Jak wygląda gdański rynek pracy?
Na szczęście dla młodych, gdański rynek pracy to rynek pracownika. Bezrobocie wynosi tutaj zaledwie 2,5%, a zatem jest o połowę niższe od średniej krajowej. Występuje wiele zawodów deficytowych i skrajnie deficytowych, prawie nie ma profesji nadwyżkowych. Rozwinięte zaplecze naukowe dostarcza każdego roku nowych kandydatów, świetnie przygotowanych do obejmowania swoich obowiązków.
Głównymi pracodawcami od lat pozostają przemysł stoczniowy i rafineryjny, a także podmioty związane z szeroko pojętą branżą turystyczną: atrakcje, hotele, restauracje, sklepy z pamiątkami. Do największych firm, w których zatrudnionych jest wielu gdańszczan, należą także te związane z IT, przemysłem odzieżowym, logistyką oraz wytwarzaniem dóbr konsumpcyjnych.
Jakich pracowników potrzeba w Gdańsku?
Wystarczy wejść na https://www.gowork.pl/praca/gdansk;l aby przekonać się, że ofert pracy w Gdańsku nie brakuje. Największy deficyt pracowników zgłaszają branża logistyczna i medyczna. Brakuje kierowców samochodów ciężarowych i taksówkarzy, kurierów, listonoszy, magazynierów, a także lekarzy, pielęgniarek, położnych, psychologów i terapeutów. Bardzo pilnie poszukiwani są elektrycy, robotnicy budowlani, nauczyciele przedszkolni, pracownicy socjalni, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, a także niewykwalifikowani robotnicy i personel sprzątający.
Duży, choć nie krytyczny deficyt, dotyczy jednak znacznie obszerniejszej listy zawodów. Jeśli chcesz związać swoją przyszłość z Gdańskiem i kształcić się lub zdobywać praktykę zawodową w przyszłościowej profesji, wybierz branżę IT, budowlaną, edukację, logistykę, gastronomię, rachunkowość i finanse, mechanikę pojazdową i maszynową, a także handel.
Kto będzie miał problem ze znalezieniem pracy w Gdańsku?
Zawodów nadwyżkowych w Gdańsku nie ma wiele i trzeba naprawdę mieć pecha, aby ukończyć szkołę w takim właśnie kierunku. Za dużo jest przede wszystkim ekonomistów oraz kadry kierowniczej w usługach.
Prognozy rynku pracy w Gdańsku wymieniają także wiele zawodów w równowadze – czyli takich, w których ilość miejsc pracy odpowiada ilości kandydatów. Wybór któregoś z nich to nadal dość bezpieczna ścieżka kariery, choć już nie gwarantuje ona dobrych zarobków. Wśród zawodów zbilansowanych warto zatem wymienić m.in. agentów ubezpieczeniowych, ogrodników i robotników leśnych, operatorów maszyn, geologów, marynarzy, grafików komputerowych czy tłumaczy.
Gdzie szukać wsparcia w zaplanowaniu kariery?
Podjęcie decyzji o przyszłej karierze może być trudne zarówno dla absolwenta podstawówki, jak i studiów wyższych. Jeśli masz wątpliwości, jakiej pracy powinieneś szukać ze swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami, skorzystaj z profesjonalnego doradztwa zawodowego. W samym Gdańsku tego typu działalność prowadzi kilka firm.
Pamiętaj, że praca powinna przynosić nie tylko pieniądze, ale i satysfakcję, musi więc być zgodna z twoimi zainteresowaniami i pasjami – inaczej szybko czeka cię wypalenie zawodowe.
Napisz komentarz
Komentarze