czwartek, 7 listopada 2024 22:55
Reklama
Reklama

[GALERIA, WIDEO] Uczniowie dali pokaz patriotyzmu podczas IV. Festiwalu Pieśni Patriotycznej W HOŁDZIE NIEPODLEGŁEJ

Jeszcze w przededniu Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada tczewskie szkoły upamiętniały ten dzień. Tak było m.in. w Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi. Z tej okazji zorganizowano tam IV Festiwal Pieśni Patriotycznej „W hołdzie Niepodległej”.
Kliknij aby odtworzyć

Przegląd, o którym mowa zorganizowano w piątek, 10 listopada.
Wszystkie wykonania począwszy od najmłodszych roczników po najstarsze były piękne i wzruszające. Stanowiły wspaniałą lekcję patriotyzmu i historii. Występy poprzedzało wkroczenie dzieci z wielką flagą biało-czerwoną. Pieśni i piosenki związane z polską tradycją niepodległościową były prezentowane także wizualnie za pomocą flag, przebrań, scenek rodzajowych. Był żołnierz z plecakiem, żołnierze z karabinami oraz harcerze, a nawet ułani na koniach (oczywiście imitacjach ;-).

 

- Witam Was bardzo serdecznie oraz gości, którzy zechcieli nas odwiedzić. Dzisiejszy koncert odbywa się w hołdzie Niepodległej – mówiła Iwona Kardasz, dyrektor SP nr 10 z OI w Tczewie. - Wiem, że pięknie się przygotowaliście. Pracownie muzyczne są blisko mojego gabinetu i część piosenek śpiewałam z Wami i dobrze poznałam dzisiejszy repertuar. W ten sposób przygotowujemy się do spotkania w Dniu Niepodległości oraz z naszymi bliskimi. Dzisiejszym akordem jutrzejszej rocznicy będzie wspólne zaśpiewanie przez nas hymnu państwowego o godz. 11.11. Jest to już nasza tradycja szkolna. Mam nadzieję, że pięknie się zaprezentujecie. Festiwal uważam za otwarty!


 

Dodajmy, że szkoła udostępniła wideo ze wspólnego zaśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Można je zobaczyć na naszym fan page'u Facebook'owym Tczewska.pl 


 

Główną organizatorką festiwalu jest nauczycielka muzyki i plastyki Elwira Andraszewicz, która poprowadziła całe wydarzenie. Kilka klas wystąpiło z jej akompaniamentem na gitarze. Inni nauczyciele także występowali w roli „dyrygentów” swoich zespołów. Trzeba przyznać, że piosenki były wykonywane bardzo barwnie. Nie tylko uderzano w melancholijny ton, bo było też wiele wesołych interpretacji.
 

- W ten projekt była zaangażowana cała szkoła od klasy „0” do klas ósmych i w zasadzie wszyscy nauczyciele – stwierdziła Elwira Andraszewicz. - Przygotowaliśmy czwartą edycję naszego szkolnego festiwalu. Nauczyciele mieli wolną rękę w doborze piosenek. Niektóre były dla mnie zaskakujące! Wcześniej pandemia przerwała nam nasze działania. Tuż po pandemii dzieci nie były zbyt chętne by występować. Ale teraz jest coraz lepiej, a nasz szkolnych chór zaczyna się ponownie rozrastać. Dziś śpiewała cała szkoła. Nasza społeczność liczy pond 700 uczniów, dlatego dzisiejszy „Mazurek Dąbrowskiego” o godz. 11.11 będzie sporym wyzwaniem.

 

Gratulujemy zapału i przygotowania pieśni patriotycznych wszystkim zespołom oraz wspólnego wykonania hymnu.


 

Tekst fot. (tomm)


Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
Reklama