czwartek, 19 grudnia 2024 16:08
Reklama
Reklama

Nowy standard nadawania - co to jest? Od kiedy obowiązuje?

Mimo coraz ciekawszej oferty serwisów streamingowych takich jak Netflix, tradycyjna telewizja wciąż ma się całkiem dobrze. Transmitowane rozgrywki sportowe czy programy informacyjne wciąż są w stanie zgromadzić przed odbiornikami miliony ludzi. Co więcej, telewizja wciąż się rozwija i staje nowocześniejsza. W ostatnim czasie zrobiło się głośno o zmianie standardu nadawania. O co dokładnie chodzi? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie!
  • Źródło: Art. sponsorowany

Nowa telewizja naziemna – co się zmieniło?

Zacznijmy od tego, że sposób nadawania programów telewizyjnych ulega co jakiś czas przemianom, więc ostatnia zmiana nie była jedyną, która odbyła się w ostatnich latach. Jeszcze nie tak dawno w większości gospodarstw domowych oglądało się telewizję w wersji analogowej. Dopiero w 2013 roku cała Polska przeszła na cyfrową transmisję danych, czyli format DVB-T. Jest to standard, w którym transmisja plików wideo i audio odbywa się za pomocą pakietów kanałów, czyli multipleksów (w skrócie MUX). Dane przesyłane są za pomocą nadajników znajdujących się na ziemi – stąd nazwa „cyfrowa telewizja naziemna”. Następnie są przetwarzane za pomocą dekodera (zwanego też tunerem). Telewizja naziemna jest dostępna bez żadnych opłat abonamentowych, więc można z niej swobodnie korzystać, nie ponosząc dodatkowych kosztów – wystarczy telewizor i antena zwrócona we właściwą stronę.

Standard DVB-T sprawdzał się dobrze przez niemal 10 lat. Z czasem jednak został udoskonalony. Stąd nowa wersja, czyli DVB-T2. W nowym standardzie jest zastosowana lepsza kompresja danych, co umożliwia lepsze wykorzystania każdego pasma. W rezultacie można liczyć na wyższą rozdzielczość, większą stabilność sygnału i ogólnie lepszą jakość audio i wideo.

Zmiana standardu nadawania – kiedy?

W związku z nowymi możliwościami podjęto decyzję o zmianie standardu nadawania na nowocześniejszy. Kraj został podzielony na regiony, żeby stopniowo wyłączać stary sygnał i uruchamiać nowy w poszczególnych lokalizacjach. Wieloetapowy proces rozpoczął się 28 marca 2022 i zakończył 27 czerwca tego samego roku.

Co po zmianie standardu nadawania?

Chociaż o sprawie było głośno, w wielu domach nic się właściwie nie zmieniło. Mowa o sytuacji, w której użytkownik posiadał sprzęt przeznaczony do odbierania sygnału w nowym standardzie i nie musiał podejmować żadnych działań, żeby kontynuować oglądanie telewizji. Wynika to z tego, że nowoczesne smart TV mają wbudowany dekoder DVB-T2, wiec mogły automatycznie wykryć nowy sygnał.

Sprawa była bardziej skomplikowana dla tych, którzy mieli starsze modele wyposażone jedynie w tuner starszej generacji, czyli DVB-T. Co w tej sytuacji? Najprostszym rozwiązaniem okazał się zakup zewnętrznego tunera (dekodera) DVB-T2 i podłączenie go do posiadanego telewizora. To zdecydowanie najtańsze i najprostsze rozwiązanie, które stało się bardzo popularne. Niewielkich rozmiarów przystawka kupiona za 100-200 zł wystarczyła, żeby cieszyć się telewizją naziemną w nowym standardzie. Co więcej, wybierając zaawansowany model można było liczyć też na dodatkowe funkcje – możliwość nagrywania programów, odtwarzania materiałów z innych źródeł czy włączenie kontroli rodzicielskiej.

Niektórzy jednak poszli o krok dalej i postanowili przy okazji zmiany standardu nadawania wymienić stary telewizor na nowy, lepszy model. To na pewno atrakcyjna opcja dla każdego, kto już od pewnego czasu rozważał wymianę urządzenia i miał środki zgromadzone na ten cel. Nowy telewizor to nie tylko 100% zgodność ze standardem DVB-T2, ale również lepszy dźwięk, wygodny system operacyjny, nowoczesne funkcje sieciowe, a także szereg technologii wpływających na lepsze odwzorowane barw czy płynniejsze pokazywanie obrazów w ruchu. Ci, którzy wykorzystali moment zmiany standardu nadawania do unowocześnienia swojego odbiornika, z pewnością teraz nie żałują!

Szukasz sprawdzonego modelu? Zobacz polecane telewizory Samsung QLED w sklepie MediaMarkt!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NERWICA NATRĘCTW. Zaproszenie na zwariowaną komedię w gwiazdorskiej obsadzie m.in. Artur Barciś Lekka opowieść o skomplikowanych osobowościach w reżyserii Artura Barcisia. „Nerwica natręctw” to spektakl o tym, co może się wydarzyć, kiedy pacjenci gabinetu psychiatrycznego zaczną leczyć się nawzajem. Zapraszamy na niezwykłą komedię Teatru Gudejko, który stoi za takimi przebojami jak „Goło i wesoło”, „Między łóżkami” i „Berek, czyli upiór w moherze”.W poczekalni u genialnego psychiatry zawsze jest ciekawie. Jego pacjenci to osoby zmagające się z takimi problemami jak: niekontrolowane przeklinanie (choroba Tourette’a), przeliczanie wszystkiego (arytmomania), strach przed bakteriami (nozofobia), powtarzanie każdego zdania (palilalia), niemożność stanięcia na linii czy tytułowa nerwica natręctw. Już na co dzień bywa bardzo zabawnie.A co może się wydarzyć, kiedy z powodu absencji lekarza pacjenci zaczynają leczyć się sami? Odpowiedź poznają Państwo w trakcie tego komicznego spektaklu! Obsada:Karolina SawkaJowita BudnikKatarzyna Herman / Katarzyna AnkudowiczArtur Barciś / Maciej WierzbickiZdzisław WardejnKamil Kula / Damian KulecBilety: https://adria-art.pl/repertuar/6/teatr-nerwica-natrectw Komedia „Nerwica Natręctw” 11.01.2025, godz. 16.00 i 18.30 Ul. Kard. St. WyszyńskiegoCentrum Kultury i Sztuki w TczewieUWAGA! Spektakl od 18. roku życia! Agencja Adria ArtData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 16:00 – Data zakończenia wydarzenia: 11.01.2025 21:00
Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN ZMIANA TERMINU KABARET ANI MRU-MRU w premierowym programie „Mniej więcej” . Przekazujemy komunikat od Organizatora występu Kabaretu Ani Mru Mru – Scena Studio Jacek Pawlewski:W związku z chorobą w rodzinie jednego z członków Kabaretu, występ planowany na 26 października 2024r. zostaje przeniesiony na inny termin – 19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00 Wszystkie zakupione bilety zachowują ważność. W przypadku, gdyby nowy termin Państwu nie odpowiada - bilety można zwrócić. ZWROT BILETÓW:Osoby, które zakupiły bilety online przez system sprzedaży Interticket.pl otrzymają zwrot środków na konto bankowe. Wymagany jest kontakt /e-mail/ z interticket.plosoby, które zakupiły bilety w Kasie CKiS - zapraszamy do kasy po zwrot środków finansowych.osoby, które zakupiły bilety przez inne systemy sprzedaży – biletyna.pl, kupbilecik.pl – prosimy o kontakt e -mail z tymi bileteriamiPrzepraszamy za utrudnienia! ***Historia kabaretu ANI MRU-MRU nie jest długa, bo kabaret nie jest aż taki stary. Powstał tak naprawdę we wrześniu 1999 roku. Skład: Marcin Wójcik, Michał Wójcik oraz Waldemar Wilkołek.Kabaret ANI MRU-MRU wystąpi w Tczewie z najnowszym programem „Mniej więcej”! W nim nowe oblicze kabaretu i nowe niesamowite skecze, których długo nie zobaczycie w telewizji!\\  Nowy termin Kabaretu Ani Mru-Mru19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.01.2025 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 19.01.2025 22:00
Reklama
Reklama