicznych.


 


 

Laury w zawodach użyteczno-bojowych

W zeszłym roku terytorialsi już po raz drugi brali udział w międzynarodowych zawodach „Cambrian Patrol” w Walii. Tym razem wrócili z tej rywalizacji ze złotym medalem. W tych bardzo wymagających zawodach wojsk lądowych, wzięło udział sto jedenaście drużyn, składających się z żołnierzy z całego świata. Zespoły musiały pokonać górzysty teren na dystansie wynoszącym 60 km w czasie krótszym niż 48 godzin. Wraz z przysługującą im bronią byli obciążeni ekwipunkiem o wadze około 40 kg. Podczas marszu realizowali specjalnie przygotowane zadania, za które otrzymywali punkty a ich suma przełożyła się na otrzymane medale. Drugi duży sukces to zdobycie srebrnego medalu podczas zawodów „Recon Clash 23” organizowanych w Bieszczadach. Tam na 11 zespołów zajęli 2 m-ce miejsce zaraz za terytorialsami z Estonii, a przed tak dobrymi zespołami jak np.: 21. Brygada Strzelców Podhalańskich.


 

Szkolenia z wojskami operacyjnymi

Pomorscy Terytorialsi w ub. r. brali udział w największych w kraju ćwiczeniach Wojska Polskiego, państw sojuszniczych i partnerskich – „Anakonda 23”. W ramach tego przedsięwzięcia żołnierze z batalionów z Malborka, Kościerzyny i Słupska zabezpieczali przemieszczanie na terenie woj. pomorskiego żołnierzy z 12. Dywizji Zmechanizowanej, jak również Morskiej Jednostki Rakietowej. Zapewniali bezpieczeństwo przeprawy przez Wisłę w okolicach Kwidzyna. Współdziałali z wojskami operacyjnymi na terenie Poligonu Sił Powietrznych w Ustce m.in., używając do wsparcia ich działań dronów FlyEye. Terytorialsi brali również udział w ćwiczeniach 16. Dywizji Zmechanizowanej – „Zalew 23” a także w ćwiczeniach ratowniczych Sarex 23.


 

Szkolenia przeciwkryzysowe

Zgodnie z Planem Zarządzania Kryzysowego Resortu Obrony Narodowej, 7. PBOT, odpowiada za koordynację działań wszystkich wydzielonych sił wojskowych podczas przeciwdziałania i usuwania skutków klęsk żywiołowych i katastrof w Pomorskiem. Aby dobrze przygotować się do tych zadań, brygada podpisała szereg porozumień z instytucjami i służbami odpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa w woj. pomorskim. Na bazie tych ustaleń od kilku lat prowadzone są cykliczne szkolenia terytorialsów ze strażą pożarną, policją, komórkami zarządzania kryzysowego poszczególnych szczebli administracji państwowej i samorządowej w województwie czy strategicznymi przedsiębiorstwami jak PERN SA czy Grupa LOTOS SA (obecnie ORLEN SA).

W 2023 r. również odbyły się takie szkolenia związane np. z ochroną baz paliwowych.

 

7PBOT



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NERWICA NATRĘCTW. Zaproszenie na zwariowaną komedię w gwiazdorskiej obsadzie m.in. Artur Barciś Lekka opowieść o skomplikowanych osobowościach w reżyserii Artura Barcisia. „Nerwica natręctw” to spektakl o tym, co może się wydarzyć, kiedy pacjenci gabinetu psychiatrycznego zaczną leczyć się nawzajem. Zapraszamy na niezwykłą komedię Teatru Gudejko, który stoi za takimi przebojami jak „Goło i wesoło”, „Między łóżkami” i „Berek, czyli upiór w moherze”.W poczekalni u genialnego psychiatry zawsze jest ciekawie. Jego pacjenci to osoby zmagające się z takimi problemami jak: niekontrolowane przeklinanie (choroba Tourette’a), przeliczanie wszystkiego (arytmomania), strach przed bakteriami (nozofobia), powtarzanie każdego zdania (palilalia), niemożność stanięcia na linii czy tytułowa nerwica natręctw. Już na co dzień bywa bardzo zabawnie.A co może się wydarzyć, kiedy z powodu absencji lekarza pacjenci zaczynają leczyć się sami? Odpowiedź poznają Państwo w trakcie tego komicznego spektaklu! Obsada:Karolina SawkaJowita BudnikKatarzyna Herman / Katarzyna AnkudowiczArtur Barciś / Maciej WierzbickiZdzisław WardejnKamil Kula / Damian KulecBilety: https://adria-art.pl/repertuar/6/teatr-nerwica-natrectw Komedia „Nerwica Natręctw” 11.01.2025, godz. 16.00 i 18.30 Ul. Kard. St. WyszyńskiegoCentrum Kultury i Sztuki w TczewieUWAGA! Spektakl od 18. roku życia! Agencja Adria ArtData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 16:00 – Data zakończenia wydarzenia: 11.01.2025 21:00
Reklama
Reklama