wtorek, 13 maja 2025 19:07
Reklama

W Sylwestra słynna operetka - Księżniczka Czardasza Imre Kalmana. AWANGARDA KULTURY LOKALNEJ

IMRE KÁLMÁN - KSIĘŻNICZKA CZARDASZA. Czy miłość artystki SYLVY i węgierskiego księcia EDWINA zakończy się podobnie jak miłość kochanków wszechczasów - Romea i Julii ? Czy romans artystki i księcia, ukazany poprzez muzykę, śpiew i taniec w rytmach walców i czardaszy, przetrwa próbę czasu?
Reklama
W Sylwestra słynna operetka - Księżniczka Czardasza Imre Kalmana. AWANGARDA KULTURY LOKALNEJ

Autor: Materiały promocyjne

Nie musisz jechać do Wiednia ani do Budapesztu, aby się o tym przekonać.

Reklama

Operetka w trzech aktach. Premiera spektaklu miała miejsce 31 grudnia 2019 r.

Najbardziej znana i lubiana operetka Imre Kálmána, od swojej premiery w Wiedniu 1915 r. bawi widzów do dziś.

To historia miłosna Sylvy (artystki variétés) i Edwina (księcia Lippert Weylersheim) przedstawiona komediowo na tle melodii okraszonych węgierskimi rytmami czardaszów, gdzie przebój „goni” przebój, a muzyka zachęca do tańca, nie tylko tancerzy na scenie, ale również widzów.


 

Realizatorzy:

Inscenizacją zajęli się gdańszczanie: Anna Fedyniak – Kołodziej (muzyk, pedagog, dyrektor przedszkola) i Grzegorz Piotr Kołodziej (artysta śpiewak, logopeda, adiunkt Uniwersytetu Gdańskiego) – małżeństwo, na co dzień rodzice trójki dzieci, a teraz debiutujący w roli reżyserów, twórcy i pomysłodawcy spektaklu.

 

Wykonawcy:

W naszym spektaklu grają przede wszystkim artyści trójmiejscy,

z czego jesteśmy bardzo dumni. Ci doświadczeni wykonawcy, doskonale wyczuwający scenę i rozumiejący gusta publiczności, są gwarancją wysokiego poziomu przedstawienia.


 

Barbara Lewicka – sopran, w tytułowej roli Sylvy Varescu

Przemek Radziszewski- tenor, jako Edwin

Magdalena Czerwińska – sopran, jako Stasi

Grzegorz Piotr Kołodziej – baryton, jako Boni

Marcin Miloch – baryton, jako Feri

Anna Fedyniak - Kołodziej - jako Księżna

Szymon Kobyliński – jako Książę

Arek Mariusz Dębiński – jako Rohnsdorf


 

Nad całością przedstawienia czuwa doświadczona, młoda, energiczna dyrygentka Sylwia Janiak – Kobylińska wraz z dwudziestoosobową orkiestrą. Muzyka w nowej aranżacji wprowadzi Państwa Podziwiać można również tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca JANTAR UG, którzy za sprawą dwóch młodych choreografek – Natalii Bartosz i Małgorzaty Krzaczyńskiej, wprowadzą widzów w taneczny nastrój za sprawą węgierskich rytmów czardasza i walca.

 

Barbara Lewicka – sopran

fot. Anna Zakrzewska

Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku

w klasie śpiewu solowego oraz Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej

w Łodzi w klasie gitary klasycznej. Swój warsztat wokalny doskonaliła na kursach mistrzowskich z takimi artystami, jak Katia Ricciarelli, Salvatore Fisichella, Matti Asikainen, Helena Łazarska, Dorothy Irving, Teresa Żylis-Gara oraz Dariusz Grabowski. Pracuje jako pedagog śpiewu w Państwowym Studium Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

W przedstawieniu „Księżniczka czardasza” wyprodukowanym przez Fundację Kultura.Teraz! wspaniale wciela się w tytułową rolę Sylvy Varescou.


 

Przemek Radziszewski – tenor

fot. Anna Zakrzewska

Wokalista, śpiewak, aktor, coach wokalny, dyplomant Akademii Muzycznej

w Gdańsku w klasie prof. Leszka Skrli. W maju 2019 wystąpił w tytułowej roli Adama w operetce „Ptasznik z Tyrolu” K. Zellera pod batutą Sylwi Janiak – Kobylińskiej, w reżyserii Dariusz Paradowskiego. Jest również aktorem teatralnym i filmowym. Jego debiut na dużym ekranie publiczność zobaczy już we wrześniu, kiedy to do kin wejdzie film „Raz jeszcze raz”. Jednak najbardziej rozpoznawany jest z programu The Voice of Poland, gdzie w V edycji u boku Edyty Górniak zajął drugie miejsce.

 


 

Magdalena Czerwińska – sopran

fot. Anna Zakrzewska

Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie śpiewu solowego dra hab. Stanisława Daniela Kotlińskiego. Laureatka Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Hariclei Darclee w Braili w Rumunii - nagroda dla Najlepszego Młodego Artysty, finalistka Międzynarodowego Konkursu Belcanto im. Vincenzo Belliniego w Catanii na Sycylii. Współpracuje z Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Bałtycką w Gdańsku, a realizacji przygotowanej przez fundację Kultura.Teraz! pt.: „Księżniczka czardasza” błyskotliwie kreuje rolę Stasi.


 

Grzegorz Piotr Kołodziej – baryton

fot. Anna Zakrzewska

Zalicza się do grona śpiewaków, których śmiało można określić jako aktorów operowych. Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku. Naukę śpiewu rozpoczął w Państwowym Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”, a kontynuował w Studiu Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Laureat Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie utworu polskiego na VIII Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu 1999 r. 

Artysta nie stroni od różnych gatunków muzycznych. Jest zarówno wspaniałym Figarem w operze „Wesele Figara” czy „Cyrulik sewilski”, jak również doskonałym Hethcliffem w musicalu „Wichrowe Wzgórza”, czy Bonim w operetce „Księżniczka Czardasza”. Od 2019 r. współtworzy Fundację Kultura. Teraz! , która na początku 2020 r. wystawiła w Gdańsku operetkę Imre Kalmana –”Księżniczka czardasza”. Przedstawienie obejrzało prawie 4 tysiące gdańszczan, a Grzegorz Piotr Kołodziej kreował w nim rolę Boniego.


 


 

Marcin Miloch - baryton

fot. Anna Zakrzewska


 

W 2014 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie śpiewu prof. Ryszarda Minkiewicza. Laureat stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury w roku 2015. Na scenach operowych Gdańska i Warszawy wykonywał partie takie jak: Guglielmo w „Così fan tutte” W. A. Mozarta, Lanceotto we „Francesce da Rimini” S. Rachmaninowa czy Blaks w „Erosie i Psyche” L. Różyckiego. W swoim dorobku ma także wykonanie solowych partii basowych w „Requiem” oraz „Missa Brevis in D-dur” W. A. Mozarta, „Missa Brevis in G-dur” F. Schuberta oraz „Te deum” M. A. Charpentiera.


 


 


 

Szymon Kobyliński – bas


 

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie prof. Floriana Skulskiego. Studiował również w Conservatorio di Musica Giuseppe Verdi w Turynie, a także International Opernstudio w Hamburgu. Doskonalił swoje umiejętności u takich pedagogów jak: C.Desderi, R.Bruson, T.Krause, B.Giaiotti, A.Dobber, A.Saciuk. Już na studiach zadebiutował w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie w operach Borys Godunow oraz Lukrecja Borgia. W latach 2012-2015 występował w Staatsoper w Hamburgu. Współpracuje z Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Wrocławską, Operą Krakowską, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Warszawską Operą Kameralną i Operą Nova w Bydgoszczy, śpiewając m.in. w spektaklach: La Boheme, Madama Butterfly, Tosca, Straszny dwór, Halka, Paria, Manru, Szwajcarska chatka, Eugeniusz Oniegin, Borys Godunow, Salome, Śpiewacy norymberscy, Madame Curie, La Traviata, Rigoletto, Otello, Norma, Anna Bolena, Czarodziejski flet, W krainie czarodziejskiego fletu.

Zdobywca Grand Prix VIII Ogólnopolskiego Konkursu Impressio Art – Sopot 2016. Zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Ars et Gloria w Katowicach 2016. Finalista Międzynarodowego Konkursu Belvedere 2016 w Cape Town oraz Międzynarodowego Konkursu Hariclea Darclee 2010 w Braila. Trzykrotny stypendysta Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia w nauce, dwukrotnie nominowany do Nagrody Młodych Twórców Miasta Gdańska, w 2008 roku uhonorowany Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Poza światem muzyki operowej znakomicie odnajduje się w repertuarze oratoryjno-kantatowym i kameralnym. W Polsce występował m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej, Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, Orkiestrą Bałtyckiej Filharmonii Młodych, Orkiestrą Capella Gedanensis, Orkiestrą AUKSO, Orkiestrą Polish Camerata, Orkiestrą Symfoniczną i Kameralną Akademii Muzycznej w Gdańsku, Koncertował również za granicą w Niemczech, Francji, Włoszech, Czechach, Chinach, RPA, Kolumbii i Indonezji.

W swoim dorobku posiada nagrania płytowe: Stanisław Moniuszko Kantaty Milda / Nijoła, Filharmonia Poznańska, dyrygent – Łukasz Borowicz, Wyd. DUX; L.Kułakowski – Missa miseri cordis, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, dyrygent – Aleksandra Grucza-Rogalska;Wyd. 2011; Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska -Kantaty Bożonarodzeniowe, Goldberg Baroque Ensemble, dyrygent - Andrzej Szadejko, Wyd. 2010 SARTON; Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska -Kantaty adwentowe gdańskich mistrzów baroku, Goldberg Ensemble, dyrygent - Andrzej Szadejko,Wyd. 2008 DUX; Tadeusz Zygfryd Kassern - Comedy of the Dumb Wife dyrygent – Przemysław Stanisławski, Wyd. Akademii Muzycznej w Gdańsku 2006.


 

Sylwia Janiak – Kobylińska – dyrygent

fot. Anna Zakrzewska


Dyrygent, adiunkt w Akademii Muzycznej w Gdańsku, prezes Fundacji Wspierającej Młodych Artystów SAJ, założycielka Bałtyckiej Filharmonii Młodych, instruktor

w Scenie Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury. W 2015 r. otrzymała tytuł doktora w dziedzinie sztuki muzyczne w specjalności Dyrygentura symfoniczno-operowa. Jest również absolwentką studiów w zakresie Zarządzania Kulturą na Wydziale Nauk Humanistycznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W 2012 r. ukończyła z wyróżnieniem Gdańską Akademię Muzyczną na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki (dyrygentura symfoniczno-operowa, prof. Elżbieta Wiesztordt-Sulecińska) oraz na Wydziale Instrumentalnym (skrzypce, prof. Krystyna Jurecka).

Poza działalnością dydaktyczną na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki współpracuje z zespołami artystycznymi Akademii Muzycznej w Gdańsku, przygotowując koncerty symfoniczne oraz kameralne na Wydziale instrumentalnym,

a także spektakle operowe i operetkowe z Wydziałem wokalno-aktorskim (La finta Giardiniera, Die Zauberflote, La clemenza di Tito W. A. Mozarta, Verbum Nobile

S. Moniuszki, Ptasznik z Tyrolu C. Zellera).

 

Jest laureatką wielu nagród m.in.: Pomorskiej Nagrody Artystycznej (2013), Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców (2012), Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska" (2016), Stypendiów Naukowych Prezesa Rady Ministrów (2005-2007), Nagrody II st. Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej (2014), Nagrody III st. Rektora Akademii Muzycznej

w Gdańsku (2016). Na IX Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im.

G. Fitelberga, jako najmłodszy uczestnik zdobyła: Nagrodę Maestro Antoniego Wita, Nagrodę Dyrektora Strathmore Symphonic Orchestra Piotra Gajewskiego oraz zaproszenia koncertowe.

Pełniąc funkcję dyrygenta w Operze Bałtyckiej w latach 2013-2015 współpracowała z Łukaszem Borowiczem, Tadeuszem Kozłowskim, Andriejem Yurkievichem, Friedrichem Heiderem przygotowując premiery oper: Tosca G. Pucciniego, Maria

R. Statkowskiego, Cosi fan Tutte W.A. Mozarta, Mackbeth G. Verdiego.

Dziekan Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej

w Gdańsku w kadencji 2020-2024.


 

Anna Fedyniak – Kołodziej

fot. Anna Zakrzewska

Współzałożycielka i prezes fundacji „KULTURA.TERAZ!”

Magister sztuki, nauczyciel dyplomowany, specjalista w dziedzinie muzyki, rytmiki

i kształcenia słuchu. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Dyrygentury Chóralnej, Rytmiki i Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Gdańsku w 1998 r. Zajmuje się edukacją przedszkolną w zakresie nauczania rytmiki i umuzykalnienia dzieci. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 7 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Koszalinie, skąd pochodzi. Uczestniczyła w kursach prowadzonych przez Batię Strauss (Izrael),

prof. M. Skazińską (Poznań), prof. E. Szatan (Gdańsk). Jest cenionym pedagogiem

w dziedzinie rytmiki, kształcenia słuchu i improwizacji fortepianowej. Oprócz Gdańskich Szkół Autonomicznych, gdzie aktywnie uczestniczy w kreowaniu edukacji muzycznej dzieci, współpracuje z Akademią Muzyczną w Gdańsku i Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną w Gdańsku. Jest metodykiem nauczania rytmiki i kształcenia słuchu. Jest współzałożycielką, a obecnie dyrektorem Przedszkola Kolorowego w Gdańsku Matemblewie o profilu artystyczno-językowym.

W 2014 r. ukończyła studia podyplomowe – Zarządzanie Oświatą w Wyższej Szkole Zarządzania w Gdańsku, prezentując pracę pt.: „Kreowanie pozytywnego wizerunku przedszkola na przykładzie Niepublicznego Punktu Przedszkolnego – Kolorowe Przedszkole w Matemblewie. Współzałożycielka i prezes fundacji „KULTURA.TERAZ!” na rzecz kultury trójmiejskiej powstałej w 2019 roku. W tym samym roku wyreżyserowała z powodzeniem spektakl operetkowy pt.: ”Księżniczka czardasza” Imre Kalmanna, który obejrzało 4,5 tysiąca widzów. We wznowieniu wspomnianej operetki zagrała jedną z ról dramatycznych, kreując partię Księżnej Waylershaim.

Obecnie trwają przygotowania do kolejnych realizacji operetkowych, które niebawem przedstawione zostaną trójmiejskiej publiczności.

www.kultura-teraz.pl


Księżniczka Czardasza Imre Kalmana – operetka 

31 grudnia 2023r. g. 18.00

sala widowiskowa CKiS, Tczew 

ul. Wyszyńskiego 10

Bilety: 150 zł dostępne w kasie CKIS lub 

online na stronie ckis.interticket.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

JACEK STACHURSKY – 30 LAT NA SCENIE - koncert JACEK STACHURSKY – 30 LAT NA SCENIE - koncert Zapraszamy na najbardziej energetyczny koncert tej wiosny! Legenda polskiej sceny pop i dance – Jacek Stachursky wystąpi w Centrum Kultury i Sztuki.Hit za hitem, mocne brzmienia i niezapomniana atmosfera na koncertach to jego znaki rozpoznawcze! Usłyszycie zarówno kultowe klasyki, jak „Typ niepokorny” i „Zostańmy razem”, ale również najnowsze numery, które rozpalają parkiety w całej Polsce!Przygotujcie się na wielką dawkę emocji, energii i pozytywnej wibracji! To nie będzie zwykły koncert – to będzie muzyczne doświadczenie, które zostanie z Wami na długo!  Jacek Stachursky Wokalista, twórca i współautor wielu znanych i popularnych ogólnopolskich przebojów.Zadebiutował na scenie w 1994 roku, współtworząc i wykonując swój pierwszy, większy przebój pt. "TAKI JESTEM", pochodzący z debiutanckiej płyty pod tym samym tytułem. Wydawnictwo odniosło umiarkowany sukces rynkowy, niemniej jednak powszechna popularność debiutanckiego singla, szczególnie wśród sympatyków odradzającej się nowej fali muzyki tanecznej, otworzyła mu drogę do realizacji kolejnej płyty w międzynarodowym środowisku twórczym w Mediolanie. Tam też powstały takie przeboje jak "CHCESZ CZY NIE", "JAK W NIEBIE", "CHOLERNY CZAS", które zapewniły artyście dominację na scenie muzyki tanecznej do końca lat 90-ch. Na przełomie nowego stulecia, millenijne oblicze muzyczne i wizerunkowe artysty, ugruntowały jego popularność a przeboje takie jak "ZOSTAŃMY RAZEM", "CZEKAŁEM NA TAKĄ JAK TY" i "GDY ZAPŁACZESZ" wprowadziły go na sceny największych telewizyjnych festiwali muzycznych w Polsce, torując drogę do ogromnej popularności takim hitom jak "TYP NIEPOKORNY" i "CZUJĘ I WIEM", które zagwarantowały artyście kilkuletnią rezydenturę na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu i w konsekwencji nagradzając pięciokrotnie nagrodą "SUPERJEDYNKA". Kolejne sukcesy to świetny występ podczas festiwalu SOPOT TOP/TRENDY FESTIWAL w 2003 roku oraz w 2006 roku porywające wykonanie utworu "Z KAŻDYM TWYM ODDECHEM" na MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU PIOSENKI także w Sopocie i w rezultacie, uznanie "jury" i publiczności, oraz odebranie wymarzonej, prestiżowej nagrody w postaci Srebrnego Słowika. W międzyczasie, od połowy lat 90-tych do 2016 roku, artyście przyznano kilkadziesiąt multi platynowych, platynowych i złotych wyróżnień za kilkanaście wydawnictw fonograficznych. Ostatnie lata to szereg sukcesów w obszarze muzyki tanecznej i, w konsekwencji, przyznanie wyróżnień pod postacią kilku złotych i platynowych singli za utwory "ESSA", "SZAMPAN I TRUSKAWKI", "KIELISZKI" oraz "DOSKOZZZA".Od 1994 roku, podczas swojej drogi estradowej, regularnie, co 6 lat, los dedykuje mu kolejne "artystyczne 5 minut", które, artysta optymalnie i skutecznie wykorzystuje.Obecnie Jacek Stachursky celebruje 30 lat aktywności estradowej. ORGANIZATOR: EventCompany S.C JACEK STACHURSKY – 30 LAT NA SCENIE - koncert14 maja 2025 godzina 18:00sala widowiskowa CKIS, Tczew, ul. Wyszyńskiego 10BILETY: 100-120 zł dostępne w kasie CKIS oraz online na stronach:  bilety24.pl, kupbilecik.pl. Rezerwacje grupowe – tel. 669 610 192Data rozpoczęcia wydarzenia: 14.05.2025 18:00
16-17 05. 2025 - Festiwal Hevelka  2025 16-17 05. 2025 - Festiwal Hevelka 2025 W 2025 roku festiwal Hevelka świętuje swoje 10 lat! Z tej okazji szykujemy dla Was moc atrakcji. Tradycyjnie już zapraszamy w maju na stadion Polsat Plus Arena Gdańsk, aby rozsmakować się w polskich trunkach rzemieślniczych w towarzystwie doskonałego street foodu i miło spędzić czas.Gdańska Fundacja Kultury ponownie zorganizuje STREFĘ KULTURY z koncertami instrumentalnymi na trybunach, otwartymi dla wszystkich uczestników Hevelki. W tegorocznej ofercie artystycznej nie zabraknie improwizacji młodych gdańskich pianistów jazzowych, pojawi się także muzyka gitarowa. Główną atrakcję stanowić będą wieczorne pokazy artystyczne, łączące ze sobą muzykę i sztuki plastyczne - malowanie na piasku.GE3K Events jak zwykle zorganizuje obszerną STREFĘ GIER PLANSZOWYCH z mnóstwem planszówek i karcianek do wyboru, najlepszymi animatorami w Trójmieście, turniejami oraz konkursami. Pojawią się też premierowo atrakcje, jakich dotychczas na Hevelce nie było. Więcej informacji już niebawem!----------Czego można oczekiwać od Hevelki?- najlepszych piw rzemieślniczych od topowych browarów i wschodzących gwiazd sceny kraftowej;- premier i limitowanych piw, dostępnych tylko w kegach;- szerokiego wyboru piw bezalkoholowych i niskoprocentowych, aby każdy - również ten niepijący - znalazł coś dla siebie;- bogatej oferty wysokogatunkowych trunków innych niż piwo - destylatów, miodów, cydru;- licznych foodtrucków, serwujących różnorodną kuchnię, w których każdy znajdzie coś pysznego;- komfortu, który oferuje Polsat Plus Arena w postaci klimatyzowanej, wygodnej przestrzeni, wielu miejsc siedzących, odpowiedniego zaplecza sanitarnego i udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami;- pewności, że żadna pogoda nie pokrzyżuje Wam planów, gdyż stadion daje schronienie przed ewentualnym deszczem, a jednocześnie umożliwia wypicie piwa na świeżym powietrzu, otwierając swoje przestronne trybuny.----------Godziny otwarcia:16.05.2025 - 16:00 - 00:0017.05.2025 - 14:00 - 00:00----------BILETY - sprzedaż online już niebawem!Ceny:- bilet 1-dniowy: 33 zł online lub 36 zł na miejscu,- bilet 2-dniowy: 46 zł online lub 50 zł na miejscu.W cenie biletu zawarty jest bonus do wyboru:- szklanka festiwalowa,- wsparcie Fundacji Hospicyjnej.Promocja: od 21.00 bilet jednorazowy bez bonusu – 15 zł. Obowiązuje przy zakupie biletów w kasach.Bilet wstępu na Hevelkę uprawnia również do korzystania z bogato wyposażonej Strefy Gier Planszowych i udziału w koncertach organizowanych w Strefie Kultury.Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk, ul. Pokoleń Lechii 1, pomorskieData rozpoczęcia wydarzenia: 16.05.2025
Krótkie metraże Davida Lyncha w Tczewie! W repertuarze sześć filmów wybitnego reżysera Krótkie metraże Davida Lyncha w Tczewie! W repertuarze sześć filmów wybitnego reżysera Zobaczcie, jak wybuchały płomienie ognia, który towarzyszyć będzie fanom kina na całym świecie przez kolejne dekady, w wyjątkowym zestawie sześciu krótkometrażowych filmów Davida Lyncha z początków jego kariery. Szkice pomysłów, które później zachwycą w „Miasteczku Twin Peaks” i „Zagubionej autostradzie” – niepohamowana twórcza odwaga i kreatywność czasów studenckich reżysera. To także pierwsze współprace Lyncha z Pieńkową Damą, Hawkiem czy Harrym Deanem Stantonem. Każdy z filmów jest poprzedzony krótkim wstępem samego reżysera, który w anegdotyczny i typowy dla swojego humorystycznego stylu wypowiedzi sposób, przybliża historie ich powstawania.Zestaw pokazuje również zróżnicowanie artystycznych zainteresowań Lyncha. Znajdziecie tu m.in. poklatkową malarską animację „Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze (sześć razy)”, oniryczną, awangardową adaptację snu w „Alfabecie”, slapstickową komedię o ludzkiej wspólnocie przełamującej bariery językowe w „Kowboju i Francuzie” oraz hołd złożony braciom Lumière w „Złych przeczuciach po złym czynie”. Program:Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze (sześć razy) / Six Man Getting Sick (Six Times) / reż David Lynch / USA / 1967 / 4’ + wstęp reżyseraAlfabet / The Alphabet / reż. David Lynch / USA / 1968 / 4’ + wstęp reżyseraBabcia / The Grandmother / reż. David Lynch / USA / 1970 / 34’ + wstęp reżyseraKaleka I & II / The Amputee I & II / reż. David Lynch / USA / 1973 / 4’ & 5’ + wstęp reżyseraKowboj i Francuz / The Cowboy and the Frenchman / reż. David Lynch / Francja / 1988 / 26’ + wstęp reżyseraZłe przeczucia po złym czynie / Premonitions Following an Evil Deed (Lumière) / reż. David Lynch / Francja / 1995 / 1’ + wstęp reżysera *Tekst kuratorski: Marcin Prymas; Redakcja: Karolina Sienkiewicz  Projekcja Krótkie metraże Davida Lyncha: 1966-1995Całość trwania zestawu + wstępy Davida Lyncha: 93 minuty.25.05.2025r, godz. 16.00Sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztukiul. kard. St. Wyszyńskiego 10 w TczewieWstęp wolny! Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.05.2025 16:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.05.2025 18:00
Reklama