sobota, 3 maja 2025 00:57
Reklama

Emerytura marynarza w Polsce - kluczowe informacje i zalecenia

Praca marynarza jest bardzo wymagająca. Mowa tutaj nie tylko o odpowiednim wykształceniu i konieczności nieustannego aktualizowania wiedzy, ale również dobrej kondycji fizycznej i wytrzymałości. Zarobki w zawodzie marynarza różnią się znacząco w zależności od wielu czynników, takich jak zatrudnienie u krajowego lub zagranicznego armatora. Różna jest też wysokość emerytury, która uzależniona jest o odprowadzanych składek na ZUS i ubezpieczenia społecznego. To jednak nie wszystko, co na ten temat trzeba wiedzieć.
  • Źródło: Art. partnera
Emerytura marynarza w Polsce - kluczowe informacje i zalecenia

Słowem wstępu 

Przede wszystkim należy pamiętać, że odprowadzanie składek na ZUS i ubezpieczenie społeczne jest dobrowolne w przypadku marynarzy. W teorii oznacza to więc, że po zakończeniu pracy na statku, marynarz, który zawczasu nie podjął odpowiednich działań, może zostać bez środków do życia.

Jedną z opcji jest zdecydowanie się na odprowadzanie wspomnianych składek. Emerytura marynarza będzie wówczas zależeć od ich wysokości i okresu, przez jaki były odprowadzane. Warto tu podkreślić, że składki będą odprowadzane także w sytuacji założenia przez marynarza własnej działalności gospodarczej. Alternatywnie marynarz może odkładać pieniądze na własną rękę. W razie pytań i wątpliwości warto skonsultować się z wyspecjalizowaną kancelarią prawniczą. 

Reklama

W przypadku marynarzy, którzy decydują się na pracę pod zagraniczną banderą, sytuacja też jest dość skomplikowana. Według Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych praca dla zagranicznego pracodawcy może być zaliczona do okresów, za które przysługuje polska emerytura, ale tylko wówczas, gdy pracownik odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne w Polsce. 

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://www.kancelaria-gdynia.eu/

Ile wynosi emerytura marynarza? 

Każdy marynarz, który dobrowolnie przystępuje do ubezpieczeń emerytalnych, może przejść na emeryturę w wieku 60 lat w przypadku kobiet i w wieku 65 lat w przypadku mężczyzn. Jeśli marynarz nie opłaca składek społecznych, to może odprowadzać je samodzielnie lub założyć fundusz emerytalny — opłacalność takiego rozwiązania zależy tutaj przede wszystkim od wysokości zarobków. Wysokość emerytury marynarza zależy głównie od wysokości opłacanych składek — najniższa emerytura może wynieść niespełna 1000 zł. 

W ściśle określonych przypadkach może też przysługiwać wcześniejsza emerytura pomostowa. Pomostówki pozwalają na przejście na wcześniejszą emeryturę w przypadku kobiet w wieku 55 lat i mężczyzn w wieku 60 lat, o ile posiadają oni 20-letni staż pracy (w przypadku kobiet) i 25-letni staż pracy (w przypadku mężczyzn). 

Kluczowa jest tutaj ponadto praca w warunkach szkodliwych (minimum 15 lat). Emerytura pomostowa może przysługiwać osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, które nie pozostają w stosunku pracy. Marynarze pływający u obcych armatorów, nie mają prawa do emerytury pomostowej ze względu na brak możliwości dobrowolnego i samodzielnego opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zapraszamy mieszkańców do udziału w obchodach Zapraszamy mieszkańców do udziału w obchodach VIVAT MAJ 3 MAJ! Uroczystości uchwalenia Konstytucji 3 Maja3 maja zapraszamy wszystkich mieszkańców Powiatu Tczewskiego do udziału w obchodach 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.Program uroczystości:Godz. 12.15 - zbiórka uczestników i pocztów sztandarowych - Plac św. Grzegorza w TczewieGodz. 12.30 - Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Podwyższenia Krzyża św. w TczewieGodz. 13.30 - przemarsz uczestników spod Kościoła Farnego na Skwer Konstytucji 3 Maja pod przewodnictwem Harcerskiej Orkiestry DętejGodz. 13.45 - uroczystości pod tablicą pamiątkową na Skwerze Konstytucji 3 Maja: - przemówienie Starosty Tczewskiego;- złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową;- intronizacja Króla Kurkowego;- po uroczystościach Piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, który odbędzie się w Fabryce; Sztuk w Tczewie. PROGRAM- koncert Harcerskiej Orkiestry Dętej;- występ młodych artystów ze stowarzyszenia Teatru Tańca 8Negro;- pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej;- warsztaty plastyczne;- gra uliczna „Marsz, marsz dąbrowski...” organizowana przez LOT Kociewie;- gwiazda wydarzenia - zespół muzyczny Streetbois;- W załączeniu przesyłam plakaty. Autorka grafik: Natalia Michalska Data: 3 maja 2024Godzina: 15.00 – 18.00Miejsce: Fabryka Sztuk/skwer Konstytucji 3 Majaul. 30 Stycznia 4 w TczewieData rozpoczęcia wydarzenia: 28.04.2025 11:47 – Data zakończenia wydarzenia: 03.05.2025 20:00
Reklama