piątek, 23 maja 2025 20:16
Reklama

Słówka, powiedzonka i przyroda Kociewia

TCZEW. „Gadu gadu a chłopcy na śliwkach” (zagadać się), „macać się z głupim przez ścianą” (zachowywać się nierozsądnie), „co nie wypłacze, to nie wyszczy” (pociecha dla płaczącego) - to z „Popularnego Słownika Kociewskiego” z podtytułem - „Co o kulturze i przyrodzie regionu warto a nawet trzeba wiedzieć”.
Słówka, powiedzonka i przyroda Kociewia
„Popularny Słownik Kociewski” z podtytułem - „Co o kulturze i przyrodzie regionu warto a nawet trzeba wiedzieć” - to jak mówi już sama nazwa przewodnik po naszym regionie i skarbnica wiedzy na jego temat. Znajdziemy tu nie tylko słownik gwary, ale i zdjęcia przyrody, artykuły poświęcone granicom Kociewia, edukacji regionalnej, informacje o stroju i hafcie kociewskim i wiele innych zagadnień.

Dzięki tej książce zakres bibliografii na temat Kociewia poszerzy się o cenne kompendium wiedzy o regionie.

Praca zbiorowa
Niedawno w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły odbyła się promocja tej publikacji. Dodajmy, że artykuły zamieszczone w niej napisali: Maria Pająkowska-Kensik, Kazimierz Tobolski, Katarzyna Sturmowska, Hanna Czarnecka-Kobus oraz Stanisław Kuffel.
Pasjonatów regionu zapewne ucieszy informacja, że w słowniku odnajdziemy antologię artykułów na temat Kociewia, zamieszczanych w niszowych, niskonakładowych pismach.
- Książka jest cenna z uwagi na poświęcenie sporej uwagi przyrodzie Kociewia - zauważył podczas promocji dr Michał Kargul, sekretarz Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie, który moderował spotkanie. - Okazuje się, że na temat przyrody Kociewia można mówić pięknym językiem. Pozycja stanowi trochę rozbudowany słownik kociewski. Szczególnie cenne wydają się rozdziały dotyczące regionalizmów, edukacji, regionalnej oraz wykaz głównej kociewskiej bibliografii. Ciekawostką jest mapka z proponowanymi granicami Kociewia i ich opisem.

Świadkowie kultury
Interesującym dodatkiem do książki jest płyta z rozmowami w gwarze kociewskiej, nagranymi z mieszkańcami wsi jeszcze w latach 70. Większość z nich już nie żyje, pozostał jednak po nich cenny ślad kulturowy. Prof. Maria Pająkowska-Kensik zaprezentowała kilka nagrań dodanych do książki. Podczas spotkania profesor pokusiła się o porównania z innymi gwarami:
- W ostatnim „Małym słowniku gwar polskich” Kociewie łączy się z Borami Tucholskimi w krainę nazwaną przez autorów Pomorzem Południowym. Okazuje się, że jeśli bada się różne gwary tego regionu, to można dojść do wniosku, że są to kultury bardzo podobne. Nasza gwara jest zbliżona zarówno do gwary Borów Tucholskich, jak i malborskiej.
Profesor przypomniała słuchaczom słynny słownik ks. Bernarda Sychty, który jest jednak trudny do wykorzystania dla osób nie będących po filologii. Autorka chciałaby jeszcze uzupełnić swój słownik o teksty, jak mówi „naturszczykowe” z XIX w, których ma całkiem sporo.

Nie uczyłabym gwary uczniów
Zdaniem profesor gwara często jest nie doceniana i traktowana jak wypaczony język, a dawniej była wręcz tępiona w szkołach.
- Do gwary potrzebny jest odpowiedni stosunek. Trzeba ją traktować jako element kultury. Gwara nie jest językiem zepsutym, a językiem gwary – jego odmianą. Myślę, że można tworzyć niezłe kabarety w oparciu o gwarę.
Podczas dyskusji na temat nauki gwary kociewskiej w szkołach konkluzją było stwierdzenie, że nie powinno się jej nauczać, w taki sposób, jaki ma miejsce na Kaszubach. Kociewszczyznę widziano by chętniej podczas konkursów, występów i innych imprez okolicznościowych.
- Jest to mimo wszystko język miniony - przypomniała prof. Kensik.

Barwne powiedzonka kociewskie
„być chowanym pod gloku” - być ochranianym
„ale ci stroji” - ładnie w czymś wyglądać
„a dyć tam” - a niech tam
„głowa siwieje d... szaleje” – zachowywać się niestosownie do wieku (o kimś starszym)
„co nie wypłacze, to nie wyszczy” - pociecha dla płaczącego
„być nie sama” - być w ciąży
„dostać kogoś do nogi”- przywołać do porządku
„gadu gadu a chłopcy na śliwkach” - zagadać się
„gruba jak pószwa” - otyła
„macać się z głupim przez ścianą” - zachowywać się nierozsądnie
„jak pies szperki żarł” - bardzo szybko
„jiść za psem ogón nosić” - wynieść się    
Powyższe powiedzenia pochodzą z opisywanej książki.




Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Krótkie metraże Davida Lyncha w Tczewie! W repertuarze sześć filmów wybitnego reżysera Krótkie metraże Davida Lyncha w Tczewie! W repertuarze sześć filmów wybitnego reżysera Zobaczcie, jak wybuchały płomienie ognia, który towarzyszyć będzie fanom kina na całym świecie przez kolejne dekady, w wyjątkowym zestawie sześciu krótkometrażowych filmów Davida Lyncha z początków jego kariery. Szkice pomysłów, które później zachwycą w „Miasteczku Twin Peaks” i „Zagubionej autostradzie” – niepohamowana twórcza odwaga i kreatywność czasów studenckich reżysera. To także pierwsze współprace Lyncha z Pieńkową Damą, Hawkiem czy Harrym Deanem Stantonem. Każdy z filmów jest poprzedzony krótkim wstępem samego reżysera, który w anegdotyczny i typowy dla swojego humorystycznego stylu wypowiedzi sposób, przybliża historie ich powstawania.Zestaw pokazuje również zróżnicowanie artystycznych zainteresowań Lyncha. Znajdziecie tu m.in. poklatkową malarską animację „Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze (sześć razy)”, oniryczną, awangardową adaptację snu w „Alfabecie”, slapstickową komedię o ludzkiej wspólnocie przełamującej bariery językowe w „Kowboju i Francuzie” oraz hołd złożony braciom Lumière w „Złych przeczuciach po złym czynie”. Program:Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze (sześć razy) / Six Man Getting Sick (Six Times) / reż David Lynch / USA / 1967 / 4’ + wstęp reżyseraAlfabet / The Alphabet / reż. David Lynch / USA / 1968 / 4’ + wstęp reżyseraBabcia / The Grandmother / reż. David Lynch / USA / 1970 / 34’ + wstęp reżyseraKaleka I & II / The Amputee I & II / reż. David Lynch / USA / 1973 / 4’ & 5’ + wstęp reżyseraKowboj i Francuz / The Cowboy and the Frenchman / reż. David Lynch / Francja / 1988 / 26’ + wstęp reżyseraZłe przeczucia po złym czynie / Premonitions Following an Evil Deed (Lumière) / reż. David Lynch / Francja / 1995 / 1’ + wstęp reżysera *Tekst kuratorski: Marcin Prymas; Redakcja: Karolina Sienkiewicz  Projekcja Krótkie metraże Davida Lyncha: 1966-1995Całość trwania zestawu + wstępy Davida Lyncha: 93 minuty.25.05.2025r, godz. 16.00Sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztukiul. kard. St. Wyszyńskiego 10 w TczewieWstęp wolny! Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.05.2025 16:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.05.2025 18:00
Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji zaprasza dzieci i młodzież na Biegowy Puchar im. Kazimierza Zimnego, urodzonego w Tczewie wybitnego polskiego lekkoatlety, medalisty letnich Igrzysk Olimpijskich w biegu na 5000 metrów. Zawody zaliczane są do cyklu biegów dla dzieci i młodzieży Puchar Pomorza. To doskonała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności, pokonać własne ograniczenia i poczuć prawdziwą sportową atmosferę!Zawody odbędą się 7 czerwiec br. na Stadionie Miejskim im. Alfonsa Guzińskiego (ul. Bałdowska 11, Tczew)Zawody rozpoczną się o godz. 10.00. Będą rozgrywane w grupach wiekowych od 5 do 18 lat na 200 m, 400 m i 800 m (biegi majtka, marynarza, admirała, chorążego itd.).Zawody są otwarte dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych, więc każdy znajdzie coś dla siebie! Nie liczy się tylko wynik – liczy się dobra zabawa, sportowa rywalizacja i wspólne przeżywanie emocji! Organizator przewiduje medale pamiątkowe dla wszystkich biegaczy!Zapisać można się online do 5.06.2025: https://elektronicznezapisy.pl/event/12790.htmlb) lub w biurze zawodów 7.06.2025 od godz. 8.00 do 15 minut przed każdą wyznaczoną godziną startu danej kategorii wiekowej.Przypominamy, że wymagane jest, aby zawodnicy do 13-tego roku życia pojawili się na zawodach z rodzicem bądź opiekunem prawnym.Niepełnoletni zawodnicy powyżej 13-tu lat, którzy nie mogą pojawić się z opiekunem, powinni dostarczyć do biura zawodów kartę zgłoszeniową podpisaną przez rodzica bądź opiekuna prawnego (karta dostępna na stronie https://elektronicznezapisy.pl/event/12790/clients.html po zakończeniu rejestracji). Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.06.2025 08:00 – Data zakończenia wydarzenia: 07.06.2025 13:30
Reklama