Reklama
środa, 22 stycznia 2025 15:50
Reklama
Reklama

Zmarł Mieczysław Olejniczak - świadek zbrodni niemieckiej w Tczewie przy ul. Lecha w dniu 24 stycznia 1940 roku

Dotarła do nas przykra wiadomość. Dzisiaj nad ranem zmarł Mieczysław Olejniczka. Tczewianin, który był świadkiem rozstrzelania 13 niewinnych mieszkańców Tczewa przy ul. Lecha w Tczewie. Zbrodnia dokonana przez Niemców miała miejsce w dniu 24 stycznia 1940 r. O tej niemieckiej zbrodni śp. Pan Mieczysław dawał publiczne świadectwo.
Kliknij aby odtworzyć

 

Informacje o dokonanej przez Niemców zbrodni  Pan Mieczysław poświadczył publicznie m.in. w naszym programie Kawa z Gazetą Tczewską. Powyżej link do wywiadu.

Mieczysław Olejniczak zmarł dziś nad ranem (25 października) o godz. 5.50 po krótkiej, lecz bardzo intensywnej i nagłej chorobie. Zmarł w szpitalu. W grudniu miałby 95 lat.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę28. października. Różaniec o godz. 8.30 wraz z mszą świętą żałobną o godz. 9.00 w kościele Św. Józefa w Tczewie. Po mszy odprowadzenie ciała zmarłego i pogrzeb na cmentarzu parafialnym przy ul. Gdańskiej.

Dodajmy, że Pan Mieczysław Olejniczak zaprojektował pierwszy sztandar „Solidarności” węzła PKP, który zarekwirowała Służba Bezpieczeństwa PRL, gdy wybuchł stan wojenny. Sztandaru nigdy  nie odnaleziono. Był też mistrzem kaligrafii oraz autorem książki „W rytmie marsza i w blasku trąb”, w której opisał orkiestry kolejowe Tczewa i życie kulturalne tczewskich kolejarzy. Był mocno zaangażowany w życie Tczewa.

 

 Wystąpił też jako świadek historii także w filmie dokumentalnym wyprodukowanym przez Fabrykę Sztuk w Tczewie z 2013 r. Świadkowie tamtych dni wspominają w nim bombardowanie Tczewa na początku, jak i pod koniec wojny. Mowa jest ponadto o wysiedleniach Polaków, życiu codziennym pod okupacją, niemieckiej liście narodowościowej oraz o mordzie dokonanym przez Niemców na tzw. świńskim rynku w 1940 r. , który poświadczył pan Mieczysław. W filmie wystąpili: Mieczysław Olejniczak, Kazimiera Noetzel, Edmund Pek, Łucja Szczepańska, Zenon Weiss, Tadeusz Wrycza. (Dwaj ostatni także już nie żyją – dop. red.).

 

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA WYWIADU – KAWA Z GAZETĄ TCZEWSKĄ Z MIECZYSŁAWEM OLEJNICZAKIEM
 

 

Rodzinie Zmarłego i przyjaciołom Śp. Mieczysława Olejniczaka - 

Redakcja Tczewska.pl i Gazety Tczewskiej 

składa najgłębsze wyrazy współczucia.


 


 

W. Mocny


 


Podziel się
Oceń

Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie GRA RODZINNAPoszukajmy zimy w Tczewie.12 stycznia w godz. 10.00-16.00 odbędzie się gra miejska adresowana do dzieci. Motyw przewodni – to jeden z zimowych obrazów Piotra Bruegla, którego kopię można oglądać w Galerii Henryka Kudzio. Początek gry w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, a koniec w kamienicy przy ul. Podmurnej 15. Orientacyjny czas na wykonanie zadań: 45 minut. Do wygrania kubki i inne gadżety Fabryki Sztuk. WARSZTATY RODZINNEOd wielu lat w Fabryce Sztuk organizowane są sobotnie warsztaty. To spotkania dla dzieci na ogół w wieku 3-8 lat i ich opiekunów. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej wzmacnia relacje dziecka z rodzicem, a ponadto stanowi drogę do rozwoju artystycznego młodej warsztatowiczki / młodego warsztatowicza. Dzieci rysują, malują, wycinają, wyklejają, składają, dokonują wyboru kolorystyki. Każde spotkanie – to inny temat przewodni. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.Terminy:11.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – serce z wikliny papierowej18.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – plastyczna niespodzianka25.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – malowanie na szkleRaz w miesiącu organizowane są też spotkania dla młodych miłośników najsłynniejszych klocków świata. 26 stycznia o godz. 12.00 i 14.00 zapraszamy do kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na budowanie z klocków. Obowiązują zapisy telefoniczne: 607 471 550 Fabryka SztukData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.01.2025 15:00
Reklama