Pani Katarzyna była zarejestrowana jako osoba bezrobotna 7 lat temu. Wówczas nikt nie stawiał wymogów przedstawiania zwolnienia lekarskiego, gdy bezrobotny zachoruje. Bardzo się zdziwiła informacją o koniecznym dostarczeniu zwolnienia lekarskiego na druku, jaki zwykle przedstawia się pracodawcy, czyli L-4. Ponieważ ciąża czasem wymusza pobyt w szpitalu, pani Katarzyna uznała, iż bardzo ważne jest, by i inne osoby dowiedziały się, jak to jest ze zwolnieniami lekarskimi dla PUP.
Zapytaliśmy u źródła, jakie obecnie są przepisy dla osób zarejestrowanych w urzędach pracy w zakresie choroby, a także pobytu w szpitalu oraz ze zwolnieniami lekarskimi.
- Zmiana ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która weszła w życie
1 lutego 2009 r., nałożyła na organy zatrudnienia obowiązek pozbawienia statusu osoby
bezrobotnej w przypadku niezdolności do pracy wskutek choroby, o ile nie przedłoży ona zaświadczenia lekarskiego – wyjaśnia Elżbieta Płóciennik, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie. - Ustawa ta określa, iż bezrobotni, z wyjątkiem odbywających leczenie w zamkniętych ośrodkach odwykowych, są obowiązani do przedstawiania zaświadczeń o niezdolności do pracy wskutek choroby, na druku określonym w odrębnych przepisach. Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej, zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby wystawia się na druku ZUS ZLA. Nieprzedstawienie zaświadczenia w wymaganej formie skutkuje pozbawieniem statusu bezrobotnego z pierwszym dniem niezdolności do pracy. W przypadku niezdolności do pracy wskutek choroby, a także nieobecności z tego powodu w wyznaczonym przez Powiatowy Urząd Pracy terminie stawiennictwa, bezrobotny winien usprawiedliwić w sposób skuteczny dokumentem, którym w przypadku choroby jest zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy, wydawane na druku ZUS ZLA. Zaświadczenie to należy przedłożyć w terminie 7 dni od wyznaczonej daty stawiennictwa i powinno ono obejmować swoim zakresem wyznaczony bezrobotnemu dzień, w którym miał stawić się w urzędzie.
W przypadku osób bezrobotnych przebywających w szpitalu, niezbędne jest niezwłoczne przedłożenie w Powiatowym Urzędzie Pracy zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego ten fakt. Natomiast po zakończonym leczeniu osoba bezrobotna winna dostarczyć zaświadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA potwierdzające okres pobytu w szpitalu.
Zwolnienie lekarskie dla… urzędu pracy
TCZEW. Tczewianka, pani Katarzyna, na skutek utraty pracy zarejestrowała się 7 lat temu w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tczewie jako bezrobotna. Zaszła w ciążę. W kolejce w PUP, gdy rozmawiały inne kobiety, usłyszała że jedna z nich ma zwolnienie lekarskie dla tego właśnie urzędu.
- 12.07.2010 00:00 (aktualizacja 22.08.2023 16:50)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze