poniedziałek, 20 maja 2024 23:54
Reklama
Reklama

Przedsmak świąt: specjały świąteczne, rękodzieło oraz występy z Mikołajem czyli Gniewski Jarmark Mikołajkowy. Do nabycia kalendarz Dawnego Tczewa. AWANGARDA LOKALNYCH TWÓRCÓW KULTURY

Gniewski Jarmark Mikołajkowy przyciągnął setki mieszkańców nie tylko z Gniewa i okolic, ale także z całego regionu nawet Starogardu i Powiśla. Tym co przyciąga najbardziej na tego typu imprezach jest świąteczny klimat oraz szeroki wybór rękodzieła i swojskich specjałów. Być może gniewski jarmark nie należy do największych, lecz mimo to można było znaleźć na nim wyborne piernikowe ciasta, pierniki, serniki, makowce i inne ciasta oraz sery, oscypki, pajdy ze smalcem czy przysmaki z przydomowych wędzarni. Na jarmarku nie zabrakło też artystycznego rzemiosła. Kilka stoisk prezentowało prace na szydełku (obrusy, chusty, serwetki, aniołki) oraz maskotki szydełkowe.
Przedsmak świąt: specjały świąteczne, rękodzieło oraz występy z Mikołajem czyli Gniewski Jarmark Mikołajkowy. Do nabycia kalendarz Dawnego Tczewa. AWANGARDA LOKALNYCH TWÓRCÓW KULTURY

Autor: W. Mocny

W niedzielę, 3 grudnia nie brakowało mikołajów, reniferów, elfów i wielu innych. Była też okazja do zakupienia biżuterii z żywicy jubilerskiej z zatopionymi suszonymi kwiatami za bardzo niewielką cenę. Wszyscy oczekiwali jednak na przybycie świętego Mikołaja z workiem prezentów.


A te oczekiwanie uprzyjemniała z pewnością karuzela wiedeńska, która przewoziła w tym dniu bezpłatnie wszystkie dzieci. Na scenie burmistrz Maciej Czarnecki rozstrzygnął konkurs plastyczny na kartkę świąteczną oraz wystąpiły „mikołaje” z kolędami ze Stowarzyszenia Gniewski Uniwersytet III Wieku. Wcześniej przemaszerowali w pochodzie na scenę z transparentem „Św. Mikołaj też jest seniorem”, rozdając wszystkim słodycze. Dodajmy, że w sali kameralnej odbył się turniej szachowy.

W jarmark zaangażowały się gminne spółki, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz szkoły i przedszkole. Głównym organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta i Gminy Gniew oraz Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie.

Podczas jarmarku panowała przez cały dzień bardzo mroźna pogoda. Było poniżej 10 stopni C. Szkoda, że na rynku nie pojawiły się koksowniki, przy których można byłoby się ogrzać. Miłym gestem byłoby także zapewnienie gorących napojów dla wystawców. Ważne jednak, że wszystkim udzielił się przedświąteczny klimat, a mimo tego mankamentu było bardzo przyjemnie, zwłaszcza gdy na gniewskiej starówce po 16-tej pojawiły się świąteczne iluminacje i rozbłysły światełka na choince.


 

Tekst i fot. W. Mocny


Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama