Pan Stanisław był także kolejarzem. Dbając o historię tczewskiej kolei porozmawiał z prezydentem Tczewa (2007 r.) o odnowieniu zabytkowe lokomotywy Tkh49 (lokomotywa z 1962 r. Powstało ich w Polsce jedynie 480), zwrócił się też z tą sprawą do naczelnika PKP w Zajączkowie Tczewskim Andrzeja Gajewskiego. Zawsze leżała mu na sercu pamięć o Tczewie.
Z naszą gazetą współpracował wiele lat zarówno, gdy wychodziło jedynie wydanie papierowe, jak i później internetowe. Przez całe życie pasjonował się fotografią. Na zdjęciach uwieczniał na przestrzeni dekad historyczne, ale też codzienne życie Tczewa i jego mieszkańców. Zawsze wiedział co sfotografował. Obojętnie czy był to budynek, kościół, wydarzenie, a nawet dziura w drodze. Był pod tym względem skarbnicą wiedzy. To szczególnie cenne w czasach, gdy tysiące zdjęć zalewa internet i z reguły nie wiadomo jakie wydarzenia i osoby one przedstawiają. Przed paroma laty Miejska Biblioteka w Tczewie przejęła jego zbiory zdjęć i pocztówek. Dodajmy, że nie brakuje na nich także krajobrazów, architektury i wydarzeń z Pelplina, Gniewa, czy Lubiszewa. Pierwszą część jego zbiorów tczewska biblioteka opublikowała w sierpniu 2012 r. W czerwcu 2011 r. radni przegłosowali zakupienie jego kolekcji. Przed jej udostępnieniem bibliotekarze poddali ją digitalizacji i opracowaniu merytorycznemu. Dziś każdy może je obejrzeć w galerii internetowej MBP, skarbnica.tczew.pl
Dodajmy, że dzięki panu Stasiowi zachowały się również m.in. pocztówki z lat 30-tych XX w. i innych z początku tego wieku. Zbiory liczą łącznie ok. 20 tysięcy zdjęć i 360 pocztówek.
Jak powiedział Przemkowi Zielińskiemu w jednym z artykułów na Tczewska.pl:
- Szkoda by było, gdyby to wszystko się rozproszyło – podkreślał pan Stanisław. - Zależało mi, aby kolekcja trafiła w dobre ręce, a najlepiej do placówki zajmującej się historią Tczewa. Miałem już chętnych na nią kupców z Gdańska, ale powiedziałem, że poczekam najpierw na decyzję władz miasta. Zależało mi, aby zbiór był ogólnodostępny.
Stanisław Zaczyński, dla nas Pan Staś, był laureatem Kociewskiego Pióra. Otrzymał je wspólnie z Haliną Rudko, redaktor naczelną „Kociewskiego Magazynu Regionalnego” 2 lutego 2010 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie. 30 stycznia – 20 lat temu odebrał także jedno z najważniejszych wyróżnień samorządu Tczewa – Medal Pro Domo Trsoviensi.
Rodzina pana Stanisława informuje, że Jego ostatnie pożegnanie będzie miało miejsce 24 listopada. Różaniec w intencji zmarłego będzie można wspólnie odmówić o godz. 10.00 tego dnia oraz dzisiaj 23 listopada o godz. 16.00 w Sali Pożegnań przy ul. 30. Stycznia 51/Górki. W piątego w Kaplicy Cmentarza Komunalnego przy ul. Rokickiej o godz. 10.30 zostanie odprawiona Msza Święta żałobna. Ceremonia Pogrzebowa odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Rokickiej.
Wawrzyniec Mocny
Napisz komentarz
Komentarze